brazilski sev

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom

22. 01. 2022 09.54

Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

V Sloveniji še vedno prevladuje alfa različica seva, delta že tik za njo

15. 07. 2021 08.54

V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so objavili rezultate sekvenciranja vzorcev genomov novega koronavirusa v Sloveniji. V zadnjem testiranem obdobju so odkrili 88 novo potrjenih različic alfa, 66 različic delta ter štiri različice delta+. "V zadnjem obdobju smo potrdili tudi eno različico gama. Različic beta, eta, jota in kapa v obdobju od 27. 6. do 4. 7. nismo potrdili," so še sporočili z NLZOH.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa

12. 05. 2021 15.39

V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Kakšen je dvojno mutirani indijski sev?

27. 04. 2021 19.19

Dvojno mutirano različico z imenom B.1.617 so oktobra prvič zaznali v Indiji, po kateri ima tudi ime – indijska različica. Za zdaj še ni jasno, ali je ta različica bolj nalezljiva ali odpornejša proti cepivom, so pa omenjene mutacije podobne tistim, ki so jih prepoznali pri južnoafriški in brazilski različici. Zaskrbljujoče je tudi to, da se s pomočjo mutacij virus izogne protitelesom, ki so v telesu nastala z že prebolelo okužbo ali s cepivom. Trenutna cepiva naj bi bila učinkovita pri preprečevanju razvoja hujše oblike bolezni, povzročene z dvojno mutirano varianto, v vsakem primeru pa upočasnjujejo napredovanje bolezni.

V sredo 1335 novih okužb, delež angleškega seva se še naprej povečuje

01. 04. 2021 09.55

Ob opravljenih 5622 PCR-testih so pristojni v sredo potrdili 1335 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 23,7 odstotka. Hospitaliziranih je 518 bolnikov, od tega 108 v enotah intenzivne terapije, umrlo je sedem oseb s covidom-19. Na slabšo epidemiološko sliko v državi pomembno vpliva tudi hitro širjenje angleške različice virusa, katere delež se v analiziranih vzorcih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano vztrajno povečuje. Skupaj so jo doslej sicer potrdili v 745 primerih.

V Italiji cepljenje za zdravstvene delavce obvezno

01. 04. 2021 09.39

V Italiji bo cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse zdravstvene delavce, v Franciji se pripravljajo na novo zaprtje države. V Braziliji so medtem zabeležili najbolj črn dan v pandemiji covida-19, saj je v 24 urah umrlo skoraj 4000 bolnikov s to boleznijo. Brazilski predsednik Jair Bolsonaro pa se kljub kritikam zavzema za sproščanje ukrepov.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Logarjeva: V Sloveniji prisotnih vse več sevov, epidemiološka slika se lahko poslabša

09. 03. 2021 06.00

Kot pravi infektologinja Mateja Logar, se pri nas v večjem številu pojavljajo različice koronavirusa, predvsem se je razširil angleški sev. Dodala je, da se lahko na račun tega epidemiološka slika še dodatno poslabša. "Trenutno ne izpolnjujemo nobenih dodatnih pogojev, da bi ukrepe lahko sproščali," meni, a dodaja, da je prav, da se ukrepe na območjih, ki dosegajo določene kriterije, vendarle sprošča.

V sredo 1019 novih okužb, eksponentna rast britanskega seva

04. 03. 2021 09.35

Po podatkih Sledilnika covid-19 so v sredo potrdili 1019 novih okužb ob 5822 opravljenih testih. Delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten, kar je dva odstotka manj kot dan prej. Umrle so štiri osebe. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je dejala, da so zabeležili eksponentno rast primerov britanskega seva koronavirusa. Letos so potrdili 83 primerov.

Francija kljub izzivom upa na vrnitev v normalno življenje do aprila

03. 03. 2021 08.17

Francoska vlada je izrazila upanje, da bi lahko v državi zavladala normalnost do sredine aprila, vendar bo prihodnjih nekaj tednov zelo težkih, je danes povedal govorec vlade Gabriel Attal. Največ upanja v Parizu trenutno polagajo v cepiva proti covidu-19. Medtem so ZDA na dobri poti, da bodo imele do konca maja dovolj cepiva za vse odrasle, je napovedal predsednik Joe Biden in ob tem oznanil, da bo cepivo Johnson & Johnson pomagal proizvajati tudi Merck.

V nedeljo 243 okužb. Bo Janša zaradi novih sevov zaustavil javno življenje?

01. 03. 2021 09.30

Pristojni so v nedeljo opravili 1451 PCR-testov in potrdili 243 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je znašal 16,7 odstotka. Hospitaliziranih je 543 bolnikov s covidom-19, od tega jih 91 potrebuje intenzivno terapijo. Po pojavu južnoafriškega seva v Sloveniji NIJZ novih okužb z omenjenim sevom ni zaznal. Premier Janez Janša medtem pravi, da je zaradi novih različic virusa nastala dilema: ali ukrepati glede na predviden načrt ali pa za krajši čas zaustaviti javno življenje.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Mutacije sevov otežujejo boj z epidemijo

19. 02. 2021 19.49

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je potrdil še štiri primere angleškega seva koronavirusa, ki je bolj kužen od običajnega virusa, skupaj z že odkritimi je torej takšnih primerov pri nas devet. Na srečo pa še niso odkrili južnoafriškega seva, pred katerim nas prebolela bolezen oziroma cepiva, ki jih trenutno uporabljamo, skorajda ne zaščitijo. Okužb z novimi sevi je sicer v naši bližini vse več. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja že petino vseh okužb, na Hrvaškem pa so potrdili brazilski sev.

