branko simonovič

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Kdo bo po koncu mandata pisal knjige in kdo računa na ponujeno roko Roberta Goloba?
26. 04. 2022 18.18Koga v prihodnjih štirih letih ne bomo več videli v parlamentu? Ker se njihove stranke vanj niso prebile ali pa na volitvah niso zbrali dovolj glasov, se bo od poslanskega sedeža morala posloviti več kot polovica trenutnih poslank in poslancev. Kdo bo po koncu poslanskega mandata pisal knjige, kdo se bo posvetil kmetijstvu in kdo računa na ponujeno roko Roberta Goloba?

Poslanci v DZ: kdo odhaja in kdo prihaja?
25. 04. 2022 13.15Volitve so močno premešale karte na političnem prizorišču in posledično hram demokracije zapuščajo številna znana imena. Med njimi so vsi poslanci LMŠ, SAB in DeSUS, SDS je 'izgubil' Hojsa, Pojbiča in Škrinjarjevo. A za svež veter bo poskrbel novinec in hkrati zmagovalec volitev, Gibanje Svoboda Roberta Goloba, s katerim v DZ med drugim prihajajo nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič, nekdanji boksar Dejan Zavec ter povratnika, tržiški župan Borut Sajovic in nekdanja TV-voditeljica Tamara Vonta.

Poslanci za izenačitev študentske in upokojenske urne postavke
31. 03. 2022 13.16Poslanci so se na izredni seji prebili skozi drugo obravnavo predloga novele zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Levica kot vlagatelj predloga sicer vztraja, da mora biti izenačen neto znesek, zato je vložila dopolnilo, a koalicija temu nasprotuje, ker sta obliki dela različno obremenjeni. Zakonu, ki uvaja popolno prepoved frackinga, pa se obeta podpora.

V DeSUS vložili kandidatne liste za državnozborske volitve
23. 03. 2022 14.29Stranka DeSUS je vložila liste kandidatov za državnozborske volitve. Stranka bo kandidirala v vseh volilnih enotah, kandidatne liste pa so vložili s podpisi volivcev. V vodstvu DeSUS so prepričani, da se bo stranka na volitvah uvrstila v parlament in še naprej enakopravno odločala o usodi slovenskih upokojencev.

Pri obravnavi novega zakona o nalezljivih boleznih poudarili pomen DZ pri sprejemanju ukrepov
03. 02. 2022 13.16Državni zbor je danes opravil prvo obravnavo predloga novele zakona o nalezljivih boleznih. Večina poslanskih skupin je napovedala, da ga bodo na petkovem glasovanju podprli, v nadaljevanju zakonodajnega postopka pa ga bodo poskušali izboljšati. Med drugim so izpostavljali pomen jasne določitve parlamentarnega nadzora pri sprejemanju ukrepov.

V poslanski skupini DeSUS se dokončno ločujejo. Kam bodo prestopili poslanci?
05. 01. 2022 20.28Na politični sceni se nadaljuje iskanje predvolilnih zavezništev in političnih zatočišč. DeSUS oziroma tisto, kar je od njega ostalo, bo očitno dokončno razpadel. Po naših informacijah bi se zato utegnila okrepiti predvsem Nova Slovenija. Robert Golob pa bo še pred sestankom s strankami koalicije Kul, ki je predviden za prihodnji teden, skupne točke iskal z zeleno stranko Vesna.

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo
20. 12. 2021 06.40Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.

Državni zbor potrdil nov gradbeni zakon, ki gre na roko poslancu Simonoviču
10. 12. 2021 19.34Poslanci so sinoči potrdili tudi nov gradbeni zakon, ki med drugim omogoča legalizacijo objektov, ki so bili zgrajeni pred letom 2005 in ne le pred letom 1998. Kar pomeni, da bo lastnik črne gradnje lahko objekt legaliziral po poenostavljenem postopku. In ta zakon, ki so ga podprli tudi poslanci stranke DeSUS, gre še posebej na roko poslancu stranke Branku Simonoviču, ki je v Semedeli pri Kopru kupil kmetijsko lopo. Pri tem ne bi bilo nič spornega, če Simonovič ne bi iz 30 kvadratov objekt razširil na 70 kvadratnih metrov. Legaliziran pa bo prav po tem zakonu, pri pripravi katerega je sodeloval tudi odvetnik Branka Simonoviča.

