branko lobnikar

Golob postopek pred KPK označil za farso, Bobnarjeva vztraja pri svojih besedah

04. 12. 2024 07.23

Premier Robert Golob je na KPK opravil razgovor zaradi očitkov o političnih pritiskih na policijo. Ob prihodu je ponovil, da v celoti zanika vse obtožbe Tatjane Bobnar. Prišli so tudi nekdanji prvi mož policije Boštjan Lindav, državna sekretarka Tina Heferle in nekdanji sekretar Branko Lobnikar. Izjav sprva niso dajali, po razgovoru pa je Bobnarjeva pojasnila, da je bila na komisijo povabljena kot priča. Komisiji je dala ustrezna pojasnila, "zdaj pa je na neodvisnem državnem organu, da presodi dejstva in dokaze in sprejme odločitev", je dejala. Dodala pa je, da vztraja pri svojih besedah. Na KPK bodo pridobljene informacije proučili.

Na KPK vabljeni Robert Golob kot obravnavana oseba in več prič – hkrati

03. 12. 2024 17.56

Protikorupcijska komisija bo v sredo zaslišala vpletene v sporu med nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in premierjem Robertom Golobom. Kot je znano, Bobnarjeva Golobu očitka poskuse političnega vplivanja na Policijo. Po številnih zapletih se bo tako preiskava vendarle nadaljevala, je pa komisija na zaslišanje oba vpletena in vse priče povabila istočasno. Zakaj in kako bo potekal postopek?

KPK zaključila postopek v zvezi s sumom nasprotja interesov Lobnikarja

17. 10. 2024 10.55

KPK je zaključila postopek v zvezi z morebitnim nasprotjem interesov takratnega državnega sekretarja na MNZ Branka Lobnikarja, ki je aprila 2023 postal zunanji sodelavec parlamentarne preiskovalne komisije. Ugotovila je, da zadeva vsebuje znake kršitev predpisov ali druge relevantne informacije iz pristojnosti drugih organov, Komisije za poslovnik DZ, zato ji je zadevo konec septembra odstopila v reševanje in zaključila postopek.

Heferlejeva: Bobnarjeva ni bila zadovoljna z delom Boštjana Lindava

15. 11. 2023 17.31

Pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v Policijo, je pričal tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar. Ocenil je, da v času notranje ministrice Tatjane Bobnar ni bilo političnih pritiskov na kadrovsko politiko Policije. Pred komisijo pa je spregovorila tudi državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle. Ki je povedala, da nekdanja notranja ministrica ni bila zadovoljna z delom Boštjana Lindava.

Kdo bo v ožji ekipi verjetnega notranjega ministra Poklukarja?

09. 02. 2023 20.18

Uradnih informacij o tem, kdo bo v Poklukarjevi ožji ekipi, še ni, se pa naj bi, kot vse kaže, poslovila dosedanja državna sekretarja Branko Lobnikar in Tina Heferle, ki sta bila sekretarja pod Bobnarjevo in pod zdajšnjo začasno ministrico Sanjo Ajanović Hovnik. Prav tako je pričakovati menjavo na mestu prvega moža Policije – za enega od favoritov velja Darko Muženič, zdajšnji šef NPU.

Lobnikar in Heferletova državna sekretarja tudi po odhodu Bobnarjeve

15. 12. 2022 16.34

Tina Heferle in Branko Lobnikar ostajata državna sekretarja na notranjem ministrstvu. Z odstopom ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar je tudi njima prenehala funkcija, na predlog ministrice za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve Sanje Ajanović Hovnik pa ju je vlada ponovno imenovala, so sporočili po seji vlade.

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin

12. 12. 2022 16.28

Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

Namesto Bobnarjeve bo MNZ začasno vodila Ajanović Hovnikova

12. 12. 2022 06.12

Premier Robert Golob je v DZ posredoval odstopno izjavo ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar. DZ se bo z njo seznanil v sredo. Hkrati je Golob za začasno vodjo notranjega ministrstva predlagal Sanjo Ajanović Hovnik.

'Da premier generalnega direktorja Policije pokliče na pogovor, ni politično vmešavanje'

08. 12. 2022 08.45

Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar in državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Maša Kociper so jasni: iz poročila v. d. generalnega direktorja Policije Boštjana Lindava izhaja, da pritiskov na operativno delovanje Policije ni bilo. Poudarili so, da je v pristojnosti notranjega ministra, da kandidata za to mesto predlaga, vlada pa lahko kandidata potrdi ali zavrne. Ter da je Policija sicer organ znotraj politične ureditve in da kot tak ni popolnoma samostojen. "Če premier generalnega direktorja povabi na pogovor, ni politično vmešavanje," so poudarili ob tem.

