bolezni srca

Objavili posnetke policijskih kamer izpred doma Gena Hackmana

25. 03. 2025 12.42

Objavljeni so posnetki s policijskih kamer policistov, ki so bili prvi prisotni na posestvu Gena Hackmana in Betsy Arakawa, ki so ju v hiši našli mrtva. Smrt zakoncev je v medijih dvignila veliko prahu, saj so kriminalisti kasneje ugotovili, da sta umrla kar nekaj dni pred odkritjem. Igralec je umrl zaradi bolezni srca z zapleti Alzheimerjeve bolezni, njegova soproga pa je umrla teden dni pred njim zaradi redke bolezni, ki jo prenašajo glodavci. Poleg njiju je poginil tudi njun pes.

Nove ugotovitve: žena Gena Hackmana umrla dan kasneje, kot so trdili sprva

17. 03. 2025 19.21

Oblasti iz Santa Feja trdijo, da je Betsy Arakawa, žena Gena Hackmana, umrla dan kasneje, kot so sprva trdili. Igralčeva žena je namreč 12. februarja zjutraj klicala zdravniški center. "To bi lahko nakazovalo, da je iskala zdravniški nasvet ali pomoč in da se morda ni dobro počutila," je dejal šerif okrožja Santa Fe Adan Mendoza. Popoldne so ji iz zdravstvenega centra tudi vrnili en telefonski klic, na katerega ni odgovorila.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem

15. 03. 2025 19.40

Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Umrl je 22-letni luksemburški princ Frederik

09. 03. 2025 17.29

Luksemburški princ Robert je s težkim srcem sporočil žalostno vest, da je umrl njegov 22-letni sin, princ Frederik. V čustvenem sporočilu za javnost je povedal, da se je njegov sin z redko genetsko boleznijo že rodil, vendar sprva zanjo niso vedeli. Princ je delil tudi zadnje vprašanje, ki mu ga je postavil pokojni princ Frederik.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel

04. 03. 2025 12.48

Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov

27. 02. 2025 16.43

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Izjemen uspeh UKC Ljubljana: srce presadili komaj šestmesečnemu dojenčku

20. 02. 2025 10.09

UKC Ljubljana se lahko pohvali z novim, izjemnim uspehom na področju transplantacij srca. Srce so namreč uspešno presadili komaj šestmesečnemu dojenčku, ki je po posegu dobro okreval.

Trump podpisal ukaz za zdravo Ameriko

14. 02. 2025 08.45

Predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz z naslovom 'Naredimo Ameriko spet zdravo (Maha)', za kar bo skrbela posebna istoimenska komisija pod vodstvom ministra za zdravje Roberta Kennedyja mlajšega. Komisija se bo skušala soočiti z naraščanjem kroničnih bolezni v ZDA.

Priljubljeni režiser David Lynch umrl zaradi srčnega zastoja

09. 02. 2025 10.30

David Lynch je bil eden najbolj znanih in priljubljenih režiserjev svoje generacije, zato je novica o njegovi smrti, ki jo je januarja potrdila njegova družila, prizadela mnoge zvezdnike in njegove oboževalce. Čeprav je bilo že dolgo znano, da se 78-letnik, ki je bil najbolj znan po seriji Twin Peaks, sooča z zdravstvenimi težavami, je bila njegova smrt za mnoge nepričakovana.

Vročina bo zahtevala vse več življenj. Katera evropska mesta bodo najbolj na udaru?

28. 01. 2025 10.02

Število smrti, katerih vzrok bo povezan z visokimi temperaturami ozračja, bo do konca stoletja v Evropi večje od smrtnih primerov zaradi mraza, kažejo ugotovitve nove britanske raziskave. Najbolj na udaru bodo sicer mesta v Sredozemlju.

Netipična Slovenka, Melania efekt ter slovenski pečat na Trumpovi inavguraciji

21. 01. 2025 06.00

Melania je že pred skoraj desetletjem, ko je prvič postala ameriška prva dama, pritegnila veliko pozornosti ameriške in svetovne javnosti. Sevnica je doživela "Melania efekt", ameriška javnost pa je imela zaradi poročanja o "komunistični domovini" prve dame izkrivljeno sliko o Sloveniji. Desetletje pozneje je Melania znova v središču pozornosti, na Trumpovi zaprisegi pa je bila močna slovenska prisotnost. Bosta v novem mandatu zakonca Trump le obiskala domovino prve dame?

