bolezenski znaki

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo

14. 02. 2025 16.16

V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

Po preplahu testi pri paru ovrgli sum na okužbo z virusom marburg

03. 10. 2024 10.07

Nemška policija je za kratek čas zaprla peron na železniški postaji v Hamburgu, potem ko so prejeli obvestilo, da je na vlaku, ki je prispel iz Frankfurta, mladi par, ki bi lahko bil okužen z virusom marburg. Na kraj je nemudoma prispela zdravniška ekipa v zaščitni opremi, ki je moškega in žensko odpeljala v bolnišnico, specializirano za tropske bolezni. Opravljene preiskave so zdaj pokazale, da Nemca nista okužena z nevarnim virusom, moški pa bo kljub temu ostal v izolaciji še 21 dni.

Zgodnje odkrivanje demence: stara metoda v novi preobleki

13. 07. 2024 14.55

Pred dnevi smo obeležili že 100-letnico elektroencefalografije (EEG), metode za merjenje možganske aktivnosti. Ob tem se nam vsem, ki se ukvarjamo z njeno praktično uporabo, seveda poraja neizbežno vprašanje: kakšen je potencial in smiselnost uporabe te tehnologije za zgodnje odkrivanje in učinkovitejše spopadanje z demenco, pretečemu problemu današnje starajoče se družbe?

V Sloveniji že zabeležili prve primere gripe

17. 11. 2023 11.50

Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so v Sloveniji že zabeležili prve primere gripe, vendar je število majhno, kar kaže, da se sezona gripe v Sloveniji še ni pričela. Po podatkih elektronskega registra cepljenih oseb se je v letošnji sezoni proti gripi cepilo več kot 70.000 oseb, navaja NIJZ.

Nova zdravila upanje za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo

26. 09. 2023 14.09

Po dolgih letih čakanja imajo evropski bolniki z Alzheimerjevo boleznijo upanje, saj se obetajo nova zdravila proti tej bolezni. Trenutno pri Emi teče postopek presoje za registracijo zdravila lecanemab, je poudarila specialistka nevrologije Milica Kramberger z nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Anita Ogulin o prvih znakih bolezni: Poslušajte, kaj vam govori telo

01. 09. 2023 20.00

Medtem ko neumorno pomaga drugim, se humanitarka Anita Ogulin zdravi za levkemijo. Ob mesecu krvnih bolezni ljudem polaga na srce, naj resno jemljejo vse opozorilne znake, saj se ti začnejo kazati že veliko prej, pa jih pogosto hote ali nehote spregledamo. Zato poslušajte, kaj vam govori telo, pravi, pojdite k zdravniku in vztrajajte, če tako čutite.

Po poplavah zaznali osem primerov leptospiroze

31. 08. 2023 11.00

Na poplavljenih območjih ljudem preti leptospiroza, bolezen, ki jo prenašajo glodavci, lahko tudi domače živali. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je avgusta potrdil osem primerov, vsi okuženi pa naj bi pomagali pri odpravljanju posledic poplav.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'

28. 05. 2023 17.42

Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

Izbruh virusa Marburg: vsaj pet mrtvih in trije hospitalizirani

21. 03. 2023 21.22

V Tanzaniji so v izbruhu virusa Marburg zabeležili pet smrti, tri osebe so še hospitalizirane. Virus Marburg povzroča smrtonosno bolezen, podobno eboli. Zanj ne obstaja zdravilo ali cepivo. Kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija, je virus Marburg izjemno kužen in pri človeku povzroča hudo obliko hemoragične mrzlice, ki prizadene več organov in je skoraj vedno smrtna.

