bonitete

Furs bo poostril nadzor nad uveljavljanjem stroškov podjetij

22. 03. 2025 17.40

Finančna uprava zavezance opozarja, da namerava v letu 2025 natančneje spremljati uveljavljanje stroškov za nakupe blaga in storitev, ki niso neposredno povezani z opravljanjem dejavnosti. Inšpektorji bodo torej preverjali, ali si zavezanci s prijavo takšnih stroškov neupravičeno znižujejo davčno osnovo.

20 milijonov prejeli podjetji, ki imata le pet zaposlenih in istega ustanovitelja

18. 01. 2025 18.50

Ministrstvo preiskuje sum hudih nepravilnosti pri razdeljevanju več kot 80 milijonov sredstev za prestrukturiranje premogovniških regij. Skoraj 20 milijonov sta prejeli dve podjetji, ki imata skupaj le pet zaposlenih in istega ustanovitelja. Sedem milijonov bi po odločitvi agencije Spirit dobilo tudi podjetje brez zaposlenih. Na agenciji pravijo, da so prejemnike milijonskih subvencij izbrali na podlagi kriterijev, s katerimi je soglašalo tudi gospodarsko ministrstvo. Minister Matjaž Han je že naročil notranjo revizijo, dokumentacijo pa predal tudi Računskemu sodišču.

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV

21. 11. 2024 17.05

Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.

Neenake dnevnice za varnostnike: 'Enako delo mora biti enako plačano'

21. 11. 2024 06.28

"Tako, kot je urejeno sedaj, ni pošteno. Vlada bi morala za enako delo čimprej zagotoviti tudi enake plačilne pogoje." Tako ostro se je predsednica države Nataša Pirc Musar odzvala na naše torkovo razkritje, da varnostniki, ki poleg nje varujejo še tri ministre in predsednico državnega zbora, niso upravičeni do dnevnice za službeno potovanje po Republiki Sloveniji, medtem ko varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, so. Da diskriminatornost ni sprejemljiva, prikimava tudi prva med poslanci Urška Klakočar Zupančič in apelira na pristojne, da nastale razlike odpravijo, potem ko so varnostniki že več kot leto dni brez dnevnic, na to pa sta večkrat opozorila tako vodstvo Policije kot ministrstva za notranje zadeve. In kaj pravi predsednik vlade Robert Golob, ki v torek očitanih dvojnih meril ni komentiral?

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost

14. 11. 2024 15.44

DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?

12. 11. 2024 16.53

Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Vlada predstavila davčne spremembe, gospodarstvo kritično

28. 08. 2024 12.22

Vlada je uskladila predlog davčnih sprememb, s katerimi želi po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča podpreti dejavnosti in zaposlene z višjo dodano vrednostjo, veljati pa bodo začele 1. januarja 2025. Dokončno jih bo potrdila in poslala v obravnavo DZ v petek.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja

29. 05. 2024 13.43

Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti

27. 05. 2024 20.18

Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Bonitetni agenciji potrdili oceno Slovenije s stabilnimi obeti

13. 04. 2024 16.32

Bonitetni agenciji Fitch in Moody's sta potrdili bonitetno oceno Slovenije pri A oziroma pri A3 s stabilnimi obeti, je objavilo ministrstvo za finance. Agenciji pričakujeta, da bo Slovenija obvladovala javnofinančni primanjkljaj in tako svojo zadolženost v naslednjih dveh letih uspešno zniževala.

Han na OZS: Ukrepi še niso dokončni, potrebni so kompromisi

24. 10. 2023 14.08

Upravni odbor OZS je gospodarskemu ministru Matjažu Hanu izrazil ogorčenje, ker jih vlada ne upošteva, med drugim pri zakonu o delovnih razmerjih in dodatnih obremenitvah, ter ga pozval, naj v vladi zagovarja njihove interese. Han je dejal, da ukrepi tako glede dela kot obnove po poplavah še niso dokončni, in se zavzel za doseganje kompromisov.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

48 ur je mimo: 'Nismo še tam, kamor vlada misli, da lahko pridemo'

24. 08. 2023 10.10

Iztekel se je 48-urni rok, ki ga je bankirjem za pripravo interventnih ukrepov naložil premier Golob. Dopoldne so se srečali za tesno zaprtimi vrati, po pozivu, da prispevajo vsaj odstotek skupne bilančne vsote, pa so bankirji vladi ponudili desetino oziroma približno 50 milijonov evrov. Ob tem so vladajoče pozvali, naj, če že izredno obdavčujejo banke, enako prispeva tudi preostalo gospodarstvo.

Šimonka: Izplačilo dividend je zakonito in legitimno

20. 06. 2023 20.27

Vloga Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je bila ves čas, tudi ob energetski krizi, podrejena zastopanju interesov gospodarstva oz. članov, so se na poročanje o izplačilu dividend in nagrad poslovodstvu skupine Sij, katerega del je tudi predsednik GZS Tibor Šimonka, odzvali v GZS. Prepričani so v upravičenost opozoril na težave podjetij.

