bojana beovič

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Odkup stanovanj za gradnjo onkologije: zakaj se kopja lomijo na hrbtih bolnikov?
06. 09. 2024 19.05Grozljivo, sramotno, nedostojno – odzivi na katastrofalne razmere na mariborski onkologiji, na katere so sinoči opozorili bolniki so – upravičeno ostri. Koliko časa se bodo še zdravili praktično sredi gradbišča, po hodnikih, v smradu in hrupu? Dokler Urad za investicije v zdravstvo in lastniki stanovanj, ki jih je treba porušiti, ne najdejo skupnega jezika. Lastniki s cenitvami niso zadovoljni, od 14 jih je ponujene vsote za odkup sprejelo le pet. Ponudili smo jim najvišji – po zakonodaji dovoljeni znesek, odgovarjajo na Uradu. A zakaj se morajo kopja lomiti na hrbtih bolnikov?

'Družinska medicina je srce zdravstvenega sistema'
19. 05. 2023 13.09Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine je družinska zdravnica v ZD Ljubljana Eva Vodnik predstavila svoje delo, ki ga opravlja kot poslanstvo in pri katerem ji je najbolj všeč celostni pristop. Ob tem je opozorila, da družinski zdravniki ob obremenjenih dnevih pregledajo tudi več kot 100 bolnikov dnevno, zato poziva k razbremenitvam. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je izboljšanje pogojev za delo in razbremenitev družinskih zdravnikov eden izmed prednostnih ciljev ministrstva za zdravje.

Loredan: 'Za zamenjavo odgovorno vodstvo bolnišnice'
21. 09. 2022 16.06Po zamenjavi identitete dveh pacientov v Splošni bolnišnici Celje je Ministrstvo za zdravje minuli petek sprožilo postopke za uvedbo sistemskega nadzora. Kako bo ukrepal minister Danijel Bešič Loredan? Svet celjske bolnišnice, ki po škandalu o zamenjavi identitete dveh bolnikov, svojci so pokopali napačnega, namreč včeraj ni sprejel odstopa vodilnih, kot pravi minister, objektivno odgovornih za to nezaslišano dejanje. Minister vztraja, morali bi odstopiti, a za zdaj ne bodo. Ima pa država pet predstavnikov v svetu zavoda od devetih, a so očitno poziv ministra ignorirali. Tako na vrhu bolnišnice ostaja tudi strokovni direktor Franc Vindišar, ki meni, da je dogodek potrebno analizirati in ne kriminalizirati. Očitno pa je odprta nova fronta tudi med ministrom in Zdravniško zbornico. Bojana Beovič po solzah ministra in javnem pozivu k odstopu pravi, da takšne poteze zdravstvenemu sistemu ne koristijo.

Zaskrbljujoče: Za družinskega zdravnika le 15 prijav od 70 razpisanih
07. 05. 2022 20.18Po prvem krogu prijav na nacionalni razpis specializacij, ki ga je aprila objavila Zdravniška zbornica Slovenije, se je za specializacijo družinske medicine prijavilo zaskrbljujoče malo število kandidatov. Na 70 razpisanih mest se je za poklic družinskega zdravnika prijavilo le 15 posameznikov. Slabo kaže tudi pediatriji, saj se je od odprtih 15 zapolnilo le šest mest. Je pa nasprotno veliko zanimanja za dermatologijo in ginekologijo, kjer se za eno mesto poteguje kar sedem kandidatov.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra
09. 11. 2021 09.49V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

'Precepljenost prebivalstva ni zadostna, da bi zaščitili ranljive skupine'
05. 08. 2021 06.06Nujno je precepiti starejše od 50 let, sicer jeseni grozi katastrofa, so besede vodje svetovalne skupine za cepljenje Bojane Beović, ki odmevajo. Ob tem pa tudi razprave, ali se je smiselno cepiti s tretjim, poživitvenim odmerkom? Evropska agencija za zdravila ga še ni odobrila. Prav tako ne Svetovna zdravstvena organizacija, ki si prizadeva za bolj enakomerno prerazporeditev cepiv po svetu.

Beovićeva: Najslabše bi bilo, da bi si pred prihodom nove variante zatiskali oči
29. 06. 2021 17.23Pametno je, da se pripravimo na naslednji epidemični val, pravi vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Kot dodaja, ne gre za "nobeno strašenje", pač pa za to, da je bolj kužna delta varianta novega koronavirusa v bližini. Pri tem je poudarila pomembnost cepljenja, nanj pa opozarja tudi infektologinja Tatjana Lejko Zupanc.

