bolnišnica Maribor

Posli Nine Zidar Klemenčič
17. 02. 2025 10.36Ena izmed najbolj vplivnih odvetnic v državi se je znašla sredi potencialno koruptivnega omrežja, ki smo ga v nedeljo razkrili v rubriki 24UR Fokus. Objavili smo dele pričevanj, ki so povezani z dvema državnima posloma – največjim državnim podjetjem Družbo za avtoceste (Dars) in nakupom sodne stavbe na Litijski. Je pa Nina Zidar Klemenčič z državo sodelovala tudi v drugih primerih, njene stranke so bili denimo celjska bolnišnica, mariborska občina, trebanjski dom upokojencev, ljubljanska psihiatrična bolnišnica. Zastopala je tudi številne politike, pa cementarno Salonit Anhovo in Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Pediatrinja pred komisijo: Ne vem za noben primer odvzema otroka v porodnišnici
21. 01. 2025 20.49Komisija DZ, ki preiskuje primere domnevno ukradenih otrok v porodnišnicah med letoma 1965 in 1991, je zaslišala pediatrinjo Silvo Burja, ki je 17 let strokovno vodila odsek za novorojenčke v mariborski porodnišnici. Zatrdila je, da v vseh teh letih ni bila nikoli seznanjena z nobenim primerom odvzema otroka v porodnišnici.

Obremenjeni oddelki: pacienti nameščeni kar sredi urgence
07. 01. 2025 19.01Ne le v Ljubljani in Murski Soboti, tudi v Mariboru je urgenca nabito polna. Prostih postelj na posameznih oddelkih skoraj ni več. Zato druge rešitve, kot da paciente, ki čakajo na hospitalizacijo, namestijo na začasne postelje kar sredi urgence, praktično nimajo. In veliko je takih, ki tam ostanejo čez noč. Predstojnik urgence pa se boji, da se bodo ure in dnevi čakanja zgolj še daljšali. Z gnečo, predvsem na račun viroz in gripe, pa se srečujejo tudi v ambulantah družinske medicine.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

So bolne paciente pošiljali domov? 'Če potrebuje hospitalizacijo, jo mora dobiti'
17. 10. 2024 17.40Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Nataša Marčun Varda in predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen sta zagotovila, da kljub prostorski stiski z urgentnega centra v preteklih dneh niso odpustili domov nobenega kritično bolnega pacienta. Poudarila sta, da so bili vsi bolniki v centru ustrezno oskrbovani.

Radiologi bodo v omejenem obsegu še naprej delali v celjski bolnišnici
30. 09. 2024 15.02Trije specialisti radiologije, ki so v celjski bolnišnici konec julija dali odpoved, bodo v omejenem obsegu še vedno delali v bolnišnici. Eden je namreč odpoved preklical in bo v bolnišnici ostal zaposlen za 40 odstotkov. Z dvema specialistoma pa načrtujejo sklenitev pogodb civilnega prava, v delo bolnišnice se bosta vključevala enkrat tedensko.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike
24. 09. 2024 19.32Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

Bo 12. teden zdravniške stavke prinesel dogovor med vlado in Fidesom?
31. 03. 2024 20.13Rok za mediacijo med Fidesom in vlado se izteče v četrtek. Medtem mineva že mesec dni od umika soglasij za nadurno delo, aprilski urniki so pripravljeni, v zdravstvenih zavodih večjih zapletov pri organizaciji dela v primerjavi z marcem ne pričakujejo. Zdravniki bodo še naprej večinoma razporejeni v turnuse. Izpadi nenujnih pregledov in posegov pa se med bolnišnicami razlikujejo, prav tako finančne posledice stavke.

Nepravilnosti pri obravnavi in zapleti vodili v smrt 49-letne pacientke
12. 03. 2024 09.50V Splošni bolnišnici Ptuj in UKC Maribor sta bila zaradi smrti pacientke opravljena izredna zunanja strokovna nadzora, ki sta pokazala več nepravilnosti pri obravnavi. 49-letnica, ki so jo zdravili zaradi vnetja žolčnih kanalov in žolčnih kamnov, je po številnih zapletih umrla zaradi zastoja srca. Strokovna komisija je ugotovila, da je najverjetneje doživela septični šok, ki ga zdravnica v mariborskem kliničnem centru ni prepoznala.

