bolezen pljuč

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'

20. 11. 2024 07.00

Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Smrt hrvaškega novinarja: dve leti od 'uboja z zdravniško pomočjo'

05. 08. 2024 10.16

Natanko dve leti minevata od smrti Vladimirja Matijanića, enega najboljših hrvaških novinarjev svoje generacije. Več dni je povsem obnemogel zaman prosil za sprejem v bolnišnico, umrl pa je le uro in pol potem, ko je zdravnica nujne medicinske pomoči presodila, da lahko ostane doma. V hrvaškem društvu novinarjev vztrajajo, da je to bil "uboj z medicinsko pomočjo" in dodajajo, da nikoli ne bodo sprejeli dejstva, da zanj ne bo nihče odgovarjal.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Pogačar o Vingegaardu: Če ne bi bil pripravljen, ga ne bi bilo na štartu

28. 06. 2024 13.59

Le še ure nas ločijo do začetka 111. izvede kolesarske dirke po Franciji. Glavna favorita bosta tudi letos Tadej Pogačar in Jonas Vingegaard, ki sta se pred začetkom tritedenske dirke soočala vsak s svojimi težavami. Zmagovalec v letih 2022 in 2023 se je v zadnjih treh mesecih ukvarjal predvsem z okrevanjem po hudih poškodbah, ki jih je staknil na dirki po Baskiji, slovenski as pa se je dober teden dni pred začetkom dirke spopadel s koronavirusom.

BLOG: Žveplo v hrani

05. 05. 2024 07.00

Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Delo z azbestom: manj primerov raka, več azbestoze

29. 02. 2024 14.11

Komisija za odpravljanje posledic dela z azbestom je lani obravnavala 91 zahtevkov za odškodnino zaradi poklicne bolezni in invalidsko pokojnino pod ugodnejšimi pogoji, pozitivno pa jih je rešila 86. Med njimi je bilo 21 primerov zaradi mezotelioma in pljučnega raka, kar je pet manj kot leto prej. Več pa je bilo primerov azbestoze.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem

20. 01. 2024 10.59

Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi

19. 12. 2023 19.04

Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo

08. 11. 2023 16.53

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Umrla vnukinja Nelsona Mandele, stara je bila 43 let

27. 09. 2023 07.47

V ponedeljek zvečer je v Južnoafriški republiki umrla Zoleka Mandela, vnukinja prvega temnopoltega predsednika in aktivista za svobodo Nelsona Mandele. Stara je bila 43 let, umrla je zaradi raka. V času svojega življenja se je glasno borila za destigmatizacijo bolezni in red v pravosodju.

'Zavedaj se svojih meja in jih skušaj prestopiti'

21. 09. 2023 07.00

Tomi Jakša je eden tistih, ki svetijo bolj kot drugi. Je pomočnik, prostovoljec in predvsem sočuten sopotnik otrokom in mladostnikom, ki se soočijo z diagnozo rak. Je član društva Zlata pentljica, gasilec, pa tudi strasten športnik, kljub temu, da je zaradi zahrbtnega raka pred šestimi leti izgubil del noge. Danes teče, kolesari, smuča, predvsem pa se veseli teka na VW 27. Ljubljanskem maratonu.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.

16. 09. 2023 07.00

Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Ema odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred virusom RSV

21. 07. 2023 17.03

Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki povzroča bolezen spodnjih dihal. Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito pridobi pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo.

Po skoraj 10 mesecih zbrali vse dokaze v primeru smrti hrvaškega novinarja

28. 06. 2023 19.49

Po skoraj desetih mesecih je hrvaško državno odvetništvo sporočilo, da so v postopku zoper neznane storilce in zaradi obstoja utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja malomarnega ravnanja zbrali vse dokaze v primeru smrti novinarja Vladimirja Matijanića, ki je po okužbi s covidom več dni neuspešno prosil za zdravniško pomoč. Ali bodo proti odgovornim za novinarjevo smrt sprožili postopek ali ne, še ni znano, odločitev pa naj bi sprejeli v kratkem.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'

28. 05. 2023 17.42

Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

Zdravnik potrdil: Berlusconi ima levkemijo

06. 04. 2023 09.15

Nekdanjega italijanskega premierja Silvia Berlusconija so sprejeli v bolnišnico zaradi težav s srcem in dihanjem. Po besedah njegovega zdravnika ima kronično levkemijo in okužbo pljuč.