Test 34-letnika na smrtonosni Marburg (zaenkrat) negativen

25. 02. 2023 12.36

V Španiji, kjer obravnavajo bolnika, pri katerem so sumili, da gre za primer okužbe s hudo nalezljivim virusom Marburg, pristojni pravijo, da so natančnejši testi izključili prisotnost tega virusa in virusa ebole. 34-letnega moškega, ki je bil pred kratkim v Ekvatorialni Gvineji, so izolirali v bolnišnici v Valencii. Njegovo stanje bodo budno spremljali, prav tako bodo teste ponovili, saj strokovnjaki pravijo, da so lahko okuženi na testih negativni še tudi dva ali tri dni po tem, ko se pojavijo simptomi.

'Če je zelo veliko primerov, je tudi nekaj izjemno težkih oblik bolezni'

06. 12. 2022 17.29

V Združenem kraljestvu v zadnjem tednu poročajo o porastu okužb s streptokokom A, zaradi katerih je umrlo že najmanj devet otrok. Tudi pri nas opažajo letos več primerov okužb s to bakterijo, a še vedno jih je manj kot pred epidemijo covida-19. Kot pravijo na NIJZ, se zdaj, ko restrikcij ni, bolj intenzivno širijo običajni povzročitelji okužb. Posledično je tudi več hujših potekov okužb.

Skoraj tretjina covidnih bolnikov z dolgotrajnim covidom

07. 03. 2022 09.37

Skoraj tretjina ljudi pol leta ali leto po okužbi poroča o vsaj enem trajnem simptomu covida-19, je pokazala danska raziskava, v kateri je sodelovalo približno 152.000 ljudi. V omenjeni raziskavi je sicer sodelovala doslej ena največjih skupin ljudi, ki niso bili hospitalizirani s covidom-19.

Omejitveni ukrepi se vse bolj poslavljajo, Johnson bo predstavil strategijo življenja s covidom

09. 02. 2022 11.21

Švedska je odpravila večino omejitev, ki so bile sprejete za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Tako za restavracije in bare ne veljajo več omejitve glede delovnega časa in zasedenosti, odpravljena je tudi omejitev števila udeležencev na prireditvah, v sredstvih javnega prevoza maske niso več obvezne. Tudi v Italiji bodo lahko od petka na prostem brez zaščitnih mask. Omejitvene ukrepe sproščajo tudi na Češkem, kjer se v veliki meri poslavljajo od PC-pogoja, Anglija pa bi lahko kmalu zaživela brez covidnih omejitev.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo

22. 01. 2022 07.00

Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Izolacije s ponedeljkom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni

21. 01. 2022 09.44

V četrtek so v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ob 14.714 opravljenih PCR-testih potrdili 9858 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 67-odstoten. Kljub izjemnemu prirastu okužb pa število bolnikov s težjim potekom bolezni še naprej stagnira oziroma celo nekoliko upada. Po podatkih vlade je hospitaliziranih 599 covidnih bolnikov, od tega jih 144 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 12 oseb s covidom-19. Janez Tomažič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja je napovedal, da bodo samoizolacije za večino okuženih s koronavirusom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni.

291 novih okužb, v prejšnjem tednu opravljenih skoraj 80.000 cepljenj

20. 09. 2021 09.47

Ob opravljenih 1706 PCR-testih so pristojni v nedeljo potrdili 291 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 17,1-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 13.211 aktivnih primerov okužbe, sedemdnevno povprečje pa znaša 1039. V tednu dni so pristojni opravili skupno 79.720 cepljenj. Minister za delo Janez Cigler Kralj je sporočil, da je v domovih starejših občanov cepljenih skoraj 96 odstotkov stanovalcev in 60,6 odstotka zaposlenih. Dodal je, da bi se mu zdelo smiselno tudi v zdravstvu uvesti pogoj PC.

'Cepivo prepreči hud potek bolezni v 95 odstotkih'

25. 08. 2021 19.11

Učinkovitost cepiv proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in Moderna je ob prevladujoči različici delta padla s predhodnih 91 na 66 odstotkov, je pokazala nova študija ameriškega Centra za preprečevanje in nadzor bolezni. "V zgodovini še ni bilo cepiva, ki bi delovalo 100-odstotno", pravi predstojnica Infekcijske klinike in dodaja, da je pomembno to, da cepivo ščiti pred težjim potekom bolezni in smrtjo. Tudi šolska ministrica, ki je zbolela kljub cepljenju – menda ima zahteven potek bolezni – ne potrebuje hospitalizacije, so sporočili z ministrstva. Ima pa povišano temperaturo, kašlja, bolijo jo sklepi, grlo in pljuča in je utrujena, so še zapisali.

