bralna

Pedro Pascal o zvezi z Jennifer Aniston: Sva prijatelja

26. 03. 2025 11.18

Pred dnevi so na družbenih omrežjih in v ameriških medijih zaokrožile fotografije igralcev Pedra Pascala in Jennifer Aniston, ki naj bi preživela tri ure na skupni večerji. Kmalu zatem so se pojavile govorice, da sta bila zvezdnika na zmenku, a jih je 49-letnik zanikal in dejal, da sta s sedem let starejšo kolegico le prijatelja.

Šestošolci najslabši pri slovenščini, devetošolci pri matematiki

03. 07. 2024 11.52

Državni izpitni center je objavil prve analize nacionalnega preverjanja znanja v letošnjem šolskem letu. V 6. razredu so učenci pri preizkusu iz slovenščine v povprečju dosegli 45,9 odstotka možnih točk, pri matematiki pa 49,1 odstotka. V 9. razredu so pri slovenščini dosegli 56,4 odstotka, pri matematiki pa 43,8 odstotka možnih točk.

Obrnimo otroški svet na bolje

18. 04. 2024 00.15

Eurospin v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije zbira sredstva za nakup šolskih potrebščin otrokom iz socialno ogroženih družin.

Preberete vsaj eno knjigo na leto?

11. 02. 2024 11.32

Po rezultatih treh mednarodnih raziskav pismenosti med mladimi, katerih rezultate smo dobili v zadnjem letu in pol, smo v Sloveniji ugotovili precejšnje poslabšanje. 15-letniki pri naravoslovni pismenosti, četrtošolci pri bralni pismenosti in osmošolci pri državljanski pismenosti. Kar vsak četrti odrasli pa ne bere prav dobro in zato slabše razume besedila, s katerimi se srečuje v življenju ali pri delu, polovica odraslih v enem letu ne prebere niti ene knjige.

Kaj pa ste vi nazadnje prebrali, pa da ni bila položnica?

08. 02. 2024 11.33

David Zupančič je zdravnik, je pa tudi avtor dveh izmed najbolje prodajanih knjig lanskega leta. Njega in še nekaj znanih ljudi sem vprašala, katera je bila zadnja knjiga, ki so jo prebrali, in katera je njihova najljubša.

Beseda leta 2023 postala ujma, sledi nutrija

09. 01. 2024 14.08

Beseda leta 2023 je ujma, kretnja leta pa solidarnost, so danes razglasili v Atriju ZRC. Zmagovalni besedi je na izboru ZRC SAZU, ki je zajel 11 finalistk, sledila beseda nutrija. Za pesem leta, sestavljeno iz besed finalistk, je bila izbrana pesem Potovanje skozi besedni labirint Rista Kovacheva, za novotvorjenko leta pa beseda strojetvor.

Bralna pismenost slovenskih šolarjev pod mednarodnim povprečjem

05. 12. 2023 12.34

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA, v kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri slovenskih šolarjih kažejo na splošen upad tako pri matematični kot tudi pri bralni in naravoslovni pismenosti. Povprečna dosežka iz matematike in naravoslovja se sicer še vedno uvrščata nad povprečje držav članic OECD, dosežek pri bralni pismenosti pa je, podobno kot v letih 2009 in 2012, pod povprečjem.

Slovenija med državami z največjim upadom bralnih dosežkov

20. 05. 2023 20.07

Kakšna je bralna pismenost slovenskih osnovnošolcev? Rezultati mednarodne raziskave, ki so jo sicer izvajali v letih pandemije ter covidnih ukrepov, tudi šolanja na daljavo so pokazali, da smo se vrnili v leto 2006. Prvič smo namreč zabeležili upad bralnih dosežkov četrtošolcev. Raziskava pa je pokazala tudi na druge zaskrbljujoče trende, vse več otrok poroča, da vsako jutro v šolo pridejo utrujeni in lačni.

