bralne navade

Preberete vsaj eno knjigo na leto?
11. 02. 2024 11.32Po rezultatih treh mednarodnih raziskav pismenosti med mladimi, katerih rezultate smo dobili v zadnjem letu in pol, smo v Sloveniji ugotovili precejšnje poslabšanje. 15-letniki pri naravoslovni pismenosti, četrtošolci pri bralni pismenosti in osmošolci pri državljanski pismenosti. Kar vsak četrti odrasli pa ne bere prav dobro in zato slabše razume besedila, s katerimi se srečuje v življenju ali pri delu, polovica odraslih v enem letu ne prebere niti ene knjige.

V prihodnjem šolskem letu prenova več kot 200 učnih načrtov
25. 08. 2023 14.38Zavod za šolstvo je pred novim šolskim letom ravnateljem podal nekaj usmeritev, med njimi je ustvarjanje varnega učnega okolja. Intenzivno bo potekala prenova učnih načrtov, obetajo se tudi spremembe Zakona o osnovni šoli. Kljub ujmam bo začetek šolskega leta za vse 1. septembra, ga bodo pa morali ponekod prilagoditi, je dejal minister Darjo Felda.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'
22. 11. 2022 07.00Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo
17. 09. 2022 15.08Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev
03. 07. 2022 07.00Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
19. 05. 2022 17.55Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Zmago Jelinčič: stari znanec sodišč in kralj imunitet, ki posega v Kazenski zakonik
21. 01. 2022 07.40Kdo je Zmago Jelinčič Plemeniti? Prvi mož SNS, poslanec državnega zbora, športni pilot? Morda prvak v političnih imunitetah? Sicer stari znanec kazenskih in predkazenskih postopkov je tudi predlagatelj trenutnih sprememb Kazenskega zakonika. Zaradi korupcije ima dosmrtno prepoved vstopa v Svet Evrope, tu pa so še številni drugi škandali, središče katerih je prav Zmago Jelinčič Plemeniti.

Kako so se spremenile bralne navade Slovencev v času epidemije?
30. 11. 2021 18.44Nekatere mednarodne raziskave kažejo na to, da je od nastopa epidemije kar 35 odstotkov ljudi prebralo več knjig, kot bi jih sicer. Kakšne so bralne navade Slovencev, kako potekajo literarni dogodki in kako se prodajajo knjige pri nas v času, ko smo prisiljeni ostajati doma več kot kadar koli prej?

Katere knjige najdemo na nočnih omaricah igralcev serije Sekirca v med
14. 11. 2021 08.00Originalna slovenska serija Sekirca v med, ki je na sporedu od ponedeljka do četrtka ob 20. uri na POP TV, se na humoren način dotika vprašanj, želja in hrepenenj, ki so znana vsakemu od nas. Tokrat smo preverili, kako dobro bralne navade drug drugega poznajo junaki priljubljene serije.

Katere knjige smo si najpogosteje izposodili in kakšna je bralna pismenost naših otrok?
12. 09. 2021 17.49Za nami je dolgo poletje, ko Slovenci zaradi več prostega časa običajno večkrat vzamemo v roke knjigo. Podatkov, iz katerih bi lahko sklepali, kako je epidemija vplivala na naše bralne navade, še ni. Ob začetku nacionalnega meseca skupnega branja pa smo preverili, kakšna je bralna pismenost naših šolarjev in katere knjige so v Sloveniji največkrat izposojene.

SOF nagradil tudi projekta Štartaj, Slovenija in Mali šef Slovenije
11. 09. 2020 12.04Na 29. Slovenskem oglaševalskem festivalu, osrednjem dogodku oglaševalske stroke pri nas, so sinoči podelili stanovske nagrade. Najprestižnejša nagrada SOF je šla v roke integrirani kampanji Mlečne knjige, ki jo je za Spar Slovenija zasnovala Futura DDB. Med nagrajenci sta bila tudi projekta, ki ste ju lahko spremljali na POP TV – Štartaj, Slovenija in Mali šef Slovenije.

