brez sorodnikov

Nepričakovan preobrat v zgodbi o izginotju dveletnega Emila

25. 03. 2025 11.42

Francoska policija je prijela dedka in babico dveletnega Emila, ki je izginil julija 2023, ko je pri njima preživljal počitnice. Sumijo ju umora. Za dečkom so se za več mesecev izgubile vse sledi, pred letom dni pa so nato v bližini vasi našli njegove posmrtne ostanke. Odkritje je takrat odprlo številna nova vprašanja, med drugim tudi, kako so se lahko nenadoma pojavili na kraju, ki so ga med iskalno akcijo večkrat skrbno prečesali.

Pustne maske zavzele tudi Cerknico in Medvode

02. 03. 2025 16.45

Obiskali smo eno izmed tradicionalno najbolj norih in srčnih pustovanj v Sloveniji. Pust v Cerknici so tudi letos zaznamovale številne izvirne skupinske maske, kot so štiri krpe za pomivanje tal in 20-članska delegacija sadja in zelenjave. Seveda pa ni šlo brez slavnih Butalcev in čarovnic. Letos so pustovanje resno vzeli tudi v Medvodah. Mesto na Gorenjskem je postreglo s skupino Skater, Poskočnimi muzikanti, Manco Špik in celo obiskom pravih ptujskih kurentov.

Obdukcija morilca s Cetinja: ni bil tako pijan, kot so sprva domnevali

06. 01. 2025 11.38

Črnogorska policija je sporočila podrobnosti obdukcije osumljenca, ki je ubil 12 ljudi, večinoma svojih bližnjih prijateljev in sorodnikov. Izkazalo se je, da je imel v krvi nižjo raven alkohola, kot so sprva domnevali. Direktor policijske uprave je povedal tudi, da motiv še ugotavljajo, a da del razloga za grozljivo dejanje morda tudi njegova osebnost – počutil naj bi se zavrnjenega, imel je nizek prag tolerance, naj bi bil ljubosumen.

'Ko se ustaviš, vdihneš in izdihneš, si vedno v stiku z modrostjo'

29. 12. 2024 13.50

Leto 2024 je bilo zelo plodno tudi za raperja Mirka Groznyja, saj je izdal sedmi album Atila 1.0: 2008, čemur je dodal EP Atila 2.0: Dobrodošli na Vzhodu, izšla pa je tudi biografija Atila, prva slovenska rap zgodba v knjigi. Razložil nam je več o svojem ustvarjanju, koreninah, navdihu in načrtih.

'Vsako jutro berem sezname, ali so preživeli noč'

03. 10. 2024 11.18

Mohamed Jodeh je slovenski državljan. Rodil se je v Gazi, v Palestini, tri leta po ustanovitvi izraelske države, avgusta 1951. Študiral je v Zagrebu, od konca sedemdesetih let živi v Sloveniji, poročen je s Slovenko. Bil je uspešen podjetnik, posel je predal sinu, sam pa z ženo uživa upokojensko življenje. In se vsak dan trudi vzpostaviti stik s svojimi sorodniki v Palestini.

Bo zdravnike pred nasilnimi pacienti v prihodnosti ščitila vojska?

15. 09. 2024 19.53

Sindikati zdravnikov in medicinskih sester v Italiji so po vse številčnejših napadih pacientov in njihovih svojcev na bolnišnično osebje oblasti pozvali k ukrepom. Med drugim so jih pozvali, naj razmislijo o tem, da bi v zdravstvene ustanove namestili kar vojsko. Samo v letu 2023 so namreč pri naših zahodnih sosedih poročali o kar 16.000 napadih.

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja številne maše, tudi na Kredarici

15. 08. 2024 10.47

Ob največjem Marijinem prazniku, prazniku Marijinega vnebovzetja, danes v cerkvah po državi potekajo slovesne maše. V najbolj obiskanem slovenskem romarskem središču na Brezjah je osrednjo mašo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Maša je potekala tudi v kapelici na Kredarici.

Biden o 'podvigu diplomacije', zahvalil se je tudi Sloveniji

01. 08. 2024 18.22

Ameriški predsednik Joe Biden je izmenjavo zapornikov med Zahodom in Rusijo označil kot "podvig diplomacije", ki je končal njihovo agonijo. Zahvalil se je zaveznicam, ki so pri tem sodelovale, tudi Sloveniji. Naša država se je izkazala kot zaupanja vredna partnerica, pa je dejal državni sekretar Vojko Volk. izmenjavo je pozdravila tudi Julija Navalna.

Je konflikt v Gazi odgovoren za več kot 186.000 smrtnih žrtev?

