borut štrukelj

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research

15. 03. 2025 00.15

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research

11. 02. 2025 00.15

Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Do konca leta naj bi bila pripravljena nova zakonodaja o konoplji

16. 09. 2024 16.22

Državna sekretarka za javno zdravstvo in javno zdravje v kabinetu predsednika vlade Metka Paragi je napovedala, da bo do konca leta pripravljena nova zakonodaja, ki bo uredila področji gojenja in predelave konoplje za medicinske namene ter gojenja in posedovanja za osebno rabo, so sporočili organizatorji konference.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

11. 03. 2024 09.05

Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

Kdo bo tokrat med najprodornejšimi zdravniki in farmacevti v regiji?

06. 10. 2023 11.31

Razpis za 10. International Medis Awards for Medical Research odprt še do 2. novembra

Na konferenci na Bledu poudarili pozitivne učinke konoplje v medicini

08. 09. 2023 14.19

Bled gosti mednarodno konferenco o nastajajoči industriji konoplje. Strokovnjaki so predstavili pozitivne učinke uporabe konoplje v zdravstvene namene in poudarili potrebo bo okrepitvi raziskav in sprejemu ustrezne regulative. Prepričani so, da je tudi v Sloveniji pravi trenutek za modernizacijo zakonodaje in legalizacijo.

Slovesna podelitev prestižnih nagrad

16. 03. 2023 00.15

Na Ljubljanskem gradu so v četrtek, 9. marca 2023, slovesno razglasili devet zmagovalcev natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research.

Pahor obiskal ukrajinske sirote v Slavini in se udeležil Koncerta pod lipo

15. 08. 2022 22.06

Predsednik republike Borut Pahor je obiskal osirotele ukrajinske otroke in osebje iz Severno Donecka, ki so zatočišče pred vojno našli v prostorih kulturnega doma v Slavini. Ob tej priložnosti je prerezal trak in tako odprl novo otroško igrišče ob kulturnem domu. Zatem se je udeležil tudi tradicionalnega koncerta pod lipo v Slavini.

Pahor v predsedniški palači sprejel ukrajinske begunce

22. 04. 2022 17.36

Predsednik republike Borut Pahor je v predsedniški palači sprejel begunce iz Ukrajine, ki so zatočišče pred vojno našli v Sloveniji, so sporočili iz urada predsednika. V spomin na vse žrtve v Ukrajini so se poklonili z minuto molka.

Komunikator znanosti 2021 je Alojz Ihan

27. 01. 2022 12.37

Naziv Komunikator znanosti za leto 2021, ki ga podeljuje Slovenska znanstvena fundacija (SZF), je pripadel kliničnemu mikrobiologu in imunologu Alojzu Ihanu. Ta se je odlikoval v obsežnem seznanjanju javnosti o razvoju epidemije covida-19 s pomočjo objav v tisku, izhaja iz utemeljitve nagrade.

'Ko si enkrat na kisiku, je za obžalovanje prepozno'

18. 12. 2021 19.31

Zakaj je tako pomembno, da se v čim večji meri cepimo? Ker medicinsko osebje izgoreva in se omikron širi s hitrostjo, s kakršno se širi virus ošpic. Pa tudi zato, ker se starostna meja tistih, ki zbolijo, čedalje bolj niža. Da tudi tisti, ki pristanejo v bolnišnicah necepljeni, to svojo odločitev pozneje obžalujejo, pričajo zdravniki. A ko si enkrat na kisiku ali celo v intenzivi, je za obžalovanje prepozno.

Dnevi cepljenja: kdaj in kje se lahko cepite?

17. 12. 2021 13.29

Od nedelje do četrtka bo po Sloveniji potekala velika cepilna akcija, ko bodo večjo dostopnost cepljenja proti covidu-19 zagotavljali s podaljšanim delovnim časom 62 cepilnih centrov. Naročanje na cepljenje ne bo potrebno, razen za otroke v starostni skupini od pet do 11 let, povsod pa bo omogočena tudi izbira cepiva. "Odvrzite dvome in strahove, saj so se cepiva izkazala za učinkovita in varna," poziva zdravstveni minister Poklukar. V nedeljo se bo s tretjim odmerkom cepil tudi sam.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'

16. 12. 2021 06.00

Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

Za zdaj potrjenih 10 okužb z omikronom, okuženi pripotovali iz Švedske in Emiratov

15. 12. 2021 09.39

Najnovejši podatki molekularnega razvoja seva omikron so pokazali, da je nastajal neodvisno od ostalih različic novega koronavirusa, je na novinarski konferenci pojasnil Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani. Izkazalo se je tudi, da je bil v Bocvani prisoten že vsaj marca, je dodal. Omikron je tudi izjemno infektiven: "Če ne bi imeli mask in druge zaščite, bi en človek s tem virusom okužil od 20 do 30 drugih," je opozoril. V torek so pristojni sicer ob opravljenih 5903 PCR-testih potrdili 1526 okužb z novim koronavirusom. V Sloveniji pa so do zdaj potrdili deset okužb z različico omikron, gre za dva skupka primerov, ki med seboj nista povezana.

