brižinski

Poslovil se je eden najvidnejših slovenskih skladateljev, Jakob Jež

09. 03. 2022 16.43

Po krajši težki bolezni je v 94. letu starosti umrl priznani slovenski skladatelj Jakob Jež, so sporočili iz družinskega kroga. Jež je bil širšemu občinstvu znan po zborovskih delih, pri katerih je velikokrat črpal iz ljudskega izročila, sicer pa je segel na skoraj vsa kompozicijska področja, tudi scensko, filmsko, orkestralno in komorno.

Rode ob obletnici pridigal o dilemah preteklosti in pogledu v prihodnost

09. 12. 2012 17.13

Ob 550-letnici ljubljanske škofije je kardinal Rode orisal čas od ustanovitve omenjene škofije ter govoril tudi o protestantizmu in času druge svetovne vojne. Po razmišljanjih o preteklostih pa je po Rodetovih besedah čas za pogled v prihodnost.

Isakovičevi, Kauzerju, Oblaku in Titanu Bloudkova nagrada

09. 02. 2010 19.06

Sara Isakovič, Peter Kauzer, Branko Oblak in Evgen Titan so dobitniki Bloudkovih nagrad, najvišjih državnih priznanj na področju športa.

Številnim jezikom grozi izumrtje

21. 02. 2007 08.53

UNESCO na mednarodni dan jezika opozarja na jezikovno krizo, saj številnim manjšinskim jezikom grozi izumrtje.

Dan maternega jezika

21. 02. 2006 10.26

Obeležujemo dan maternega jezika. Cilj praznovanja je ohranjanje jezikovne in kulturne različnosti.

Slovo od Brižinskih spomenikov

23. 06. 2004 00.00

Razstava Rojstni list slovenske kulture, ki je bila na ogled od 17. maja, se je zaključila. Najstarejši slovenski dokumenti so zapustili NUK.

Na ogled Brižinski spomeniki

17. 05. 2004 00.00

Premier Rop in predsednik bavarske vlade Stoiber sta v Narodni in univerzitetni knjižnici odprla razstavo Rojstni list slovenske kulture.

Kako si ogledati Brižinske spomenike?

14. 05. 2004 00.00

V razstavnem prostoru Narodne in univerzitetne knjižnice, kjer bodo razstavljeni Brižinski spomeniki, bodo zaradi izjemnega pomena eksponatov veljale posebne razmere.

Brižinski spomeniki v Sloveniji

13. 05. 2004 00.00

Bavarska državna knjižnica je Sloveniji za dober mesec dni posodila izvirnik znamenitih Brižinskih spomenikov.

Brižinski spomeniki na ogled v izvirniku

22. 05. 2003 00.00

Bavarska bo maja prihodnje leto v znamenje dobrodošlice v Evropski uniji Sloveniji v razstavne namene posodila izvirnik znamenitih Brižinskih spomenikov, prvega ohranjenega zapisa slovenščine, ki je na devetih pergamentnih listih nastal konec 10. stoletja.

Projekt Rastoča knjiga

30. 01. 2001 00.00

Rastoča knjiga se imenuje projekt, s katerim pobudniki, dobronamerni Slovenci, ob tisočletnici Brižinskih spomenikov, 450-letnici prve slovenske knjige, 200-letnici Prešernovega rojstva in deseti obletnici samostojne in neodvisne Slovenije želijo postaviti pomnik slovenski istovetnosti, bodisi v obliki svetilnika, slavoloka ali svetišča. Projekt poteka v okviru Društva za izgradnjo pomnika slovenstvu Rastoča knjiga, usklajuje ga državni svet RS na čelu z njegovim predsednikom Tonetom Horvatom. Projekt naj bi povezal vse Slovence doma in po svetu, denar zanj naj bi začeli zbirati 8. februarja, je na današnji predstavitvi v parlamentu poudaril eden od pobudnikov Janez Pezelj.

Mednarodni simpozij o Prešernu

30. 11. 2000 00.00

Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) akademik France Bernik je danes v prostorih SAZU odprl dvodnevni mednarodni simpozij France Prešeren - kultura - Evropa, na katerem številni domači in tuji strokovnjaki predstavljajo Prešerna iz različnih optik, predvsem pa ga skušali vpeti v naš čas, kot sodobnika. Akademik France Bernik je v nagovoru spomnil, da je kultura proces, ki se odvija postopoma, vsako novo obdobje je vedno še bolj novo. Začetke slovenske kulture nedvomno zaznamujejo Brižinski spomeniki, ki so začrtali slovensko tradicijo, nadalje nikakor ne moremo mimo Trubarja in prve slovenske knjige, genialni predor k moderni slovenski kulturi pa je uspel prav Prešernu. Danes Prešerna beremo in razumemo drugače, saj je v ozadju samostojna država, čas demokratizacije. Prešeren je velik klasik, a vendar je tudi velik sodobnik, je še povedal Bernik.