boniteta

Kaj vse je šlo narobe pri 83 milijonov evrov težkem razpisu?

19. 01. 2025 18.42

Kaj vse je šlo narobe pri 83 milijonov evrov težkem razpisu za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij? Revizija ministrstva za gospodarstvo naj bi trajala dva meseca, da je bilo dodeljevanje sredstev v nekaterih primerih nenavadno, pa pokaže že nekajminutno brskanje po javno dostopnih evidencah. Večmilijonski zneski so bili dodeljeni tudi podjetjem z le nekaj ali celo brez zaposlenih, z nizkimi letnimi prihodki. Dobitnica sredstev je tudi nečakinja poslovneža Sandija Češka, ki naj bi investirala v razvoj inovativnih ležišč, znanje pa kupila od strica.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja

29. 05. 2024 13.43

Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Janković s stanovanji privablja nove zdravnike

08. 12. 2022 18.47

Če bodo zdravniki morali plače uskladiti na ravni države, pa je ob vsesplošnem pomanjkanju družinskih zdravnikov, tudi v Ljubljani, župan Janković obljubil, da bodo novim zdravnikom ponudili občinska stanovanja. Spomnimo, da so morali zaradi pomanjkanja zdravnikov prejšnji teden v Zdravstvenem domu Polje v Ljubljani zapreti vsa vrata družinskih ambulant. Predlog župana je boniteta za vse zdravnike, ki bodo prihajali v Ljubljano.

Zakaj elektrika?

03. 10. 2022 00.15

Elektrifikacija voznega parka je skupaj z energetsko samooskrbo tisti korak, ki bi ga podjetja morala storiti čim prej. Zakaj?

Robertu Golobu se je iztekel mandat. Ga bo sodišče ponovno ustoličilo?

17. 11. 2021 07.29

Iztekel se mandat upravi družbe Gen-I pod vodstvom Roberta Goloba. Kot je sporočil Golob, skupščina ni bila uspešna, dogovora niso dosegli. O upravi bo tako odločalo okrožno sodišče v Krškem. Odločitev sodišča bi lahko bila znana v 14 dneh, medtem pa sporočili, da so s strani družbe Gen-EL prejeli predlog, da naj začasna uprava ostane enaka, kot je bila dosedanja, torej pod vodstvom Goloba. Kot je razkril Golob, zaenkrat ne razmišlja o odhodu s podjetja in odhodu v politiko, saj ima, ko ni predsednik uprave, delovno mesto v družbi Gen-I.

Prebolelost kot 'boniteta': namerno okuževanje in izigravanje sistema

19. 04. 2021 13.51

Bolj ali manj prost prehod meje, nepotrebnost testiranja, nenazadnje tudi določena stopnja zaščite pred okužbo. Vse to so prednosti, ki so jih deležni tisti, ki so covid-19 že preboleli. Zato morda ne čudi nejevolja tistih, ki se z novim koronavirusom (še) niso okužili, saj se zdi, da se na nek način 'nagrajuje' prekuženo populacijo. Vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar je ob tem že pred časom opozorila na nevaren trend, ki ga opažajo: namerno izpostavljanje možnostim za okužbo. Poleg tega pa so nedavno zaznali še eno tvegano početje: da bi veljali kot prebolevniki, ljudje s svojo zdravstveno kartico na test pošljejo potrjeno pozitivnega znanca.

Delež okuženih 14,6-odstoten, Logarjeva: To je tudi učinek zaprtja

19. 04. 2021 09.43

Zadnji epidemiološki podatki kažejo na izboljšanje: ob 1605 opravljenih PCR-testih so včeraj potrdili 234 novih okužb z novim koronavirusom. Delež okužb je tako padel na 14,6 odstotka. Pristojni so opravili tudi 6576 hitrih antigenskih testov, ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. Umrlo je osem covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 11.883 aktivnih primerov okužbe. Za spodbudne trende je po besedah vodje svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje Mateje Logar zaslužno tudi 11-dnevno zaprtje države, ob hkratnem cepljenju.

Gurs zaključil lokacijsko izboljšavo zemljiškoknjižnega katastra

25. 11. 2020 10.57

Geodetska uprava RS (Gurs) je končala projekt lokacijske izboljšave zemljiškokatastrskega prikaza na območju celotne države, ki je potekal med marcem 2018 in letošnjim novembrom. Z izboljšavami se bo lažje izvajalo prostorsko, okoljsko in zemljiško politiko, povezava z drugimi prostorskimi podatki pa bo ustreznejša.