Slovenski turisti v primežu vladnih odlokov, ki se spreminjajo 'čez noč'

23. 06. 2021 11.20

Kljub ugodni epidemiološki sliki v državi in dejstvu, da se bomo kmalu znašli na evropskem seznamu 'varnih' držav, je Slovenija dodatno zaostrila pogoje vstopa v državo za osebe, ki niso cepljene in covida-19 niso prebolele. Ob vrnitvi iz t. i. rdečih ali temnordečih držav jih tako kljub predložitvi negativnega PCR-testa čaka še obvezna 10-dnevna karantena. Nov ukrep, ki je začel veljati dobesedno čez noč, je bil med slovenskimi turisti, ki trenutno dopustujejo v tujini, sprejet z veliko nejevolje. Nezadovoljni so tudi v turističnih agencijah in na brniškem letališču, kjer opozarjajo na negativne posledice tovrstnih nenadnih zaostrovanj na turizem.

Mišja mrzlica: največ primerov zabeležili v Idriji, sledita Kočevje in Ljubljana

21. 06. 2021 14.26

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil nove podatke o številu primerov mišje mrzlice po občinah. Skupaj so zabeležili 213 okužb. Največ primerov so zabeležili v Idriji, kjer so letos zabeležili 23 primerov, sledita Kočevje s 19 primeri in Ljubljana s 13.

Začenja se prvi letošnji vročinski val

17. 06. 2021 06.25

V Sloveniji se začenja prvi letošnji vročinski val, ki bo po napovedih Agencije za okolje (Arso) trajal do ponedeljka. Vročina se bo stopnjevala ob koncu tedna, ko bodo tudi jutra nekoliko toplejša. Četrtek bo tako pretežno jasen, sončno in vroče pa bo tudi celoten vikend.

Noben lastnik psa ali mačke v Sloveniji se še ni odločil za testiranje živali

03. 12. 2020 09.32

Predvidevamo lahko, da občutljive živali (beli dihurji, hrčki, minki) zbolijo za podobnimi bolezenskimi znaki covida-19 kot ljudje. Malo verjetno pa je, da se bolezenski znaki razvijejo pri mačkah, še manj pa pri psih, pojasnjujejo na veterinarski fakulteti v Ljubljani. Do zdaj se ni še noben lastnik mačke ali psa odločil za testiranje svojega hišnega ljubljenčka na novi koronavirus. Raziskava, ki jo sicer izvaja veterinarska fakulteta, bi lahko dala pomembne odgovore o vplivu novega koronavirusa na živali.

Spinalna mišična atrofija: Učinkovito zdravljenje tudi v Sloveniji

21. 11. 2020 15.07

Lei so pri devetih mesecih postavili diagnozo spinalna mišična atrofija. Še preden je dopolnila eno leto, je prejela prvo zdravilo, ki je bilo na voljo za omenjeno bolezen. Že pri drugem odmerku zdravila so opazili pozitiven učinek. Lea je bila živahnejša in bolje razpoložena. Po četrtem odmerku se je že kotalila in nato hitro pridobivala gibalne sposobnosti, ki jih je pred tem izgubila.

Ali ste vedeli, da covid-19 povzroča strdke v krvi?

13. 10. 2020 12.49

V obdobju, ki prihaja, ko smo že vajeni raznih viroz, gripe in drugih respiratornih virusov. Kako torej sploh prepoznati, ali smo zboleli za virozo, gripo ali novim koronavirusom?

