bolni otroci

Sprememba tik pred zdajci: za opravičilo ne bo treba plačati

21. 03. 2025 17.14

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo, so si pa na Združenju za pediatrijo tik pred zdajci premislili: za zdravniško nebo treba plačati.

Odrezani od sveta: več kot meter snega, brez elektrike in signala

26. 12. 2024 10.04

Obilna pošiljka snega je ohromila velik del Bosne in Hercegovine. Več deset tisoč gospodinjstev je še vedno brez elektrike, saj delavci marsikje zaradi snežnih zametov težko dostopajo do okvarjenih daljnovodov. Ponekod poročajo, da je višina snežnih zametov tudi do tri metre. Najhuje je v občini Kneževo, kjer so po navedbah lokalnih oblasti zabeležili tri smrtne žrtve. Na Bjelašnici pa poteka reševanje pogrešanega meteorologa.

Da bi pomagal bolnim otrokom, šestletnik prodaja svoje dragocene igrače

20. 08. 2024 06.00

Šestletni Nikola, ki še vedno obiskuje vrtec, se je odločil, da bo pomagal bolnim sovrstnikom. Zato je zbral svoje igrače in jih dal naprodaj. Že tedne tako vsak dan sedi za stojnico in zbira prostovoljne prispevke. Ko mu je mama pojasnila, da na žalost ne more pomagati vsem bolnim otrokom, kot si je prvotno zaželel, pa sta skupaj izbrala 50 posameznikov iz registra otrok, za katere v Srbiji trenutno zbirajo donacije.

Trump: Živimo v fašistični državi

31. 05. 2024 06.42

Podporniki bivšega predsednika ZDA so po tem, ko je newyorška porota nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa spoznala za krivega vseh 34 točk obtožnice ponarejanja poslovnih dokumentov, govorili o politizaciji pravosodja. Demokrati so medtem poudarjali, da republikansko stranko sedaj vodi obsojenec za kazniva dejanja.

Slovenska otroka umrla po operaciji v Izraelu, Pokorn: Vse smo naredili prav

22. 04. 2024 08.50

Septembra lani smo poročali o dveh tragičnih zgodbah. Tako desetmesečna Aisha Nur Kolupčić kot osemmesečni Luka Smajić sta se rodila s hudo srčno napako, najprej so ju zdravili v ljubljanskem UKC, ko pa je "zmanjkalo" srčnih kirurgov, so ju napotili na operacijo v Izrael, kjer sta v razmiku dveh dni oba umrla. Starši so prepričani, da bi bili njuni zgodbi lahko povsem drugačni, če se na otroški srčni kirurgiji na UKC Ljubljana ne bi "zapletalo na vsakem koraku". Izveden je bil izredni nadzor tujih strokovnjakov o napotitvi v Izrael, kot pojasnjuje strokovni direktor Pediatrične klinike, pa so ugotovitve pokazale, da so "vse naredili prav".

Športne igre za bolne in gibalno ovirane otroke: 'Šport je namenjen vsem'

17. 04. 2024 16.39

"Šport je namenjen vsem. S strokovnjaki se ga lahko prilagoditi vsakemu in mu s tem pomagati pri vzdržljivosti in motivaciji. Vse to pa pripomore pri ozdravitvi," je ob otvoritvi jubilejnih bolnišničnih olimpijskih iger poudarila predsednica države Nataša Pirc Musar. Gre za športne igre, v katerih sodelujejo bolni ali gibalno ovirani otroci in mladostniki.

Pravica do pozabe: tisti, ki so preboleli raka, ne bodo več diskriminirani

20. 03. 2024 14.23

Mladi, ki prebolijo raka, se pri vračanju v družbo še vrsto let soočajo s številnimi družbenimi, zakonskimi in zdravstvenimi ovirami. Da ne bi bili več diskriminirani, je vlada sprejela izhodišča za pripravo zakona o pravici do pozabe.

Porast respiratornih obolenj hromi urgence po državi

07. 02. 2024 20.52

Ogromen porast respiratornih obolenj tako med odraslimi kot otroki hromi urgence po državi. Tako je na ljubljanski internistični prvi pomoči in celjski urgenci še vedno razglašen rumeni alarm, kapacitete internističnih oddelkov v obeh bolnišnicah so zapolnjene, zato bolnike zdravijo tudi na hodnikih. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa po šivih poka pediatrična nujna medicinska pomoč, zato starše pozivajo, naj se otroci ne zadržujejo v prenatrpanih zaprtih prostorih.

Pomanjkanje vitamina D: od rahitisa do osteoporoze

20. 01. 2024 14.23

Mehke kosti, slaba mišična moč, rahitis, osteoporoza, težje prebolevanje respiratornih bolezni, alergije ... Vse to so lahko posledice prenizke ravni vitamina D v našem telesu. Gre za vitamin, ki ga naše telo tvori samo – zadostuje že 15-minutno izpostavljanje soncu – a le v poletnih mesecih, ko je sonce dovolj visoko.

