bratina

Usodo Srbije bodo krojila stara imena, šok za študente
14. 04. 2025 17.22Nova srbska vlada, če bo izglasovana, ne bo prinesla velikih sprememb. V njej ostaja skoraj polovica starih imen, svoje položaje bi ohranili predvsem tisti na najpomembnejih resorjih. Med drugim se tako ne bi zamenjali vodilni na notranjem, zunanjem, finančnem, obrambnem, zdravstvenem, gospodarskem ministrstvu. Za največje (negativno) presenečenje pa velja profesor Dejan Vuk Stanković, predlagan za ministra za izobraževanje. Bil je eden redkih profesorjev beograjske univerze, ki med večmesečnimi protesti niso podprli študentov, ampak je celo večkrat javno nastopal proti njim.

Vlada s predlogom za tri nove člane sveta Agencije za energijo
19. 03. 2025 17.37Decembra lani sta v času nesoglasij med Agencijo za energijo in vlado glede novega načina obračunavanja omrežnine odstopila dva člana sveta agencije, medtem ko je eden od sedežev že dlje časa nezaseden. Sedaj je vlada na dopisni seji sprejela sklep, da se državnemu zboru predlaga imenovanje treh novih članov. Svet je sicer trenutno s samo tremi člani nesklepčen.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Se gradnja hiše danes sploh še splača?
05. 03. 2025 17.49Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Profesor prava in bančni nadzornik ni razumel tveganj kredita v frankih
14. 02. 2025 19.30OTP banka mora doktorju Borutu Bratini, profesorju gospodarskega prava, vrniti 54 tisoč evrov - je odločilo mariborsko sodišče. Bratina, ki pred leti pri tedaj še novi KBM najel posojilo v švicarskih frankih, je namreč v tožbi uspel dokazati, da zaradi preskromnih pojasnil ni razumel tveganj, ki jih prinaša kredit v tuji valuti. " Bil sem naiven," je izpričal doktor znanosti, specializiran prav za področje bančništva in financ.

Evropska komisija je glede omrežnine v stikih z vlado in regulatorjem
21. 01. 2025 17.17Evropska komisija je v zvezi z dogajanjem, povezanim z omrežninskim sistemom, v stiku s slovensko vlado in Agencijo za energijo. "Slovenske oblasti smo konktaktirali tako na politični kot na tehnični ravni in ponudili podporo naših služb pri vprašanjih, povezanih s spoštovanjem zakonodaje EU," so povedali v Bruslju.

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije
16. 01. 2025 11.00Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

'Kaznovalna' omrežnina: vlada napoveduje ublažitev ekscesnih dvigov
09. 01. 2025 08.31Novo obračunavanje omrežnine še vedno razburja. Ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda, opozarja vlada. Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal minister Kumer. Vlada bo po napovedih Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo. Napovedujejo pa tudi ublažitev ekscesnih dvigov. Kot je povedal Kumer, se kot najbolj smiselna pot trenutno nakazuje možnost, da v visoki sezoni delno ali v celotni opustijo stroške za moč za najdražji časovni blok. O tem je spregovorila tudi poslanska skupina Svoboda.

Dan do izteka roka agencija za energijo neomajna, pa tudi nesklepčna
07. 01. 2025 12.25Na Agenciji za energijo dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajajo pri novem sistemu, ki ga bodo prilagajali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. Starega sistema tehnično tudi ni mogoče vzpostaviti čez noč, svet agencije je poleg tega trenutno nesklepčen. Na ministrstvu medtem zavračajo očitke o vmešavanju v delo Agencije za energijo.

Po Golobovem pozivu odstopila že dva člana sveta Agencije za energijo
03. 01. 2025 13.31Čeprav bi se mandat dvema članoma sveta Agencije za energijo iztekel šele leta 2029, sta po Golobovi kritiki reforme omrežnine že odstopila.

Agencija kljub pozivom vlade vztraja pri novem sistemu omrežnine
24. 12. 2024 13.37Na agenciji za energijo v odzivu na ponedeljkove sklepe vlade, med katerimi je tudi poziv k vnovični uvedbi starega sistema obračunavanja omrežnine s februarjem, v tem trenutku ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije. Bodo pa učinke redno spremljali in po potrebi metodologijo dopolnjevali oz. nadgrajevali.

Italijanski panettone – božično pecivo, ki postaja globalni trend
21. 12. 2024 07.00Če bi vas pred denimo desetimi leti vprašali, ali ste že poskusili panettone, bi se zagotovo našel kdo, ki ne bi vedel, kaj panettone sploh je. Danes je drugače. Trgovci so namreč pred leti to italijansko tradicionalno božično pecivo postavili na police, potrošniki smo ga začeli kupovati, potem pa so ta poseben sladek kruh začeli pripravljati tudi butični peki. Mi smo obiskali dva: Andreja Gerželja, ki v centru prestolnice vodi pekarno Osem, in Andraža Bajžlja, ki pekovske izdelke iz svoje Androžarne prodaja preko spletne tržnice Mali plac za prihodnost.

'Mračna' preizkušnja in etapa čez Italijo, na startu pa ime svetovnega kova
26. 09. 2024 07.00457 kilometrov, 13 hitrostnih preizkušenj, 97 posadk, na dirki pa tudi 300 oseb, ki bodo dnevno skrbele za varnost dirkačev in gledalcev. Začenja se 12. edicija novogoriškega relija, ki na Primorsko vrača tako stare klasike, recimo priljubljeno večerno dirko v središču Nove Gorice, prinaša pa tudi marsikatero novost. "Zagotovo pa je najbolj odmevna novica letošnjega relija to, da v Novo Gorico prihaja dirkač svetovnega kova, nekdanji svetovni prvak v reliju Mads Østberg," pravijo organizatorji dogodka.

