bolte

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?
22. 11. 2024 06.00Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?
21. 11. 2024 06.09Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Burna razprava o uvedbi kavcijskega sistema, a minister upa, da bodo dosegli konsez
19. 06. 2024 18.26Pred sprejemom dokončne odločitve o uvedbi kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač so deležniki še zadnjič soočili argumente za in proti njegovi uvedbi. Razprava je bila na trenutke burna. Čeprav vsi poudarjajo, da trenutni sistem ravnanja z odpadno embalažo potrebuje izboljšave, pa si niso enotni, ali je pravi odgovor za njegovo nadgradnjo uvedba kavcijskega sistema. Uvedbi sistema nasprotuje predvsem Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, dvome pa imajo tudi nekatere trgovske družbe.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala
06. 05. 2024 16.08Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Uvedba kavcijskega sistema: kdo je za in kdo proti
17. 04. 2024 17.10Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije ne podpira uvedbe kavcijskega sistema za enkratno uporabno embalažo pijač. Kot so zapisali, imamo v Sloveniji dobro razvit komunalni sistem zbiranja komunalnih odpadkov, uvedba novega pa bi med drugim vodila v dvig cen proizvodov. Sistem z vzporedno logistiko bi povečal tudi ogljični odtis, so prepričani.

Eko krog začel zbirati podpise za kavcijski sistem: 'Dovolj je pogovorov'
08. 04. 2024 08.49Z zbiranjem podpisov bo Eko krog zahteval, naj se ustrezni predpisi sprejmejo še letos, kavcijski sistem pa da začne delovati januarja 2026. "Dve leti pogovorov in analiz o vzpostavitvi kavcijskega sistema za embalažo pijač v Sloveniji je dovolj," pravijo ter dodajajo, da so ga podprle vse politične stranke prejšnje vlade, proizvajalci pijač in nekateri trgovci, več nevladnih organizacij ter tudi velika večina Slovencev. Ob tem poudarjajo, da bi kavcijski sistem bistveno zmanjšal smetenje, pospešil ponovno uporabo in recikliranje ter ob tem zmanjšal tudi rabo naravnih virov in energije.

Tanja Bolte: Prireditve bi se morale že zdaj dogajati znotraj meritev hrupa
27. 03. 2024 06.00Veliko prahu dviguje predlog vladne uredbe, s katero želi vlada po mestih in vaseh zaostriti pogoje za izvedbo koncertov, kulturnih, dobrodelnih in drugih množičnih prireditev. Bodo inšpektorji ugasnili zvočnike, če bo iz njih donelo po polnoči? Kdo bo meril hrup in emisije zvoka iz zvočnikov po 22. uri? In kaj vse to pomeni za veselice, dobrodelne prireditve, kjer gasilci zbirajo donacije za opremo za reševanje življenj in naših domov?

Domača gostilna, izkaznica št. 1 in hišna mačka Henrik
07. 03. 2024 12.39Vrata se odprejo. V vaško gostilno, kjer je zadnja stena še vedno iz časov, ko je bila tam še diskoteka, naokrog pa se podi tudi hišna mačka Henrik, drug za drugim stopajo okoliški prebivalci. S seboj nosijo šale in pisane drese s črnimi čačkami, ki imajo zanje neprecenljivo vrednost. Še pred desetletjem so ga gledali, kako se kot mlad visokorasli fantič na ulici prav vsako popoldne podi za žogo, danes pa mu ploskajo v najprestižnejši nogometni ligi na svetu.

Stekel je odvoz nevarnega mulja s Koroške
11. 12. 2023 12.02Stekel je odvoz v ujmi naplavljenega nevarnega mulja s Koroške. Mulj, ki je glede na vsebnosti težkih kovin opredeljen kot nevaren odpadek, so začeli odvažati z lokacije Krivograd. Izbrani izvajalec bo najprej odpeljal okoli 150 ton, v torek pa se odvoz nadaljuje po zastavljenem terminskem planu, so pojasnili na okoljskem ministrstvu.