Sin raperja Floja Ride po padcu skozi okno stanovanja na zdravljenju v bolnišnici

30. 03. 2023 17.29

Sin raperja Floja Ride se zdravi na oddelku za intenzivno nego v bolnišnici v New Jerseyju. 6-letni Zohar je namreč pred tremi tedni padel iz petega nadstropja skozi okno stanovanja, njegova mati Alexis Adams pa je vložila tožbo zoper lastnika zgradbe in podjetje, ki je stanovanjsko zgradbo zgradilo, ter proizvajalca oken, ki jih obtožuje malomarnosti.

Revizija poslov UKC Ljubljana: 'Odprli smo pandorino skrinjico'

15. 03. 2023 07.55

Revizija poslov Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je ob pogostem nespoštovanju predpisov pokazala tudi, da se med podjetji, ki dobavljajo kliničnemu centru, pojavljajo tudi zaposleni v UKC. Tako ministrstvo za zdravje kot vodstvo bolnišnice sta napovedala ukrepanje.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

BLOG: Ni tako važno, kaj 'žreš', bodi raje pozoren na to, kaj 'žre' tebe

12. 02. 2023 07.00

Nekaj mojih misli medtem, ko stojim in gledam v tablo pred onkološkim inštitutom: diagnoza rak te sesuje, obrne življenje na glavo. Stres, strah, tesnoba in negotovost te primejo v svoje kremplje. Pokaže nam, koliko smo pravzaprav majhni, ranljivi in minljivi. Hitro ugotoviš, kako zelo majhne težave si imel vse do sedaj, ti pa si jih brez zveze poveličeval, jim dajal tolikšen pomen, da si izgubil največjo vrednoto – zdravje! Ne moreš verjeti, kako so minute v čakalnici lahko dolge celo večnost. Ne moreš verjeti, kako ti lahko izraza benigen in maligen povzročita tolikšno navdušenje oz. razočaranje. Prvi predstavlja svetlobo, drugi temo ... in zdaj je napočil trenutek resnice ... in kmalu izveš, katerega si bolj hranil.

Gneča na urgencah: 'premajhne' čakalnice in pomanjkanje stolov

28. 12. 2022 20.32

Slovenske urgence pokajo po šivih, kar občutijo tako bolniki kot zaposleni. "Vse gravitira na nas, čakalnica je premajhna, prostih stolov ni," problematiko izpostavljajo zdravniški delavci, medtem ko ljudem, ki morajo prenočiti tam, delijo odeje. Na ministrstvu za zdravje pravijo, da rešitve iščejo že od začetka mandata.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom

14. 12. 2022 06.00

Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem

16. 11. 2022 13.26

Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke

02. 11. 2022 07.47

Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Matthew Perry: Imel sem dva odstotka možnosti za preživetje

19. 10. 2022 19.31

Novembra bo izšla knjiga spominov Matthewa Perryja, ki je kot sarkastični Chandler Bing zaslovel v seriji Prijatelji. Igralec je pred izdajo za znano ameriško revijo podal intervju, v katerem je povedal, da bodo bralci morda presenečeni nad tem, kolikokrat je zaradi težav z opioidi in alkoholom smrti pogledal v oči. Na vrhuncu svoje slave je namreč vzel kar 55 vicodinov na dan, do sedaj pa je kar 15-krat obiskal kliniko za zdravljenje odvisnosti. Danes je izjemno hvaležen, da živi, s svojo izpovedjo pa želi pomagati drugim na podobni poti.