Beovićeva: Uradno mešanja cepiv ne moremo priporočiti
24. 06. 2021 17.09Raziskave o mešanju cepiv proti covidu-19 so se šele začele, kažejo pa v smer, da bo verjetno na ta način res možno povečati imunski odgovor, je dejala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Za zdaj velja stališče Evropske agencije za zdravila (Eme), da je treba cepljenje dokončati z isto vrsto cepiva.

Posvetovalna skupina predlaga ustavitev cepljenja mlajše populacije z AstraZeneco
03. 04. 2021 18.46V prihodnjih treh tednih bodo v cepilnih centrih po državi prioritetno cepili starejše od 60 let. Zaradi omejenih količin cepiv in logistike NIJZ predlaga, da se starostno skupino od 60 do 64 let cepi z AstraZeneco. Starejše pa s cepivoma podjetja Pfizer in Moderna. Dokler se ne razjasnijo dileme glede resnih neželenih učinkov cepiva AstraZenece, ki so sicer izjemno redki, posvetovalna skupina predlaga ustavitev cepljenja mlajše populacije s tem cepivom. Takšno odločitev so že sprejeli v Nemčiji in na Nizozemskem.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja
26. 11. 2020 06.16Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Zaradi preobremenjenosti epidemioloških služb Slovenija zmanjšuje obseg testiranj
27. 10. 2020 18.59Epidemiološke službe so zaradi visokega števila testiranj preobremenjene. Vodja svetovalne skupine Bojana Beović pojasnjuje, da se na odvzem brisa čaka veliko dlje, kot bi si želeli. Zato so vsi osebni zdravniki in tisti, ki bolnike pošiljajo na testiranje, že prejeli priporočila, naj zmanjšajo obseg testiranj. Na testiranje bodo tako zdaj poslali le tiste, pri katerih pričakujejo težji potek bolezni, in tiste, ki so v stiku z ranljivo skupino, denimo zaposlene v domovih za starejše ali bolnišnicah.

Vlada uvedla policijsko uro, Počivalšek napovedal omilitev omejitev za salone
19. 10. 2020 07.24Novi šumi v komunikaciji vlade? Čeprav je minister Počivalšek zvečer tvitnil, da so upoštevali pozive OZS in da se "vračamo na kriterij ena stranka na 20 kvadratnih metrov v kozmetičnih in frizerskih salonih", naj bila ta točka umaknjena z dnevnega reda današnje dopisne seje. V Sloveniji je sicer znova razglašena epidemija: uvaja se policijska ura med 21. in 6. uro, zbiranje ljudi bo začasno omejeno na šest oseb. Vlada tudi prepoveduje vse prireditve, maše, poroke v vseh regijah.

Beovićeva: Po ocenah je aktivno okužen en odstotek prebivalcev
19. 10. 2020 10.11Po podatkih, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje, je bilo v nedeljo pri 2637 opravljenih testih potrjenih 537 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil tako več kot 20-odstoten. NIJZ je sporočil, da je zdaj tudi v Primorsko-notranjski in Goriški regiji 14-dnevna pojavnost okužb v rdečem. Na večerni vladni konferenci je vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović izpostavila, "da ljudje nimamo več dobre možnosti, da bomo prišli do zdravnika, ko ga bomo rabili".

'Ni strahu, da bi okužbo prinesli od drugod, saj smo jo že sami raznesli po državi'
13. 10. 2020 06.00Vodja strokovne svetovalne skupine Bojana Beović pravi, da je treba napovedane ukrepe sprejeti čim prej, da bi lahko hitro ustavili število ljudi, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnici: "Če ne ustavimo širjenja dovolj zgodaj, namreč potrebujemo dlje časa, da se stanje umiri. Če se spomnimo, je bilo spomladi v Italiji to zelo nazorno prikazano."

