bolnišnica brežice

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov
31. 01. 2024 15.31Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav
27. 01. 2024 14.41Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Pri odpravljanju posledic neurja poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb
20. 07. 2023 06.59Zahodni del Slovenije je zvečer prešla nova nevihtna linija z močnim vetrom in nalivi, nato pa se je čez noč ozračje umirilo. Gasilci trenutno na terenu odpravljajo številne posledice neurij, lokalne oblasti pa ocenjujejo nastalo škodo. V sredo je bilo sicer zabeleženih več kot 2200 intervencij. V jeseniški bolnišnici so obravnavali za tretjino več pacientov, elektrodistribucijska podjetja pa po državi pospešeno odpravljajo škodo.

Svojcem sporočili, da je mrtva, nato so poklicali, da so se zmotili
07. 04. 2023 11.29V Splošni bolnišnici Brežice so starejšo žensko razglasili za mrtvo. Obvestili so svojce, ki so čez nekaj časa prejeli še en klic. Zdravnik jim je pojasnil, da se je zmotil in da je pacientka še živa. Kot poudarjajo v bolnišnici pacientki z zdravljenjem ni bilo storjene nobene škode, dotičnemu zdravniku pa so že izrekli opomin strokovnega direktorja bolnišnice.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače
16. 09. 2022 06.00Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?
26. 05. 2022 06.00Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Poklukar: Za sproščanje ukrepov tveganje še preveliko
26. 01. 2022 16.44Minister za zdravje Janez Poklukar poudarja, da so v petem valu zaradi koronavirusne različice omikron praktično vse postavili na novo – od testiranja, karanten, izolacij, delovanja mikrobioloških laboratorijev do organizacije bolnišnic. Za sproščanje protiepidemičnih ukrepov pa je tveganje po njegovih besedah za zdaj še vedno preveliko.

Na covidnih oddelkih tudi pacienti, ki so sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni
26. 01. 2022 08.16Na covidnih oddelkih bolnišnic zdravijo tudi s koronavirusom okužene bolnike, ki bolnišnično zdravljenje sicer potrebujejo zaradi drugih bolezni, so potrdili v več slovenskih bolnišnicah. Po besedah strokovnega direktorja ptujske bolnišnice Teodorja Pevca gre za navodila zdravstvenega ministrstva. Slednja bi se lahko v prihodnje spremenila.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov
04. 01. 2022 09.54Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

SB Celje išče medicinske sestre, zaposlili bi jih po podjemni pogodbi
01. 10. 2021 12.38V Splošni bolnišnici Celje se soočajo s pomanjkanjem negovalnega kadra. Kot so zapisali na spletu, iščejo tako diplomirane kot srednje medicinske sestre, ki so zaposlene pri drugih delodajalcih. "Vabimo jih, da se v popoldanskem ali nočnem času pridružijo našemu kolektivu," so zapisali ter ob tem dodali, da bodo sodelovanje uredili s podjemno pogodbo. Kot so nam kasneje pojasnili, bi medicinske sestre "z veseljem zaposlili za polni delovni čas, za takšne dopolnilne oblike dela pa jim lahko ponudimo podjemno pogodbo". S pomanjkanjem zdravstvenega osebja se medtem soočajo tudi v SB Brežice.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Šest faz, šole bodo odprte, zapiranje pri 300 bolnikih na intenzivni negi
31. 08. 2021 12.01Svetovalna skupina za covid-19 je pripravila predlog omejevalnih ukrepov glede na različne faze epidemije. Po neuradnih informacijah predlaga, da bi se v kriznih fazah širilo obvezno izpolnjevanje pogojev PCT. Medtem pa si prizadevajo, da bi bile šole ves čas epidemije odprte. Prehod v določene faze bo odvisen od števila hospitalizacij covidnih bolnikov, na ministrstvu za zdravje predlagajo, da bi meje različnih faz sovpadale s strategijo za bolnišnično obravnavo covidnih bolnikov.

