bolniške odsotnosti

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?
20. 03. 2025 16.11Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Upravno sodišče potrdilo diskriminacijo pri izplačilu božičnice
31. 01. 2025 14.26Upravno sodišče je zavrnilo tožbo podjetja, ki je nasprotovalo ugotovitvi zagovornika načela enakosti, da je pri izplačilu božičnice ravnalo diskriminatorno. Zaposlenim, ki so bili med letom odsotni zaradi bolezni, je namreč izplačalo nižje zneske, kar je po navedbah sodišča oškodovanje, povezano z osebno okoliščino zdravstvenega stanja zaposlenih.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

V preteklih sezonah nepogrešljiv člen Barce na izhodnih vratih
09. 01. 2025 17.10Po poročanjih številnih italijanskih in španskih medijev naj bi 25-letni urugvajski branilec Ronald Araujo, ki je bil leta nenadomestljiv del ekipe katalonskega velikana, kmalu zapustil Barcelono in okrepil Juventus.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače
23. 12. 2024 10.00Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi
28. 11. 2024 15.10Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.

Adžić: Pred domačimi navijači se želimo predstaviti v čim boljši podobi
15. 11. 2024 17.30Košarkarje Cedevite Olimpije so v formi, s katero se ne morejo hvaliti, saj niso zmagali že vse od 23. oktobra. Na zmago v regionalni ligi pa čakajo še dlje in sicer več kot mesec dni, saj so nazadnje 12. oktobra premagali Split. Tekma je bila takrat odigrana v Hali Tivoli, kjer bodo Zmaji znova igralu v soboto, ko bodo gostili beograjsko Mego. Tekmo si boste ob 19.00 lahko v živo ogledali na VOYO.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?
12. 11. 2024 16.53Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Ko se ti življenje obrne na glavo: 'Težko je prositi za pomoč'
10. 11. 2024 07.13Prvi delovni dan po jesenskih počitnicah sva se s sodelavko odpeljali na teren k družinam. Težo meglenemu in turobnemu jutru so dodale žalostne zgodbe staršev, ki se kljub zaposlitvi borijo za preživetje. Ena izmed zgodb, ki mi je posebej ostala v spominu, je zgodba tričlanske družine: mame, dijakinje in osnovnošolca.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?
18. 10. 2024 06.00"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo
08. 10. 2024 19.22Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
07. 10. 2024 15.13Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Vrhovno sodišče: Znižanje božičnice zaradi bolezni je neutemeljeno
04. 10. 2024 15.41Vrhovno sodišče je v delovnem sporu prvič vsebinsko odločalo o vprašanju plačila za poslovno uspešnost oziroma božičnice, pri tem pa presodilo, da znižanje plačila za poslovno uspešnost zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni ni bilo utemeljeno.

Konec doplačevanja belih zalivk, stroške bo kril ZZZS
04. 09. 2024 08.12Skupščina ZZZS je na seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Novela bo osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne, ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'
29. 08. 2024 12.32Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Boste to poletje šli na 'tihe počitnice'?
23. 06. 2024 18.30Trg dela ima težave. Toksična kultura na delovnih mestih, zaradi katere marsikdo ne more "odklopiti" službe niti po tem, ko se odpravi domov, saj delodajalec pričakuje stalno pripravljenost, ki seveda ni plačana, pa slabi odnosi, premalo kadra, kar vodi v izgorelost in bolniške odsotnosti, nizke plače in slabi sistemi nagrajevanja ... Vse to je poskrbelo, da se tudi delavci vse pogosteje znajdejo po svoje. In strokovnjaki menijo, da bodo težave vse večje, če delodajalci teh vprašanj ne bodo primerno naslovili.

Vpliv pandemije izginja, telesna pripravljenosti otrok se izboljšuje
17. 04. 2024 16.24Telesna pripravljenost in prekomerna prehranjenost otrok sta se po podatkih za leto 2022 začeli počasi vračati k vrednostim pred pandemijo covida-19, kažejo posodobljeni podatki NIJZ o zdravju prebivalcev v občinah. Na splošno je bilo v letu 2022 kazalnikov izboljšanja več kot tistih, ki so se poslabšali. Še naprej narašča bolniška odsotnost.

Bećareviću bodo morali poravnati plače, Premogovnik se bo na sodbo pritožil
14. 03. 2024 15.10Predstavniki Sindikata delavcev rudarstva in energetike so ministrstvo za delo pozvali, naj nemudoma onemogoči barantanje z nezakonitimi odpovedmi sindikalistom. Celjsko sodišče je namreč presodilo, da je bila odpoved pogodbe sindikalistu Bećareviću nezakonita. Premogovnik Velenje mu bo tako moral poravnati zneske plač, ki bi jih prejel, dokler se ni samozaposlil. Podjetju pa ni naložilo, da ga mora znova zaposliti. Premogovnik se bo na sodbo pritožil.

Po odhodu Vukovićeve se vrstijo ugibanja o drugih kadrovskih spremembah
07. 03. 2024 13.00Ob napovedanem odhodu generalne sekretarke Gibanja Svoboda Vesne Vuković člani v redkih izjavah ocenjujejo, da stranko pušča v dobri kondiciji. Njen naslednik Rok Marolt stopa v velike čevlje, čaka ga veliko izzivov. Vrstijo se tudi ugibanja o drugih kadrovskih spremembah, med drugim naj bi se krepili vlogi Klemna Boštjančiča in Mateja Arčona.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Tonin: V pogajanja s Fidesom bi se moral vključiti premier Golob
14. 02. 2024 14.20V NSi opozarjajo, da je stanje v slovenskem zdravstvu tako resno, da so ogrožena človeška življenja. Zato od premierja Goloba pričakujejo vključitev v pogajanja s sindikatom Fides, meni predsednik stranke NSi Tonin. NSi sicer zopet predlaga spremembo zakonodaje s koriščenjem vseh razpoložljivih zdravstvenih kapacitet, tudi zasebnih.