Beovićeva: Moramo se dogovoriti, kako bomo to epidemijo peljali s čim manj žrtvami
22. 09. 2020 09.44Med 88 novimi okužbami s koronavirusom so jih največ zabeležili v Ljubljani in v starosti med 45 in 54 let. Nove okužbe so potrdili v DSO Danice Vogrinec v Mariboru in v Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini. Jesenski val okužb je prišel prej, kot smo pričakovali, je povedal vladni govorec in opozoril na dosledno upoštevanje ukrepov. Glede ukrepa merjenja temperature na delovnem mestu je sporočil, da bo mejna vrednost 37,5 stopinje Celzija. Beovićevo pa skrbi naraščanje števila obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Maske ves čas pouka: ravnatelji na navodila še čakajo, mnogi do ukrepov skeptični
18. 09. 2020 13.15Napoved vladnega govorca o novih ukrepih v šolah in obveznem nošenju mask je na noge dvignila učitelje, vzgojitelje, ravnatelje in starše. Medtem ko je NIJZ objavil priporočila za naslednji teden, v katerih maske tudi za učence od 7. razreda zgolj priporoča, je vlada sprejela odlok, v skladu s katerim so maske obvezne za učitelje in učence od 7. razreda dalje, če ni mogoče zagotoviti metra in pol varnostne razdalje.

'Nikoli ne vemo, kdaj v trgovini stojimo za nekom, ki je že v zgodnji fazi okužbe'
17. 06. 2020 21.23Smo se Slovenke in Slovenci po razglasitvi konca epidemije in postopnem sproščanju ukrepov, predvsem pa odpiranju meja, preveč sprostili? Predsednik vlade Janez Janša je pozno popoldne dejal, da nam grozi drugi val koronavirusa. Tik pred začetkom počitnic in dva dneva pred začetkom uveljavljanja bonov, zaskrbljujoče napovedi prihajajo tudi z vrha strokovne skupine - da smo se očitno preveč sprostili, da so razmere kar kritične, novi primeri okužb so vnešeni iz tujine, treba bo razmisliti o takojšnjem strožjem režimu na meji.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'
27. 05. 2020 10.20Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Šarec: Ali je res vse v rokah Janeza Janše in Jelka Kacina?
16. 05. 2020 13.32Še vedno se vrstijo odzivi na vladno odločitev o razglasitvi konca epidemije. Potem ko so se med prvimi odzvali v Levici in SAB, sta svoj pogled na preklic epidemije podala še prvaka LMŠ in SD. Židan je izrazil upanje, da to pomeni nov začetek. "Namesto stalnega vračanja v preteklost imamo tokrat priložnost, da se drugače, bolj pravično in bolj solidarno organiziramo za prihodnost," je dejal. Šarec pa se sprašuje, ali je res vse v rokah Janeza Janše in Jelka Kacina.

Sproščanja ukrepov, kot kaže, ta teden še ne bomo dočakali
13. 04. 2020 19.18Kljub napovedim, da se bodo ukrepi po praznikih začeli rahljati, ta teden, kot vse kaže, prvega sproščanja ukrepov še ne bomo dočakali. Bodo vulkanizerji, serviserji motornih vozil, avtopralnice in nekatere tehnične trgovine v najboljšem primeru znova zaživeli prihodnji teden? Nikakor se nam ne sme zgoditi, da bi določene dejavnosti odprli, potem pa bi jih morali ponovno zapreti, opozarja Bojana Beovič, vodja svetovalne skupine covid-19.

'Medsebojno obiskovanje največje tveganje, distanco bo treba vzdrževati še do štiri tedne'
05. 04. 2020 09.35V soboto je v Sloveniji umrlo šest bolnikov s covid-19, kar je največ od izbruha epidemije pri nas. Skupno je umrlo 28 ljudi. Število novih okužb pa pada. Zabeležili so jih 20, a izvedli tudi nekaj manj testov, 655. Število primerov pri nas torej ne narašča tako skokovito kot v drugih evropskih državah, strokovnjaki pa ocenjujejo: krivulje nam še nekaj časa ne bo uspelo obrniti. Zato svetujejo: če se želimo čim prej vrniti v običajno življenje, se moramo dosledno držati vladnih ukrepov.

Novi ukrepi zoper koronavirus: 'S torkom se ukinja letalski promet'
15. 03. 2020 08.35Širi se nabor ukrepov zoper koronavirus. Vrata bodo jutri zaprli lokali, ustavlja se javni promet. Taksiji bodo lahko vozili, vendar bodo morali vozniki pred vstopom novega potnika vozilo razkužiti. Sestali se bodo direktorji bolnišnic v zvezi z ukrepi za omejevanje širjenja koronavirusa. Bojana Beovič, vodja strokovne skupine, ki zagotavlja podporo kriznemu štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije, je povedala, da je pri treh bolnikih stanje zelo resno.

