bolničarji

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'
20. 02. 2025 09.36Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni
11. 12. 2024 08.42Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?
11. 03. 2024 19.46V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Sindikati: Dvig minimalne plače mora biti večji od 4,2 odstotka
10. 01. 2024 16.22Več sindikatov, ki delujejo pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), je ministra za delo Luko Mesca v odprtem pismu pozvalo, naj dvig minimalne plače preseže dvig življenjskih stroškov, ki je bil lani 4,2-odstoten. Novi znesek minimalne plače v letošnjem letu gre sicer pričakovati v kratkem.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'
06. 09. 2023 18.54Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

Nakazila Rdečega križa prizadetim v poletnih ujmah prihodnji teden
05. 09. 2023 17.07Pri Rdečem križu Slovenije že zadnjih 10 dni pregledujejo 5500 prejetih vlog za razdelitev 5,5 milijona evrov finančnih sredstev, ki so jih po besnenju narave dobili od vlade. Pristojne komisije bodo do konca tedna zaključile svoje delo, v začetku prihodnjega tedna pa sledijo izplačila upravičencem.

Stiske ljudi, prizadetih v ujmi, bodo postajale čedalje močnejše
22. 08. 2023 15.25Na terenih, ki so jih prizadele poplave, je po odredbi poveljnika civilne zaščite Srečka Šestana aktivnih sedem mobilnih ekip za psihosocialno pomoč. Pomagajo tako obstoječe ekipe zdravnikov in psihologov kot tudi bolničarji in prostovoljci Rdečega križa in drugih nevladnih organizacij, ki so usposobljeni za nudenje psihosocialne pomoči. Na ministrstvu za zdravje ocenjujejo, da bo pomoč mobilnih ekip nujna vsaj do konca leta, stiske ljudi se bodo namreč podaljševale in postajale močnejše, dodaja klinična psihologinja Ivna Bulič, predvsem ko bo konec lepega vremena in se bodo pojavile prve obsežnejše padavine. Česa si prizadeti na terenu najbolj želijo? Jasne časovnice, ki bi jim dala občutek, da nihče ni pozabil nanje, pravi Buličeva.

Ne pomagajte na lastno pest, da donacije ne bodo šle v smeti
11. 08. 2023 12.17V slovenska mesta in vasi, ki jih je prejšnji teden popolnoma opustošila zgodovinska povodenj, prihaja pomoč iz vseh smeri. A sanacija bo dolgotrajna, vsi dobri nameni pa so lahko tudi nekoristni – sploh, če se donacije zbira na lastno pest in prehitro. Potrebe se hitro spreminjajo, hrana se pokvari, belo tehniko zalije dež. Kot pojasnjujejo pri Humanitarčku, bi lahko ob vašem začetku branja tega članka na Zgornjem Savinjskem nujno potrebovali krompir, ob koncu prispevka pa bi ga v skladiščih imeli že več kot tri tone.

Kako lahko pomagate prizadetim v poplavah
05. 08. 2023 15.03Marsikje po državi še vedno iz domov prečrpavajo vodo. Tam, kjer se je voda že umaknila, pa ljudje iz domov odstranjujejo vse, kar so poplave uničile. Že zdaj je jasno, da bo škoda presegla 500 milijonov evrov. Humanitarne organizacije zato že zbirajo pomoč za prizadete prebivalce, da se bodo lahko čim prej znova postavili na noge. Ogromno pa bo tudi dela z odstranjevanjem posledic in vsak par rok bo prišel prav. Zbrali smo nekaj informacij o tem, kako lahko pomagajo vsi tisti, ki zmorejo in želijo. Pomembno pa je, da vsi upoštevajo navodila koordinatorjev na terenu.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije
16. 05. 2023 06.03Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

'Zdravstvene reforme ne bo brez medicinskih sester'
22. 02. 2023 10.14Sindikat delavcev v zdravstveni negi se je v Ljubljani zbral na protestnem shodu. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so po njihovi oceni nastala z decembrskim dogovorom s sindikati zdravstva in socialnega varstva, vladi očitajo tudi ignoranco in neenakopraven odnos do različnih skupin javnih uslužbencev. V Ljubljani tako vihrajo napisi s sporočili: "Noben robot ne more nadomestiti medicinskih sester."

