bolezen motoričnega nevrona

Elon Musk: Izvedli smo prvo uspešno vsaditev čipa v človeške možgane

30. 01. 2024 06.57

Milijarder Elon Musk je sporočil, da je njegova družba Neuralink dosegla nov mejnik. V človeka je namreč prvič uspešno vgradila brezžični čip, ki so ga povezali z delom možganov, ki nadzira gibanje. Prvi rezultati so po besedah Muska obetajoči, oseba, ki je prejela možganski vsadek, pa dobro okreva.

K napredovanju bolezni motoričnega nevrona pripomore tudi športna vadba

11. 06. 2021 08.14

Amiotrofično lateralno sklerozo (ALS) oz. bolezen motoričnega nevrona bo statistično gledano razvil eden od 300 ljudi. Ta bolezen vpliva na sposobnosti gibanja, govora in celo dihanja, znanstveniki pa so zdaj ugotovili, da lahko intenzivnejša telesna vadba povečuje tveganje za napredovanje te bolezni. Vendar pa istočasno opozarjajo: "Če bi vsi nehali telovaditi, bi to prineslo več škode kot koristi." Upajo pa, da bodo ugotovitve pomagale pri individualnem svetovanju.

Z drznimi in neobičajnimi idejami je zaznamoval razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike

14. 03. 2018 05.03

Umrl je fizik Stephen Hawking. ''Njegove drzne, neobičajne in pogosto prelomne ideje so zaznamovale razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike v zadnjih desetletjih,'' je dejal profesor Tomaž Zwitter. ''Med drugim je odkril mehanizem, preko katerega lahko črne luknje izgubljajo maso oz. izhlapevajo in je poimenovan po njem kot Hawkingovo sevanje,'' je dodala profesorica Andreja Gomboc.

Slovenski raziskovalci opisali nov gen, ki prinaša potencial za zdravljenje redke smrtne bolezni

01. 08. 2016 12.51

Slovenski raziskovalci so sodelovali v raziskavi, v kateri so opisali nov gen, ki povečuje tveganje za amiotrofično lateralno sklerozo (ALS). Gen je zanimiv za prihodnje študije, ki bodo osvetlile mehanizme, ki povzročajo ALS ter morda prinesle učinkovito terapijo za to zaenkrat neozdravljivo bolezen.

Dovoljenje za kloniranje človeških celic

08. 02. 2005 00.00

Britanski znanstvenik Ian Wilmut, bolj znan kot oče klonirane ovce Dolly, lahko v zdravstvene raziskovalne namene klonira človeške celice.

'Oče' ovce Dolly želi klonirati človeka

28. 09. 2004 00.00

Britanski znanstvenik Ian Wilmut, ki je kloniral prvega sesalca, ovco Dolly, si želi pridobiti dovoljenje za kloniranje človeškega zarodka.