V SB Izola odpada večji delež operativnega programa, celo do 20 odstotkov
10. 03. 2024 19.51Medtem ko se vlada, ki je za svojo glavno prioriteto postavila zdravstveno reformo, ukvarja predvsem sama s seboj, smo na pragu že devetega tedna najdaljše zdravniške stavke v zgodovini države. In kako se ta kaže na terenu? V zdravstvenih domovih po Sloveniji imajo manj težav kot v bolnišnicah, kjer beležijo bistveno več umikov soglasij za nadurno delo in s tem tudi več težav pri organizaciji dela. Ponekod tako odpade od deset do 20 odstotkov ambulantnih pregledov in približno petina operacij, kar seveda daljša čakalne dobe in vpliva na finančno stanje bolnišnic, načenja pa že tudi odnose med zaposlenimi.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'
14. 02. 2024 16.41Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Lavre odstopil z mesta direktorja slovenjgrajške bolnišnice
13. 02. 2024 11.05Direktor Splošne bolnišnice Slovenj Gradec Janez Lavre je eno leto pred iztekom mandata svetu zavoda poslal odstop z mesta direktorja bolnišnice oz. odpoved pogodbe o zaposlitvi na mestu direktorja bolnišnice. Razlogov ni navedel.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov
31. 01. 2024 15.31Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

V Mariboru rušijo 100 let staro stavbo infekcijskega oddelka bolnišnice
18. 01. 2024 13.42V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so začeli rušiti sto let staro stavbo, v kateri je bil do začetka decembra oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Kdaj bodo začeli graditi novo, še ni točno znano. Po trenutnih napovedih naj bi stala do leta 2027.

Absentizem v zdravstvu: ena medicinska sestra dela za dve, tudi za tri
11. 01. 2024 06.00V novomeški bolnišnici je v povprečju bolniško odsotnih 140 zaposlenih na dan, v ljubljanskem kliničnem centru 101 oz. 2194 na mesec, v murskosoboški pa 71 na dan. Če novomeškim bolniškim prištejemo še druge odsotnosti, manjka tretjina zaposlenih. Kako organizirajo delo? Veliko je nadomeščanj, nadur in preobremenjenosti. Na intenzivni enoti posledično medicinske sestre delajo za dve, tudi za tri. Kakšno je stanje v drugih bolnišnicah in zdravstvenih domovih?

Zaradi porasta bolnikov s covidom-19 omejitev obiskov v celjski bolnišnici
08. 12. 2023 12.12Splošna bolnišnica Celje zaradi izrazitega porasta števila hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 omejuje obiske. Ukrep velja od danes do preklica. Bolnike lahko naenkrat obišče le ena zdrava oseba, vsem obiskovalcem pa priporočajo uporabo zaščitne obrazne maske.

Poslovanje UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni
06. 12. 2023 17.15Poslanci DZ so na skupni seji komisije za nadzor javnih financ in odbora DZ za zdravstvo razpravljali o primanjkljaju UKC Ljubljana. Sprejeli so nekatere sklepe, ki sta jih ločeno predlagala NSi in koalicija. Med drugim so svet UKC pozvali, naj na podlagi revizije poslovanja pripravi sanacijski program ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani. Letošnji končni rezultat poslovanja UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni, je povedal generalni direktor UKC Marko Jug. Ob tem je poudaril, da je zaradi prenove trenutno zaprta osmina bolnišnice.

Zaradi porasta okužb obiski v UKC Maribor prepovedani
04. 12. 2023 12.37Zaradi porasta virusnih okužb dihal, predvsem covida-19, pojavljajo pa se tudi že gripa in gripi podobna obolenja, so v UKC Maribor do preklica prepovedani obiski. V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec pa zaradi poslabšanih epidemioloških razmer omejujejo obiske na določenih oddelkih.

Hladen tuš za srčnega kirurga Klokočovnika
30. 11. 2023 19.19Srčni kirurg Tomislav Klokočovnik je doživel hladen tuš. Po tem ko je več mesecev čakal na odgovor zdravstvenega ministrstva, ali mu bo prižgalo zeleno luč za operiranje v Celju, mu je zdaj sporočilo, da dovoljenja ne bo dobil. Razlog pa je, da bolnišnica ni pridobila predhodnega dovoljenja ministrstva za zdravje za oddajo prostorov na najem, zato je po njihovem mnenju pogodba nična. Vse bolnike, ki jih zaradi zapletov niso uspeli operirati, so morali preusmeriti nazaj v čakalne vrste UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?
09. 11. 2023 06.00Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

