britanski sev

Število smrti otrok zaradi streptokoka A na Otoku naraslo na 15

08. 12. 2022 20.03

V Veliki Britaniji je število smrti otrok zaradi okužbe z bakterijo streptokok A naraslo na 15, kar naj bi bilo posledica povečanega števila bakterij in socialnih stikov. Letošnje število smrtnih žrtev v starostni skupini do 15 let se je tako v slabih treh mesecih povečalo za 13. Britanska agencija za zdravstveno varnost miri, da trenutno ni dokazov, da gre za nov sev.

Nove študije krepijo prepričanje, da omikron manj prizadene pljuča

03. 01. 2022 11.43

Več nedavnih znanstvenih študij je pokazalo, da se nova različica koronavirusa omikron bolj širi v grlu kot v pljučih. To bi lahko pojasnilo hitro širjenje omikrona, hkrati pa je novi sev manj smrtonosen od ostalih različic, so prepričani znanstveniki.

Je bila Geronimova usmrtitev nepotrebna? Dodatni testi niso odkrili tuberkuloze

11. 12. 2021 17.38

Že preliminarne ugotovitve obdukcije britanske alpake so pokazale, da evtanazirana žival ni imela tuberkuloze, zdaj pa so to pokazali tudi dodatni testi. Alpaka Geronimo je bila kljub boju njene lastnice Helene Macdonald in večjim protestom pred britanskim ministrstvom avgusta evtanazirana. Dva predhodna testa sta namreč pokazala okužbo z govejo tuberkulozo.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Omikron tudi na Češkem in v Avstraliji, simptomi so neobičajni, a blažji

28. 11. 2021 08.37

Oblasti na Češkem in v Avstraliji so potrdile prve primere različice novega koronavirusa omikron v teh državah. Izrael bo za omejitev širjenja nove različice danes zaprl meje za vse tujce. Pri 13 potnikih z letal, ki sta se na Nizozemsko vrnili iz Južne Afrike, so prav tako potrdili novo različico. Bolniki, ki so se v Južni Afriki doslej okužili z novo različico koronavirusa omikron, za zdaj sicer niso resneje zboleli. Simptomi so neobičajni, a blažji, bolniki predvsem poročajo o izjemni utrujenosti.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani

25. 11. 2021 21.41

Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

Okužba z različico delta predstavlja dvakrat večje tveganje za hospitalizacijo

28. 08. 2021 11.36

Nova študija britanskih strokovnjakov, ki je bila objavljena tudi v priznani reviji Lancet, je pokazala, da je tveganje za hospitalizacijo pri okužbi z različico delta dvakrat večje kot pri okužbi z različico alfa. Sev delta, ki prevladuje tudi v Sloveniji, se je prvič pojavil konec leta 2020 v Indiji, po nekaterih ocenah pa naj bi bil tudi do 50 odstotkov bolj nalezljiv od seva alfa.

V Sloveniji še vedno prevladuje alfa različica seva, delta že tik za njo

15. 07. 2021 08.54

V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so objavili rezultate sekvenciranja vzorcev genomov novega koronavirusa v Sloveniji. V zadnjem testiranem obdobju so odkrili 88 novo potrjenih različic alfa, 66 različic delta ter štiri različice delta+. "V zadnjem obdobju smo potrdili tudi eno različico gama. Različic beta, eta, jota in kapa v obdobju od 27. 6. do 4. 7. nismo potrdili," so še sporočili z NLZOH.

Zaradi pojava nove različice koronavirusa bodo testirali 13 milijonov ljudi

31. 05. 2021 09.46

13-milijonsko vietnamsko mesto Hošiminh se sooča z izbruhom nove različice koronavirusa. Oblasti so se zato odločile, da testirajo celotno prebivalstvo. Poleg tega pa bodo poostrili tudi druge ukrepe. Za novo različico je značilno, da se hitro širi po zraku.

Cepivi Pfizerja in AstraZenece učinkoviti proti indijskemu sevu

23. 05. 2021 09.23

Britanska študija je pokazala, da sta cepivi proizvajalcev Pfizer in AstraZeneca visoko učinkoviti proti indijski različici novega koronavirusa, ki velja za bolj nalezljivo. Dva tedna po drugem odmerku Pfizerjevo cepivo nudi do 88-odstotno zaščito pred razvojem bolezni, cepivo AstraZenece pa 60-odstotno. Zaščita je precej slabša po prejemu prvega odmerka, zato znanstveniki opozarjajo na pomen druge doze. Medtem so iz Moderne sporočili, da bodo Emo zaprosili za odobritev cepiva za mladostnike.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa

12. 05. 2021 15.39

V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Krek: Novi sevi so naša nova realnost

22. 04. 2021 14.00

Po oceni direktorja NIJZ je k trenutno boljši epidemiološki sliki v državi pripomoglo 11-dnevno zaprtje države v začetku aprila, saj da bi brez tega trenutno imeli 1000 hospitaliziranih bolnikov s covidom-19. Ocenil je, da bi lahko glede na napovedane dobave cepiv proti covidu-19 do konca junija cepili najmanj 50 odstotkov prebivalstva oz. 63 odstotkov odraslih. "Luč na koncu tunela se svetlika, upamo, da bo čedalje večja in da ne bo kakšnega dodatnega ovinka v tunelu," pa pravi Logarjeva.

Britanska različica covida-19 ni smrtonosnejša, temveč le bolj nalezljiva

13. 04. 2021 12.20

Britanska študija je pokazala, da britanska različica covida-19 ne povzroča hujše oblike bolezni, temveč se od drugih le hitreje širi. Prav tako pri okuženih s to različico ne obstaja večja verjetnost, da bodo umrli, kot pri bolnikih z drugimi različicami. Te ugotovitve so sicer v nasprotju z ugotovitvami preteklih študij, pa so ob tem poudarili nevpleteni strokovnjaki, ki so še dejali, da bi bilo treba ugotovitve potrditi na večjem vzorcu.

Pfizer: Cepivo je učinkovito tudi proti južnoafriški različici

01. 04. 2021 14.38

Cepivo, ki sta ga proti covidu-19 razvila Pfizer in BioNTech, je učinkovito tudi proti južnoafriški različici. Zaščita po prejemu drugega odmerka cepiva traja vsaj šest mesecev, so sporočili s podjetja. Nova raziskava v znanstveni reviji Lancet pa je pokazala spodbudne rezultate učinkovitosti cepiva podjetja AstraZeneca proti britanski različici, ki povzroča največ skrbi v Sloveniji.

V Italiji cepljenje za zdravstvene delavce obvezno

01. 04. 2021 09.39

V Italiji bo cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse zdravstvene delavce, v Franciji se pripravljajo na novo zaprtje države. V Braziliji so medtem zabeležili najbolj črn dan v pandemiji covida-19, saj je v 24 urah umrlo skoraj 4000 bolnikov s to boleznijo. Brazilski predsednik Jair Bolsonaro pa se kljub kritikam zavzema za sproščanje ukrepov.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas

28. 03. 2021 07.30

"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

V petek potrdili 1253 okužb, Krek: S trendom gremo navzgor

27. 03. 2021 10.22

V petek so potrdili 1253 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 6767 PCR-testiranj, kar pomeni, da je bilo pozitivnih 18,5 odstotka. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 497 oseb, 107 bolnikov je na intenzivni negi, tri osebe so umrle. Kot je dejal direktor NIJZ Milan Krek, to potrjuje, da gremo s trendom navzgor.

Krek in Logarjeva enotna: zapiranje šol zadnji korak ob zaostrovanju ukrepov

21. 03. 2021 20.12

Vstopamo v novi, že tretji val epidemije, in smo na pragu novega zaostrovanja ukrepov. Bolj nalezljiv angleški sev koronavirusa se namreč še naprej širi. Število, tudi s tem sevom okuženih, se iz tedna v teden podvojuje. Če se ne bomo zbrali in dosledno spoštovali ukrepov, se nam lahko še enkrat ponovi jesenski scenarij. Tokrat s celo tri tisoč potrjenimi primeri vsak dan, opozarja vodja NIJZ Milan Krek. Regijski zemljevid se namreč namesto v rumeno znova barva v rdeče. Zato se namerava strokovna posvetovalna skupina za covid-19 predčasno sestati v ponedeljek.

Rast števila okužb na Balkanu: v Sarajevu zmanjkuje bolniških postelj

15. 03. 2021 15.29

Epidemiološke razmere se v večini držav na Balkanu znova zaostrujejo. V Bosni in Hercegovini so v nedeljo potrdili 63 smrti, povezanih s covidom-19, ob 582 novih okužbah. V sarajevskem kliničnem centru so zaradi porasta števila bolnikov razglasili izredno stanje. Število novih okužb je naraslo tudi v Srbiji, kjer je bilo na koronavirus pozitivnih 4634 oseb.

