brstični

BLOG: Žveplo v hrani
05. 05. 2024 07.00Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Jakob in Julija sta zbrala vseh 15 zvezdic
14. 04. 2024 18.50Iz oddaje v oddajo so otroci bolj pripravljeni, njihove jedi pa bolj izpopolnjene. Ronja in Lana sta pripravili izjemne školjke, Jakob in Julija fantastično sipo. Žiranti so imeli težko nalogo, ko so morali izbrati zmagovalca, a naposled odločili: v polfinale gresta Jakob in Julija.

BLOG: Atkinsova dieta spreminja način, kako telo pridobiva energijo
19. 11. 2023 09.40Atkinsova dieta, ideja zdravnika dr. Roberta C. Atkinsa v 60. letih prejšnjega stoletja, se je hitro razvila v eno najbolj prepoznanih diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Njena priljubljenost temelji na obljubah hitre izgube teže in številnih potencialnih zdravstvenih koristih. A preden se lotite prehranjevanja na takšen način, si preberite ta članek.

BLOG: Kaj so oksalati?
26. 03. 2023 07.00Oksalati, imenovani tudi oksalna kislina, so naravna spojina, ki jo najdemo v različnih virih živil. Nekatere najpogostejše oksalate v hrani lahko najdemo v rastlinskih virih, kot so sadje, zelenjava, oreščki in semena. Oksalat lahko naravno proizvede tudi vaše telo.

BLOG: Glavni cilj novoletnih zaobljub naj bo zdravje
01. 01. 2023 14.42Na začetku najprej vsem bralkam in bralcem želim srečno in uspešno v novem letu! Predvsem pa vam želim veliko zdravja in notranjega miru oziroma zadovoljstva. Zdaj pa se osredotočimo na novoletne zaobljube. Veselega decembra in vsega, kar ta prinaša s seboj, je konec. Za mesec januar pa so ponavadi "rezervirani" občutki krivde, slaba samopodoba ter načrti, kako se "spraviti" v formo za poletje in kako se rešiti raznoraznih težav, ki jih s seboj prinaša sodoben način življenja.

BLOG: Hipertiroidizem
20. 11. 2022 07.00Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Prehransko dopolnilo: kolagen v prahu v hidrolizirani obliki
03. 10. 2022 09.10Prehransko dopolnilo s kolagenom postaja vse bolj priljubljeno. Uporabljajo ga osebe različnih starosti. Osnovni cilj uporabe je seveda bolj mladosten videz kože, vendar si je mogoče obetati številne dodatne koristi.

Prehransko dopolnilo: kolagen v prahu v hidrolizirani obliki
03. 10. 2022 09.10Prehransko dopolnilo s kolagenom postaja vse bolj priljubljeno. Uporabljajo ga osebe različnih starosti. Osnovni cilj uporabe je seveda bolj mladosten videz kože, vendar si je mogoče obetati številne dodatne koristi.

Bodo Britanci po novem kupovali 'prismuknjeno' zelenjavo?
18. 08. 2022 11.09V Veliki Britaniji zaradi suše pridelajo vse več t. i. prismuknjene zelenjave in sadja. Ti pridelki so navadno iste kvalitete, imajo pa bolj nenavadne oblike, kot smo jih sicer vajeni. Kmetovalci zato pozivajo trgovine z živili in potrošnike, naj pridelkov "na podlagi njihovega videza ne diskriminirajo".

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

BLOG: Ste že slišali Danijelov post (Daniel Fast) oziroma biblijsko dieto?
27. 03. 2022 13.06Gre za dieto, ki je v ZDA postala moderna in je zasnovana ob svetopisemskem odlomku iz knjige preroka Danijela. Torej, drage bralke in bralci, današnji prispevek bo biblijsko obarvan, saj so to dieto oblikovali ob zgodbi iz Stare zaveze o postu preroka Danijela.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

BLOG: Kako lajšati težave s histaminsko intoleranco?
09. 05. 2021 14.57Antihistaminiki so snovi, ki zdravijo simptome alergije tako, da blokirajo učinke histamina v telesu. Čeprav so tablete ali kapsule dokaj učinkovite pri sezonskih alergijah, običajno ne odpravijo osnovnega vzroka teh simptomov in lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato bom v tokratnem blogu pisal o antihistaminskih živilih, dietah z nizko vsebnostjo histamina in o iskanju osnovnega vzroka vaših simptomov.

BLOG: Nadledvične žleze in izgorelost
11. 04. 2021 17.25Primarna vloga nadledvičnih žlez je proizvodnja in uravnavanje kortizola (stresnega hormona) v krvi. Nadledvični žlezi tesno sodelujeta s hipotalamusom in hipofizo v sistemu, znanem kot os hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, proizvajata pa tudi spolna hormona progesteron in estrogen, ki skrbita za tvorbo nevrotransmitorjev adrenalina, noradrenalina in dopamina.

