bolnikov

Sistem FreeStyle Libre 2 Plus tudi v Sloveniji
04. 04. 2025 00.15EDEN REDKIH SENZORJEV NA SLOVENSKEM TRGU, KI IZPOLNJUJE STROGE KRITERIJE FDA[1], KAR MU ZAGOTAVLJA NAJVIŠJO STOPNJO NATANČNOSTI IN UČINKOVITOSTI.

Število smrtnih žrtev požara v Kočanih naraslo na 61
07. 04. 2025 18.15Število smrtnih žrtev požara v nočnem klubu Pulse v Kočanih je naraslo na 61, potem ko je na zdravljenju v Litvi umrl 29-letni moški, je sporočil makedonski minister za zdravje Arben Taravari. Svojcem pokojnika je izrekel sožalje.

Eden od makedonskih bolnikov zaključil zdravljenje v UKC Ljubljana
07. 04. 2025 16.57V nedeljo so iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana odpustili enega od dveh bolnikov, ki so ju na zdravljenje sprejeli po marčevskem požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji, poroča makedonska tiskovna agencija Mia. Po neuradnih informacijah se je bolniku stanje izboljšalo in se je lahko vrnil v državo, kjer živi in dela.

Po možganski kapi: govoriti ne more, lahko pa poje
05. 04. 2025 09.29Kako je mogoče, da besede ne grejo z jezika, besedila pesmi pa stečejo brez težav? Tudi to je namreč ena od posledic možganske kapi. In prav to se je zgodilo 53-letnemu Štajercu Rajku Marselu. Pred štirimi leti ga je po covidu zadela možganska kap, zaradi prizadetosti desne polovice telesa je pristal na invalidskem vozičku. Javnost je njegovo zgodbo spoznala, ko so se družini zaradi njegove bolezni nakopičili dolgovi, a je Slovenija spet stopila skupaj in jih rešila deložacije. Zdaj smo preverili, kako napreduje, strokovnjake pa vprašali, zakaj se nekateri pacienti ne zmorejo pogovarjati, prepevajo pa lahko.

Novost za bolnike s kronično vnetno črevesno boleznijo
05. 04. 2025 13.12Novost za bolnike s potrjeno kronično vnetno črevesno boleznijo. Če so morali doslej po vsaki menjavi zdravil prestati kontrolno kolonoskopijo, jim je ta precej neprijetna preiskava vsaj v teh primerih zdaj prihranjena. Gastroenterologi lahko namreč uspešnost zdravljenja in določene zaplete spremljajo z ultrazvokom črevesja, ki je povsem neinvaziven in neboleč. Z omenjeno metodo so prvi začeli v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica, zdaj pa je na voljo tudi v nekaterih drugih. Bolnikov s Crohnovo boleznijo in ulceroznim kolitisom je v Sloveniji približno osem tisoč.

'Ko srečaš najljubšega košarkarja': Luka Dončić razveselil dečka na vozičku
03. 04. 2025 12.37Slovenski košarkarski as je skupaj s soigralci ekipe LA Lakers obiskal bolnike ene od losangeleških bolnišnic. Ob tem se je posebej posvetil dečku na vozičku in mu podaril podpisano kartico. "Ko srečaš najljubšega košarkarja," so Lakersi zapisali v objavi na Instagramovem profilu. Uporabniki družbenih omrežij so bili navdušeni nad njegovo potezo. "Luka me je spomnil, zakaj imam rad košarko," je zapisal eden od uporabnikov.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'
02. 04. 2025 10.25Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Če bo Luigi Mangione obsojen, bodo zanj zahtevali smrtno kazen
01. 04. 2025 18.52Pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi je napovedala, da bodo po obsodbi obtoženca za umor direktorja zdravstvene zavarovalnice UnitedHealthcare Luigija Mangioneja zahtevali smrtno kazen. Mangione je obtožen, da je decembra lani na Manhattnu v New Yorku ustrelil in ubil direktorja Briana Thompsona.

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku
27. 03. 2025 15.15Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

WHO: V Evropi in osrednji Aziji vse več primerov tuberkuloze med otroki
24. 03. 2025 12.11Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

'Tihi junak' tragičnega požara v Kočanih, za katerega zahtevajo odlikovanje
21. 03. 2025 11.47Mladi Jovan Kostadinov je eden od junakov velike tragedije, ki je prizadela Severno Makedonijo. Ko je v nedeljo ponoči v klubu Pulse izbruhnil požar, v katerem je naposled umrlo 59 oseb, skoraj 200 pa je bilo poškodovanih, je namreč 19-letnik kljub kaosu uspel iz goreče kletke rešiti 21 oseb. Na družbenih omrežjih se zdaj državljani zahvaljujejo "tihemu junaku" tragedije ter oblasti pozivajo, naj mu podelijo medaljo za hrabrost.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela
20. 03. 2025 06.0030 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Slovenska zdravstvena ekipa iz Makedonije: Bili smo na robu solz
19. 03. 2025 06.00Slovenski zdravniki, ki so prepeljali štiri poškodovane v hudi tragediji v makedonskem klubu, pravijo, da so ti hudo opečeni, tako njihova telesa kot njihove dihalne poti, in da so v smrtni nevarnosti. Tudi zdravstveni delavci, vajeni marsičesa hudega, so bili na robu solz.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti
18. 03. 2025 12.31Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Vučić objavil fotografije s hudo poškodovanimi bolniki, javnost ogorčena
18. 03. 2025 08.45Številne države so po tragični nesreči v nočnem klubu v Severni Makedoniji ponudile pomoč in sprejele najtežje poškodovane bolnike. Med njimi je tudi Srbija. Srbski predsednik je celo obiskal bolnike in se z njimi fotografiral, nanj pa se je vsul plaz kritik, saj da bi morali biti tako hudo poškodovani pacienti na intenzivni negi v izjemno sterilnih pogojih in nikakor ne v sobi z več deset novinarji. Poleg tega je na fotografijah videti, da se je bolnikov celo dotikal.