Državni zbor podprl novelo zakona o zdravniški službi
09. 12. 2021 19.09DZ je s 47 glasovi za in 28 proti potrdil novelo zakona o zdravniški službi, ki bo po oceni ministrstva za zdravje pripomogla k boljši dostopnosti zdravstvenega sistema. Za so glasovali poslanci SDS, NSi, SMC, NeP, SNS ter dva člana poslanske skupine DeSUS, proti pa poslanci LMŠ, SD, Levice. V SAB so se glasovanja vzdržali.

Novi pretres v vrstah DeSUS: odstopil predsednik sveta stranke
02. 12. 2021 14.06Srečal se je svet stranke DeSUS, v kateri zaradi (ne)sodelovanja v vladni koaliciji že dalj časa nastajajo trenja. Na seji naj bi se pogovarjali le o nastopu na prihajajočih volitvah in morebitnem povezovanju z drugimi strankami, vendar pa je tam odstopil predsednik sveta stranke Anton Urh – kot je dejal, je bil nekaterim trn v peti. Poslanci iz vrst DeSUS so medtem sporočili, da se od dejanj vodstva stranke na današnji seji ograjujejo. Predsednik stranke Ljubo Jasnič je dobil pooblastilo za pogovore o morebitnem sodelovanju na volitvah z drugimi političnimi strankami. Največ možnosti za povezovanje Jasnič za zdaj vidi z nepovezanimi poslanci, a poudarja, da je DeSUS samostojna stranka.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo
24. 11. 2021 07.13Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Dikaučič preživel interpelacijo s peto najnižjo podporo
23. 11. 2021 19.43Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je prestal interpelacijo, a ga je podprlo le 28 poslancev iz koalicijskih SDS in SMC, kar je peta najnižja podpora kateremu od interpeliranih ministrov doslej. Minister kljub temu ocenjuje, da je poslance prepričal z argumenti. V Toninovi NSi so se glasovanja vzdržali. Kaj s tem sporočajo Janševi koaliciji? In kaj to pomeni za napovedani interpelaciji proti ministroma Hojsu in Vizjaku?

Odbor DZ za nadomestilo samozaposlenim za izgubljeni dohodek zaradi karantene
20. 11. 2021 16.10Odbor za zdravstvo je potrdil dopolnjeni predlog novele Zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, ki so ga vložili v delu opozicije. Z njim bi poplačali krivico, ki jo je samozaposlenim povzročila vlada, ko jim je odvzela pravico do nadomestila za izgubljeni dohodek zaradi odrejene karantene ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile. Odbor Državnega zbora je dopolnjeni predlog pripravil za obravnavo v DZ z 18 glasovi za in nobenim proti. V skladu z dopolnilom odbora, ki so ga skupaj vložile vse poslanske skupine, bo ukrep za nadomestilo karantene veljal do konca tega leta.

Bo nov zakon o gradbeništvu nagrada vlade Branku Simonoviču v zameno za njegov glas?
18. 11. 2021 20.17Nov zakon o gradbeništvu bodo obravnavali po rednem in ne hitrem postopku, so odločili v Državnem zboru. Zakon bi med drugim tudi poslancu Desusa Branku Simonoviču omogočil legalizacijo črne gradnje na Obali. A minister Andrej Vizjak pisanje zakona na kožo komur koli zavrača. Nekatere spremembe, ki bi lahko šle v prid poslancu, pa da je predlagala zbornica za arhitekturo. V zbornici navedbe ministra zavračajo. Kakšna pa so ministrova pojasnila o vlogi odvetniške družbe Neffat pri pripravi zakona? Gre sicer za družbo, ki med drugim zastopa prav Branka Simonoviča.

