bolniške

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?

20. 03. 2025 16.11

Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Tracy Morgan iz bolnišnice povedal, zakaj je bruhal med košarkarsko tekmo

19. 03. 2025 14.26

Igralec Tracy Morgan, ki je med košarkarsko tekmo bruhal, za tem pa so ga morali z vozičkom odpeljati iz dvorane, je svojim sledilcem na Instagramu sporočil, da je dobro. Razlog za to je bila zastrupitev s hrano, je pojasnil.

Zaročenec Mikaele Shiffrin ob njeni jubilejni zmagi: Ponosen sem nate

24. 02. 2025 13.00

Mikaeli Shiffrin je uspelo doseči neverjeten rezultat. Alpska smučarka se je razveselila jubilejne stote zmage v svetovnem pokalu, kar do sedaj ni uspelo še nikomur. 29-letnici se je na družbenem omrežju poklonil tudi njen zaročenec, ki je ob tej priložnosti zaželel srečo vsem, ki si bodo drznili loviti osvojeni dosežek.

Upravno sodišče potrdilo diskriminacijo pri izplačilu božičnice

31. 01. 2025 14.26

Upravno sodišče je zavrnilo tožbo podjetja, ki je nasprotovalo ugotovitvi zagovornika načela enakosti, da je pri izplačilu božičnice ravnalo diskriminatorno. Zaposlenim, ki so bili med letom odsotni zaradi bolezni, je namreč izplačalo nižje zneske, kar je po navedbah sodišča oškodovanje, povezano z osebno okoliščino zdravstvenega stanja zaposlenih.

Rusu, ki je preživel 66 dni na napihljivem čolnu, grozi sedem let zapora

31. 01. 2025 13.29

Rusko tožilstvo je moškega, ki je preživel 66 dni v napihljivem čolnu na morju na daljnem vzhodu Rusije, obtožilo malomarnosti, ki je vodila v smrt brata in nečaka, ki sta bila sopotnika v čolnu, so sporočili preiskovalci. Če bo spoznan za krivega, mu grozi do sedem let zapora.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Prenova UKC Ljubljana se je z dodatkoma podražila za 18,4 milijona evrov

23. 01. 2025 13.27

V okviru celovite prenove glavne stavbe UKC Ljubljana sta bila podpisana dva ključna dodatka, so poročili z ministrstva. "Revitalizacija stavbe UKC Hospital" bo stala dodatnih 12,5 milijona evrov brez DDV, "Covid19 – celovita energetska sanacija stavbe UKC Hospital" pa 2,5 milijona evrov brez DDV. Skupaj se bo tako prenova podražila za 15 milijonov evrov brez DDV oziroma za približno 18,4 milijona evrov.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

V preteklih sezonah nepogrešljiv člen Barce na izhodnih vratih

09. 01. 2025 17.10

Po poročanjih številnih italijanskih in španskih medijev naj bi 25-letni urugvajski branilec Ronald Araujo, ki je bil leta nenadomestljiv del ekipe katalonskega velikana, kmalu zapustil Barcelono in okrepil Juventus.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače

23. 12. 2024 10.00

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Belgijske spolne delavke imajo odslej pravico do bolniške in porodniške

01. 12. 2024 16.23

V Belgiji so maja izglasovali, da bodo spolnim delavcem in delavkam zagotovili enako zaščito pri zaposlovanju kot vsem drugim zaposlenim, da bi preprečili zlorabo in izkoriščanje. Zakon, ki je začel veljati v nedeljo, zagotavlja, da imajo spolne delavke pogodbe o zaposlitvi in pravno zaščito.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi

28. 11. 2024 15.10

Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.

Adžić: Pred domačimi navijači se želimo predstaviti v čim boljši podobi

15. 11. 2024 17.30

Košarkarje Cedevite Olimpije so v formi, s katero se ne morejo hvaliti, saj niso zmagali že vse od 23. oktobra. Na zmago v regionalni ligi pa čakajo še dlje in sicer več kot mesec dni, saj so nazadnje 12. oktobra premagali Split. Tekma je bila takrat odigrana v Hali Tivoli, kjer bodo Zmaji znova igralu v soboto, ko bodo gostili beograjsko Mego. Tekmo si boste ob 19.00 lahko v živo ogledali na VOYO.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?

12. 11. 2024 16.53

Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Ko se ti življenje obrne na glavo: 'Težko je prositi za pomoč'

10. 11. 2024 07.13

Prvi delovni dan po jesenskih počitnicah sva se s sodelavko odpeljali na teren k družinam. Težo meglenemu in turobnemu jutru so dodale žalostne zgodbe staršev, ki se kljub zaposlitvi borijo za preživetje. Ena izmed zgodb, ki mi je posebej ostala v spominu, je zgodba tričlanske družine: mame, dijakinje in osnovnošolca.

Od bolniške postelje do strehe sveta le z enim pljučnim krilom, presmučal Severni in Južni pol

08. 11. 2024 06.00

Od mučnega plazenja od bolniške postelje do kopalnice pa do strehe sveta z le enim pljučnim krilom. Spoznajte navdihujočo zgodbo Seana Swarnerja. Zgodbo, ki je danes ne bi mogel pripovedovati svetu, če ne bi imel, kot je prepričan, največje sreče v nesreči. Zgodbo, ki je lahko hkrati zgodba vsakega izmed nas, saj ima v življenju, kot pravi Sean, vsak svojo goro, ki jo mora preplezati. Za Seana, ki mu je dvakrat uspelo premagati raka, pa je bila pot na vrh sveta le začetek. Kmalu zatem je presmučal Severni in Južni pol, zdaj pa želi v znak podpore bolnikom z rakom v sedmih dneh na sedmih celinah preteči sedem maratonov.