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje
17. 03. 2025 13.27Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Funkcijska nevrološka motnja: pot do diagnoze traja več let
14. 03. 2025 20.36Motnje gibanja, tresenje, težave z vidom, spominom. Vse to doživljajo bolniki s funkcijsko nevrološko motnjo, ki pa so bili v zgodovini pogosto deležni različnih diagnoz. V antičnih časih so bolezen povezovali z nadnaravnimi silami, kasneje so ji rekli histerija in jo zdravili s psihoanalizo. Sodobna medicina ve, da je funkcijska nevrološka motnja resna in precej pogosta nevrološka bolezen, ki je posledica nepravilnega delovanja živčnega sistema. A ker so izvidi slikovnih in drugih preiskav teh bolnikov povsem normalni, tudi danes prepogosto hodijo od zdravnika do zdravnika, pot do diagnoze pa lahko traja več let.

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'
14. 03. 2025 20.01Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino
14. 03. 2025 14.24V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči
13. 03. 2025 17.14Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali
13. 03. 2025 15.06Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

Prevolnik Ruplova zadovoljna s potekom investicij v UKC Ljubljana
12. 03. 2025 14.59Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel si je dopoldne v ljubljanskem UKC ogledala, kako tečejo investicije, med drugim prenova glavne stavbe. S potekom del je zadovoljna. V UKC sicer ocenjujejo, da bi zaradi zastarelosti velikega dela prostorov in opreme vsako leto potrebovali več kot 96 milijonov evrov za investicije.

Pred petimi leti v Sloveniji razglasili epidemijo covida-19
12. 03. 2025 08.21Pred natanko petimi leti je takratni minister za zdravje Aleš Šabeder v Sloveniji razglasil epidemijo covida-19. Sledilo je zaprtje ali omejitev številnih dejavnosti, s čimer so želeli pristojni čim bolj zmanjšati stike med ljudmi in omejiti širjenje novega koronavirusa. Danes so razmere drugačne, resnost covida-19 se je bistveno zmanjšala.

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi
11. 03. 2025 08.56Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

Nov delovni režim na onkologiji razburja bolnike
08. 03. 2025 18.57Bolniki, ki so na Onkološkem inštitutu doslej opravili pregled in dobili terapijo v istem dnevu, morajo po novem dvakrat v Ljubljano. Na inštitutu so se za spremembo delovnega režima odločili, da bi skrajšali dnevno čakanje na hodnikih in ljudem zagotovili kakovostnejšo obravnavo. To pa je v stisko spravilo predvsem bolnike, ki se na zdravljenje vozijo z oddaljenih koncev Slovenije. Dvojna vožnja je naporna že za zdravega, kaj šele za bolnega človeka, opozarjajo v Društvu onkoloških bolnikov, nekateri so odvisni tudi od svojcev, prevozov z rešilci.

V ZDA protesti zaradi ukinjanja financiranja znanosti
08. 03. 2025 13.26V okoli 30 ameriških mestih so v petek potekali protesti znanstvenikov, raziskovalcev, zdravnikov, bolnikov in drugih, ki so izražali nasprotovanje ukinjanju sredstev za znanost in raziskave. V prestolnici Washington se je v znak kljubovanja odločitvam vlade predsednika Donalda Trumpa zbralo več tisoč ljudi.

Spalna apneja: V Sloveniji kmalu nova metoda zdravljenja?
08. 03. 2025 06.00Bo slovenskim bolnikom s spalno apnejo - motnjo dihanja med spanjem - res že kmalu na voljo nova metoda zdravljenja? Gre za čip, ki s stimulacijo podjezičnega živca odpira dihalne poti. Obstruktivno spalno apnejo, ki je najpogostejša, ima pri nas približno 150.000 odraslih, zdravljenih pa je le okoli desetina. Zaradi zapore žrela nekateri bolniki nehajo dihati tudi po 50, 70-krat na uro, lovijo sapo, se dušijo. Spalna apneja je pogostejša pri moških, pomemben dejavnik tveganja je debelost, vodi pa v utrujenost, težave s koncentracijo, tudi motnje srčnega ritma, celo kap in infarkt.

'Za dopolnilno zavarovanje bi danes plačevali preko 60 evrov mesečno'
03. 03. 2025 14.54Državljani bi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačevali več kot 60, morda celo 70 evrov mesečno, je v odgovoru na poslansko vprašanje dejal predsednik vlade Robert Golob. S štirimi zakonskimi predlogi, ki jih bo prihodnji teden obravnaval odbor DZ za zdravstvo, pa se bo uspešno zaključil velik del zdravstvene reforme, je napovedal.

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter
03. 03. 2025 13.41Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'
28. 02. 2025 15.33Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.