'Računati na to, da bo omikron samo prehlad in se zato ni treba cepiti, je lahkomiselno'

07. 12. 2021 18.13

"Samo vprašanje časa je, kdaj bomo tudi pri nas potrdili različico omikron," opozarjajo slovenski strokovnjaki. O novem sevu koronavirusa, ki so ga v Južni Afriki odkrili pred kratkim, je doslej malo znanega. Jasno pa je že, da je omikron še bolj nalezljiv kot delta, zato pričakujejo, da bo hitro prevladal. Najpomembnejše vprašanje je, kakšen potek bolezni povzroča? Iz Afrike poročajo o povečanem številu hospitalizacij, v Evropi pa se omikron za zdaj kaže bolj v obliki prehlada. To nas ne sme zavesti, opozarja vodja svetovalne skupine Mateja Logar, saj je v Evropi z omikronom okužena večina mlajših, ki bolezen praviloma prebolevajo v blažji obliki. "Najučinkovitejši ukrep, da ne zbolimo, je tudi pri tej različici cepljenje," je enotna stroka.

Omikron: Gre za neobičajno mutacijo, ki bi lahko vodila tudi v konec epidemije

06. 12. 2021 20.00

Število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom se znižuje, kar nakazuje, da se epidemija v Sloveniji počasi umirja. To pa še ne pomeni, da je stanje v bolnišnicah takšno, da bi si lahko privoščili sproščene praznike, opozarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Trend v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden, trenutno je zasedenih 266 intenzivnih postelj. V soboto in nedeljo je umrlo 29 covidnih bolnikov. Ta številka bi lahko bila še bistveno višja, dodaja Logarjeva, saj bi najbolj kritično bolni brez zdravniške oskrbe v nekaj urah umrli.

Štrukelj: Po dozdajšnjih podatkih bo zdravilo molnupiravir učinkovito tudi pri različici omikron

30. 11. 2021 15.01

Zdravilo za zdravljenje covida-19 molnupiravir bo po podatkih, ki jih imajo do zdaj, učinkovito tudi pri novi različici novega koronavirusa omikron, je povedal Borut Štrukelj z ljubljanske farmacevtske fakultete. Smiselno se mu zdi tudi cepljenje proti covidu-19 s poživitvenim odmerkom.

Komisija o smrti 20-letnice: povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova

30. 11. 2021 10.04

Znane so ugotovitve komisije, ki je preiskovala povezavo med cepljenjem in smrtjo 20-letnice v UKC Ljubljana. Kot so sporočili, je povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova. Pri bolnici so namreč potrdili s cepljenjem povzročen sindrom tromboze s trombocitopenijo. Minister za zdravje je napovedal ustavitev cepljenja s cepivom Janssen. Kot je pojasnil dr. Štrukelj, "so v ZDA do zdaj zabeležili 28 smrtnih primerov na 8,7 milijona odmerkov cepiva Janssen. To je približno 1 na 300 tisoč." Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil upanje, da nas ta tragična smrt, ki ga je, kot je povedal, osebno izjemno prizadela, kot družbo ne bo še bolj razdelila, "saj zdaj potrebujemo enotnost in solidarnost v zadnji etapi boja proti virusu."

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?

26. 11. 2021 06.00

"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'

09. 11. 2021 18.54

Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

Življenjska doba virusa se izteka: 'Epidemija bi se lahko končala do februarja ali marca'

06. 11. 2021 14.46

Bo pomlad prinesla konec epidemije? Dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo pravi, da matematični model, ki ga opazujejo, nakazuje, da bi se lahko epidemija končala februarja ali marca. Pred virusom so le še dve ali tri mutacije na površinskemu S-proteinu, pravi strokovnjak. V oddaji 24UR ZVEČER je spregovoril tudi o novem zdravilu proti covidu-19, ki ga je razvila družba MSD.