'Prehlad pri babici ali teti lahko za dojenčka pomeni nekaj dni v bolnišnici'

19. 01. 2024 14.28

Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je podal izjavo za medije glede izrazitega porasta števila bolnih otrok zaradi okužb dihal. Opozoril je, da se v UKC Ljubljana v zadnjih tednih tako na pediatrični kot na infekcijski kliniki soočajo s povečanim navalom otrok – dojenčkov in predšolskih otrok – z okužbami dihal, ki so v veliki meri povzročene z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Okužba, ki pri odraslem povzroči izcedek iz nosu ali zamašen nos, je za dojenčka ali novorojenčka lahko razlog, da pride v bolnišnico, je opozoril.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Božički s spustom polepšali bivanje otrokom v bolnišnici

14. 12. 2023 12.01

Člani Jamarske reševalne službe Slovenije, preoblečeni v božičke, so se danes po vrveh spustili s strehe klinike za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor in tako razveselili otroke v bolniških sobah. Veliko ljudi je spremljalo njihov spust tudi zunaj pred stavbo.

Prizori kot v času korone: Zagrebčani več ur čakajo na testiranje

29. 11. 2023 12.24

Na Hrvaškem se soočajo z epidemijo oslovskega kašlja, kakršne niso zabeležili najmanj od leta 1980. Potrdili so več kot tisoč okužb, ocenjujejo pa, da je dejansko zbolelo vsaj dvakrat toliko ljudi. Na testirnem mestu v Zagrebu se že nekaj dni vijejo dolge vrste ljudi, večina je bolnih, ki v mrazu in tudi dežju več ur čakajo, da pridejo na vrsto.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'

28. 11. 2023 11.50

4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Tori Spelling se je z otroki zaradi incidenta pri sosedih morala evakuirati

20. 10. 2023 10.01

Drama Tori Spelling se nadaljuje. Potem ko se je zvezdnica svojimi otroki izselila iz družinske hiše, v kateri je živela z možem Deanom McDermottom, in nekaj časa živela v avtodomu, je najela hišo, s katero pa prav tako ni imela sreče pri izbiri. Tokrat jo je prestrašil incident pri sosedih, kjer je sosed zajel talce, posredovati pa je morala celo posebna policijska enota.

Pediatri opažajo porast okužb s sezonskimi virusi pri otrocih

05. 10. 2023 08.15

Pediatri opažajo porast števila okužb zgornjih dihal s sezonskimi virusi pri otrocih, večina pa ima blažje simptome, je povedal pediater in predsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš. Med otroki kroži tudi koronavirus, za zdaj pa ne zaznavajo respiratornega sincicijskega virusa (RSV) in gripe.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Težave z inštalacijo na mariborski pediatriji: fekalije vdrle tudi v mlečno kuhinjo

02. 08. 2023 13.10

Prepoved točenja vode, umivalniki za celotno stavbo zgolj v pritličju, težave z inštalacijo in vdor vode v prostore, celo v mlečno kuhinjo, kjer se pripravlja sterilno mleko za novorojenčke, je le nekaj težav, s katerimi naj bi se soočali na mariborski pediatriji. Da imajo težave z inštalacijo, že dlje časa priznavajo tudi na UKC Maribor, kjer sicer trdijo, da so nastale težave že sanirali in odpravili.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku

30. 06. 2023 06.00

Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona

20. 04. 2023 08.44

Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Svetloba, čustva sprožajo napade, Ariana ne more v šolo: 'Sami delajte z njo'

30. 03. 2023 06.00

Po nekaterih podatkih je v Sloveniji le šest otrok z redkim Dravetovim sindromom. Med njimi je 8-letna Ariana. Deklica, ki s starši in bratom živi družinsko življenje, ki ga je močno zaznamovala njena bolezen. A kot da bolezen nje in družine ni že dovolj zaznamovala, ji ovire na pot postavljajo še tisti, od katerih bi družina upravičeno pričakovala pomoč – pristojni. Starši namreč poudarjajo, da je deklici onemogočen dostop do izobraževanja.

Bi starejše in bolne silili v evtanazijo, da bi prihranili?

23. 03. 2023 07.00

85-letna vdova, hudo bolna, z bolečinami, skoraj ves čas sama doma, z nizko pokojnino, stikov s svojci ni veliko, ker otroci delajo od jutra do večera. Čemu živeti? Ali je to dostojno življenje? In kaj bi ta oseba naredila, če bi pri nas evtanazijo uzakonili? Ali pa drug primer, 87-letni gospod z demenco, priklenjen na posteljo, v svojem svetu, četudi je ves čas vesel. Finančno in časovno veliko breme za svojce, ki ne morejo niti na počitnice zaradi njega. Sam o tem ne more odločati, kako bodo odločili svojci, če uzakonimo evtanazijo? V tujini, kot boste izvedeli v Popkastu, se dogaja marsikaj.