Prvič upad bralnih dosežkov slovenskih učencev

16. 05. 2023 11.05

Mednarodna raziskava bralne pismenosti PIRLS 2021 je po letih višanja tokrat pokazala upad bralnih dosežkov slovenskih učencev. Ti so sicer še vedno nad srednjo vrednostjo v raziskavi. Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je ocenil, da rezultati niso najboljši, da je nanje vplival tudi covid, da pa že imajo pripravljen akcijski načrt.

'Ali je Maribor tako bogat, da lahko denar nameni za nekaj, kar je 10 let prostovoljno?'

07. 04. 2023 12.36

V društvu Humanitarček se sprašujejo, zakaj mestna občina Maribor namenja 3000 evrov za projekt Knjigobežnice anonimnega izvajalca. Takšen projekt so namreč sami doslej prostovoljno izvajali 10 let: "Veseli smo, da se bralna kultura širi. A ne moremo mimo dejstva, da se je 10 let projekt izvajal brezplačno. Zato se sprašujemo, ali res pripadamo tako bogati občini, da lahko 3000 evrov, s čimer bi lahko kupili 600 toplih obrokov, nameni za nekaj, kar je 10 let društvo izvajalo prostovoljno." Kot odgovarjajo na mariborski občini, je predmetni projekt izglasovan v okviru Participativnega proračuna Mestne občine Maribor, saj je predlog ustrezal vsem kriterijem za izbiro.

Žiga X Gombač: Otroška literatura se mi je vedno zdela nekaj najbolj intimnega

12. 03. 2023 07.00

Pred dnevi je izšla nova knjiga Žige X Gombača, pisatelja mladinske in otroške literature ter medijskega ustvarjalca, ki je bila povod za pogovor o pisateljevanju, stripih in seveda Cukrarni, katere zgodbo knjiga pripoveduje. Curkarna. Zgodba slovenske pesniške duše, kot je naslov stripa, je nastajala približno osem mesecev, nam je zaupal pisatelj, ki je združil moči z ilustratorjem Jako Vukotičem in založbo Škrateljc, pri kateri je strip tudi izšel. Zgodba govori o štirih pesniških dušah, ki so se v 19. stoletju zbrale v zgradbi Cukrarna v Ljubljani in nevede ustvarile novo umetniško smer, ki jo danes poznamo kot moderno.

Zakaj je kraljica tudi ob zadnjem sprejemu na domu nosila torbico?

18. 09. 2022 16.09

Kraljica Elizabeta II. je bila prepoznavna tudi po svojem elegantnem stilu oblačenja, ki ga je vedno dopolnjevala s torbico. V javnosti se je redkokdaj pokazala brez male črne torbice, od nje se ni ločila niti med sprejemi gostov na svojem domu. Imela jo je tudi na zadnjih fotografijah ob sprejemu nove britanske premierke Liz Truss v palači Balmoral. Toda, zanjo torbice niso bile le modni dodatek, z njimi je namreč prikrito komunicirala s svojim osebjem.

Obiskali smo enega največjih knjižnih sejmov na svetu: Šardža, meka tiskane besede

15. 11. 2021 08.00

V Šardži že 40 let prirejajo knjižni sejem. Tam gostijo svetovna imena literature, prirejajo različna predavanja, panele in prireditve, iz prve roke pa se začuti ljubezen do knjig, ki jo gojijo tamkajšnji ljudje. Po pogovoru z organizatorjem, tiskovnimi predstavniki, novinarji z vsega sveta in obiskovalci lahko zaključimo le eno – Šardža si zasluži naziv 'meka tiskane besede'. Na njihovem knjižnem sejmu na svetu so ponudili več kot 15 milijonov posameznih publikacij.

Se obeta nadaljevanje priljubljenega filma Pr' Hostar?

16. 09. 2021 12.40

Družbena omrežja so preplavile objave igralcev, ki jih poznamo iz enega najbolj uspešnih slovenskih filmov Pr' Hostar. Zdi se, da se je ekipa ponovno združila in da se obeta nadaljevanje izjemno zabavne komedije.