'Bolnik mora biti v zdravstveni ustanovi vselej enakovreden partner'
15. 09. 2023 12.23Bolnika je treba obravnavati celostno in mora biti vselej enakovreden partner ter v središču naše pozornosti, je ob svetovnem dnevu varnosti pacientov povedal direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Anton Crnjac ter dodal, da je varnost bolnikov zelo pomembna kategorija, ki je bila morda v preteklosti premalo obravnavana, a pridobiva na pomenu.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?
10. 08. 2023 11.38Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila
08. 08. 2023 08.15Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

Ljubljanska infekcijska klinika še pred gradnjo dražja za 50 milijonov, mariborska za 16
21. 07. 2023 06.00Medtem ko ljubljanska infekcijska klinika čaka, kdo jo bo gradil, se že draži. V dveh letih za slabih 50 milijonov evrov oz. za dobrih 46 odstotkov. Ministrstvo za zdravje našteva razloge za tako visoko podražitev: podražitve v gradbeništvu, povečanje klinike, pa tudi slabo oceno, koliko bo bolnišnica sploh stala. Približno za toliko, kot se je podražila ljubljanska infekcijska klinika, pa bi po prvotni oceni morali plačati za mariborsko, ki ji je vlada odrekla 40 milijonov evropskih sredstev. A tudi mariborska se draži, vrednost investicije je narasla na okoli 70 milijonov evrov. Medtem ko so zdravniki mariborske infekcijske klinike ogorčeni, na ministrstvu za zdravje trdijo, da se kliniki niso odrekli, le da jo bodo financirali iz proračuna. Zdravniki pa se bojijo, da gre za prazne obljube.

Pri odpravljanju posledic neurja poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb
20. 07. 2023 06.59Zahodni del Slovenije je zvečer prešla nova nevihtna linija z močnim vetrom in nalivi, nato pa se je čez noč ozračje umirilo. Gasilci trenutno na terenu odpravljajo številne posledice neurij, lokalne oblasti pa ocenjujejo nastalo škodo. V sredo je bilo sicer zabeleženih več kot 2200 intervencij. V jeseniški bolnišnici so obravnavali za tretjino več pacientov, elektrodistribucijska podjetja pa po državi pospešeno odpravljajo škodo.

Crnjac septembra zapušča mesto generalnega direktorja UKC Maribor
06. 07. 2023 21.49Svet zavoda Univerzitetnega kliničnega centra Maribor je na seji za zaprtimi vrati z generalnim direktorjem zavoda Antonom Crnjacem sklenil sporazum o prenehanju funkcije, ki bo veljal po pridobitvi soglasja vlade in bo nastopil s 30. septembrom, je po seji povedal predsednik sveta zavoda Aleš Šabeder. Crnjac ostaja v UKC Maribor.

Celjska bolnišnica podpisala pogodbo z 'virtuozom' srčne kirurgije
12. 06. 2023 14.50Celjska bolnišnica je sporočila, da je v svoje vrste sprejela "virtuoza" srčne kirurgije Tomislava Klokočovnika. Z njim so podpisali pogodbo o izvedbi srčnih operacij z njegovo ekipo, lastnimi aparaturami in zdravili. Od sobote je uspešno opravil že pet operacij, pričakujejo, da jih bo letos izvedel še 140. Ob tem je bolnišnica predstavila tudi finančne rezultate. V prvih štirih mesecih letos je ustvarila 2,42 milijona evrov izgube oz. pol manj kot v enakem obdobju lani. Direktor bolnišnice Dragan Kovačić je izrazil pričakovanje, da bo izguba konec junija glede na enako obdobje lani nižja od štiri- do petkrat.

Kadrovanje v UKC Maribor: politična farsa ali upravičen odvzem direktorskega stolčka?
09. 05. 2023 17.30Številni zapleti in zagate, prekinitve, nato pa razprava za zaprtimi vrati in tajno glasovanje. Tako je bila videti seja sveta zavoda UKC Maribor, na kateri so člani s šestimi glasovi za in petimi proti potrdili predlog za začetek postopka predčasne razrešitve direktorja Antona Crnjaca. Da celotno dogajanje spominja na politično farso, je ob tem dejal njegov odvetnik Andrej Pohar in opozoril na številne domnevne nepravilnosti, celo nezakonitosti, ki da so se pojavljale skozi ves postopek. Ena od teh naj bi bila tudi seznanitev z razlogi za direktorjevo razrešitev, ki jih je predsednik Sveta Aleš Šabeder članom pisno vročil kar med samo sejo. Med drugim Crnjacu očita zanemarjanje in malomarno opravljanje dolžnosti, kar da je vodilo do negativnega poslovnega izida bolnišnice.