Vingegaardov trener: Moramo sprejeti, da je Pogačar dvignil letvico

25. 10. 2024 18.43

Danski kolesarski zvezdnik Jonas Vingegaard je zgodaj začel priprave na sezono 2025, v kateri kani na dirki po Franciji izzvati slovenskega asa Tadeja Pogačarja, poroča spletni portal Velo. Ta navaja besede Dančevega trenerja Nizozemca Tima Heemskerka, ki je priznal, da je bil Pogačar to sezono nepremostljiva ovira.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?

18. 10. 2024 06.00

"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

'Pili smo deževnico in se greli v mokri spalni vreči iz kamelje dlake'

17. 10. 2024 13.45

Rus, ki je 67 dni preživel na majhnem napihljivem čolnu v Ohotskem morju, je iz bolniške postelje opisal neverjetno zgodbo preživetja. Grel se je v spalni vreči iz kamelje dlake in pil deževnico, trupli svojega brata in nečaka pa je privezal na čoln, da ju morje ne bi odneslo. Pravi, da je preživel zahvaljujoč "božji pomoči".

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo

08. 10. 2024 19.22

Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost

07. 10. 2024 15.13

Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Vrhovno sodišče: Znižanje božičnice zaradi bolezni je neutemeljeno

04. 10. 2024 15.41

Vrhovno sodišče je v delovnem sporu prvič vsebinsko odločalo o vprašanju plačila za poslovno uspešnost oziroma božičnice, pri tem pa presodilo, da znižanje plačila za poslovno uspešnost zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni ni bilo utemeljeno.

Začetna vrednost projekta nove infekcijske klinike podcenjena, gradnja se zamika

08. 09. 2024 09.09

Gradnja novega oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor na mestu, kjer so na začetku leta porušili dotrajano staro stavbo, se zamika. Kot so povedali na ministrstvu za zdravje, bo zaradi prvotno podcenjene vrednosti treba počakati na zunanjo revizijo projekta.

Delavska svetovalnica opozarja na preuranjene prekinitve bolniških staležev

05. 09. 2024 13.20

Na Delavski svetovalnici se po besedah Gorana Lukića ukvarjajo z več primeri, ko se delavce kljub poškodbi prehitro pošilja nazaj na delo, s tem pa se jim zdravstveno stanje še poslabša. Imenovani zdravniki ZZZS večkrat povozijo zdravniško mnenje zdravnika specialista, zato bodo po Lukićevih besedah zoper odgovorne ukrepali. Pojavljajo se primeri, ko mora delavec zaradi nezmožnosti dela nato koristiti dopust.

Konec doplačevanja belih zalivk, stroške bo kril ZZZS

04. 09. 2024 08.12

Skupščina ZZZS je na seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Novela bo osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne, ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'

29. 08. 2024 12.32

Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Vračajo ga na delo: 'Tri dni bi lahko delal, po četrtem bi umrl na licu mesta'

21. 08. 2024 18.30

Samo lani so na ZZZS izdali več kot 300.000 odločb o bolniškem staležu, od tega je 300 zavarovancev na bolniški več kot pet let. Med njimi je tudi 43-letni Damir Berbić, ki je moral z delom v gradbeništvu prenehati zaradi hude okvare srčne zaklopke. "Pravijo, da tri do štiri dni bi lahko delal, po četrtem dnevu pa da bi mi to počilo in da bi umrl na licu mesta," pravi Berbić. Kljub temu da mu tako osebni zdravnik kot specialisti prepovedujejo kakršne koli fizične ali psihične napore, pa je zdaj 43-letnik od Zavoda za zdravstveno zavarovanje dobil odločbo, da se mora vrniti na delo. Kdo bo odgovoren za morebitne tragične posledice teh odločitev in kaj sploh človek lahko naredi, če se znajde v takšni na videz brezizhodni situaciji?

Boste to poletje šli na 'tihe počitnice'?

23. 06. 2024 18.30

Trg dela ima težave. Toksična kultura na delovnih mestih, zaradi katere marsikdo ne more "odklopiti" službe niti po tem, ko se odpravi domov, saj delodajalec pričakuje stalno pripravljenost, ki seveda ni plačana, pa slabi odnosi, premalo kadra, kar vodi v izgorelost in bolniške odsotnosti, nizke plače in slabi sistemi nagrajevanja ... Vse to je poskrbelo, da se tudi delavci vse pogosteje znajdejo po svoje. In strokovnjaki menijo, da bodo težave vse večje, če delodajalci teh vprašanj ne bodo primerno naslovili.

Novo razočaranje: brez zdravnika 2.000 ljudi, tuja zdravnica si je premislila

26. 05. 2024 10.46

Zaradi pomanjkanja zdravnikov in letnih dopustov bodo v zdravstvenem domu Idrija julija in avgusta odprte le nadomestne ambulante, tudi za tiste, ki imajo sicer izbranega osebnega zdravnika. Za akutne in kronične bolnike bodo poskrbeli takoj, obljubljajo. A na Idrijsko-Cerkljanskem je brez osebnega zdravnika že dobrih dva tisoč ljudi, ki so pred kratkim doživeli še eno razočaranje. Tuja zdravnica, ki naj bi se zaposlila maja, si je namreč premislila.