brezposelnosti

Svet ECB šestič zapored znižal evrske obrestne mere

17. 04. 2025 08.29

Svet Evropske centralne banke (ECB) je za 0,25 odstotne točke znižal osrednje evrske obrestne mere. Gre za šesto zaporedno znižanje in sedmi rez v obrestne mere od obrata v denarni politiki junija lani. Korak je bil glede na močno povečano negotovost zaradi trgovinske politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa pričakovan.

Koliko tujih delavcev rešuje slovensko gospodarstvo?

20. 03. 2025 16.07

Po krizi gradbeništva pred leti je skoraj polovica zaposlenih v tej panogi tujih državljanov, večinoma iz bivše Jugoslavije. Največ tujcev je zaposlenih v prometu, skladiščenju in drugih poslovnih ter predelovalnih dejavnostih. In medtem ko se srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi, se žal srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile.

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

18. 03. 2025 12.15

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

V Slovenijo se vračajo iz Avstrije in Nemčije, največ novozaposlenih pa tujcev

05. 03. 2025 17.56

Konec februarja je bilo registriranih 48.278 brezposelnih, kar je 3,7 odstotka manj kot januarja in 2,9 odstotka manj kot februarja lani. Zanimivo je, da se poleg tujcev na naš trg dela vračajo tudi Slovenci, ki so delali v Avstriji, Nemčiji. Vse številnejši na našem trgu dela pa so tudi Filipinci, Nepalci in Indijci. Lani je bilo med novozaposlenimi v Sloveniji prvič več tujih kot slovenskih državljanov, skupno je Zavod za zaposlovanje tujcem izdal skoraj 44. 000 delovnih dovoljenj.

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

Januarja vnovič več kot 50.000 brezposelnih

05. 02. 2025 15.35

Konec januarja je bilo v Sloveniji 50.148 registriranih brezposelnih, kar je 6,6 odstotka več kot decembra in 2,8 odstotka manj kot januarja lani. Število brezposelnih je mejo 50.000 preseglo prvič po lanskem januarju. Mesečna rast je bila pričakovana, saj je za januar značilen sezonski priliv, več pa je bilo tudi prijav presežnih delavcev.

Ameriška centralna banka ohranila ključno obrestno mero

29. 01. 2025 21.45

Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) je ohranila ključno posojilno obrestno mero nespremenjeno. Ta ostaja na ravni od 4,25 do 4,50 odstotka, kot je kljub drugačnim zahtevam predsednika ZDA Donalda Trumpa napovedovala tudi večina analitikov v ZDA.

Bidnova zapuščina v senci

19. 01. 2025 16.56

Bela hiša je v iztekajočih se dneh mandata odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna izdala obsežen seznam vseh dosežkov njegove vlade. A ti bodo vsaj še nekaj časa ostali v veliki senci poraza njegove podpredsednice in demokratske kandidatke Kamale Harris na volitvah, ki je omogočil vrnitev Donalda Trumpa na oblast. Ta bo sedaj štiri leta intenzivno odpravljal Bidnovo dediščino.

'Kandidiral sem, ker sem verjel, da je na kocki duša Amerike'

15. 01. 2025 16.12

"Privilegij je, da sem lahko temu narodu služil več kot 50 let. Nikjer drugje na svetu ne bi mogel jecljajoči otrok iz skromne družine nekega dne postati predsednik ZDA," je v svojem poslovilnem pismu pred odhodom iz Bele hiše Američanom sporočil Joe Biden. Ob tem ni prizanesel svojemu predhodniku in nasledniku, ki se na mesto ameriškega predsednika uradno vrača 20. januarja, spomnil pa je tudi na uspehe zadnjih štirih let.

V letu 2024 vladalo veliko povpraševanje po delavcih, kako bo leta 2025?

08. 01. 2025 11.47

Konec decembra je bilo v Sloveniji registriranih 47.038 brezposelnih, kar je tri odstotka več kot novembra in 2,7 odstotka manj kot decembra 2023. To je najmanjše število brezposelnih v obdobju od leta 1990 v mesecu decembru, za katerega je sicer značilen sezonski porast števila prijavljenih iskalcev zaposlitve. Po kom so delodajalci povpraševali največ in kakšne so napovedi za leto 2025?