ZZZS z razpisi za organizatorje letovanja otrok in obnovitvene rehabilitacije

03. 03. 2023 13.48

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) z javnima razpisoma išče organizatorje skupinske obnovitvene rehabilitacije ter zdravstvenih letovanj otrok in šolarjev v letu 2023. Zadnji rok za oddajo vlog na prvi razpis je 10. marec, za drugi razpis pa 15. marec.

Svojo daroval za dobrodelne namene, v zameno dobil leseno katrco

18. 02. 2023 13.34

Dobrodelna dražba je zaključena, denar je zbran, Pahorjeva katrca pa ima novega lastnika. A s tem dobrodelne geste ni konec, je razkril Aleksander Fratar, katerega družina je s 60 tisočaki kupila katro. Marca bodo namreč z njo izpeljali novo dražbo. Polovico tam zbranega zneska bodo namenili lokalni bolnišnici, polovico pa bodo tudi tokrat darovali za otroke z rakom. Da pa Pahorjevo slovo od katrce ne bi bilo pretežko, so mu v Inštitutu Zlata pentljica podarili leseno maketo njegove večletne spremljevalke.

Katrin prvi izlet bo nova dražba: 'Izkupiček bo šel v dobrodelne namene'

16. 02. 2023 06.21

Kar 60 tisočakov je na dobrodelni dražbi dosegla katrca nekdanjega predsednika Boruta Pahorja. Zdaj odhaja k družini Fratar v Dravograd, ki pa ni edina z razlogom za praznovanje. Kupnina bo namreč v celoti namenjena društvoma, ki pomagata našim najmlajšim, ki se borijo z rakom. Za kaj pa bodo v društvu Junaki 3. nadstropja porabili donirana sredstva? In kakšne namene ima s katrco družina Fratar?

'Potem so otroški glasovi počasi utihnili, spoznali so, da ne bo nikogar'

27. 01. 2023 13.38

"Najhuje je bilo ponoči. Otroci so jokali, vpili so, ker so bili lačni, ker jih je zeblo, ker so pogrešali svoje matere. Ampak potem so otroški glasovi počasi potihnili, spoznali so, da ne bo nikogar." Tako se obdobja v koncentracijskem taborišču Auschwitz spominja Zdzislawa Wlodarczy. Ko so njeno družino odpeljali v taborišče, je bila stara 11 let.

Hči Tori Spelling hospitalizirana: Težave se kar vrstijo

13. 01. 2023 11.59

Tori Spelling je imela težek začetek leta. Po tem, ko se je družina z boleznijo borila že decembra, je igralka sporočila, da je sedaj hospitalizirana še njena 14-letna hči Stella. Mati petih otrok je na družbenem omrežju objavila fotografijo svoje hčerke v bolnišnični postelji, priklopljena pa je na medicinske naprave.

Božički so se tudi letos spustili s strehe Pediatrične klinike

19. 12. 2022 16.30

Že deveto leto zapored so se s strehe Pediatrične klinike spustili Božički. Pri tem so jim tudi letos priskočili na pomoč jamarji Jamarske reševalne službe Slovenije, ki so oblečeni v Božičke trkali na okna bolnišničnih sob. Letos so se jamarjem pridružili tudi gasilci Gasilske brigade Ljubljana, ki so poskrbeli za prav poseben Božičkov spust.

Kje so končali ukrajinski otroci, ki so jih vzeli Rusi?

07. 12. 2022 07.00

Ukrajinske sirote so od začetka ruske invazije žrtve ruskih vojakov, ki jih ugrabijo in odpeljejo v posvojitve v Rusijo. Le nekaj kratkih ur po tem, ko je Rusija v februarju napadla Ukrajino, je zdravstveno osebje v otroški bolnišnici na jugu skrivaj začelo kovati načrt, kako rešiti otroke in jih obvarovati pred vojno ter pred ruskimi rokami.

'Lahko govorim o zeleni Sloveniji, ne morem pa govoriti o čisti Sloveniji'

12. 11. 2022 07.00

Anhovo, Ilirska Bistrica, Celje, Mežiška dolina, Ljubljana, Maribor. To so le nekateri okoljsko obremenjeni kraji v Sloveniji. Okoli 300 tisoč prezgodnjih smrti, astme, kardiovaskularne težave, pljučni raki in številne druge bolezni so posledica onesnaženega zraka. Glavni krivec pa: individualna kurišča, promet, industrija in ravnanje z odpadki.