Nagrada ministra Vizjaka za glasove poslanca Simonoviča?
12. 11. 2021 08.30Državni zbor bo kmalu – po zgolj treh letih od zadnjih sprememb – odločal o novem gradbenem zakonu. Če bo ta sprejet, bo razvpiti poslanec Desusa Branko Simonovič, kot kaže, z lahkoto legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom. Ali mu je s tem minister za okolje in prostor Andrej Vizjak šel na roko? Zakon namreč ni bil spisan na ministrstvu pač pa – pozor – v zunanji odvetniški pisarni Domna Neffata, odvetnika, ki zastopa Branka Simonoviča.

Jasnič: Če bodo poslanci DeSUS podali prijavo na KPK, bom odstopil
21. 10. 2021 11.08Poslanska skupina DeSUS je sinoči v državnem zboru znova eklatantno kršila sklepe z zadnje seje sveta stranke DeSUS, ki je sklenil, da stranka zaradi škodljivega ravnanja več ne podpira trenutne vlade niti njenih ukrepov, še najmanj zakonodajnih, je sporočil predsednik stranke upokojencev, Ljubo Jasnič. Glasovanje poslancev je označil za izdajo. Odzval se je namestnik vodje poslanske skupine Ivan Hršak, ki je dejal, da je Jasnič "največji avtokrat, kar sem jih kdaj videl". Napovedal je tudi prijavo Jasniča protikorupcijski komisiji, ta pa odgovarja, da če se bo to zgodilo, bo odstopil.

Jasnič: Svet DeSUS odrekel podporo vladi
12. 10. 2021 19.23Svet DeSUS je na današnji seji podprl dokument, s katerim odrekajo vsakršno nadaljnjo podporo vladi, je v izjavi za medije dejal predsednik Desusa Ljubo Jasnič. Hkrati vlado, ki so jo sicer zapustili že decembra lani, pozivajo, naj nemudoma odstopi in razpiše predčasne volitve, "da država dobi legitimno vlado z večinsko podporo prebivalstva".

Matični odbor potrdil spremenjeno lekarniško novelo
30. 09. 2021 22.05Parlamentarni odbor za zdravstvo je podprl predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, pri čemer so besedilo zakona z dopolnili pomembno predrugačili. Medtem ko so večino členov prvotnega besedila novele črtali, pa so sprejeli dopolnilo, s katerim bi se lahko v lekarniški mreži ohranile vertikalne povezave.

Poslanci potrdili zakon, ki za investicije v zdravstvo namenja dve milijardi evrov
29. 09. 2021 08.39Poslanci so z 68 glasovi za in dvema proti sprejeli zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenskem zdravstvu v letih od 2021 do 2031. Zakon, ki ga je vložila vlada, za investicije namenja okoli dve milijardi evrov, med drugim za naložbe v univerzitetnih kliničnih centrih in izobraževalne ustanove na področju zdravstva.

DZ ni podprl uvedbe glob za nedostojno vedenje
22. 09. 2021 13.59Novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki je predvidela nove globe za nedostojno vedenje, če ga zazna policist, so danes v DZ podprli poslanci SDS, NSi, SMC, SNS, Robert Polnar iz DeSUS in poslanec narodnosti Ferenc Horváth. Proti so bili v LMŠ, SD, Levici, SAB, NeP in dva iz DeSUS. Poslanec narodnosti Felice Žiža je bil vzdržan.

DZ ni potrdil novele zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah
22. 09. 2021 13.27DZ po vetu državnega sveta ni znova izglasoval novele zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah, saj je tako za kot proti glasovalo po 44 poslancev, za sprejem novele pa bi potrebovali najmanj 46 glasov. Ob prvem glasovanju so predlog sicer potrdili z absolutno večino, tokrat pa so si nekateri poslanci premislili.

Zakon o zaščiti živali: široka podpora poslancev, a tudi nekaj pomislekov
21. 09. 2021 14.09DZ se je v okviru druge obravnave opredelil do predloga novele zakona o zaščiti živali. Po razpravi sodeč, uživa predlog med poslanskimi skupinami široko podporo, slišati pa je bilo tudi nekaj pomislekov in opozoril.