Na Hrvaškem sumijo na dodatnih 10 okužb z britanskim sevom

19. 02. 2021 12.28

Vodja hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je povedal, da so na Hrvaškem prvič po dolgem času zabeležili rast števila okužb. "To je prvič po več kot mesecu dni, da se je dnevno število novookuženih v primerjavi z enakim dnem v prejšnjem tednu zvišalo," je dejal in dodal, da sumijo na še deset dodatnih pojavov britanskega seva koronavirusa.

Strokovnjaki svarijo: 'Cepiva in protitelesa ne ščitijo pred vsemi novimi sevi'

18. 02. 2021 18.49

Vse poti so še odprte, epidemije kljub trenutnemu umirjanju števila okuženih še ni konec, opozarja Bojana Beović. V naši okolici namreč beležijo vedno več primerov okužbe z novimi sevi koronavirusa. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja kar 20 odstotkov vseh okužb, na Hrvaškem so potrdili prvi primer brazilskega seva, na Finskem pa so odkrili čisto novo različico virusa, v kateri so odkrili sledi tako britanske kot južnoafriške različice.

Na Hrvaškem odkrili brazilski sev novega koronavirusa?

18. 02. 2021 10.15

Znanstvena ekipa hrvaškega laboratorija za napredno genomiko IRB je ugotovila prisotnost brazilskega seva na Hrvaškem. Od skupno 50 analiziranih vzorcev je bila v enem potrjena mutacija v proteinski konici na položaju E484K, ki je bila določena v brazilskem sevu koronavirusa, tj. različici B.1.1.28.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'

03. 02. 2021 10.58

"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Nova mutacija angleškega seva: 'Ta pojav ni nepričakovan'

02. 02. 2021 15.40

V Veliki Britaniji so ugotovili novo mutacijo britanske različice novega koronavirusa, mutacijo z imenom E484K, ki je prisotna tudi v južnoafriški in brazilski inačici. V Angliji so doslej pri testiranju našli le peščico primerov s to mutacijo.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'

31. 01. 2021 20.17

Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.

Kašelj, utrujenost in vneto grlo pri novem sevu pogostejši

28. 01. 2021 10.32

Rezultati raziskave, ki jo je opravil britanski statistični urad, kažejo, da so nekateri simptomi pri okužbi z angleškim sevom koronavirusa pogostejši oziroma izrazitejši kot pri 'stari' različici. Med temi so močan kašelj, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, dihalna stiska in vnetje grla. Prav tako bi lahko okužba z mutiranim sevom 'pripomogla' k višji virusni obremenitvi v organizmu. Nov sev se hitreje širi, zaradi česar številne države sprejemajo dodatne previdnostne ukrepe.

Inštitut za mikrobiologijo potrdil angleški sev pri treh vzorcih

25. 01. 2021 16.09

Inštitut za mikrobiologijo je potrdil angleški sev virusa pri treh vzorcih, odvzetih med 1. in 14. januarjem. Skupno so analizirali 291 vzorcev iz osrednjeslovenske regije. "Vsi trije vzorci pripadajo osebam, ki so imele pozitivno epidemiološko anamnezo za potencialni vnos angleškega seva v Slovenijo," so zapisali na spletni strani.

Angleški sev: slovenske bolnišnice v pripravljenosti na večji priliv bolnikov

24. 01. 2021 19.29

Novi sevi – angleški, škotski in južnoafriški – so nevarnejši predvsem zato, ker so bolj nalezljivi. Angleški sev se je doslej razširil že v več kot 60 državah sveta. V 23 državah Evropske unije je bilo v začetku tedna potrjenih 1300 primerov. Tudi v vseh državah, ki mejijo na našo, v Avstriji pa so potrdili še južnoafriški sev. Skrbi tudi argentinsko-brazilski sev, ki bi k nam lahko prišel z ladijskim prometom.

Število smrti po svetu preseglo dva milijona

15. 01. 2021 10.58

V zvezni državi Amazonas na severu Brazilije, kjer zaradi velikega porasta okužb z novim koronavirusom v bolnišnicah zmanjkuje postelj in celo kisika za covidne bolnike, so za deset dni uvedli nočno prepoved gibanja. Velika Britanija s ponedeljkom zapira vse t.i. potovalne koridorje v državo, je oznanil premier Boris Johnson. Število smrtnih žrtev zaradi okužbe s koronavirusom je medtem preseglo dva milijona, kažejo podatki Univerze John Hopkins.

Posadka španske križarke zbolela za gripo

17. 06. 2009 10.23

Z novo gripo se je okužilo več članov posadke španske križarke, ki pluje po Karibih. Okužene so že osamili, za potnike pa naj ne bi bilo nevarnosti.