13. 07. 2024 09.05

Pismo, ki ga je objavila britanska medicinska revija The Lancet razkriva morebitne nove razsežnosti konflikta v Gazi. Pravijo namreč, da bi lahko konfliktu pripisali "186.000 ali celo več smrtnih žrtev", kar je bistveno več, kot so zadnje ocene ministrstva za zdravja, ki ga vodi Hamas. Na podlagi ocene prebivalstva iz leta 2022, ki znaša 2.375.259, bi to pomenilo 7,9 odstotka celotnega prebivalstva Gaze.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?

28. 05. 2024 06.00

Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Zaposleni na upravnih enotah stavkali: Props stavko obžaluje

13. 03. 2024 06.11

Zaposleni na 54 od 58 upravnih enot so stavkali. Stavko nameravajo nadaljevati vsako sredo do izpolnitve zahtev. Z vladno stranjo so se njihovi predstavniki sestali v torek, a za zdaj dogovora še ni. Pogajanja naj bi nadaljevali v kratkem. V času stavke bodo zaposleni opravljali nujne naloge, zaprti bodo krajevni uradi.

Brazilci prvič v zgodovini dobili smučarskega zvezdnika

07. 03. 2024 17.18

V Oslu na Norveškem rojeni Lucas Braathen, po očetu Norvežan, po materi Brazilec, je po izpuščeni sezoni svetovnega pokala alpskih smučarjev na novinarski konferenci v Salzburgu napovedal, da še ni rekel zadnje besede in da bi se rad znova vrnil v tekmovalno smučanje. Želi tekmovati pod zastavo Brazilije, domovine svoje matere.

Po 10 letih in IVF dobila dvojčka, živela sta manj kot pet mesecev

05. 03. 2024 18.40

29-letna Rania je v sobotnem izraelskem bombnem napadu izgubila tisto, kar ji je bilo najbolj pri srcu: moža in dva otroka. Dvojčkov sta se z možem razveselila oktobra, po 10. letih poskušanja in dveh neuspelih postopkih zunajtelesne oploditve. "Izgubila sem najljubše ljudi. Nočem več živeti tukaj," pravi mlada Palestinka.

Svojci pogrešanih potnikov malezijskega letala še vedno brez odgovorov

03. 03. 2024 15.35

Svojci potnikov letala družbe Malaysia Airlines, ki je skrivnostno izginilo pred desetimi leti, so danes pozvali k nadaljnjemu iskanju pogrešanih v tem še vedno nerešenem primeru. Na spominskem dogodku v luči skorajšnje obletnice tragedije se je danes v malezijski prestolnici Kuala Lumpur zbralo kakih 500 ljudi.

Sorodnica udarila stanovalca in dogajanje predvajala na družbenem omrežju

11. 01. 2024 08.46

Slovenijo pretresa nasilni dogodek v DSO Grosuplje. Sorodnica je v torek v času obiska vstopila v sobo stanovalca, ga udarila in dogajanje predvajala na družbenem omrežju. Policijo je o dogodku obvestilo več ljudi, ki so med prenosom zaznali nasilno dejanje. Osumljenka se je nedostojno vedla tudi do policistov. Stanovalec nima poškodb in se dobro počuti, zatrjujejo v DSO Grosuplje. Dom je žrtev ustrezno zaščitil, zatrjujejo na pristojnem ministrstvu.

Pred ostrostrelci, po ruševinah in s krvavimi stopali domov v Gazo

15. 12. 2023 18.42

Izraelska vojska naj bi na severu Gaze zdaj že večkrat zbrala na desetine Palestincev, ločila družine in prisilila moške, da se slečejo do spodnjega perila, nato pa nekatere odpeljala v taborišče za pridržanje. Izrael sicer trdi, da gre za ljudi, povezane s Hamasom, sklekli pa naj bi jih zato, ker bi lahko skrivali samomorilne jopiče. Po navedbah organizacij za človekove pravice so bili več ur, nekateri tudi več dni, izpostavljeni lakoti in mrazu.

'Naša deklica se lahko uči na domu, ne more pa iti v šolo'

16. 10. 2023 10.55

September je za nami in z njim tudi prvi mesec novega šolskega leta. Za skoraj vse otroke. Spomladi smo pisali o deklici Ariani, ki zaradi hudega zdravstvenega stanja ne more v šolo, šola pa nikakor "noče" priti k njej. Takrat so se nakazovale rešitve, videti je bilo, da se bo deklica, čeprav doma, vendarle lahko šolala brez dodatnih preprek. Kako smo se motili.