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Giorgia Meloni, 'most' med Trumpom in Evropo, gre v Washington

18. 01. 2025 16.29

Italijanska premierka Giorgia Meloni se bo udeležila inavguracijske slovesnosti novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa, so sporočili iz njenega urada. Potem ko ga je v začetku meseca na kratko obiskala na njegovem posestvu Mar-a-Lago, bo lahko pot v Washington še okrepila njune dobre odnose, Melonijeva pa bi lahko delovala tudi kot "most" med njim in Evropo.

Povabljenci Melanie Trump: na inavguraciji tudi Boscarol in ljubljanski škof

16. 01. 2025 15.06

Slovenska delegacija, ki bo v živo spremljala inavguracijo 47. ameriškega predsednika Donalda Trupa, bo očitno večja, kot se je sprva zdelo. Melania Trump in njen oče Viktor Knavs sta namreč na zaprisego povabila sedem njunih osebnih prijateljev. Najodmevnejše ime med povabljenci je slovenski letalski pionir Ivo Boscarol, na seznamu pa je tudi ljubljanski škof.

Poročilo: Debelost bi bilo treba na novo opredeliti

15. 01. 2025 11.27

Debelost bi bilo treba opredeliti na novo in jo diagnosticirati z natančnejšimi meritvami, pri čemer bi zdravniki morali upoštevati tudi zdravje pacientov, piše v poročilu, ki ga je sestavila 56-članska komisija zdravstvenih strokovnjakov. Glede na zdravje pacienta bi se debelost nato opredelilo kot klinično ali predklinično.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Žalostno leto 2024: Slovo legendarnega Vincija in najstniškega ljubljenca Liama Payna

30. 12. 2024 06.00

Tako kot vsako leto prinese veliko novih življenj, jih žal tudi veliko vzame. Letošnje leto je še posebej zaznamovala smrt legendarnega slovenskega režiserja Vincija Vouga Anžlovarja, ki se je poslovil po dolgi in težki bolezni, ter nenavadno slovo najstniškega ljubljenca Liama Payna, ki je v Argentini nesrečno padel z balkona. Močno je odmevala tudi smrt frontmana zasedbe Riblja Čorba Borisava Bore Đorđevića.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Zvezda v končnici klonila v Milanu, Barca zmagala v Dortmundu

11. 12. 2024 23.00

Nogometaši Crvene zvezde, za katero igrata slovenska reprezentanta Timi Max Elšnik in Vanja Drkušić, so v šestem krogu Lige prvakov izgubili proti Milanu z 2:1. Barcelona je v Dortmundu premagala tamkajšnjo Borussio s 3:2 in je s 15 točkami prva zasledovalka vodilnega Liverpoola, Atletico Jana Oblaka pa je s 3:1 ugnal Slovan iz Bratislave.

'Karolinina želja je preprosta: da bi po tem božiču prišli še naslednji'

09. 12. 2024 10.07

Tik pred božičem pred dvema letoma je starše danes petletne Karoline doletela grozljiva novica: njuna hči ima redko gensko bolezen, ki ji bo počasi vzela vse in zelo zgodaj tudi življenje. Edino upanje je razvoj genskega zdravljenja, ki že poteka, a zbrati je treba dva milijona evrov. Do cilja zdaj manjka še 130 tisočakov in v Društvu Viljem Julijan, kjer so družini priskočili na pomoč, upajo, da ga bodo z akcijo "Božično darilo za Karolino" dosegli v prazničnem decembru.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'

24. 11. 2024 07.00

Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma

19. 11. 2024 16.10

Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil

10. 11. 2024 18.46

Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Zaradi rekordne onesnaženosti zraka zaprli šole

03. 11. 2024 17.38

Kakovost zraka v Lahoreju, mestu s 14 milijoni prebivalci, je presegla raven, ki še velja za varno. Pakistanska vlada se je zato odločila, da zapre šole, državljane pa je pozvala, naj ostanejo v zaprtih prostorih. Metropola je namreč že več dni prekrita z debelo plastjo smoga.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras

27. 10. 2024 08.06

Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.