boj proti rakom

Dan rožnatih majic: 'Prevečkrat se zgodi, da smo priče nasilja tiho'
26. 02. 2025 10.04Obeležujemo dan rožnatih majic (Pink Shirt Day) oziroma dan boja proti ustrahovanju, ki je namenjen ozaveščanju o škodljivih posledicah medvrstniškega nasilja. Svojo podporo so izrazili tudi naši novinarji in uredniki. Številni so pri svojem delu govorili tako z žrtvami kot nasilneži, nekateri so se v času osnovne šole tudi sami znašli v vlogi žrtve, tretji na problematiko gledajo z očmi zaskrbljenih staršev, vsi pa so prepričani, da je treba o tej tematiki več govoriti in se postaviti za šibkejše.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Harvey Weinstein se v zaporu zdravi zaradi raka kostnega mozga
22. 10. 2024 08.47Iz zapora na otoku Rikers v New Yorku prihaja vest o novih zdravstvenih težavah nekdanjega hollywoodskega mogotca Harveyja Weinsteina. Producent se zdravi zaradi raka kostnega mozga, več informacij o njegovem zdravstvenem stanju pa ni znanih. "Iz spoštovanja zasebnosti gospoda Weinsteina ne bomo dajali nobenih nadaljnjih komentarjev," je za medije povedal producentov pravni predstavnik Craig Rothfeld.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta
06. 09. 2024 15.23Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja
13. 08. 2024 09.11Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

Bronja Žakelj: Belo še vedno perem na devetdeset
13. 06. 2024 07.01Ko je bila stara 14 let, je izgubila mamo. Ko jih je štela 23, se je smrtno ponesrečil njen mlajši brat Rok. Pri 29 letih je odšla babica. Izbojevala je dve naporni, kruti bitki z rakom. Se ločila od partnerja, s katerim imata dva otroka. Bronja Žakelj je preživela vse to. O svojih težkih preizkušnjah, ki jih je preveč za eno življenje, je napisala izjemno uspešno knjigo Belo se pere na devetdeset. Zdaj po njeni življenjski zgodbi snemajo film.

Umrl vodja Novinarjev brez meja Christophe Deloire
09. 06. 2024 15.31V starosti 53 let je v soboto za rakom umrl generalni sekretar organizacije Novinarji brez meja (RSF) Christophe Deloire, je sporočila organizacija za svobodo tiska s sedežem v Parizu. Stanovski kolegi so Deloirea opisali kot neumornega borca za svobodo tiska. Poklonil se mu je tudi francoski predsednik Emmanuel Macron.

Strokovnjaki pozivajo k zaščiti pred sončnimi žarki
12. 05. 2024 19.00V Sloveniji je vse več primerov rakavih bolezni kože in drugih bolezni zaradi ultravijoličnega (UV) sevanja ter visokih temperatur, so pod sloganom Varno na soncu opozorili strokovnjaki z različnih zdravstvenih področij. Pozvali so k okrepitvi programov ozaveščanja in izobraževanja o zaščitnih ukrepih.

Vdova igralca Patricka Swayzeja gleda njegove filme, ko ga pogreša
30. 04. 2024 07.00Vdova Lisa Niemi Swayze, ki je moža Patricka Swayzeja izgubila leta 2009, je spregovorila o tem, kako še vedno ohranja stik s priljubljenim igralcem. Zvezdnica ga še vedno pogreša, a je našla edinstvene načine, s katerimi se ponovno poveže z njim. "Bil je resnično zelo poseben človek," je povedala igralka, ki dela kot ambasadorka neprofitne organizacije PanCAN za boj proti raku trebušne slinavke, bolezni, zaradi katere je izgubila ljubezen svojega življenja.