Stiska upokojencev v karanteni: Nikogar ne zanima, kako sva

13. 09. 2020 15.37

Oglasila se nam je bralka, upokojenka, ki v stanovanju skupaj z možem preživlja 14-dnevno karanteno. Nista si predstavljala, da bo tako hudo. Kriza je nastopila peti dan, pripoveduje. Smeti so se začele kopičiti, zmanjkalo jima je kruha in zdravil. "Živci so na psu. Ne spim, samo kuham, pospravljam, jem, pijem," opisuje. Predvsem pa sta razočarana, da ju nihče od pristojnih ni obiskal in jima ponudil pomoči.

24 novih okužb, vlada znova omejuje druženje na 10 oseb

08. 07. 2020 07.15

V zadnjih 24 urah so v Sloveniji potrdili 24 novih okužb s covidom-19. Vlada je zaradi povečanja števila pripravila ukrep o omejevanju zbiranja na največ 10 oseb. Zbiranje med 10 in 50 osebami bo dovoljeno pod pogojem, da organizator pozna vse osebe, vodi interno evidenco ter mesec dni hrani kontakte. Dom na Krasu, v katerem so pri dveh osebah potrdili okužbo, je medtem zaprt za obiskovalce. Zdravstveni inšpektorat pa začenja poostren nadzor lokalov.

56 novih okužb s koronavirusom, štiri osebe medtem odpustili iz bolnišnice

02. 04. 2020 09.31

V Sloveniji smo zabeležili eno novo smrtno žrtev koronavirusa, skupaj jih je torej 16. V sredo so opravili 1095 testiranj, 56 okužb je bilo potrjenih. Skupno število okuženih je tako že skoraj 900. Hospitaliziranih je 112 oseb, od tega jih je 29 na intenzivni negi. Tudi v domovih za starejše število okuženih še naprej narašča.

Skupno 841 potrjenih primerov v Sloveniji, novih okužb 39

01. 04. 2020 08.35

V UKC Maribor se je ponovil vdor covida-19 v belo območje. Okuženi je bil bolnik s hudimi poškodbami prsnega koša, pri katerem je šele drugi test bil pozitiven. V Sloveniji je trenutno hospitaliziranih 111 ljudi, od tega 31 na intenzivni negi. Novih potrjenih okužb je 39, skupno 841. Bolnišnico je do zdaj zapustilo že 70 pacientov.

Zaradi koronavirusa umrl stanovalec Doma starejših občanov Metlika

14. 03. 2020 18.14

Zdravsteni minister Tomaž Gantar je potrdil, da je zaradi okužbe z novim koronavirusom v UKC Ljubljana umrl stanovalec Doma starejših občanov Metlika. Po zadnjih podatkih je v Sloveniji z novim koronavirusom okuženih 181 ljudi.

Koronavirus: kaj morate vedeti in kako ravnati?

14. 03. 2020 08.28

Slovenija je razglasila epidemijo, javno življenje se je ustavilo za vsaj 14 dni, najverjetneje za dlje časa. Število obolelih za koronavirusom skokovito narašča, zato so ukrepi, kako zaščiti sebe, zlasti starejše in bolne, ključnega pomena. Začne se z osnovnimi higienskimi ukrepi – umivanje rok, razkuževanje, higiena kašlja, primerna razdalja, izogibanje nepotrebnim opravkom, druženju, zdržite in ostanite doma. Če zbolite za okužbo covid-19, najprej pokličite zdravnika in ostanite v samoizolaciji.

Razglašena epidemija, sankcije za kršitelje karantene, infektolog pozval k omejitvi druženja

12. 03. 2020 08.33

Število okuženih s koronavirusom je naraslo že na 96. Odredba o razglasitvi epidemije je začela veljati ob 18. uri. Predstavniki nove vlade pa so na novinarski konferenci, sklicujoč se na oceno infektologov ljubljanskega UKC, pozvali k ustavitvi javnega življenja v Sloveniji. Epidemiolog Janez Tomažič se je zavzel za takojšnje ukrepanje.