HSE mora Nikoliću plačati denarno nadomestilo v znesku 120.000 evrov

30. 05. 2023 09.55

Vrhovno sodišče je presodilo, da je bila prekinitev delovnega razmerja nekdanjemu generalnemu direktorju Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Stojanu Nikoliću nezakonita. HSE mora tako Nikoliću plačati denarno nadomestilo v višini 120.000 evrov, je prvi poročal Dnevnik.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno

28. 05. 2023 07.00

Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

SDH na skrivaj povečal plače menedžerjev, vozili bodo še dražje limuzine

19. 05. 2023 11.59

Ko sta vodilna v SDH, Žiga Debeljak in Janez Tomšič, odstopila od namere za krepko povišanje mesečne plače, se je ogorčenje v javnosti hitro izpelo. A ne za dolgo. SDH je namreč takrat sprejel še en dokument, ki je najprej šel mimo vseh radarjev. Mladina sedaj razkriva, da so v skladu s tem dokumentom odprli možnost zvišanja dohodkov in bonitet menedžerjem. Njihove plače bodo bolj usklajene z inflacijo, vozili pa bodo lahko tudi precej dražje avtomobile – do 90.000 evrov.

Svet na prelomu DIGGITalne preobrazbe

10. 05. 2023 14.00

Vsebina in Chat GPT, metaverse in virtualna prihodnost, gaming industrija, oglaševanje, delovanje podjetij in iskreno o doživljanjih. Kje smo zaposleni, kje prihodnje generacije in kaj nas čaka v prihodnosti, so odprta vprašanja. Sledi pa več o tem, kaj smo na DIGGITalni konferenci doživeli.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje

14. 03. 2023 06.22

Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub

01. 03. 2023 17.12

Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov

24. 01. 2023 06.00

Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.

V soočenju kandidatov iz Celja od osebnih zamer do zadolženosti občine

09. 11. 2022 22.28

Samo devet županov ima v Sloveniji daljši staž, kot ga ima župan knežjega mesta Bojan Šrot, ki je na čelu Celja že 24 let in je na zadnjih županskih volitvah vedno zmagovalec že v prvem krogu. Njegovi protikandidati menijo, da je čas, da se na vrhu celjske občine, ki ima 49.000 prebivalcev, mesto Celje pa je v zavesti Slovencev predvsem zaradi celjskih grofov, najvplivnejše vladarske dinastije na Slovenskem, zgodijo spremembe. Glavni problemi v mestni občini pa so: mrtvo mestno jedro, izseljevanje mladih, onesnaženo okolje, neprofesionalno opravljanje županske funkcije in nesprejetje občinskega prostorskega načrta, kar zavira razvoj mesta.

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april

06. 10. 2022 09.22

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

Zakaj elektrika?

03. 10. 2022 00.15

Elektrifikacija voznega parka je skupaj z energetsko samooskrbo tisti korak, ki bi ga podjetja morala storiti čim prej. Zakaj?

Luka Mesec: Ne vem, če imam za kaviar, socialist pa sem

24. 09. 2022 12.27

Eni pravijo, da je kaviar socialist, drugi, da je pravi borec za delavske pravice in politik prihodnosti. Je najmlajši minister v slovenski zgodovini, vodja Levice. Nazadnje se je v središču pozornosti znašel, ko mu je poslanec SDS Žan Mahnič po aferi Smodej zaradi neobičajnega in nervoznega obnašanja v javnosti poslal pobudo, da naj se testira na trde droge in rezultat pokaže javnosti. Dosegel je, da je vlada razveljavila 280-milijonski nakup nemških oklepnikov boxer. Gost v tokratni oddaji Ena na ena je Luka Mesec.

DEJSTVA: Ali so predsedniki strank navajali pravilne podatke?

18. 04. 2022 20.08

Na POP TV ste lahko spremljali že četrto predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave politikov. Uroš Slak je v oddaji gostil Janeza Janšo, Tanjo Fajon, Luko Mesca, Marjana Šarca, Mateja Tonina, Zdravka Počivalška in Alenko Bratušek. Robert Golob je zaradi okužbe s koronavirusom na soočenju sodeloval prek videopovezave.

'Če je ambicija zgolj biti prvi, je težko dati zeleno luč za takšno misijo'

24. 03. 2022 13.24

Napotitev nove slovenske misije v Ukrajino dolgoletni diplomat Roman Kirn ocenjuje kot tvegano početje, za katerega ni nobenega kredibilnega zunanje političnega argumenta. Če je želja po solidarnosti z Ukrajino iskrena, je prepričan, da bi bila dobra rešitev oblikovanje evropske misije, pri kateri bi lahko sodelovala tudi Slovenija. Do vladne poteze je kritičen tudi nekdanji premier in zunanji minister Miro Cerar, ki pravi, da odločitev kaže na neproduktivno politično pretiravanje na mednarodnem parketu.

Je imel Golob najvišjo plačo med direktorji državnih podjetij?

24. 03. 2022 06.00

Rekorder med zaslužkarji na čelu podjetij, v lastništvo katerih je vpletena država, je prvi mož Krke Jože Colarič. Lani je zaslužil 1,2 milijona evrov bruto oziroma 498 tisočakov neto. Nekdanji dolgoletni direktor uprave Gen-i in, sodeč po javnomnenjskih anketah, glavni izzivalec Janeza Janše na aprilskih volitvah Robert Golob je lani skupaj z nagrado prejel 206 tisočakov neto. Je njegova plača, kot trdijo politični nasprotniki, res trikrat višja od tiste, ki jo določa zakon?

Uveljavljene spremembe pri dohodnini, ki bodo zvišale neto plače

22. 03. 2022 07.47

Veljati je začela novela zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Prek postopnega dviga splošne olajšave se bodo zvišale neto plače, manj bo med drugim obdavčeno trgovanje z vrednostnimi papirji in oddajanje nepremičnin. Rešitve veljajo tudi za nazaj, od začetka tega leta.