V četrtem valu za covidne bolnike predvidenih 926 bolniških postelj
24. 08. 2021 14.33Po strategiji ministrstva za zdravje je za zdravljenje covidnih bolnikov v četrtem valu epidemije predvidenih skupno 926 postelj, od tega 762 navadnih in 164 za intenzivno nego. Določenih je šest faz in merila za prehod v vsako izmed njih. Od ponedeljka sicer velja peta faza.

Bolnišnice lani različno pripravljene na začetek epidemije
13. 04. 2021 15.47Pred koalicijsko preiskovalno komisijo o nabavah zaščitne opreme so se kot priče zvrstili direktorji nekaterih slovenskih bolnišnic. Njihova pričanja kažejo, da so ob začetku epidemije covida-19 nekatere bolnišnice večino nabav zaščitne opreme izvedle same, druge pa so se zanesle na pomoč države.

Število hospitaliziranih nad 500. 'Vse bolnišnice so spet covidne bolnišnice'
23. 03. 2021 09.36V ponedeljek je bilo ob 5022 opravljenih PCR-testih potrjenih 981 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan znaša 829. V bolnišnici zdravijo 507 covidnih bolnikov, intenzivno zdravljenje jih potrebuje 96. Zaradi slabšanja epidemiološkega stanja so vse bolnišnice spet covidne bolnišnice, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.

Upad hospitaliziranih, nekatere bolnišnice zapirajo covid oddelke
13. 03. 2021 20.12Število obolelih s covidom-19, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se pri nas še naprej zmanjšuje. Po zadnjih podatkih je hospitaliziranih 436 covidnih bolnikov. Kakšna je zdaj strategija države? Bolnišnici Brežice in Izola nita več covid bolnišnice, ostale pa so prepolovile število postelj za paciente s to boleznijo. Na številnih oddelkih se delo zato vrača v stare tirnice.

V torek potrdili 1209 okužb z novim koronavirusom
03. 03. 2021 09.37V torek so opravili 6212 PCR-testiranj na okužbo z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 1209 testov. Umrlo je 11 bolnikov s covid-19. V bolnišnicah se zdravi 516 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 82. V Brežicah so ob upadanju hospitalizacij že prenehali sprejemati covidne bolnike, drugod to načrtujejo v kratkem.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program
22. 02. 2021 09.13V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah
22. 09. 2020 06.00V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Okužba v novomeški bolnišnici, več zaposlenih v karanteni
29. 07. 2020 10.08V SB Novo mesto so zaradi zdravstvenih težav sprejeli bolnika, sicer mladega zdravnika, za katerega se je izkazalo, da je okužen z novim koronavirusom. Trije brisi so bili negativni, šele četrti pa je potrdil okužbo. Pacient je bil sicer vse od prihoda v izolacijski sobi, kljub temu so vsem zaposlenim odvzeli bris, osebje pa bo moralo v 14-dnevno karanteno. V Sloveniji je medtem v torek 919 testiranj drugi dan zapored potrdilo 14 novih okužb, nove smrti zaradi posledic okužbe z novim koronavirusom nismo zabeležili. Na intenzivni negi so štiri osebe, hospitaliziranih je 21 ljudi. Nove okužbe so potrdili v 13 slovenskih občinah.

Iz proračuna nakazan prvi del sredstev za izplačilo dodatkov v zdravstvenih zavodih
21. 05. 2020 18.47Na ministrstvu za zdravje trenutno obdelujejo za 31,2 milijona evrov zahtevkov javnih zavodov za izplačilo dodatkov. Rok za oddajo zahtevkov se je iztekel v sredo, zato končnega podatka o obsegu sredstev še ne morejo posredovati. Danes pa je že bil nakazan del sredstev v višini 18,6 milijona evrov, ki ga je vlada v torek razporedila iz rezerve.

Samoplačniško testiranje že možno v Novem mestu, Celju in Mariboru, zanimanje veliko tudi v Ljubljani
20. 05. 2020 10.59V novomeški in celjski bolnišnici ter ZD Maribor je samoplačniško testiranje za okužbo z novim koronavirusom že mogoče, na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana pa bodo začeli jutri. Cena je dobrih 90 evrov, izvid pa dobite v roku 24 ur po odvzemu brisa. Vladni podatki medtem kažejo, da je bilo v torek opravljenih 981 testiranj, okužbo pa so potrdili pri eni osebi. Umrl ni nihče.