Nevarni mulj naj bi v Avstrijo začeli odvažati v ponedeljek
06. 12. 2023 12.40V avgustovski ujmi naplavljeni nevarni mulj na Koroškem bodo na remediacijo v Avstrijo začeli odvažati predvidoma v ponedeljek, je povedala Tanja Bolte z okoljskega ministrstva. Odvoz je bil sprva predviden za ta ponedeljek in nato za danes, a so morali dovozne poti dodatno utrditi. Prepeljali naj bi ga v mesecu dni.

Koroški župani naklonjeni temu, da se mulj odpelje v tujino
06. 10. 2023 17.50Trije koroški župani so se na delovnem sestanku z okoljskim ministrom Bojanom Kumrom in Tanjo Bolte z Direktorata za okolje dogovorili, da bodo za mulj, ki je opredeljen kot nevaren odpadek, pridobili uradne cene odvoza v tujino. Hkrati bo stroka skupaj s podjetjem Tab Mežica preverila možnosti odlaganja tega mulja na odlagališču v Žerjavu.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici
03. 10. 2023 10.45Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Uran kopali osem let, rudnik zdaj zapirajo že 31 let
30. 09. 2023 14.44Morda kdo ne ve ali pa je pozabil, da smo tudi v Sloveniji nekoč kopali uran. Čeprav država rudnik zapira že 31 let in je za to dala približno 100 milijonov evrov, pa rudnik urana v Poljanski dolini še vedno ni zaprt. Glavni razlog je napaka, ki so jo naredili v času njegove gradnje in zaradi katere v občini Gorenja vas - Poljane državo pozivajo, naj odpelje radioaktivni material kam drugam, če ne namerava sanirati odlagališča Boršt.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori
25. 09. 2023 14.32Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Glede onesnaženosti najbolj problematični porečji Meže in Drave
14. 09. 2023 14.19Po avgustovskih poplavah je z vidika onesnaženosti najbolj problematično porečje Meže, kjer so ponekod tako v mulju kot v prvotnih tleh dosežene ali bistveno presežene kritične vrednosti svinca, kadmija in cinka, je pokazala analiza, ki jo je izvedel Arso. Pristojni že pripravljajo ukrepe za prizadete občine, zajeti bodo v zakonu o obnovi.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?
10. 08. 2023 10.46V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Pretočnost cest: 'Kot država in družba tu zamujamo že desetletje ali dve'
12. 07. 2023 06.00Nezadovoljstvo in jeza voznikov, ki vsakodnevno stojijo v zastojih na avtocestah, sta v vročinskem valu še večja. Vsako leto je prometa več za 10 odstotkov, strokovnjaki pa pravijo, da naj se na zastoje navadimo. Vse več je tudi tovornjakov, ki večinoma zasedajo vozne pasove. Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek pa voznikom sporoča: "Bodite potrpežljivi." Ima Dars res že konkretne rešitve in ali mu bo politika sledila? V studiu smo gostili direktorica Direktorata za okolje Tanjo Bolte in predsednika uprave Darsa Valentina Hajdinjaka. Slednji pravi, da ima širitev ljubljanske obvoznice "dolgo brado" in da kot država in družba zamujamo že desetletje ali dve.

Osebo, ki jo je odnesel narasel potok, dan po neurju našli mrtvo
08. 06. 2023 06.24Zaradi neurja s silovitim nalivom in vetrom, ki se je v sredo počasi pomikalo proti jugu, so gasilci posredovali v šestih občinah. Največ dogodkov so zabeležili v Zagorju ob Savi, kjer je voda zalivala kleti prostorov in cestišča, kjer je ostalo ujetih več vozil. Narasel potok je medtem odnesel osebo, ki so jo iskali tudi potapljači. "Po obvestilu o pogrešani osebi smo vse enote usmerili v iskalno akcijo, a razmere so bile nemogoče. Zjutraj smo z iskanjem nadaljevali," so nam povedali v PGD Izlake. Pogrešano so dan po neurju mrtvo našli v strugi hudournika.

Kavcijski sistem: ministrstvo in zbornica vsak na svojem bregu
05. 06. 2023 17.05Okoljskih ciljev EU ne bomo mogli doseči brez uvedbe kavcijskega sistema, so na posvetu v državnem svetu opozorili predstavniki ministrstva in nevladnih organizacij. Na drugi strani so v Zbornici komunalnega gospodarstva prepričani, da je mogoče te cilje doseči z nadgradnjo obstoječega sistema ločenega zbiranja in sortiranja embalaže.