Glasovanje za najboljši medijski portal v regiji!
01. 11. 2018 10.52Media daily, prvi regionalni in specializirani portal za medije v jugovzhodni Evropi, bo do konca novembra iskal najboljši medijski portal v regiji. V ožji krog se je uvrstilo 30 portalov, med njimi tudi 24ur.com.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
16. 10. 2017 17.12Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Dekleta premalo samozavestna, da bi razmišljala o karieri v znanosti in tehnologiji
07. 03. 2015 06.30Še vedno obstajajo bistvene razlike o odločanju o karierni poti med deklicami in dečki, je pokazala raziskava OECD. Manj kot ena od 20 deklet namreč razmišlja o karieri v znanosti in tehnologiji. O teh smereh razmišlja eden od petih fantov. Problem je tudi pri starših.

Kaj berejo znani Slovenci – so knjige na papirju spet 'in'?
23. 04. 2014 11.34V 76 krajih po Sloveniji in zamejstvu bo ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic potekala prva Noč knjige. Ob tej priložnosti smo nekaj poznanih imen povprašali o njihovih bralnih navadah, najljubši knjigi in o tem, ali "klasično" branje na papirju izginja.

Slovenci ljubijo strast, kriminal in Facebook
23. 04. 2012 06.30Svetovni dan knjige je letos posvečen prevajanju, pa tudi promociji knjige. Podatki kažejo, da Slovenci vse manj zahajamo v knjižnico, za nakup knjig namenjamo manj denarja, branju pa – še posebej v starostni skupini od 15 do 24 let – posvečamo vse manj časa.

Bralne navade šolarjev so vse slabše
27. 03. 2012 14.23Bralne navade slovenskih šolarjev se po izsledkih mednarodne raziskave PISA iz leta v leto slabšajo. Na javni agenciji za knjigo zato želijo prepričati mladino, da je lahko branje v prostem času prav tako zanimivo kot gledanje televizije.

Jelinčič noče vrniti knjig v vrednosti več kot 10.000 evrov
06. 03. 2012 17.56Zmago Jelinčič je v zadnjem mandatu za izobraževanje v okviru dela v parlamentu kupil 113 knjig, državljani pa smo za njegove bralne navade plačali več kot 10.000 evrov. Jelinčič teh knjig ne misli vrniti, češ da so njegove oziroma v lasti SNS.

Knjige zastonj!
18. 11. 2003 00.00Dva milijona uporabnikov podzemne železnice v mehiški prestolnici bo pred vhodom v vagon brezplačno dobivalo romane in druga dela mehiških pisateljev.

Tajci redno berejo časopise
27. 08. 2003 00.00Nekaj več kot polovica vseh gospodinjstev na Tajskem redno bere časopise, pri čemer mestne prebivalce za razliko od podeželskega zanimajo predvsem aktualni dogodki.

FBI raziskuje bralne navade
26. 06. 2002 00.00Agenti ameriškega Zveznega preiskovalnega urada že od januarja sistematično preiskujejo knjižnice po ZDA in ugotavljajo bralne navade domnevnih teroristov in oseb, ki jih sumijo povezav s teroristi.

Prva številka Revije o knjigi pri Rokusu
14. 04. 2000 15.18Vse ''tehtne'' knjižne novosti meseca, povrh pa ocene, intervjuji, lestvice najbolj branih knjig, borza rabljenih knjig, antikvarni kotiček, reportaže o knjižnih sejmih in še marsikaj - bo ponujala Revija o knjigi. Na ''predvečer'' Slovenskih dnevov knjige je prva številka v 15.000 izvodih izšla pri Rokusu, založbi mladega in ambicioznega Roka Kvaternika, ki tudi s to potezo ''oživljanja'' nekdanje revije Knjiga namerava povečati bralne navade med Slovenci.

Bralne navade se izboljšujejo
09. 03. 2000 17.38Avtorji Martin Žnideršič, Darka Podmenik in Gregor Kocijan so na današnji novinarski konferenci predstavili knjigo Knjiga in bralci IV, v kateri so raziskali odnos Slovencev do branja in knjige. Raziskava se navezuje na prejšnje tri raziskave Knjiga in bralci I, II in III, njeni rezultati pa kažejo na pozitivne dolgoročne spremembe v pogostosti branja knjig in bralnih navad Slovencev.