Katere knjige smo si najpogosteje izposodili in kakšna je bralna pismenost naših otrok?

12. 09. 2021 17.49

Za nami je dolgo poletje, ko Slovenci zaradi več prostega časa običajno večkrat vzamemo v roke knjigo. Podatkov, iz katerih bi lahko sklepali, kako je epidemija vplivala na naše bralne navade, še ni. Ob začetku nacionalnega meseca skupnega branja pa smo preverili, kakšna je bralna pismenost naših šolarjev in katere knjige so v Sloveniji največkrat izposojene.

'Besedišče politikov razkriva, da so nehali brati v 5. razredu, uporabljajo metafore iz Tajnega društva PGC'

20. 03. 2021 09.46

Le vsak deseti otrok kritično razume, kaj prebere, s prepoznavanjem besedila pa ima težave kar četrtina odraslih. Slovenski 15-letniki so sicer po bralni pismenosti nad povprečjem držav OECD, skrb pa vzbuja vse večje število tistih, to je skoraj vsak peti mladostnik, ki dosegajo le osnovno raven bralne pismenosti. Koliko beremo, kakšen je pri tem vpliv družine? Ali država krepi bralno pismenost, kakšen je odnos politike do branja?

Jan Janežič in Kristian Tomasović

22. 02. 2021 05.30

Janko in Kiki sta iz Ljubljane. Združuje ju šola, nogomet in ljubezen do nogometa. Jan se lahko pohvali tudi kot občasni frizer: »Postrigel sem že okoli 15 ljudi.« Jan se je nad kuhanjem navdušil med prvo karanteno, ko sta starša hodila v šolo. In trema pred začetkom šova? Zdi se, da je nimata, saj pravita, da sta bila 'izklesana za kamero'.

Slovenija med najboljšo deseterico glede na blaginjo otrok

03. 09. 2020 11.29

Samomor, nezadovoljstvo, debelost ter slabo razvite akademske in socialne veščine so vse preveč pogoste značilnosti otroštva v najrazvitejših državah sveta, ugotavlja najnovejše Unicefovo poročilo. Glede na blaginjo otrok se je med 41 najbogatejšimi državami sveta Slovenija uvrstila v zgornjo četrtino, na deveto mesto.

Tone Partljič praznuje 80 let: To je moje slovo od mladosti

05. 08. 2020 12.32

Pisatelj, dramatik in scenarist Tone Partljič je javnosti najbolj poznan po komediji Moj ata, socialistični kulak. V zadnjih letih je izdal nekaj romanov, v katerih se obrača k svojemu življenju in Mariboru. Danes praznuje 80 let, jubilej pa je označil kot 'slovo od mladosti'.

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra

24. 07. 2020 07.00

Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.

Hrvaški hvalospevi slovenskemu šolskemu sistemu

24. 12. 2019 08.42

Po objavljenih rezultatih raziskave Pisa, ki se osredotoča na bralne, matematične in naravoslovne kompetence 15-letnikov, so slovenski učenci znova dosegli odlične rezultate. To je vzbudilo pozornost naših južnih sosedov, ki so se nekoliko slabše uvrstili, zato so njihovi novinarji obiskali naše šole.

Slovenski učenci nadpovprečni, na spletu več kot tri ure na dan

03. 12. 2019 08.48

Slovenski učenci so znova dosegli odlične rezultate v raziskavi Pisa, ki se osredotoča na bralne, matematične in naravoslovne kompetence 15-letnikov. Slovenija je dosegla nekoliko manj točk kot v raziskavi izpred treh let, a kljub temu dosegla rezultat, ki je nad povprečjem OECD.

Nesreča Emiliana Sale: barvno slepi pilot brez ustreznih dovoljenj?

