bradbury

Ilsa dosegla Avstralijo: 'Bilo je kot štiri ure pekla. Vesel sem, da sem živ'

14. 04. 2023 08.51

Ob polnoči je ciklon Ilsa zadel severozahodno avstralsko obalo. Najmočnejši tropski ciklon na območju v zadnjih desetih letih je do celine pripihal s sunki vetra s hitrostjo 288 km/h. Nad celino se je nekoliko umiril in dijval hitrostjo 120 km/h. Uradnih poročil o škodi še ni, je pa po zadnjih informacijah obšel večja naselja.

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev

03. 07. 2022 07.00

Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

17-letnica z ograje odrinila napadalno medvedko in rešila svoje pse

02. 06. 2021 10.45

Neverjeten pogum 17-letnice, ki je z ograje terase odrinila jezno mamo medvedko, ki je želela obraniti svoje mladiče pred lajajočimi psi, je prava uspešnica na TikToku. Posnetek je v dveh dneh všečkalo že več kot devet milijonov ljudi.

Restavracija, ki ponuja hrano iz ostankov

08. 09. 2015 11.22

Lokalni trgovci in mali supermarketi z ostanki hrane zalagajo restavracijo, kjer lahko obiskovalci dobijo obrok, za katerega plačajo kolikor želijo oziroma kolikor imajo. Restavracija je odprta čez vikend, koncept podobnih restavracij pa se hitro širi po Evropi.

Kaj berejo znani Slovenci – so knjige na papirju spet 'in'?

23. 04. 2014 11.34

V 76 krajih po Sloveniji in zamejstvu bo ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic potekala prva Noč knjige. Ob tej priložnosti smo nekaj poznanih imen povprašali o njihovih bralnih navadah, najljubši knjigi in o tem, ali "klasično" branje na papirju izginja.

FOTO: Radovednež: prevozil 100 metrov, fotografiral samega sebe in poslal nove fotografije Marsa

09. 09. 2012 16.31

Pri Nasi so po prvem mesecu dve leti trajajoče misije roverja Curiosity na Marsu zadovoljni z izkupičkom. Vozilo deluje brezhibno, na Zemljo je poslalo več fotografij in posnetkov, trenutno pa njegovo opremo pripravljajo na prve znanstvene raziskave.

Umrl je mojster znanstvene fantastike Ray Bradbury

06. 06. 2012 18.48

Svetovno znani pisec znanstvene fantastike Ray Bradbury je umrl v starosti 91 let. Najbolj znan je po negativni utopiji Fahrenheit 451, v Sloveniji pa so ga bralci poznali tudi po Marsovskih kronikah in televizijski seriji Zona Somraka.

VIDEO: Zabil in 'knockoutiral' soigralce

09. 02. 2009 14.46

Na tekmi nižje ligaškega angleškega prvenstva so kamere posnele nenavaden način proslavljanja po doseženem zadetku.

Umrl britanski romanopisec Malcolm Bradbury

29. 11. 2000 00.00

V 68. letu starosti je umrl britanski romanopisec sir Malcolm Bradbury, ki je med drugim napisal romana Eating People is Wrong in The History Man. Bradbury je utemeljil šolo kreativnega pisanja na univerzi East Anglia, iz katere so prišli številni znani romanopisci, med njimi tudi Kazu Išigura in Ian McEwan, dobitnika ugledne britanske literarne nagrade Booker. Britanski dnevnik Times je tečaj kreativnega pisanja, ki na univerzi v Norwichu na jugovzhodu države deluje od leta 1970, opisal kot ustanovo, ki je vzgojila številna velika imena sodobnega britanskega pisanja. Bradbury je bil profesor ameriških študij na univerzi, delal pa je tudi kot televizijski scenarist in literarni kritik. Njegov šesti, zadnji roman To The Hermitage je bil objavljen pred sedmimi meseci.

Cankarjeva založba predstavila Atlas svetovne literature

26. 02. 1999 16.36

Glavni urednik izvirne angleške izdaje Malcolm Bradbury, urednik Cankarjeve založbe Zdravko Duša in prevajalec v slovenščino Jure Potokar so danes v Društvu slovenskih pisateljev predstavili Atlas svetovne literature, v katerem je mednarodna skupina književnih biografov, romanopiscev in univerzitetnih profesorjev zaobjela obširen pregled svetovne literarne zgodovine od srednjega veka do danes. Slovenski prevod je po besedah Bradburyja, upokojenega profesorja angleške in ameriške literature, kritika ter pisca romanov, televizijskih dram in nadaljevank, sploh prvi prevod atlasa, ki je prvič izšel leta 1996, nastajal pa štiri leta.