32-letna Celine v rokah Hamasa že teden dni: 'Ne ješ, ne spiš. Si v grozljivi nevednosti'

15. 10. 2023 11.14

Prejšnje nedeljsko jutro bi se morala Celine Ben David Nagar pripravljati za prvi službeni dan po koncu porodniške. Namesto tega njeni domači predvidevajo, da je nekje v Gazi, v rokah Hamasa. Njena družina pa preživlja že teden dni dolgo nočno moro, iz katere ne vedo, če se bodo sploh kdaj zbudili.

Za čiščenje po poplavah zavarovani za 12.000 evrov, zavarovalnica izplačala le 3000

13. 10. 2023 06.00

Uničujoče avgustovske poplave so zalile 16.230 domov. Mnogi so želeli čim prej očistiti svoje domove – sami, s pomočjo prijateljev in sorodnikov. A čeprav so zavarovalnice zagotavljale, da bodo tistim, ki so imeli v zavarovanju tudi vključene stroške čiščenja, v celoti povrnili zavarovalnino, pa so bili mnogi nato razočarani – na račune so dobili bistveno manj, tudi po le četrtino zavarovalne vsote. Še več – takšne odločitve zavarovalnic so pogosto brez kakršnih koli obrazložitev, ljudem pa ostane le tožba ali mediacija. To pa ljudem, ki so že tako v stiski, za sabo prinese dodatne odvetniške stroške.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'

06. 09. 2023 18.54

Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

Začenja se iskanje več kot 1000 pogrešanih iz časa Pinochetove diktature

31. 08. 2023 16.47

Čilska vlada je objavila težko pričakovani načrt za iskanje žrtev prisilnih izginotij in političnih usmrtitev v času diktature Augusta Pinocheta, ki se je začela z državnim udarom pred 50 leti. Z nacionalnim načrtom iskanja bodo oblasti skušale ugotoviti okoliščine, v katerih je oseba izginila, zagotoviti dostop do evidenc ter poskrbeti za odškodnino družinam žrtev.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Polbrat Valentina Rossija pred oltar popeljal svojo izbranko

24. 07. 2023 21.32

Pretekli vikend je Valentino Rossi v zakon pospremil svojega mlajšega polbrata. Legendarni dirkač je bil namreč priča Luci Mariniju, ki je do oltarja popeljal svojo izbranko Marto Vincenzi. Poročila sta se v župnijski cerkvi Tavullia, na obredu pa so se jima poleg Rossija in njegove Francesce Sofie Novello s hčerko pridružili tudi številni prijatelji iz dirkaškega paddocka.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'

11. 07. 2023 14.06

"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

'Ravnodušnost do teh storilcev je hujša, kot da jih sovražim'

02. 07. 2023 19.24

Julij je za mnoge lep poletni mesec, poln doživetij in sproščenosti. Za preživele iz Srebrenice pa je julij mesec neizmerne žalosti, solza in težkih spominov. Almedina je bila ob izbruhu vojne v Bosni in Hercegovini stara komaj 10 let. Njeno otroštvo in najstniška leta so zaznamovani s smrtjo matere, vojnim dogajanjem, padcem Srebrenice in izgubo očeta v genocidu. S sorojenci je 11. julija postala sirota, prepuščena negotovi usodi. Kljub vsemu pa pravi, da svojih otrok ne zastruplja s sovraštvom. Prepričana je, da je ravnodušnost do teh storilcev hujša kot sovraštvo.

25. 05. 2023 15.58

Kosovci bodo lahko potovali v EU brez vizuma do 90 dni

18. 04. 2023 13.43

Evropski poslanci so podprli dogovor o odpravi vizumov za Kosovo. Imetniki potnih listov Kosova bodo lahko potovali v EU brez vizuma za bivanje do 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju. Nova pravila naj bi začela veljati najkasneje do leta 2024.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje

06. 04. 2023 07.12

Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

'O pokojnih se veliko pogovarjamo in skrbimo, da (vsaj v spominu) ostajajo z nami vsak dan'

05. 04. 2023 09.25

Prvič po tragediji se je Miha Lešnik, brat in sin umorjenih v Gerečji vasi, bil je božič 2020, odločil spregovoriti za medije. Da bi zaščitil nečaka, s katerim so se preselili v drug kraj – le pisno. Spodnje vrstice so dragocene, saj novinarji redko dobimo vpogled v to, kaj se dogaja daljnosežno po zločinih, kakršen je bil ta. Prav tako pa pokaže, koliko pomeni podpora preostale družine in prijateljev, ki je v takšnih primerih neprecenljiva.