Za božič si želijo le, da jih ne bi več zeblo

23. 12. 2024 20.35

Kdaj imamo v življenju že toliko stvari, da sploh ne vemo, kaj bi zapisali v pismo enemu od dobrih mož? A so tudi takšna pisma, kjer so želje tako osnovne, da bi jih težko sploh razumeli kot želje oziroma darila. Številni otroci si, pravijo humanitarci, želijo le, da jih doma ne bi zeblo. Neogrevani domovi, dolgovi pri plačilu položnic, vlažne in plesnive stene. Energetska revščina je realnost več kot 100 tisoč Slovencev. V mrzlem domu je živel tudi Gregor Drmelj, ki so mu na pomoč priskočili v Delovni akciji. V hiši je temperatura padla tudi pod ničlo, okna so bila tako stara in tanka, da je zaledenela celo notranja stran stekel in prvi teden življenja tam mu je prinesel pljučnico. V takšnih razmerah je danes 24-letni Gregor živel več let.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo

18. 12. 2024 07.43

Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

17. 12. 2024 15.26

Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

'Če bo dvig minimalne plače minimalen, bo njena kupna moč znova padla'

17. 12. 2024 14.45

Potem ko je k ustreznemu zvišanju minimalne plače pred dnevi pozval poslanec Levice Miha Kordiš, so to storili še v sindikatu Mladi plus. Minister za delo Luka Mesec je medtem v DZ napovedal, da se bodo o vseh ukrepih v zvezi z minimalno plačo v začetku januarja pogovorili s socialnimi partnerji.

Neprimerno ogrevanje, zamujanje s plačili in neustrezne bivanjske razmere

14. 12. 2024 20.53

V energetski revščini živijo ljudje, ki nimajo primerno ogrevanega doma, zamujajo s plačili stanovanjskih stroškov (elektrika, ogrevanje) in živijo v neustreznih bivanjskih razmerah, pojasnjujejo na Zvezi Anita Ogulin in ZPM. Pravijo, da energetska revščina sicer ni nič novega, a da je po pandemiji covida-19 pokazala zobe z vsemi podražitvami.

Vlada podprla Boštjančičev odgovor na očitke iz interpelacije

28. 11. 2024 17.25

Vlada se je seznanila in podprla odgovor ministra za finance Klemna Boštjančiča na interpelacijo o njegovem delu, ki jo je vložila SDS. Boštjančič je ocenil, da jo ta zlorablja v politične namene in da želi odvrniti pozornost od tega, da je bil posel nakupa stavbe na Litijski cesti v Ljubljani voden na ministrstvu za pravosodje.

Ameriška centralna banka znižala ključno obrestno mero

07. 11. 2024 20.21

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve je spričo umirjanja inflacije drugič zapored znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar. Po znižanju za pol odstotne točke v septembru je sledil rez za 0,25 odstotne točke na razpon med 4,50 in 4,75 odstotka.

Sedem zveznih držav, ki v rokah držijo ključ do Bele hiše

06. 11. 2024 05.23

Približno 240 milijonov Američanov ima volilno pravico, a lahko bi rekli, da bo o tem, kdo bo naslednji ameriški predsednik, odločala le peščica. Običajno se namreč že vnaprej ve, v kateri zvezni državi bo zmagal republikanski in v kateri demokratski kandidat. Ključno vlogo imajo torej zvezne države, kjer izida volitev vnaprej ni mogoče predvideti. Letos tako ključ do Bele hiše tako rekoč v rokah držijo Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Slovenski avtomobilski grozd v krču: kdo bo odpuščal?

31. 10. 2024 20.15

Bi nas moralo kljub trenutno nizki stopnji brezposelnosti v prihodnje skrbeti? Tektonski premiki na slabše se obetajo nemški avtomobilski industriji, kjer je samo Volkswagen napovedal zaprtje dveh tovarn, brez dela bo na deset tisoče zaposlenih, tistim, ki bodo ostali, nameravajo znižati plače. V velikem krču je posledično slovenski avtomobilski grozd. Zaradi drastičnega padca naročil, ki se bo torej še zaostroval, že zdaj o odpuščanju delavcev razmišlja kar 70 odstotkov podjetij. Po ocenah slovenskih podjetnikov pa bo močan veter s severa ohladil tudi druge panoge.

