branje misli

Moj dragi dnevnik!
28. 06. 2025 00.15
Zagotovo ste kdaj pisali dnevnik, ali pa ga vsaj začeli pisati, nato pa so sledila obdobja, ko ste nanj povsem pozabili. Čez čas ste ga ponovno vzeli v roke in se čudili sami sebi in svojim zapisom, ker ste vmes odrasli in se spremenili.

Ali mladina res ne bere več?
27. 05. 2025 00.15
V medijih zasledimo mnoge raziskave z opozorili, da beremo manj in premalo, ker branje zahteva zbranost, potrpežljivost in čas. Mladi raje posegajo po kratkih vsebinah na spletu, ki ne spodbujajo kritičnega mišljenja in ne obogatijo besednega zaklada.

Prvi človek z Muskovim čipom za branje misli
24. 03. 2025 10.16
30-letni Američan Noland Arbaugh, ki ima tetraplegično cerebralno paralizo, je prva oseba, ki je prejela možganski čip Neuralink. Izdelek ameriškega nevrotehnološkega podjetja, ki ga je ustanovil Elon Musk, lahko njegove misli prevede v računalniške ukaze.

Barbara premagala depresijo, zdaj se bo pogumno spopadla z MasterChef izzivi
07. 03. 2025 10.20
Barbara Poljanec odkrito govori o najbolj žalostnem obdobju v svojem življenju, ko zaradi depresije ni vedela, kako naprej. Danes uživa v življenjskih radostih, med katerimi so tudi adrenalinski izzivi. Prepričana je, da bo takšen tudi MasterChef Slovenija.

Ne le Andrej, tudi Sašo in Peter sta končno stisnila zlati gumb
03. 11. 2024 22.27
Letos je bila konkurenca na avdicijskih oddajah izjemna, in med žiranti je le Andrej še iskal nekoga, ki bi mu vzel dih. Tokrat sta si zlati gumb zaslužila kar dva nastopa. Najprej je neposredno v polfinale 18-letno pevko Kiro Štruc – Jurički poslal Andrej, nato pa sta Sašo in Peter z zlatim gumbom nagradila še 13-letni ritmični gimnastičarki Paulo in Uršo.

Zgodnje odkrivanje demence: stara metoda v novi preobleki
13. 07. 2024 14.55
Pred dnevi smo obeležili že 100-letnico elektroencefalografije (EEG), metode za merjenje možganske aktivnosti. Ob tem se nam vsem, ki se ukvarjamo z njeno praktično uporabo, seveda poraja neizbežno vprašanje: kakšen je potencial in smiselnost uporabe te tehnologije za zgodnje odkrivanje in učinkovitejše spopadanje z demenco, pretečemu problemu današnje starajoče se družbe?

Vaš vodič do boljšega življenjskega sloga z manj bolečine
10. 06. 2024 11.21
Vsi si želimo živeti brez bolečin in uživati vsak dan. Veliko ljudi vsakodnevno trpi zaradi glavobolov, kar pogosto pokvari njihove načrte. Kljub temu pa le redki vedo, da lahko že majhne spremembe v življenjskem slogu prinesejo olajšanje. Ta teden je posvečen glavobolom, zato bomo v članku predstavili slabe navade, ki lahko povzročajo vaše glavobole, in predlagali preproste spremembe, ki jih lahko uvedete že danes.

Na strani dejstev
06. 05. 2024 07.15
V mesecih po koroni in po krvavem napadu Rusije na Ukrajino se je branje spletne strani 24ur.com povzpelo v višave. Od 1.416.000 uporabnikov interneta v Sloveniji jih je k nam prišlo po informacije krepko čez milijon. To dejstvo nam nalaga izjemno odgovornost za resničnost vsake objavljene črke, besede, stavka, članka.

Ta ugodnost velja samo za ženske!
08. 03. 2024 09.24
V mesecu marcu praznujemo dan, ki je posvečen vsem ženskam, ki vsak dan prispevajo k družbi in skrbijo za milijon različnih stvari. Pogosto pa pozabljamo na to, kako pomembno je, da si tudi ženske vzamemo čas zase, si privoščimo nekaj lepega in skrbimo za svoje zdravje.

'Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti'
31. 10. 2023 07.53
V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v ponedeljek v Lendavi, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. "Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je v svoji poslanici zapisal premier Golob.

5 idej, kako preživeti jesenske počitnice
29. 10. 2023 00.15
Osnovnošolci bodo med 30. oktobrom in 3. novembrom uživali v prvih počitnicah letošnjega šolskega leta.

'Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!'
08. 10. 2023 17.53
V ponedeljek se začenja preventivna akcija Varno brez telefona v prometu, ki bo potekala vse do naslednje nedelje. Z akcijo želita Agencija za varnost prometa in Policija opozoriti na uporabo telefonov in ostalih naprav med vožnjo, saj se zaradi distrakcij hitro zgodijo prometne nesreče, pa tudi zastoji v prometu.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka
13. 06. 2023 10.46
Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

Znani obrazi uživali v čarovniškem šovu Magic Aleksandra
14. 04. 2023 20.09
Prvič nas je začaral v šovu Slovenija ima talent, danes ga opisujejo kot zvezdo nove generacije čarodejev. Magic Aleksander je v Špas teatru premierno predstavil svoj čarovniški spektakel Iluzija. Obljublja, da gre za predstavo, kakršne Slovenija še ni videla, saj vsebuje veliko interakcije z občinstvom, trike s kartami, transformacije in branje misli. V šovu so uživali tudi številni znani obrazi.

Pozor! Samo za ženske!
10. 03. 2023 00.15
8. marca smo praznovali dan žena, dan, ki je posvečen vsem ženskam, ki vsak dan prispevajo k družbi in skrbijo za milijon stvari.

Terapevtske živali so velik doprinos družbi
15. 01. 2023 07.00
Živali bogatijo življenje, prinašajo razvedrilo, rišejo nasmehe. Pomagajo premagati največje ovire, spodbujajo, motivirajo. Zato ne čudi, da ob njih rehabilitacije bolnih in poškodovanih potekajo hitreje, da se otroci in mladi z duševnimi in vedenjskimi težavami čutijo sprejeti, osnovnošolci pa hitreje usvojijo branje.

Gantar v zadevi Trenta ni priznal krivde, Janša ugovarjal zoper obtožnico
05. 10. 2022 11.26
Na celjskem sodišču je potekal predobravnavni narok za nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja za domnevno sporne posle z zemljišči v Trenti. Gantar krivde ni priznal. Predsednik SDS Janez Janša pa se naroka ni udeležil, saj krivde prav tako ni priznal in je podal ugovor na obtožnico. Zato zanj naroka niso opravili.

Weekend media festival v Rovinju: prihodnost televizije in avtentičnost na Tik Toku
26. 09. 2022 09.55
Letošnji jubilejni vikend v Rovinju je potekal pod sloganom #SELF. Sporočilo, ki pravi, naj bomo zvesti sami sebi in naj negujemo svoj jaz. Več kot pet tisoč obiskovalcev je uživalo v panelih, predavanjih, koncertih, razstavah in delavnicah.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00
Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo
17. 09. 2022 15.08
Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
19. 05. 2022 17.55
Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Kraljica kriminalk in mentalist: Knjige odpirajo svet zgodb, ki je vedno na razpolago
27. 03. 2022 15.46
Pisatelja, ki sta osvojila svetovna srca. Ona je "kraljica kriminalk" – vzdevek, ki so ji ga ljubiteljsko nadeli oboževalci njenih knjig – on pa "bralec misli". "Tudi med pisanjem sem na glavi nosila čelado iz aluminijaste folije. Saj veste, za vsak slučaj," se je ob predstavitvi njune knjige Zaboj, prve v trilogiji, glede “čarovniških sposobnosti” soavtorja knjige Henrika Fexeusa pošalila Camilla Läckberg, ki je pred časom dejala, da je imela njena karierna prihodnost le dve poti – serijska morilka ali pisateljica kriminalk. "Mislim, da sem se odločila za boljšo možnost." Spregovorila sta o sodelovanju pri ustvarjanju nove knjižne uspešnice, ljubezni, ki jo žanjeta med oboževalci, pa tudi, zakaj virusa namensko nista vključila v svoje delo.

