bolnic

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

40 ur rotila za pomoč, zdravniki citirali zakon: 'Morali bi zagotoviti, da je klinično stabilna'
03. 11. 2024 08.36Josseli Barnica je ena od najmanj dveh nosečnic iz Teksasa, ki sta umrli, po tem, ko so zdravniki odložili nujno oskrbo. Možu je povedala, da medicinska ekipa ne more ukrepati, dokler se srčni utrip ploda ne ustavi. Kar pa niti v skladu s strogo zakonodajo o splavu v Teksasu – ne drži, opozarjajo kritiki, ki izpostavljajo, da zdravniki slabo poznajo zakonodajo oziroma pretiravajo s poudarjanjem njene strogosti. Pa tudi, da gre v konkretnem primeru, ki je močno razvnel tudi že tako vroče predvolilno politično prizorišče – predvsem za zdravniško napako.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje
30. 09. 2024 15.15Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

V Postojni odprli center za oploditve z biomedicinsko pomočjo
05. 03. 2024 13.16V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna so februarja končali urejanje prostorov za izvajanje postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo. Center so slovesno odprli ob prisotnosti predsednika vlade Roberta Goloba in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel. Prisotne je na odprtju pozdravila soproga znanega slovenskega kolesarja Lora Roglič, ki je prinesla rožnato majico vodilnega na lanski kolesarski dirki po Italiji. Dres bo krasil avlo porodnišnice.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?
16. 09. 2023 11.27Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Inšpekcija pokazala, da so v bolnišnici v Sisku imeli postelji za obe bolnici
10. 05. 2023 18.23Minuli mesec je hrvaško javnost pretresla fotografija iz bolnišnice v Sisku, na kateri se na eni postelji stiskata dve starejši bolnici. Inšpekcijskih nadzor je zdaj pokazal, da je bilo v bolnišnici dovolj postelj za obe pacientki. Hrvaško ministrstvo za zdravje je zato že podalo ovadbo proti direktorju zavoda.

Pred 15 leti so slikali prvo žensko v okviru programa DORA
26. 04. 2023 14.08Državni presejalni program za raka dojk DORA po 15 letih predstavlja sinonim za kakovost in evropski primer dobre prakse. V tem času so opravili že okoli 840.000 mamografij in z njihovo pomočjo pri več kot 5000 ženskah odkrili raka. Na vabilo se odzove že več kot 75 odstotkov vseh povabljenih žensk med 50. in 69. letom starosti.

Ena od bolnic naj bi umrla na dan nastanka pretresljive fotografije
24. 04. 2023 16.15Ena od bolnic, ki so ju domnevno zaradi prostorske stiske polegli kar na isto posteljo, naj bi v bolnišnici še isti dan preminila. Direktor bolnišnice pa je na dan, ko je zaokrožila pretresljiva fotografija, zagotavljal, da sta obe bolnici v stabilnem stanju.

'Nobena teorija te ne more pripraviti na vodenje tihega poroda'
02. 04. 2023 12.00Na drugi strani staršev, ki se spopadajo z izgubo otroka med nosečnostjo, porodom ali kmalu po rojstvu, stojijo zdravstveni delavci. Profesionalci. Ginekologi, babice, medicinske sestre, osebni zdravniki. Kljub naučenim pristopom in prijemom ob izgubi tudi njim ni lahko, čeprav se nosečnicam in porodnicam zdi drugače. "Definitivno mi ni bilo tako težko kot paru, vseeno pa je hudo tudi za zdravstvenega delavca. Mislim, da je bil to eden hujših dni v mojem življenju," svojo izkušnjo vodenja poroda mrtvorojenčka opisuje babica Maja Golob.

Dan pred zdravniki bodo 'stavkali' pacienti: Nevzdržna situacija
21. 12. 2022 18.02Potem ko je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides enodnevno opozorilno stavko napovedal za 11. januar, bodo zdaj "stavkali" še pacienti. Iniciativa Glas ljudstva to stavko napoveduje za dan pred zdravniško.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Fidesov dogovor z vlado obveljal, stavka zdravnikov začasno zamrznjena
18. 10. 2022 16.53Stavkovni odbor Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je obravnaval v ponedeljek parafiran dogovor med vladno stranjo in predstavniki sindikata in mu dal zeleno luč, kar pomeni, da je za sredo napovedana zdravniška stavka začasno zamrznjena, je sporočil vodja pogajalske skupine Gregor Zemljič. Več o sporazumu bo znanega jutri po podpisu sporazuma, je napovedal.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje
01. 10. 2022 07.44Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'
04. 09. 2022 09.04V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Kako je živeti z rakom na dojki in kaj bolnicam daje moč?
13. 08. 2022 07.00Po tem, ko je odjeknila novica, da se je poslovila priljubljena igralka in pevka Olivia Newton John, po tem, ko je že tretjič zbolela za rakom dojke, smo tudi pri nas preverili, kako pogosto se ta rak ponovi in razširi, kako uspešno je zdravljenje. Za Vizito je spregovorila Nataša Medvedić, ki je prvič zbolela pred devetim leti, zdaj pa se je bolezen ponovila že tretjič. Kako je živeti po takšni diagnozi in kaj ji daje upanje ter moč?