Medicinske sestre, bolničarji in negovalci napovedali protestni shod
19. 01. 2023 13.14Svoje nezadovoljstvo s plačami in razmerami v zdravstvu vse glasneje izražajo tudi medicinske sestre in drugi zaposleni v zdravstveni negi. Sindikat delavcev v zdravstveni negi je zato za 22. februar napovedal protestni shod.

Kdo si lahko obeta službo in koga čakajo težave?
25. 10. 2022 11.24V okviru raziskave Poklicni barometer 2022, ki napoveduje dogajanje na trgu dela v prihodnjem letu, so pod drobnogled vzeli 182 poklicev. Pri kar 99 bo povpraševanje delodajalcev večje od ponudbe, kar pomeni, da iskalci zaposlitev težav ne bi smeli imeti. Med njimi so tudi tokrat poklici s področja šolstva, zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, gradbeništva, prometa in gostinstva.

Bodo zaradi upora sester umrle prevažali kar spremljevalci bolnikov?
29. 09. 2022 20.53V mariborskem UKC se še vedno ukvarjajo z vprašanjem, kdo bo po novem po bolnišnici prevažal umrle. Obdukcijskih pomočnikov, ki so to počeli doslej, je namreč premalo. Ker so slabo plačani, tudi zanimanja med bolničarji za to delovno mesto ni. Medicinske sestre naj bi se prevozu umrlih s svojih oddelkov na oddelek patologije uprle, prav tako spremljevalci bolnikov, ker da za to niso usposobljeni. Kako je mogoče, da se s takimi vprašanji v 21. stoletju znotraj druge največje klinike v državi sploh ukvarjamo? Umrli si zaslužijo vso pieteto, ustrezno ravnanje z njimi, kar je določeno tudi v nacionalnem protokolu aktivnosti zdravstvene nege in se o tem vprašanju sploh ne bi smeli pogovarjati.

Upor v UKC Maribor: kdo bo prevažal preminule bolnike?
28. 09. 2022 19.18Kako pomembno je, da minister za zdravje, vlada in tudi zdravstvena stroka začnejo reševati stanje v našem zdravstvu, in to ne pri točki: plače in zdravniki, kaže primer naše druge največje bolnišnice v državi, mariborskega UKC-ja. Eno glavnih vprašanj v bolnišnici je, kdo bo po stavbi prevažal preminule bolnike. Doslej so jih z oddelkov, če so pacienti umrli, na patologijo vozili obdukcijski pomočniki. A jih je premalo, novih pa ne dobijo. Tako so želeli prevoz pokojnikov predati medicinskim sestram, pa so se uprle. Rešitev so bili še vzdrževalci, pa so se uprli še oni. Zdaj naj bi v to delo skušali prisiliti spremljevalce bolnikov, ki pa menda za isto plačilo, okoli 800 evrov bruto, tega ne želijo početi.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?
21. 07. 2022 12.52Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'
20. 07. 2022 16.20Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS
02. 06. 2022 13.03Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

Kdo so ljudje, ki so v Kočevju preprečili še večjo tragedijo?
19. 05. 2022 07.00Kočevski reševalec Primož Velikonja je ravno prišel iz nočne izmene in se pripravljal na spanje. Policist Aleš Mohorčič je sedel v prostorih tamkajšnje policijske postaje, poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Antun Gašparac je sestankoval v sejni sobi kilometer oddaljenega podjetja, gasilski poveljnik Leon Behin je bil v svoji redni službi v Ljubljani. Vojaški specialci so se urili na bližnjem vadbišču, pogodbeni rezervist Boštjan Polenčič pa se je ravno vozil na bencinsko črpalko v Kočevju. In potem je v Melaminu počilo. Teden dni pozneje so se spet vsi skupaj znašli pred kemično tovarno in za 24ur.com opisali svojo vlogo pri posredovanju na ta tragični dan.