'Za razliko od Mihe Kordiša mi sledimo našim postopkom'
07. 02. 2024 15.35Koordinatorica Levice Asta Vrečko je obtožbe zoper poslanca Miho Kordiša ocenila kot resne, ravnanja, kot so nespoštljiv dialog, grožnje in neprimerno obnašanje, pa kot nedopustne. Preostalim poslancem pa je izrekla podporo. V stranki se bodo sicer o vsem skupaj še pogovorili.

Kordiš: Poskušajo me disciplinirati in utišati, saj se me zlomiti ali kupiti ne da
06. 02. 2024 12.42Poslanska skupina Levica je na Mandatno volilno komisijo poslala predlog za razrešitev poslanca Mihe Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih državnega zbora in v preiskovalni komisiji. Pričakujejo, da bo v najkrajšem času tudi zapustil poslansko skupino. Vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec je povedal, da mu je Kordiš grozil "s posledicami, če ne bo po njegovo". Kordiš je nad pozivom presenečen. Prepričan je, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih dosedanjih političnih stališč. Za zdaj tudi ne vidi razloga, da bi odstopil kot poslanec.

Je zaradi stavke v zdravstvu ogrožena pravica do bolniške odsotnosti?
01. 02. 2024 18.42Zdravniška stavka pušča posledice na pacientih. Ti ne morejo do bolniških listov, ostajajo brez pregledov in posegov. Na drugi strani pa bolniško potrebuje vedno več ljudi. Leta 2022 rekordnih 56.128 zaposlenih. Koliko delavcev, ker ne dobijo bolniškega lista, je prisiljenih, da delajo bolni? Delavci smo pravico do bolniške odsotnosti dobili davnega leta 1892. Je zdaj ta pravica ogrožena?

'Pingpong' s pacienti: kako do bolniškega lista?
30. 01. 2024 12.53Mesec januar se bliža koncu, številni pacienti pa so zaradi stavke in konflikta med vlado in stavkajočimi zdravniki v veliki negotovosti zaradi neizdajanja bolniških listov. Kaj lahko ljudje, ki so se znašli v navzkrižnem ognju med ministrstvom za zdravje in Fidesom, sploh storijo? Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije pacientom svetujejo, naj pri svojem zdravniku vztrajajo pri izdaji bolniškega lista, ob težavah pa naj se obrnejo na vodstvo ZD oz. kar na zdravstveni inšpektorat.

Leta 2022 rekord – za štiri nove infekcijske klinike izplačanih bolniških
28. 01. 2024 10.03Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. In neenakosti bolniškega sistema – na eni strani rekorder, ki je iz zdravstvene blagajne prejel dobrih 24 tisoč evrov za en mesec bolniške, na drugi pa glavnina, ki na bolniško niti ne upa, ker sicer ne preživi. Število bolnikov v dolgotrajni bolniški skokovito narašča. Če je bilo leta 2015 več kot eno leto bolniško odsotnih dobrih 4200 oseb, jih je bilo leta 2022 že 8500. Še vedno – kljub kozmetičnim popravkom – nimamo sistema, kako ljudi vračati nazaj na delo. Nocoj v rubriki 24UR Fokus zaokrožujemo preiskovalno zgodbo rubrike Dejstva in skozi oči bolnikov ter strokovnjakov razkrivamo neenakosti in pomanjkljivosti bolniškega sistema.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov
24. 01. 2024 09.32Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

'Hudo bolni dobivajo samo priporočila, naj vzamejo Lekadol'
23. 01. 2024 08.26Medtem ko stavkajoči zdravniki in zobozdravniki le še zaostrujejo stavko, je na drugi strani vedno večje nezadovoljstvo pacientov, ki imajo otežen dostop do zdravstvene oskrbe. Zdravstveni inšpektorat je do sedaj prejel skupno šest prijav. Prijave pa že prejemajo tudi nekateri zastopniki pacientovih pravic, tudi Zveza organizacij pacientov, ki zahteva javno objavo navodil stavkajočim zdravnikom. Zveza navaja še, da jo pacienti obveščajo, da jim nekateri zdravniki v času stavke ponujajo in tudi izvajajo posege izven zdravstvene ustanove ob neposrednem plačilu.

Avtomatizirajte poročanje o evidencah delovnega časa
23. 01. 2024 00.15Opravljene ure pri delu od doma, nadure ter ostale evidence delovnega časa naklikajte v poročilo in ga s pomočjo avtomatizacije redno pošiljajte sodelavcem.

Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni
22. 01. 2024 11.14V času stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po mnenju ministrstva za zdravje nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev. Pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo morata biti med stavko zagotovljeni, so sporočili. Javnim zdravstvenim zavodom so že prejšnji teden poslali dopis, v katerih jih opozarjajo, da imajo osebni zdravniki "ekskluzivno" dolžnost in hkrati možnost, da za paciente urejajo bolniške staleže.