Manj testiranj: Bomo Slovenci razumeli, da lahko virus širimo tudi, če nimamo 'potrdila' o okužbi?
15. 03. 2020 07.21Z naraščanjem števila okužb je Slovenija za ustavitev širjenja novega koronavirusa uvedla še več novih ukrepov, pripravljajo pa se še dodatni. Se je pa spremenil tudi pristop k obravnavi (potencialno) okuženih, kar pomeni manj testov, število novih primerov ne bo več znano, ker, kot pravijo pristojni, "kontaktov in virov okužb ni več mogoče izslediti, zato je smiselno, da sile usmerimo v skrb za bolne". Pri tem pa se poraja vprašanje – kako smiseln je manjši obseg testiranja, ki ga številni strokovnjaki vidijo kot enega najučinkovitejših sredstev v boju proti koronavirusu. In kaj vse se lahko naučimo iz primerov izbruhov v Južni Koreji in Italiji, ki sta se odzvali na zelo različen način.

V Mariboru župan odredil zaprtje vseh lokalov, okužba tudi na gimnaziji Bežigrad
14. 03. 2020 08.39V Sloveniji je bilo do 14. ure potrjenih 181 okuženih s koronavirusom, opravljenih je bilo 5369 testiranj. Nova vlada se je odločila za spremembo spremljanja širjenja novega koronavirusa. Ljudi z okužbo dihal, ki ne bodo potrebovali bolnišnične oskrbe, ne bodo več testirali, pač pa bodo stanje ocenjevali na podlagi števila obolelih. Gimnazija Bežigrad je sporočila, da je okužen tudi njihov dijak. Mariborski župan pa je odredil zaprtje vseh lokalov v mestu.

'Bakterije pridejo v že poškodovana tkiva in povzročijo hudo obliko pljučnice'
15. 02. 2019 08.27Letos razsaja hujša oblika gripe, podtipa A, ki tako oslabi imunski sistem, da se pogosteje začnejo zapleti. Zapleta se tudi pri tistih, ki so bili pred gripo zdravi, brez kroničnih obolenj. "Gripa se pogosto zaplete tako, da virus poškoduje dihala, nato pa pride do bakterijske superinfekcije – da bakterije pridejo v že poškodovana tkiva in povzročijo hudo obliko pljučnice," pojasnjuje infektologinja.

Letošnja gripa nevarnejša, bolnišnice pokajo po šivih
13. 02. 2019 20.10Intenzivne enote po vse več slovenskih bolnišnicah pokajo po šivih zaradi obolelih za gripo. Le s skrajnimi napori zdravnikov in medicinskih sester za zdaj še obvladujemo razmere, pravijo tako v Ljubljani kot na Jesenicah. Letošnja gripa je nevarnejša, ne le pri starejših in kroničnih bolnikih, tudi pri zdravih mladih ljudeh.

V UKC Ljubljana za gripo umrlo 29 oseb, med njimi tudi zdrav mlajši moški
12. 02. 2019 13.45Epidemija gripe je na vrhuncu. Zaenkrat je le malo bolj pogosta kot prejšnja leta, je pa žal več hospitaliziranih bolnikov. Pogosti so namreč zapleti zaradi pljučnice. Žal so ti lahko zelo hudi, tudi usodni, pa ne samo za starejše kronične bolnike.

V UKC Ljubljana že 400 primerov gripe. Postelje polne, bolniki tudi na zasilnih ležiščih
29. 01. 2019 10.51Sezona gripe in drugih respiratornih okužb se bliža vrhuncu. Na Golniku so zabeležili že več smrtnih primerov zaradi gripe. Medtem bolnišnice omejujejo obiske, v ljubljanskem kliničnem centru pa so do preklica celo prepovedali vse obiske. Samo v zadnjem mesecu so namreč potrdili kar 400 primerov gripe pri bolnikih, ki so se zdravili pri njih.

Neverjetno, a vsak dan antibiotike uživa kar 30.000 Slovencev
10. 07. 2016 06.27Odpornost bakterij proti antibiotikom lahko postane v prihodnosti največji zdravstveni problem na svetu. Zaradi okužb, odpornih na antibiotike, že zdaj umre 700.000 ljudi na leto. In predvidevanja so alarmantna: do leta 2050 bi lahko samo zaradi odpornosti bakterij na antibiotike življenje izgubilo že 10 milijonov bolnikov na leto, v Evropi pa 400.000.