Sklep, da stranka DeSUS svoje poslance pozove k odstopu, (še) ni bil sprejet
13. 09. 2021 13.40Po besedah Ljuba Jasniča v petek na klavzuri stranke DeSUS niso sprejeli sklepa o tem, da se njihove poslance pozove k odstopu, pač pa je bilo to eno od stališč na klavzuri. O vseh stališčih bo v torek razpravljal izvršilni odbor, ki bo pripravil predloge sklepov za svet stranke. Sklepi bodo tako sprejeti šele na svetu stranke.

Klavzura DeSUS svetu stranke predlaga, naj poslance DeSUS pozove k odstopu
10. 09. 2021 17.00Klavzura stranke DeSUS je po razpravi svetu stranke predlagala, da poslance stranke pozove k odstopu, nadomestili pa bi jih nadomestni poslanci, je povedal predsednik Ljubo Jasnič. Svet stranke bo o tem predvidoma odločal prihodnji četrtek. Če bo sklep podprl, poslanci pa ne bodo sledili pozivu, Jasnič ne izključuje svojega odstopa.

SAB je DeSUS-u 'ukradel' nezadovoljne člane, pa tudi tradicionalni štab
09. 09. 2021 16.13Stranki SAB se je pridružilo 250 novih ljudi, od tega največ članov DeSUS-a iz odborov Velenje, Kočevje, Šoštanj, Brezovica in Logatec, je povedala predsednica SAB-a Alenka Bratušek. V DeSUS-u odstopne izjave pregledujejo in ugotavljajo, ali so jih člani res podpisali ali so "zadaj kakšne druge zgodbe", kot je dejal predsednik Ljubo Jasnič. DeSUS se bo v petek sicer sestal na klavzuri, na kateri bodo med drugim razpravljali o položaju stranke, pa tudi o odnosu vodstva s poslansko skupino.

DeSUS na klavzuri tudi o stališčih stranke do odmevnih zakonov in kadrovski politiki
17. 08. 2021 19.13Izvršni odbor in svet DeSUS sta razpravljala zlasti o klavzuri stranke, ki bo 10. septembra. Tam bo govora o stališčih stranke do odmevnih zakonov, ki so v parlamentarnem postopku, o odnosu poslancev s stranko, pa tudi o kadrovski politiki stranke. Zasedanja organov stranke se je od poslancev danes udeležil le Branko Simonovič.

Opozicija obupala nad konstruktivno nezaupnico? 'Čas za spremembe še ni dozorel. A pride.'
17. 07. 2021 11.02Zadnji teden pred dopustom je bil za parlamentarce napet in politično pregret. Opozicija, ki opozarja, "da Janševa vlada doživlja poraz za porazom", je v tem zaznala novo priložnost za ponovno vložitev konstruktivne nezaupnice. A kot je razbrati iz odzivov na glasovanje o ministru za digitalno preobrazbo, na DeSUS pri konstruktivni nezaupnici ne računajo več. "Kdor je do sedaj živel v tej iluziji, se mu je razblinila," je zapisal Marjan Šarec. Po ocenah koalicijskih partnerjev pa je imenovanje ministra pokazalo, da ima vlada v DZ dovolj glasov za nadaljnje delo in gredo lahko mirneje na oddih.

Mark Boris Andrijanič postal minister za digitalno preobrazbo
16. 07. 2021 07.20DZ je Marka Borisa Andrijaniča imenoval za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Za je glasovalo 45 navzočih na seji, proti jih je bilo 44 – dodaten glas koaliciji je namenil Desusov Franc Jurša, ki pravi, da je že nekaj dni tarča političnih pritiskov. Andrijanič digitalno preobrazbo vidi kot "ekipni šport, v katerem lahko zmagamo le, če držimo skupaj". Po oceni Tonina imenovanje ministra kaže, da ima vlada še vedno ustrezno podporo v DZ in lahko mirno nadaljuje z delom.