V Slovenijo prihaja nekdanji svetovni prvak Mads Østberg
22. 09. 2024 17.00Letošnjo edicijo novogoriškega relija bo zatreslo prav posebno ime. V Slovenijo namreč prihaja norveški dirkač, nekdanji zmagovalec relija za svetovno prvenstvo in svetovni reli prvak razreda WRC2 Mads Østberg. To bo prvi nastop Norvežana v Sloveniji, ki je na listi 97 prijavljenih posadk iz 12 različnih držav pod startno številko 1. To bo sicer šele tretji svetovni prvak, ki bo tekmoval na katerem od slovenskih relijev.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'
14. 09. 2024 08.55Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

V Podnanosu so na gorskohitrostni dirki padali rekordi
08. 07. 2024 12.13Na gorskohitrostni dirki Podnanos so padali rekordi. Na 4,7 kilometra dolgem odseku ceste se je odvila najkakovostnejša dirka doslej. Absolutno je nov najboljši čas proge postavil Avstrijec Christoph Lambert (nova NP01) s časom 1:53,926, ki je s prednostjo 3,4 sekunde tudi dobil dirko pred Faustom Bormolinijem (nova proto NP01).

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral
20. 05. 2024 06.16Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo
17. 05. 2024 06.40Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Rešili utapljajočega se otroka, preprečili rop banke, gasili požar na Krasu
03. 04. 2024 14.55Skoraj 100 pogumnih in dobrosrčnih posameznikov je v Tacnu prejelo medalje Policije za požrtvovalna in hrabra dejanja. Policisti in občani so tako med drugim pomagali iz bazena potegniti otroka, ki ni kazal znakov življenja, preprečili rop banke in iz reke skozi okno vozila rešili voznika. Mirovali niso niti v prostem času, ko so odšli v tujino, kjer je slovenski policist pomagal ponesrečenemu padalcu.

Prvič v zgodovini mesta: Arsenovič toži mestni svet
26. 01. 2024 12.40Mariborski župan Saša Arsenovič je uresničil svojo napoved z nedavne seje mestnega sveta in vložil upravni spor, s katerim poskuša razveljaviti odločitev mestnega sveta, ki mu je odvzel ustanoviteljske pravice v Javnem holdingu Maribor ter jih prenesel nase. Mestni svetniki, ki so glasovali za spremembo, so ogorčeni.

Novi mestni plakati po vsej državi: Petarde? Ne, hvala!
13. 12. 2023 17.47V družbi TAM-TAM v sodelovanju s partnerji in podporniki tudi letos pripravljajo družbeno odgovorno akcijo 'Petarde? Ne, hvala!', s katero širšo javnost nagovarjajo k opustitvi uporabe pirotehnike. Projekt poteka že 11. leto, tudi letos pa se v kampanji osredotočajo na neprijetne posledice, ki jih zaradi pirotehnike doživljajo hišni ljubljenčki.

Golob: Slovenija lahko vodi prizadevanja za zaščito Sredozemskega morja
07. 12. 2023 14.27Slovenija je kot ena od vodilnih držav v prizadevanjih za zaščito morja in obal pripravljena na predsedovanje barcelonski konvenciji v obdobju 2024–2025, je na uvodu v ministrsko zasedanje pogodbenic Barcelonske konvencije COP 23 v Portorožu dejal premier Robert Golob. Odločitev pogodbenic za omejitev izpustov žveplovih oksidov je označil za zgodovinsko.

Obeta se pospešitev postopkov za obnovo prizadetih območij
05. 12. 2023 12.33Ministrstvo za naravne vire in prostor je organiziralo srečanje s predstavniki 22 občin, ki bodo morale zaradi avgustovske ujme izvajati nadomestno in nadomestitveno gradnjo s selitvijo prebivalcev. Napovedali so pospešitev postopkov, na direktoratu za prostor pa so imenovali kontaktno osebo za sodelovanje z občinami.

Na novogoriškem reliju tudi nemški princ in podpredsednik zveze FIA
22. 09. 2023 07.41Od "mračne" preizkušnje po mestnih ulicah do najdaljšega dirkaškega dne in močne konkurence. Pa 533 kilometrov, 15 hitrostnih preizkušenj in 94 posadk iz 17 različnih držav. Na Goriškem se začenja Mahle 11. Rally Nova Gorica, ki poleg "starih znancev" tekmovanja, nekateri se na primer novogoriškega relija udeležujejo od samega začetka, prinaša tudi marsikatero novost. Med njimi je zagotovo udeležba mladih talentov iz vrst FIA Rally Star, ki prihajajo s petih različnih kontinentov. Pa prisotnost pravega princa in tudi podpredsednika mednarodne avtomobilistične zveze FIA.

Podražitve v Mariboru: višji zneski na položnicah za vrtce, več tudi za kopanje
26. 05. 2023 16.30Maratonska, več kot šest ur dolga seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nekatere nove podražitve. Višji zneski na položnicah bodo po novem tako pričakali starše vrtčevskih otrok, več bodo treba odšteti tudi za vstopnine v javne športne objekte. So pa svetniki z umikom točke z dnevnega reda preprečili zvišanje cen vožnje z gondolo, prav tako niso soglašali s predlagano podražitvijo vozovnic za mestni avtobus. O ostalih predlogih mestne uprave bodo razpravljali (in odločali) na naslednjem srečanju, seja je bila nazadnje namreč prekinjena.