Skrajšali so delovni teden, kakšni so rezultati?

26. 10. 2024 14.57

Prvi podatki kažejo, da je Islandija po skrajšanju delovnega tedna bolj produktivna od ostalih evropskih držav. Lani so zabeležili višjo gospodarsko rast in eno najnižjih stopenj nezaposlenosti v Evropi.

'Mladi so videli, da njihova ideja življenja ni, da izgorijo in da je služba vse'

25. 10. 2024 06.00

Delavce za kar 2000 novih delovnih mest so podjetja na kariernem sejmu iskala med več kot 15 tisoč udeleženci. V Sloveniji tudi ob rekordno nizki brezposelnosti najbolj primanjkuje pekov, zidarjev, mesarjev, kovinarjev in ostalih deficitarnih poklicev, medtem pa na trg dela vstopa generacija Z, torej mladi med 18. in 28. letom, ki ima po nekaterih raziskavah drugačne prioritete kot generacije pred njo, nekateri kadrovniki pa opažajo, da jim primanjkuje močne delovne etike, imajo težave pri komunikaciji in na splošno niso pripravljeni na zahteve delovnega mesta. Kako torej podjetja najdejo nove zaposlene in zakaj generacija Z ni najbolj priljubljena med delodajalci, nam je povedala Nika Rakonjac, vodja strateškega marketinga na Styria digital marketplaces.

Intervju s Christine Lagarde: Slovenija je lahko vsem vzor

18. 10. 2024 07.02

Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je v intervjuju za našo hišo po zasedanju Sveta ECB izpostavila, da vidi Slovenijo kot vzor gospodarske stabilnosti in inovativnosti.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke

17. 10. 2024 09.39

Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi

14. 10. 2024 11.43

Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

Kaj je v življenju Optimusa najtežje? 'Učiti se biti čim bolj človeški'

12. 10. 2024 10.40

Že mogoče, da je na tokratnem Teslinem dogodku Elon Musk predstavil Robotaxi in Robovan. A zvezda dogodka je bil humanoidni robot Optimus, ki je očaral množico s svojo sposobnostjo gibanja in komunikacije. Med dogodkom je robot prihajal med ljudi in pokazal, kako blizu je Tesla realizaciji robotskega pomočnika za vsakdanje življenje.

Direktor Mahleja: 'Evropa dela veliko napako'

11. 10. 2024 17.54

Arnd Franz, izvršni direktor dobavitelja avtomobilske industrije Mahle, ki v Sloveniji ravno načrtuje velika odpuščanja, opozarja na posledice vztrajanja pri strogih ciljih zmanjšanja emisij CO2 v Evropski uniji. V intervjuju je poudaril, da bi bile posledice za evropsko gospodarstvo in avtomobilsko industrijo lahko usodne.

Bančni sistem stabilen, kibernetsko tveganje vse večje

09. 10. 2024 15.15

Bančni in celoten finančni sistem v Sloveniji ostaja stabilen, splošna raven sistemskih tveganj za finančno stabilnost se še naprej znižuje in je na nizki do zmerni ravni. Tako ugotavlja Banka Slovenije v najnovejšem poročilu o finančni stabilnosti, v katerem v luči okrepljenih geopolitičnih trenj ohranja povečano kibernetsko tveganje.

Rekordni proračun in zamujena priložnost

27. 09. 2024 18.54

Vlada je za milijardo in pol, kolikor bodo stale višje plače javnih uslužbencev, zamudila priložnost, da bi državljanom izpogajala tudi dvig kakovosti javnih storitev. To ob napovedanem dvigu plač v javnem sektorju pravi predsednik Fiskalnega sveta Davorin Kračun, ki tudi opozarja, da je Slovenija v zadnjih dveh letih kljub ugodni gospodarski klimi in rekordni brezposelnosti namesto rezerve ustvarila primanjkljaj. Vlada medtem v parlament pošilja predlog proračuna za prihodnje leto, ki bo najtežji doslej, stroški pa bodo spet občutno višji od prihodkov.