BLOG: Kako se znebiti hemoroidov?
03. 01. 2021 07.00Imate hemoroide? Glede tega vam ni treba biti v zadregi. Niste edini. Verjeli ali ne, hemoroidi so zelo pogost pojav oziroma težava, še posebej v tem obdobju. Vas zanima, kako si pomagati na naraven način? Berite dalje.

Poleg jajčkomata tudi samopostrežna stojnica, ki temelji na zaupanju
20. 09. 2020 15.09Vsi se zavedamo, da je sezonska lokalna hrana najbolj zdrava, a kljub vsemu pogosto še vedno preveč gledamo le na ceno. A s kupovanjem lokalnih pridelkov ne pomagamo le slovenskemu kmetu, ampak tudi okolju, saj dolge transportne poti nanj negativno vplivajo. Lokalna pridelava je sicer v času koronakrize dobila nov zagon, kupce pa na različne načine privabljajo tudi kmetje sami.

BLOG: Katera živila znižujejo krvni pritisk?
13. 09. 2020 13.15Visok krvni tlak je bolezen, s katero se bori kar vsak tretji človek na svetu. Kronično zvišan krvni pritisk lahko povzroči okvare ožilja, srčno odpoved, možgansko kap, odpoved ledvic itd. Prehrana ima pri krvnem tlaku pomembno vlogo, saj ga lahko zviša, ohranja v mejah normale ali zniža. Kako si lahko pomagate sami?

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?
19. 07. 2020 07.00Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni
29. 03. 2020 10.23Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko
15. 03. 2020 07.00Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

BLOG: Kako se izogniti putiki?
10. 11. 2019 07.00Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?
27. 10. 2019 07.24Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

BLOG: Kako s hrano poskrbeti za zdravje prostate
04. 08. 2019 07.00Prehrana in aktiven življenjski slog lahko veliko prispevata k zmanjšanju tveganja za nastanek mnogih bolezni. V današnjem prispevku se bom potrudil napisati čim več koristnih informacij, kako poskrbeti za zdravje prostate.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje magnezij?
23. 06. 2019 10.41Pomanjkanje magnezija je povezano s številnimi zdravstvenimi stanji, kot so bolezni srca, migrene, inzulinska rezistenca, sladkorna bolezen tipa 2, Alzheimerjeva bolezen in hiperaktivnostna motnja. Magnezij je naravno prisoten v mnogih živilih, dobri viri pa so oreški, polnozrnata žita, stročnice in zelena zelenjava, pa tudi krompir.

Lan Verko in Žak Verko
18. 03. 2019 13.16Brata Verko se bosta skupaj potegovala za naziv Mali šef Slovenije. Druži ju ljubezen do kuhinje. Eden najraje kuha z mamo, drugi z bratom. Eden obožuje pripravo hamburgerjev, drugi jih uvršča med najljubšo hrano.

Veliki zmagovalec MasterChef Slovenija je Jaka
28. 06. 2018 16.32V velikem finalu kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija sta se pomerila 23-letni Siniša Vasiljev iz Celja in 27-letni Jaka Mankoč iz Kopra. Glavno nagrado 50.000 evrov in pokal je na koncu dobil Jaka, ki je sodnike najbolje prepričal s svojimi kuharskimi mojstrovinami.

BLOG: Razstrupljanje jeter se začne v naši kuhinji
15. 04. 2018 06.30Neizpodbitna resnica je, da živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo, organizem pa izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Imeti zdrava jetra je izjemnega pomena, saj bodo le takšna lahko pravilno in normalno opravljala svoje delo. Na srečo je veliko enostavnih, naravnih metod za razstrupljanje jeter.

BLOG: Antioksidanti – čudežne snovi, ki lahko upočasnijo proces staranja
20. 08. 2017 06.30Zagotovo ste že slišali za zdravstvene koristi antioksidantov? Pa sploh veste, kaj pravzaprav so antioksidanti in kako dejansko delujejo? Ali so to res "čudežne snovi", ki lahko upočasnijo proces staranja, nam podaljšajo življenje in celo preprečijo nastanek raznih bolezni?

Kako je tudi na vasi mogoče stremeti k manj odpadkom
26. 11. 2016 06.30Čeprav statistika kaže, da je delež ločeno zbranih odpadkov zunaj urbanih naselij precej manjši od mestnih središč, to še zdaleč ne pomeni, da na vasi svinjamo vsepovprek. Tudi tod je zavest, da je zmanjševanje odpadkov ena od ključnih nalog naše družbe, močno prisotna. Le malo težje nam je.

'Bistvo mojega uspeha je v tem, da mi dekleta zaupajo'
26. 05. 2014 10.10Fotograf Aleš Bravničar je v objektiv zagotovo ujel več golih Slovenk kot kdor koli drug. V pogovoru nam je razkril nekaj zanimivih zgodb s snemanj, spregovoril pa je tudi o obisku v vili Hugha Hefnerja ter kuhanju pred kamerami.