Župan: Povišanje cen je manjše zlo za občane kot stečaj Komunale Idrija

10. 07. 2019 07.05

Idrijčani bodo odslej za plačilo položnic za komunalne storitve morali seči globlje v žep. Komunalne storitve se bodo na celotnem območju občine Idrija v povprečju dvignile za 17 odstotkov, saj je Komunala Idrija v resnih finančnih težavah. Občani so razburjeni, na Komunali Idrija pa trdijo, da so doslej prebivalci uživali višji standard storitev, kot so ga dejansko plačevali.

Je Tonin res povišal plače poslancem?

22. 08. 2018 15.30

Višje poslanske plače, brezplačna poslanska stanovanja, nižji potni stroški. Vsega tega se lahko po kratkem Toninovem predsedovanju državnemu zboru nadejajo nekateri poslanci. A ne vsi. Tonin pravi, da je poskrbel za bolj pravična plačna razmerja in bolj pravično porazdelitev pravic, Vatovec pa trdi, da le povečuje privilegije privilegiranim.

Predlog zakona za zaščito NLB uspešno skozi prvo parlamentarno sito

18. 07. 2018 14.34

Skupni odbor državnega zbora je podprl predlog zakona za zaščito vrednosti kapitalske naložbe države v NLB. Predlog zakona, o katerem bodo poslanci odločali v četrtek, je pomemben v luči načrtovane letošnje prodaje vsaj polovice NLB in pri tem dosežene cene.

Lastniki zemljišč z varovalno ograjo lahko zahtevajo odškodnino. Rok je do konca junija

18. 02. 2017 10.55

Veljati začenja novela, po kateri so lastniki in posestniki upravičeni do nadomestil, če se na njihovem zemljišču postavi, namesti, uporablja, vzdržuje ali shranjuje varovalna ograja ali druga tehnična ovira, in sicer če to otežuje redno rabo zemljišča. Zahteve za leti 2015 in 2016 morajo podati do konca junija.

'Na finančnem ministrstvu se ukvarjamo zlasti s sedanjostjo in prihodnostjo'

17. 02. 2015 16.45

Mramor je očitke o nepravilnostih pri sanaciji slovenskih bank komentiral z besedami, da so bili po njemu dostopnih informacijah postopki "ustrezni, pravilni in pravno podkovani". Tudi v Bruslju vsi pritrjujejo temu, da drugačne možnosti takrat ni bilo, je dodal.

Vlada namerava znižati plače na t.i. slabi banki

02. 12. 2014 15.32

Vlada v osnutku spremenjene politike prejemkov DUTB med drugim predlaga znižanje fiksnega dela prejemka izvršnega direktorja, ki sedaj denimo za Torbjörna Manssona in Janeza Škrubeja znaša 21.533 evrov bruto, na največ 11.000 evrov bruto.

Pred 20 leti je za podjetje zastavil vse. Zdaj so njegove hiše evropski hit, delavci imajo pol višje plače od kolegov v branži

18. 11. 2014 07.08

Lastniki zasebnih podjetij, posebej, če gre za družinska podjetja, imamo povsem drugačen odnos do kapitala, delavcev, poslovnih partnerjev in seveda strank, pravi eden najuspešnejših slovenskih gospodarstvenikov, Milan Lukić, ki se je po zaslugi uspeha njegovega podjetja Lumar tudi zavihtel na lestvico najbogatejših Slovencev.

Zeleni Slovenije, Liberalno gospodarska stranka, Naprej Slovenija in Piratska stranka

19. 06. 2014 11.52

Za naklonjenost volivcev se bodo 13. julija potegovale tudi stranke Zeleni Slovenije, Liberalno gospodarska stranka, Naprej Slovenija in Piratska stranka.

Slovenija ohranja bonitetno oceno, IMF napoveduje manjši padec BDP

17. 01. 2014 11.28

Bonitetna hiša Standard & Poor's ni znižala bonitetne ocene Sloveniji, ampak jo je ohranila pri A-. Opozarjajo, da mora Slovenija uravnotežiti javne finance in prestrukturirati banke, vlada pa ob tem zagotavlja, da bo nadaljevala restriktivno politiko.

Recesija na Finskem hujša od napovedi

21. 12. 2013 08.15

Finski bruto domači proizvod bo letos kar za 1,2 odstotka nižji kot je bil lani. Obeti ostajajo šibki, država pa ima še vedno pri vseh treh ameriških bonitetnih hišah najvišjo oceno AAA.