Premestitve oskrbovancev na Ptuj ne bo: 'Če v bolnišnici ne želijo razumeti, potem nima smisla'
21. 04. 2020 15.23Potem ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvi ptujske in brežiške bolnišnice, da ju je izbralo za bolnišnici covid-19, je ta odločitev naletela na nasprotovanje tamkajšnjega vodstva in zaposlenih. Minister je zato obupal in povedal, da premestitev 40 oskrbovancev DSO Ljutomer na Ptuj odpade, saj se z bolnišnico ne misli več pogajati. Minister je bil tudi kritičen do vodstva ljutomerskega doma, saj naj tam ne bi upoštevali navodil. Direktor Tomislav Nemec pa odgovarja, da gre za neresnice in ministra poziva k preverjanju dejstev.

Bolnišnicam milijoni za sanacijo, nad katero bodo bdeli sanacijski odbori
01. 12. 2017 07.11Štiri leta so predvidena za sanacijo 15 slovenskih bolnišnic. Te bodo iz proračuna prejele skupaj 135,7 milijona evrov, od tega skoraj 80 milijonov evrov ljubljanski klinični center. Prav tako dosedanja vodstva bolnišnic z uvedbo sanacije postajajo sanacijske uprave, nad njihovim delovanjem pa bo bdel sanacijski odbor.

Vlada bo bolnišnicam v izgubah namenila 135,7 milijona evrov, skoraj 80 milijonov gre ljubljanskemu UKC
16. 11. 2017 18.22Vlada namenja 135 milijonov evrov za finančno sanacijo bolnišnic. Kar polovica jih je namreč lansko leto končala v rdečih številkah. Največjo, 25-milijonsko izgubo, so imeli v ljubljanskem kliničnem centru. Ker pa sistemskih rešitev ni na vidiku, je vprašanje, kaj bo, ko bo tudi tega denarja zmanjkalo.

Pomanjkanje zdravnikov bolnišnice sili k sklepanju podjemnih pogodb, storitve preplačane za več kot 100 tisoč evrov
31. 01. 2017 09.02Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb za opravljanje zdravstvenih storitev za štiri bolnišnice, v katerih je bil obseg takega dela največji. Vsem štirim je izdalo mnenje s pridržkom. Bolnišnice se branijo, da se napake pojavljajo zaradi nezmožnosti dostopa do uradnih evidenc o zaposlenih.

Brežiška bolnišnica zaradi pomanjkanja denarja odpovedala vse preiskave živčevja do konca leta
29. 10. 2016 17.31Za letošnje preiskave EMG, s katerimi ocenjujejo delovanje živcev in mišic, je denarja v Brežicah že zmanjkalo. Vse preglede do novega leta so zato že odpovedali, ljudi prenaročajo na prihodnje leto. To bo še podaljšalo čakalne vrste, priznavajo. In to v občini, kjer je proračunskega denarja očitno dovolj le za postavljanje ograj na meji.

V UKC Maribor nastale razmere intenzivno rešujejo
11. 12. 2015 09.29Pomanjkanje specialistov anestezistov v UKC Maribor še vedno največ škode povzroča bolnikom, ki so jim odpovedali operacije. A iz mariborskega UKC sporočajo, da razmere rešujejo, hkrati pa se bolnikom opravičujejo in jih prosijo za razumevanje.

ZEMLJEVID: Kje vse zbirajo pomoč za begunce?
20. 09. 2015 09.19Na terenu pomoč beguncem zagotavljajo tudi številni prostovoljci, ki to opravljajo bodisi v okviru humanitarnih organizacij bodisi kot posamezniki. V urednišvu smo izdelali zemljevid, na katerem si lahko podrobneje ogledate lokacije, kjer zbirajo pomoč za begunce.