brezcarinske prodajalne

Kdo je Petar Komljenović, kreditor iz zagovora Jureta Jankovića?

07. 11. 2018 13.00

Poslovnež z dobrimi povezavami s klanom Miloševićev, Vučićevo stranko in Miroslavom Miškovićem. Je eden nekdaj najuspešnejših, še danes pa najrazvpitejših srbskih podjetnikov, ki se je tako kot Mišković ujel v mrežo policijskih preiskav tihotapljenja cigaret v devetdesetih. Njegovo osrednje podjetje je Holding kompanija Interspeed, danes v stečaju, preko katerega naj bi Juretu Jankoviću, kot je ta trdil v davčnem postopku, posodil milijon evrov.

Nogometaši kradli na letališču

27. 07. 2008 15.29

Nogometaši izraelskega Hapoela Bnei Sakhnina so pred odhodom na povratno tekmo pokala Intertoto kradli v brezcarinski prodajalni.

Pritožba zaposlenih v PCP

29. 10. 2001 00.00

Zaposleni v PCP-jih so vložili ustavno pritožbo na razsodbo ustavnega sodišča, ki je zavrnilo pobudo za oceno za oceno ustavnosti zakona o preoblikovanju PCP-jev.

Proti preoblikovanju PCP

02. 07. 2001 00.00

Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Spet na referendum

19. 06. 2001 00.00

Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

V Bruslju molčijo

29. 05. 2001 00.00

Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Črnogorski turizem v krizi

19. 07. 2000 12.35

Nemška turistična agencija Neckerman je odpovedala vse dogovorjene aranžmaje za črnogorsko primorje za to leto, je poročal Tanjug. Češka turistična agencija Adria travel pa trdi, da je na zmanjšanje števila turistov iz Češke v Črni gori vplivala propaganda jugoslovanskega veleposlaništva v Pragi.

EU zahteva zaprtje PCP

14. 07. 2000 21.53

Ob pričakovanem obisku evropskega komisarja za širitev Guenterja Verheugena v Sloveniji se ponovno odpirajo vprašanja v zvezi z zaprtjem prostocarinskih prodajaln. Čeprav še ni znan dogovor, po katerem bi bila Slovenija zavezana zapreti prostocarinske prodajalne, EU stalno in sistematično pritiska na Slovenijo, da prostocarinske prodajalne zapre in tako onemogoči konkurenco okoliškim trgovcem iz sosednjih držav, so sporočili iz sekcije prostocarinskih prodajaln pri GZS.

Komisija za evropske zadeve o brezcarinskih prodajalnah

08. 03. 2000 18.34

Komisija za evropske zadeve se je danes dotaknila tudi vprašanja brezcarinskih prodajaln. O preoblikovanju teh prodajaln v navadne trgovine naj bi v skladu z odločitvijo vlade, da to zahtevo EU uresniči s sprejetjem dveh zakonov, odločal državni zbor. Še pred odločanjem o zakonu o nadzoru prodajaln na mejnih prehodih in noveli carinskega zakona pa so nekatera parlamentarna delovna telesa začela razpravo o načelnih vprašanjih preoblikovanja brezcarinskih prodajaln.

Ponovno o pogojih vstopa v EU

11. 02. 2000 21.37

Slovenija lahko izkoristi položaj Avstrije in pritiske, ki našo severno sosedo potiskajo v izolacijo. To je danes v Ljubljani med vrsticami povedal pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero. Vlado in parlament pa je opozoril, da morata poskrbeti za nemoteno sprejemanje in uveljavljanje evropske zakonodaje v letošnjem volilnem letu.

Prostocarinske prodajalne le še do konca leta

27. 01. 2000 21.05

1. januarja leta 2001 na mejnih prehodih z Avstrijo, Italijo in Madžarsko ne bo več prostocarinskih prodajaln. Pritisk Evropske unije je bil prevelik, vloga prostocarinskega grdega račka pa je v pogajanjih za polnopravno članstvo postala prevelika ovira.

Budja pred Jerovškovo komisijo

17. 06. 1999 21.18

V državnem zboru je zasedala preiskovalna komisija, ki ugotavlja vpletenost funkcionarjev notranjega ministrstva in vlade v afero Vič-Holmec. Pred njo je pričal novinar Slovenskih novic Bojan Budja. Kot je znano, je afero sprožil prav Budja z objavo svojih člankov. Te je napisal na podlagi dokumentov, ki so mu jih dostavili iz kabineta nekdanjega notranjega ministra Bandlja in po pogovoru s takratnim generalnim direktorjem policije Borutom Likarjem.