Čufer: Z izdajo obveznic bo vlada lahko uresničila cilje

03. 05. 2013 10.53

Minister za finance Uroš Čufer pravi, da je bila izdaja pet- in desetletnih obveznic pomemben korak k vzpostavitvi pogojev za izpeljavo vladnih načrtov. Kupovali so jih predvsem ameriški in britanski vlagatelji.

Standard & Poor's: Slovenija (za zdaj) ne potrebuje zunanje pomoči

02. 05. 2013 12.10

Potem ko je bonitetna hiša Moody's Sloveniji znižala bonitetno oceno, so se oglasili v bonitetni hiši Standard & Poor's, kjer menijo, da v pričakovanju fiskalne konsolidacije ni razlogov, da bi Slovenija potrebovala zunanjo pomoč.

'Stranke glede holdinga in slabe banke relativno blizu rešitvi'

05. 03. 2013 08.18

Stranke, ki imajo najbolj različna stališča o slabi banki in državnem holdingu, so relativno blizu rešitvam, je po pogajanjih potencialnih vladnih partneric ocenil vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Meni, da bodo v prihodnjih dneh to vprašanje razrešili.

'Izhoda iz krize ne moremo graditi na nižanju plač, pokojnin in socialnih pomoči'

26. 11. 2012 14.33

Türk se je srečal z nekaterimi župani severnoprimorskih občin ter občinskimi odbori nekaterih političnih strank. Ob tem je v izjavi poudaril, da gospodarska kriza ne sme postati izgovor za odmik od poti, začrtane z ustavo ob osamosvojitvi.

Moody's znižal obete za boniteto EU

04. 09. 2012 08.30

Bonitetna agencija Moody's je obete za bonitetno oceno dolga Evropske unije znižala s stabilnih v negativne, ocena pa ostaja Aaa. V agenciji poslabšanje obetov pojasnjujejo s tem, da imajo negativne obete tudi države, ki ključno prispevajo v proračun EU.

Novela, ki je dvignila veliko prahu, stopila v veljavo

15. 08. 2012 07.38

V veljavo je stopila novela zakona o kmetijskih zemljiščih, ki znižuje višino odškodnin za spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč. Z novelo se bo odškodnina ob tem odmerila le od tlorisa objekta in ne več od celotnega zemljišča.

Fitch niža ocene tudi slovenskim bankam

09. 08. 2012 19.51

Bonitetna agencija Fitch je po znižanju ocene Sloveniji znižala še ocene šestim slovenskim bankam – nekaterim za eno stopnjo, drugim pa kar za tri. Ocenjuje, da so prihodnji obeti za vse banke negativni.

Tajnikar bi tožil bonitetne hiše

08. 08. 2012 16.35

Ekonomist Maks Tajnikar je prepričan, da so bonitetne hiše ostrejše do Slovenije kot do nekaterih drugih večjih članic evroobmočja. Njegov kolega Masten pa meni, da so potrebni novi rezi v transferje.

Padec bonitetne ocene tudi za Zavarovalnico Triglav in Pozavarovalnico Sava

08. 08. 2012 16.21

Zaradi znižanja bonitetne ocene Sloveniji je agencija Standard&Poor's znižala bonitetno oceno tudi skupini Triglav in Pozavarovalnici Sava. Po ocenjevalnem modelu agencije je namreč boniteta zaradi lastniške strukture neposredno odvisna od ocene države.

Bonitetna ocena slovenskih državnih bank strmoglavila kljub dokapitalizaciji NLB

26. 07. 2012 15.56

Bonitetna hiša Moody's je spet znižala oceno kreditnega tveganja za tri največje slovenske banke – NLB, NKBM in Abanko Vipa. Moody's je ob tem napovedal, da se lahko ocena v prihodnje še zniža, saj bodo verjetno vse tri banke potrebovale nove dokapitalizacije.

Veselinovič razkril nečednosti v NLB: Politiki so pogosto zahtevali usluge

26. 07. 2012 12.49

Draško Veselinovič je vodenje NLB prevzel leta 2009, ko so se že nakazovali težki časi. A če je te pričakoval, ni vedel, da bodo politiki, ki so ga javno kritizirali, takoj ko so ugasnili žarometi, prosili za usluge.

Bomo končno lahko ugodneje prišli do stanovanj?

23. 05. 2012 13.02

Novi direktor stanovanjskega sklada je poskrbel za nove ideje. Odkupiti nameravajo nezasedena stanovanja, tudi tista, ki so bila zastavljena pri bankah, za to pa nameravajo nameniti do 40 milijonov evrov.