Spor med Golobom in Bobnarjevo: koalicija upa na čim hitrejšo razrešitev

06. 12. 2022 16.07

Koordinator Levice Luka Mesec je spregovoril o sporu med predsednikom vlade Robertom Golobom in notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Poudaril je, da sam ni akter v tem sporu ter da tudi Levica vanj ni udeležena, zato se ne nameravajo vmešavati. Stališče poslanske skupine SD o ministrici se medtem od sredine novembra, ko so ji po razpravi o interpelaciji skupaj z obema koalicijskima partnericama podali zaupnico za nadaljevanje dela, ni spremenilo. Oglasila pa se je tudi podpredsednica največje vladne stranke Urška Klakočar Zupančič.

Občanom Logatca nelagodno zaradi beguncev iz afriških držav

09. 11. 2022 22.12

Občani Logatca vse pogosteje opozarjajo na težave, s katerimi se soočajo zaradi oseb, nastanjenih v izpostavi azilnega doma v Logatcu. Ob tem poročajo tudi o nelagodju, povezanim z naraščajočim številom beguncev predvsem iz afriških držav, o čemer je tekla beseda na sestanku v prostorih občine Logatec.

Poslanci soglasno za novelo Zakona o organiziranosti in delu v Policiji

27. 10. 2022 16.11

DZ je danes s 53 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo Zakona o organiziranosti in delu v Policiji. Novela policistom podaljšuje rok za pridobitev strokovne izobrazbe in uvaja nacionalno poklicno kvalifikacijo policist. Občinskim redarjem prepoveduje sodelovanje v pomožni policiji, policijskim upravam pa širi avtonomijo glede investicij.

Število nezakonitih vstopov v EU najvišje po letu 2016

20. 10. 2022 19.52

V Sloveniji beležimo skokovito rast nezakonitih migracij. Samo do konca septembra smo zabeležili skoraj 16.000 nezakonitih prestopov meje, kar je 120 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Drugod po Balkanu so te številke še višje. To je bila glavna tema četrtkovega srečanja notranjih ministrov Berlinskega procesa, ki se ga je udeležil državni sekretar Branko Lobnikar. Kako bodo ukrepali? Je res krivo odstranjevanje žice na južni meji ali ugodni vizumski režim vstopa v Srbijo, od koder ilegalni migranti nadaljujejo pot proti državam Srednje Evrope?

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

DZ vnovič potrdil zakon proti škodljivim posegom prejšnje oblasti

21. 07. 2022 19.26

DZ je po vloženem vetu DS na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike, ki ga je pripravil Inštitut 8. marec, zakon vnovič potrdil. Za je bilo 49 poslancev, proti pa 24. Za vnovično potrditev bi bilo dovolj 46 glasov. Inštitut 8. marec želi z zakonom za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države v prejšnje stanje vrniti 11 zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti

14. 07. 2022 14.39

DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč

12. 07. 2022 06.34

Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

Z delom začela nova vladna ekipa, imenovana večina državnih sekretarjev

02. 06. 2022 06.21

Novoizvoljena vlada, ki jo bo vodil predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, je na ustanovni seji že oblikovala najožjo ekipo sodelavcev. Med drugim je imenovala državne sekretarje na ministrstvih in v kabinetu predsednika vlade. Objavljamo seznam ministrov in njihovih najožjih ekip.

Letno izrečenih okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, tretjina jih ukrep krši

09. 05. 2022 19.51

Slovenijo je prejšnji konec tedna pretresla nova družinska tragedija, v kateri je bila žrtev ženska, ki je že iskala pomoč zaradi družinskega nasilja. V Dravogradu je 38-letnik kljub veljavni prepovedi približevanja prišel na dom 33-letne partnerice in ji vzel življenje. V društvu SOS telefon znova opozarjajo, da kot družba in država nismo naredili dovolj na področju preprečevanja nasilja v družini. V Sloveniji Policija vsako leto izreče okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, več kot tretjina nasilnežev pa ta ukrep krši.

Lobnikar: Poslanci uzakonili mačka v žaklju, vpliv na Policijo odvisen od volje ministra

18. 11. 2021 19.49

Lokalni politični veljaki v posameznih občinah in regijah že preigravajo strankarske računice za zasedbo 126 komandirskih in direktorskih položajev po vseh policijskih postajah in upravah v državi. Tako po formalnem prenehanju položaja vsem lokalnim policijskim šefom, kar je omogočil vladni zakon o reorganizaciji v Policiji, zgroženo zaznavajo v enem od dveh policijskih sindikatov. Stroka pa ob tem opozarja: vpliv ali nevpliv politike na organe pregona je zdaj odvisen zgolj dobre volje aktualnega ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa.

Zakonita, sorazmerna in strokovna uporaba sile? To bo ugotavljala posebna komisija

06. 10. 2021 13.05

So policisti med torkovimi protesti v Ljubljani uporabili prekomerno silo? To bo po mnenju naših sogovornikov ugotavljala posebna komisija, ki bo morala vsako uporabo sile oceniti z vidika zakonitosti in strokovnosti. Na reakcijo Policije moramo gledati tudi v luči pozivov predsednika vlade in notranjega ministra po bolj zavzetem uveljavljanju zakonov. In kot še dodaja varnostni strokovnjak: "Seveda ne gre pričakovati, da bodo tviti predsednika vlade izzveneli v vetru." Pri tem pa opozarja, da tudi nasprotna stran intenzivno išče konflikt. V Policijskem sindikatu Slovenije pa: "Delovanje Policije je v takih primerih vezano na ukaz neposredno nadrejenih."