Do zime zagotovo ne bomo zadostno precepljeni, novo zdravilo prejelo 72 okuženih

12. 10. 2021 18.40

Slovenija je po precepljenosti daleč pod povprečjem EU. Pri nas se zadnji mesec cepi le še približno tisoč ljudi dnevno, zato do zime zagotovo ne bomo dosegli zadostne precepljenosti, opozarjajo strokovnjaki. Ob tem stroka ponovno poudarja, da sta tako cepivi Moderne kot Pfizer, s katerima zdaj prednostno cepimo, varni. Obe sta prestali vse faze zelo strogih testiranj tako evropske kot ameriške agencije za zdravila. Roman Jerala s Kemijskega inštituta pričakuje tudi skorajšnjo uradno odobritev zdravila Regeneron, ki preprečuje hujši potek bolezni. Pri nas ga s privolitvijo bolnika že uporabljamo.

Finska prekinila cepljenje z Moderno pri mlajših moških

07. 10. 2021 17.49

Finske zdravstvene oblasti so sporočile, da moških, mlajših od 30 let, ne bodo več cepili s cepivom proti covidu-19 ameriškega podjetja Moderna. S tem sledijo drugim nordijskim državam, ki so zaradi redkega stranskega učinka vnetja opustile cepljenje mlajših moških s cepivom Moderne.

Poklukar: Pogoj CPT in ukrepi nas peljejo v pravo smer

07. 10. 2021 15.03

Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci povedal, da je bila uvedba pogoja PCT oz. CPT orodje, ki smo ga imeli na voljo, da živimo normalno. "Edina druga možnost je bilo popolno zaprtje družbe, česar si nihče od nas ne more več predstavljati, si tega ne želimo, niti si tega kot družba ne moremo več privoščiti," je dejal in dodal, da nas ta pogoj pelje v pravo smer, zato ga velja še naprej upoštevati. Poudaril je, da je cepljenje kljub redkim stranskim učinkom še naprej varno in učinkovito. O cepivih je spregovoril tudi Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani.

'Če ni bila administrativna, je to sistemska napaka, ki se ne bi smela zgoditi'

02. 10. 2021 19.39

Profesor Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo je opozoril na cepljenje 264 mladoletnikov z vektorskimi cepivi, ki za starostno skupino od 12 do 18 let niso registrirana. Starše in mladostnike sicer miri, da večje nevarnosti zaradi cepljenja z Janssenom in AstraZeneco ni. V Sekciji za primarno pediatrijo pa dodajajo, da to ne prispeva k večjemu zaupanju v cepilni program.

Po smrti 20-letnice vlada začasno zaustavila cepljenje s cepivom Janssen

29. 09. 2021 10.56

V ponedeljek so v ljubljanski UKC zaradi možganske kapi sprejeli 20-letnico, ki je bila cepljena s cepivom Janssen. Primer so pristojnim prijavili kot možen stranski učinek po cepljenju, vlada pa je po priporočilu strokovne skupine začasno zaustavila cepljenje z omenjenim cepivom.

Novi ukrepi, novi nesmisli: enkrat cepljen prebolevnik ne izpolnjuje več pogoja PCT

21. 09. 2021 16.20

Birokratske zagate in vladni ukrepi, ki so sprejeti čez noč, že dobro leto povzročajo nemalo negodovanja. Še en nesmisel se je zgodil sedaj, ko je vlada spremenila pogoje za polno cepljene, pri čemer je status prebolevnika z osmih skrajšala na šest mesecev, kot je veljalo kar nekaj mesecev. S tem prebolevniki, cepljeni z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 med šestim in osmim mesecem po potrjeni okužbi, ne veljajo več za polno cepljene, s svojim covidnim potrdilom, izdanim pred 15. septembrom, pa ne izpolnjujejo pogoja PCT. Stroka takšnega početja ne razume, ministrstvo za zdravje pojasnil ne daje, pristojni pa odgovornost prelagajo drug na drugega.

Prej šest, vmes nekaj dni osem, zdaj pa spet šest mesecev prebolevniškega statusa

12. 09. 2021 13.43

Če je vlada še prejšnjo soboto veljavnost prebolevnosti pri covidu-19 s šest raztegnila na osem mesecev in je stroka razmišljala, da bi veljavnost zaradi dobre zaščitenosti teh ljudi podaljšala za še kak mesec, je nova sobota prinesla novo spremembo. A ne napovedanega podaljšanja datuma veljavnosti, pač pa skrajšanje. Vlada je namreč sprejela odlok, ki stopa v veljavo s 15. septembrom in status prebolevnika z 240 dni spet zmanjšuje na 180 dni.