V Italiji presegli 100 tisoč smrti

08. 03. 2021 08.34

V Italiji so zabeležili črni mejnik, saj je v povezavi s covidom-19 od začetka epidemije umrlo že več kot 100.000 ljudi. Država je medtem odobrila cepivo proti covidu-19 družbe AstraZeneca tudi za starejše od 65 let. V Avstriji medtem še naprej nevarno narašča pritisk na tamkajšnje bolnišnice, še posebej na oddelke za intenzivno nego. V Nemčiji so ob delni sprostitvi ukrepov začeli množično testiranje, v ZDA pa so omilili smernice glede druženja za cepljene proti covidu-19.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'

04. 03. 2021 06.51

Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

'Omejitve bi začenjali lokalno in ne sistemsko po celotni državi'

02. 03. 2021 20.10

O morebitnih ponovnih omejitvah in spremembah ob pojavu novih sevov smo se pogovarjali z novo vodjo vladne strokovne skupine za covid-19 Matejo Logar, ki je vladi predlagala spremenjen režim na mejah. Vlada premišljuje tudi o načrtu vračanja dijakov v šole. Če bo pripravljeno vse, kar je potrebno, se bodo dijaki vrnili v šole že naslednji teden, in sicer po modelu C.

Janša: Ne načrtujemo rezov, temveč okrevanje

01. 03. 2021 13.46

Z makroekonomskega vidika se je leto 2020 po besedah premierja Janeza Janše končalo bistveno bolje od napovedi. Pričakuje sicer tretji val epidemije, a tudi, da bomo padec BDP nadoknadili. Na vprašanje prvaka LMŠ Marjana Šarca, ali je pričakovati kakšne varčevalne ukrepe, pa je odvrnil: "Nobenih rezov ne načrtujemo, načrtujemo okrevanje."

Potrdili prvi primer južnoafriškega seva novega koronavirusa

26. 02. 2021 17.22

Novi minister za zdravje je potrdil, da so pri nas potrdili prvi primer okužbe z južnoafriškim sevom novega koronavirusa. Gre za osebo, ki se je vrnila iz Afrike. Trend potrjenih okužb z novim koronavirusom se je v zadnjih dneh sicer pri nas znova obrnil navzgor.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Mutacije sevov otežujejo boj z epidemijo

19. 02. 2021 19.49

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je potrdil še štiri primere angleškega seva koronavirusa, ki je bolj kužen od običajnega virusa, skupaj z že odkritimi je torej takšnih primerov pri nas devet. Na srečo pa še niso odkrili južnoafriškega seva, pred katerim nas prebolela bolezen oziroma cepiva, ki jih trenutno uporabljamo, skorajda ne zaščitijo. Okužb z novimi sevi je sicer v naši bližini vse več. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja že petino vseh okužb, na Hrvaškem pa so potrdili brazilski sev.

Na Hrvaškem sumijo na dodatnih 10 okužb z britanskim sevom

19. 02. 2021 12.28

Vodja hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je povedal, da so na Hrvaškem prvič po dolgem času zabeležili rast števila okužb. "To je prvič po več kot mesecu dni, da se je dnevno število novookuženih v primerjavi z enakim dnem v prejšnjem tednu zvišalo," je dejal in dodal, da sumijo na še deset dodatnih pojavov britanskega seva koronavirusa.

Strokovnjaki svarijo: 'Cepiva in protitelesa ne ščitijo pred vsemi novimi sevi'

18. 02. 2021 18.49

Vse poti so še odprte, epidemije kljub trenutnemu umirjanju števila okuženih še ni konec, opozarja Bojana Beović. V naši okolici namreč beležijo vedno več primerov okužbe z novimi sevi koronavirusa. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja kar 20 odstotkov vseh okužb, na Hrvaškem so potrdili prvi primer brazilskega seva, na Finskem pa so odkrili čisto novo različico virusa, v kateri so odkrili sledi tako britanske kot južnoafriške različice.

Na Hrvaškem odkrili brazilski sev novega koronavirusa?

18. 02. 2021 10.15

Znanstvena ekipa hrvaškega laboratorija za napredno genomiko IRB je ugotovila prisotnost brazilskega seva na Hrvaškem. Od skupno 50 analiziranih vzorcev je bila v enem potrjena mutacija v proteinski konici na položaju E484K, ki je bila določena v brazilskem sevu koronavirusa, tj. različici B.1.1.28.

V torek 1097 novih okužb, z dvema odmerkoma cepili 47.693 ljudi

17. 02. 2021 07.59

V torek je bilo ob 5115 PCR-testiranjih potrjenih 1097 novih primerov okužbe. Februarja naj bi Slovenija prejela 127.590 odmerkov cepiva, natančno število za marec pa še ni znano. Zapleta se predvsem pri dobavi cepiva AstraZenece, priznava Krek. Opozoril je tudi, da zaradi širjenja južnoafriškega in britanskega seva Evropa lahko pade v tretji val.