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih

03. 10. 2021 08.56

Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Policisti s kazensko ovadbo nad Hojsa, očitajo mu zlorabo osebnih podatkov

14. 01. 2021 19.44

Stavkajoči policisti uresničujejo napovedi in bodo ministra Aleša Hojsa kazensko ovadili. In to zato, ker je poimensko razkril več kot 8000 plač, med drugim tudi nekaterih varnostno občutljivih policijskih enot, denimo specialcev. V policijskem sindikatu ministru neuradno očitajo kaznivo dejanje zlorabe osebnih podatkov. Pravnica in nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar pa ocenjuje, da je Hojs ravnal "huligansko".

Je Hojs z obiski OKC-ja med protesti prekoračil pooblastila?

09. 07. 2020 19.33

Je Hojs še kot minister prekoračil pooblastila, ko je v zadnjih dveh mesecih kar dvakrat obiskal policijski operativno-komunikacijski center? Obakrat je to storil, ko so bili na ulicah protivladni protestniki, tako je lahko preko zaslonov spremljal dogajanje v prestolnici. Policistom ob obisku centra nisem narekoval, še manj ukazoval, kako naj obravnavajo protestnike, odgovarja Hojs, a hkrati ne zanika, da bi si protestniki zaslužili strožjo obravnavo.

Spopad med policijo in parlamentarno komisijo, politiki panični zaradi vohunjenja

26. 02. 2020 06.00

Konflikt, ki ga je prejšnji teden povzročil nenapovedan obisk parlamentarne Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) na policiji, je Slovenijo spet razdelil na dva dela.

Meje pristojnosti Knovsa: 'Vpogledi v evidence niso prikriti preiskovalni ukrepi'

19. 02. 2020 13.29

Knovs lahko po zakonu nadzoruje policijo le v delu, ki se nanaša na uporabo prikritih preiskovalnih ukrepov, pravi Branko Lobnikar s Fakultete za varnostne vede. "Policija ne sme delati čisto nič drugega kot tisto, kar ji je dovoljeno z zakonom, isto pa velja tudi za nadzorstveno institucijo kot je Knovs," je komentiral nenapovedan nadzor članov Knovsa na NPU. Kot poudarja Anton Dvoršek s Fakultete za varnostne vede pa komisija ni brezzobi tiger in tudi zanjo veljajo zakonske omejitve, ne le za varnostno službo.

Matej Tonin 'samopoškodoval' Slovenijo

23. 11. 2019 17.24

Hrvaški vladni mediji so včeraj in danes "odkrili" javno poročilo Komisije za nadzor obveščevalno varnostnih služb državnega zbora. Hrvaška najnovejša domislica je, da je Slovenija sedaj sama objavila, da je goljufala v procesu arbitraže, z ravnanjem KNOVSa in Mateja Tonina pa so Hrvati sedaj dobili nov razlog za relativizacijo arbitražne sodbe.

'Pomembno je, da pri spremembah zakonodaje na vrabca ne streljamo s topovi'

21. 11. 2019 12.39

Ministrski zbor je na mizi imel prve konkretne ukrepe, kako omejiti samooklicane varde, a si bodo za njihovo potrditev vzeli še nekaj časa. Konkretne spremembe bodo pri zakonu o varstvu javnega reda in miru, ki govori o uporabi nevarnih predmetov, ter pri zakonu o varovanju državne meje. Opravljanje policijskih nalog na lastno pest bi tako bilo prepovedano.

Strokovnjak: Takšen način delovanja je za demokratične družbe zastrašujoč

09. 04. 2019 08.32

"Kadar delo obveščevalcev postane javno, to pomeni, da je njihovo delo slabo, in hrvaška vlada si seveda ne želi tega slovesa," pritiske na poročanje naše hiše o hrvaških prisluhih pojasnjuje strokovnjak za varnostna vprašanja Branko Lobnikar. "V tem primeru je prišlo do razkritja in vlada si je želela, da bi se o njem govorilo čim manj. Kot kaže, jim je to uspelo na Hrvaškem, ne pa v Sloveniji."

Šarec glede hrvaškega prisluškovanja: Skrbi nas, če je to način delovanja v EU

04. 04. 2019 12.24

Premier je po končani seji vlade komentiral hrvaško prisluškovanje v arbitraži: "Skrbi nas, če je to način delovanja v EU." Pojasnil je, da je na zaprtem delu seje šef Sove pojasnil situacijo, kar so slišali, pa je po Šarčevih besedah skrb vzbujajoče.