Pr' Hostar 2 promila: gorenjski 'gavnarji' navdušili v Kranju
18. 10. 2022 19.07Pred šestimi leti je domača satirična komedija Pr' Hostar postala nepričakovana uspešnica. Nadaljevanje je stopnjo smeha povišalo še za vsaj dva promila, kar je potrdila tudi včerajšnja predpremiera v razprodani dvorani v Cineplexxu Kranj.

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje
27. 09. 2022 12.46Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev
02. 06. 2022 19.20Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

K dogovoru, da na dogodkih ne uporabljajo plastičnega pribora, pristopilo že 48 občin
03. 06. 2020 14.31Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za okolje in prostor sta podelila plakete 48 občinam, ki so pristopile k dogovoru, da v okviru svojih aktivnosti organizirajo različne oblike javnih ali internih prireditev in sestankov, kjer ne nudijo plastičnega pribora – plastičnih slamic, krožnikov, lončkov ali jedilnega pribora.

Ali SD potiho obvladuje Petrol? Njihove člane najdemo na vseh ravneh
11. 12. 2019 21.52Veliko prahu je dvignilo že razkritje, da podjetje vodje poslancev SD Matjaža Hana in njegove žene sodeluje s Petrolom in letno zasluži 275.000 evrov. Zdaj razkrivamo še druge na Petrolovih vodilnih mestih, ki držijo strankarsko izkaznico SD. Člane stranke najdemo vse od najvišjih pozicij do tistih manj pomembnih. Tako je vzpostavljena mreža, ki med drugim zagotavlja službo tudi njihovim otrokom.

Če Slovenija ne zapre predvidenih odlagališč, sledijo milijonske kazni
21. 10. 2019 13.32Sodišče EU je novembra lani Sloveniji naložilo, da mora poskrbeti za zaprtje 21 odlagališč odpadkov, doslej pa smo jih zaprli le 13. Če do rokov ne zapremo še preostalih, nam preti milijonska kazen. Direktorat za okolje zato poziva občine upravljavke, ki morajo sanirati odlagališča, da sodelujejo, se držijo rokov in s tem izognejo kaznim.

Med krompirjevimi počitnicami vendarle sanacija igrišč celjskih vrtcev
18. 10. 2019 08.28Med krompirjevimi počitnicami bodo v Celju začeli s sanacijo igrišč v enoti Mavrica vrtca Anice Černejeve in enoti Ringa Raja vrtca Zarja. Na celjski občini zagotavljajo, da bo izvajalec onesnaženo zemljo izkopaval in odvažal samo takrat, ko otrok ne bo v vrtcu.

Kdo plača, koliko in kaj s pozabljenimi zapuščenimi avtomobili
02. 05. 2019 06.57Z aprilom so začele prihajati prve položnice za plačilo dajatve za odjavljena vozila. Dobili so jih tisti, ki v letu dni po odjavi niso ustrezno poskrbeli za svoje jeklene konjičke. Vključena so vozila, odjavljena od aprila lani, avtomobili, ki že leta nekje samevajo, pa ne.

Začetek vzorčenja tal v Moravčah: je Termit res zakopaval strupe?
01. 04. 2019 16.48V Moravčah se je vendarle, na pobudo zdaj že nekdanjega okoljskega ministra Jureta Lebna, začelo dolgo pričakovano vzorčenje tal na področju podjetja Termit. Glavni akterji, vodstvo podjetja Termit in moravški župan Milan Balažic, postrežejo z diametralno nasprotnima izjavama, a kdo ima prav? Rezultati analiz bodo znani junija.

V Zgornji Mežiški dolini se obremenjenost otrok s svincem ne zmanjšuje več
13. 09. 2018 15.26Prevalenčna študija obremenjenosti otrok s svincem v Mežiški dolini je pokazala, da se vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline, ki so svincu najbolj izpostavljeni, ne nižajo več. Vključeni v program sanacije predlagajo dodatne ukrepe in hkrati poudarjajo nujnost aktivne vključitve potencialnih onesnaževalcev.