Lani pri intervencijah skupaj sodelovalo skoraj 150.000 reševalcev
01. 03. 2022 08.25Lani je bilo v Sloveniji 18.270 dogodkov, zaradi katerih so bile različne službe in enote za zaščito in reševanje aktivirane več kot 24.000-krat, od tega skoraj 23.600-krat gasilci, 820-krat gorski reševalci, 175-krat pa enote z reševalnimi psi. Skupaj je pri intervencijah sodelovalo 149.820 reševalcev. Na svetovni dan civilne zaščite so posamezniki in organizacije za svojo požrtvovalnost prejeli priznanja.

Po karantenah krajše tudi izolacije? Z deset na sedem dni
20. 01. 2022 20.28Izolacija za okužene se bo po vsej verjetnosti z 10 skrajšala na sedem dni, napoveduje vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Stroka namreč ugotavlja, da je pri omikronu potek bolezni hitrejši. Po enem tednu bodo izolacijo lahko zaključili okuženi brez simptomov, sedmi dan bodo morali opraviti hitri antigenski test. Svetovalna skupina je predlog že predstavila vladi, ta naj bi ga potrdila najpozneje v začetku prihodnjega tedna. Skrajšanje izolacije bi olajšalo kadrovske stiske številnih podjetij, šol in zdravstvenih ustanov, ki zaradi okužb med zaposlenimi ne zmorejo več opravljati dela. V domovih za starejše so tako na pomoč priskočili prostovoljci Rdečega križa.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana
12. 11. 2021 09.39Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

Poklukar in Cigler Kralj lahko podpišeta dogovor za višje plače
06. 11. 2021 10.53Vlada je pristala na dvig plač za medicinske sestre in socialne oskrbovalce. Na petkovi večerni seji, ki je bila posvečena sprejemanju novih ukrepov v boju z epidemijo covida-19, so ministra za zdravje Janeza Poklukarja ter ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Ciglerja Kralja pooblastili za podpis dogovora o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva. Upajo, da bodo višje plače pomagale ublažiti kadrovski odliv na tem področju.

Vlada naj bi pristala na dvig plač za medicinske sestre in socialne oskrbovalce
05. 11. 2021 16.21Reprezentativni sindikati v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege so sporočili, da so z vlado dosegli dogovor. Po poročanju nekaterih medijev je vlada pristala na dvig plač za med štirimi in 24 odstotki. Kot so zapisali sindikati, naj bi dogovor najprej obravnavala vlada, podpis pa bo sledil predvidoma v naslednjem tednu.

Teden solidarnosti Rdečega križa: poštne pošiljke in vozovnice za 17 centov dražje
01. 11. 2021 19.51Za poštne pošiljke in vozovnice boste ta teden – za dober namen – odšteli 17 centov več. In vsak cent bo šel ljudem v stiski, predvsem tistim, ki so prizadeti v naravnih nesrečah – požarih, suši, toči, potresih. 17 centov se morda ne sliši veliko, a je na ta način Rdečemu križu – v okviru lanskoletnega tedna solidarnosti – uspelo zbrati kar 240.000 evrov. Velik kos sredstev so lani namenili tudi hrvaški Petrinji.

Po strogih omejitvah so si privoščili počitnice, zdaj so ujeti v tujini
17. 07. 2021 10.57Za številne Italijane so se počitnice v tujini, ki so si jih privoščili po mesecih strogih omejitev, spremenile v nočno moro. Zunanje ministrstvo v Rimu se ukvarja z več sto primeri mladih, ki so se v tujini okužili z novim koronavirusom in morajo zdaj tam prestati karanteno.

Vlada namenila dodatna sredstva Rdečemu križu
20. 05. 2021 07.10Državni zbor je v Zakonu o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 sprejel tudi določbo o pomoči humanitarnim organizacijam. S proračuna Republike Slovenije Rdečemu križu Slovenije zagotovijo dodatna sredstva za nemoteno izvajanje dejavnosti v okviru javnih pooblastil, opredeljenih v 9. členu Zakona o Rdečem križu Slovenije.

Še vedno smo nad kriteriji za sproščanje, a vendarle umirjanje
18. 01. 2021 07.56V nedeljo so v Sloveniji potrdili 293 novih okužb z novim koronavirusom. Skupno so opravili 1769 testiranj. Umrlo je 26 oseb s covidom-19. Marija Magajne z ministrstva za zdravje je ocenila, da se situacija vendarle počasi umirja, a pred nami je še nekaj zahtevnih tednov.