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja
09. 08. 2022 07.32Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?
26. 05. 2022 06.00Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine
24. 05. 2022 08.11V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

'Moje bolečine so bile nevzdržne, včasih sem omedlela'
12. 02. 2022 17.23"Moje bolečine so bile nevzdržne. Včasih sem omedlela," nam je zaupala 24-letna Jasna Klemenčič, ki je na operacijo endometrioze (bolezen, pri kateri se maternično tkivo razrašča po drugih organih), ker je njena ginekologinja ignorirala prvoten izvid, čakala vse od maja 2020. Ko so jo septembra lani končno naročili na operacijo, pa je nanjo, kljub hudim bolečinam, čakala še štiri mesece.

Na covidnih oddelkih tudi pacienti, ki so sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni
26. 01. 2022 08.16Na covidnih oddelkih bolnišnic zdravijo tudi s koronavirusom okužene bolnike, ki bolnišnično zdravljenje sicer potrebujejo zaradi drugih bolezni, so potrdili v več slovenskih bolnišnicah. Po besedah strokovnega direktorja ptujske bolnišnice Teodorja Pevca gre za navodila zdravstvenega ministrstva. Slednja bi se lahko v prihodnje spremenila.

Program DORA: slikanih največ žensk doslej, pri 655 odkrili raka na dojkah
27. 12. 2021 15.47Državni program za zgodnje odkrivanje raka dojk DORA je v letu 2021, kljub epidemiji covida-19, dosegel izjemno dober odziv med povabljenimi ženskami, so zadovoljni predstavniki programa. Radiologi so opravili 113.679 mamografij, pri več kot 650 ženskah pa so odkrili raka dojk. Udeležba žensk v programu je tako pristala na ravni pred epidemijo in je bila v letošnjem letu kar 77-odstotna.

Rak dojk še vedno najpogostejši rak pri ženskah
22. 10. 2021 19.30V času covida smo v Sloveniji odkrili 10 odstotkov manj rakavih obolenj, posledično vsak zamik odkrivanja pomeni višje stadije ob diagnozi in s tem težje preživetje. Zato poziv: ne čakajte, onkološka dejavnost ves čas deluje normalno, prav tako tudi vsi presejalni programi. V času rožnatega oktobra, ki velja za mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, pa ne gre prezreti, da je prav rak dojk še vedno najpogostejši rak pri ženskah. Precej žensk se po kirurški odstranitvi ene ali obeh dojk odloči za rekonstrukcijo, v kar je vključena in iz zdravstvene blagajne krita tudi osnovna tetovaža areol, torej kolobarja okoli prsne bradavice. A ker je ta zgolj približek naravnemu, se vse več bolnic po rekonstrukciji dojk odloča za 3D-tetovažo, s čimer se je pred šestimi leti začela ukvarjati znana mariborska tetoverka.

Ob mednarodni kampanji: če raka odkrijete zgodaj, je čas na vaši strani
22. 10. 2021 12.40Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Onkološki inštitut Ljubljana in Nacionalni inštitut za javno zdravje ob mednarodni kampanji Čas je za ukrepanje vabijo k udeležbi v presejalnih programih Zora, Dora in Svit. Kampanja v teh dneh poteka v Sloveniji pod sloganom Ne dopustimo, da pandemija covida-19 oslabi boj proti epidemiji.

Svetovni dan osteoporoze: kar 60 odstotkov bolnikov nima ustreznega zdravljenja
20. 10. 2021 18.55Po oceni Mednarodne fundacije za osteoporozo je bilo v Sloveniji lani 100 tisoč bolnic in 25 tisoč bolnikov z osteoporozo. To je 5,4 odstotka vseh prebivalcev v Sloveniji. Vendar jih kar približno 60 odstotkov nima diagnoze, torej tudi ne zdravljenja. In ob svetovnem dnevu osteoporoze je še kako pomembno poudariti, da je njeno zgodnje odkrivanje bistvenega pomena. Kako je živeti z boleznijo krhkih kosti, je zaupala 78-letna Slavka Sajko.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij
01. 10. 2021 06.00Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.