30. 03. 2019 09.26

Pilot letala, ki je z argentinskim napadalcem Cardiff Cityja Emilianom Salo strmoglavilo v Rokavski preliv, po zadnjih informacijah z Otoka ni bil ustrezno usposobljen za nočno letenje. David Ibbotson, ki je usodnega večera 21. januarja letos sedel za krmilom, naj bi bil celo barvno slep.

Po tvitu poslanke Godčeve: kako na bralno značko gledajo otroci?

23. 01. 2019 18.37

Poslanka SDS Jelka Godec je z zapisom na Twitterju, češ koliko časa bo bralna značka še obvezna, dvignila precej prahu. Je članica parlamentarnega odbora za šolstvo in bivša učiteljica. Pred zapisom se poslanka ni pozanimala niti toliko, da bi vedela, da bralna značka nikoli ni bila obvezna. Kako pa na bralno značko gledajo otroci in kako je z njo zrasel sin enega od ustanoviteljev?

Zapis poslanke Jelke Godec dvignil veliko prahu

22. 01. 2019 19.00

Jelka Godec je na Twitterju glede bralne značke v osnovni šoli zapisala, da zamori otroke in da je obvezna, kar ni res. S tem je sprožila precej odziva, sploh pa si zasluži pojasnila, saj Jelka Godec ni kar nekdo, ampak je poslanka v državnem zboru, ki bi ji morala biti dobrobit države na prvem mestu. Bralna kultura in pismenost pa sta zagotovo eni od najpomembnejših stvari pri razvoju in izobrazbi mladih.

Prav posebno doživetje je, ko srečaš avtorja knjige

20. 01. 2019 00.12

Če gre verjeti statistiki, potem nas Estonci krepko premagujejo v bralnih navadah. Letno povprečni Estonec porabi za knjige in časopise 200 evrov, na dan pa branju v povprečju nameni 13 minut. A tudi pri njih, tako kot v večini drugih držav EU, trend pada. O bralni kulturi, razmerah v državi, pa tudi učinkih e-uprave in e-volitev smo se pogovarjali z estonsko pisateljico Hilli Rand.

Sin Davida Bowieja v spomin na očeta lansiral knjižni klub

30. 12. 2017 11.47

Scenarist in režiser Duncan Jones, sin kultnega Davida Bowieja, je prek Twitterja lansiral knjižni klub, v katerem bodo ljudje vsak mesec pisali svoje najljubše knjige. "Oče je bil prava bralna zverina," je tvitnil Jones.

Harry Potter še vedno hit med slovenskimi šolarji

05. 12. 2017 19.02

Bralni dosežki, bralna pismenost slovenskih osnovnošolcev je nad mednarodnim povprečjem, kaže mednarodna raziskava. In kar je tudi pomembno - ves čas napredujejo. Najraje pa otroci pri nas berejo knjige, v katere se lahko vživijo, postanejo del zgodbe. Ena najljubših je na primer Harry Potter.

Povečuje se število nebralcev med visoko izobraženimi: 'Spremeniti je treba sistem, ki znanja ne ceni dovolj'

08. 09. 2017 07.29

Obeležujemo svetovni dan pismenosti, ob katerem strokovnjaki opozarjajo, da ima težave z bralno pismenostjo vsak četrti Slovenec. Število nebralcev pri nas je sicer bolj ali manj stabilno in glede na dostopnost do bralnega gradiva, je ta rezultat slab. Najbolj se je povečalo število nebralcev med visoko izobraženimi.

Se želite znebiti očal? Za lasersko operacijo dioptrije se odloča vse več ljudi

14. 06. 2017 06.30

Laserske operacije oči se že več kot 30 let uporabljajo za odpravo dioptrije pri mladih ljudeh, ki so aktivni in jih motijo očala in leče. A vse pogosteje se za te operacije odločajo tudi ljudje po 40. letu, ki potrebujejo tudi očala za branje. Prav zato se razvijajo nove tehnologije operacij tudi na tem področju.