S testeninami lovimo besedni zaklad
23. 03. 2022 00.15
Slovenci potrebujemo bralno spodbudo, saj je delež Slovencev, ki so bralno nepismeni, zaskrbljujoče velik. Branje knjig in branje na sploh je v mladih letih pomembno za razvoj empatije, boljši besedni zaklad in širjenje miselnih obzorij. Že veste, kako vaše otroke privabiti k branju?

Courteney Cox: Matthew Perry je bil med snemanjem Prijateljev pod izjemnim pritiskom
23. 02. 2022 06.00
Zvezdnica serije Prijatelji je v intervjuju spregovorila o težavah, s katerimi se je med snemanjem soočal njen soigralec. Matthew Perry, ki bo novembra o svoji življenjski zgodbi izdal tudi knjigo, je priznal, da je živel v strahu, da gledalci ne bodo sprejeli njegovih šaljivih domislic. Pritisk, ki so ga posledično čutili vsi člani ekipe, je bil po besedah Coxove nevzdržen.

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'
05. 12. 2021 07.06
Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Obiskali smo enega največjih knjižnih sejmov na svetu: Šardža, meka tiskane besede
15. 11. 2021 08.00
V Šardži že 40 let prirejajo knjižni sejem. Tam gostijo svetovna imena literature, prirejajo različna predavanja, panele in prireditve, iz prve roke pa se začuti ljubezen do knjig, ki jo gojijo tamkajšnji ljudje. Po pogovoru z organizatorjem, tiskovnimi predstavniki, novinarji z vsega sveta in obiskovalci lahko zaključimo le eno – Šardža si zasluži naziv 'meka tiskane besede'. Na njihovem knjižnem sejmu na svetu so ponudili več kot 15 milijonov posameznih publikacij.

Mini teater: teater vrača med ljudi in ljudi v teater
14. 11. 2021 14.19
''Mini teater je pravzaprav nastal iz ceste, jaz sem bil dobesedno na cesti. In tudi naša prva predstava – Čudovite dogodivščine vajenca hlapića so bile začetek samega Mini teatra. Takrat sva začela z Ivico (Buljanom) na Ljubljanskem gradu,'' tako začetek Mini teatra opiše direktor gledališča in Judovskega kulturnega centra Robert Waltl. ''To je bilo tako, da smo dobili en reflektor v Mariboru, del zavese v Mladinskem teatru in tako naprej, je bil kar hud začetek, tudi takrat na Ljubljanski grad privabiti publiko ni bilo lahko, danes je Ljubljanski grad atrakcija, takrat nihče ni šel na Ljubljanski grad.''

Strokovnjaki opozarjajo na pomen kakovostne igre
04. 10. 2021 13.24
Ob letošnjem tednu otroka so strokovnjaki na posvetu Razigran uživaj dan! izpostavili pomen iger, igranja in kakovostnega preživljanja prostega časa. To je namreč ključno za uravnotežen razvoj otroka. Ob tem so sodelujoči na posvetu opozorili še na to, da so otroci v zadnjem letu in pol zaradi epidemioloških ukrepov živeli manj aktivno življenje.

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme
18. 09. 2021 09.14
Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Goran Vojnović: Biti čefur danes, je drugače, kot je bilo pred 15 leti
22. 08. 2021 08.00
Knjigo Čefurji raus! sem prvič vzela v roke leta 2008, pri svojih 18 letih. Takrat se, priznam, nisem mogla prebiti skozi sleng, ki ga ponuja eden najbolj priljubljenih romanov v Sloveniji. A ob izdaji nadaljevanja, ki nosi naslov Đorđić se vrača, sem se odločila, da dam prvi knjigi novo priložnost in branje združim z novo knjigo. In zgodila se je ljubezen. Branje o čefurjih, obujanje spominov na najstniške šale, sočustvovanje ob vsakdanjih težavah družin iz blokovskih naselij in branje o odnosih znotraj družine s koreninami iz nekdanje skupne države je le še okrepilo mojo ljubezen do čefurstva, s katerim se (delno) poistovetim tudi sama. Temu je sledilo še branje knjige romana Figa in nato pogovor z avtorjem Goranom Vojnovićem.