Po bitki z rakom želodca umrl country pevec Toby Keith
06. 02. 2024 11.52V 63. letu je umrl country pevec Toby Keith. Pevcu so leta 2022 diagnosticirali raka na želodcu. "Svoj boj je vodil z milostjo in pogumom," je ob smrti glasbenika pisalo v izjavi za javnost. Keith je še septembra lani nastopil na podelitvi nagrad People's Choice Country Awards 2023 in prejel nagrado za country ikono.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

WHO: število rakavih obolenj do 2050 večje za 77 odstotkov
01. 02. 2024 13.40Število novih primerov rakavih obolenj bo do leta 2050 naraslo na 35 milijonov, kar bo za 77 odstotkov več kot leta 2022, je opozorila Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Kot glavne krivce za porast obolenj z rakom je navedla tobak, alkohol, debelost in onesnaženost zraka.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

V letu 2023 smo se poslovili od Robija Erjavca in Saša Hribarja
31. 12. 2023 07.00V letu 2023 so k večnemu počitku legli številni znani obrazi. Nekateri nekoliko starejši in po dolgotrajnih boleznih, nekateri povsem nepričakovano. Slovenijo je najbolj pretresel drugi vikend septembra, ko smo izgubili dva priljubljena televizijska obraza in novinarska prijatelja Saša Hribarja in Robija Erjavca, tujo sceno pa sta zamajali smrti legende Tine Turner in Matthewa Perryja. Tik pred koncem leta je za vedno odšel naš snemalec Kujtim Bajrami.

Glasovi, ki usmerjajo svet
09. 12. 2023 00.15Če bi morali našteti top pet junakov, ki rešujejo svet, koga bi našteli? Gasilce, policaje, vojake, zdravnike...? Bi bili med top pet tudi bolniki z rakom?

Skupina Girls Aloud prihajajočo turnejo posveča pokojni Sarah Harding
28. 11. 2023 07.57Skupina Girls Aloud se ob 21. obletnici delovanja ponovno vrača na odre. Dekleta bodo turnejo po Združenem kraljestvu in Irski, na katero se bodo odpravila prihodnje leto, posvetila pokojni članici Sarah Harding, ki je septembra 2021 izgubila bitko z rakom. Cheryl, Nicola, Kimberley in Nadine so veselo novico sporočile na družbenem omrežju.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck
05. 09. 2023 15.13Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?
16. 07. 2023 10.32Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Edward James Olmos razkril, da okreva po raku grla: Zelo težka bolezen
04. 06. 2023 13.45Igralec Edward James Olmos je nedavno razkril, da ima diagnozo raka na grlu. "Imel sem nekaj izkušenj, ki so me pripeljale blizu smrti, a tokrat sem bil res blizu," je povedal 76-letni zvezdnik, ki je o težki preizkušnji javno prvič spregovoril. Olmos je najbolj znan po vlogah v filmih Selena in Stand and Deliver ter seriji Miami Vice.

Demenca je rak 21. stoletja
27. 05. 2023 07.00"Iz zgodovine se vedno znova učimo to, da se nismo iz nje nič naučili." Ta misel francoskega pisatelja Henryja de Montherlanta dobro povzame trenutno stanje na področju boja proti demenci. Demenca je močan upad miselnih sposobnosti, ki bistveno moti naše vsakdanje življenje. Resno prizadene naš spomin, občutek za čas in orientacijo v prostoru. Poznamo veliko vrst demenc, večini pa je skupno to, da možgani sčasoma vse bolj propadajo.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje
06. 04. 2023 07.12Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

'Če bo šlo tako naprej, bo čez 12 let polovica Zemljanov pretežka'
02. 03. 2023 18.10V obilju živeči Zemljani bomo morali spremeniti svoje prehranjevalne navade, ugotavljajo znanstveniki. Ob takem tempu in hrani bi bila lahko do leta 2035 namreč več kot polovica prebivalcev predebela. Epidemija prekomerne teže pa vodi v zdravstvene težave, te pa vplivajo tudi na politične in gospodarske odločitve.

15 let od smrti Janeza Drnovška
23. 02. 2023 06.54Danes mineva 15 let od smrti Janeza Drnovška, nekdanjega predsednika republike in večkratnega predsednika vlade. Njegovo politično delovanje v času slovenske tranzicije je zaznamovalo slovensko politično zgodovino, je ob obletnici izpostavila tudi aktualna predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi
04. 02. 2023 07.07Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Haller se je po uspešni bitki z rakom vrnil na treninge Borussie
09. 01. 2023 16.4328-letni Sebastien Haller po skoraj pol leta znova trenira s soigralci pri Borussii Dortmund. Reprezentantu Slonokoščene obale so namreč lanskega julija po slabem počutju diagnosticirali raka mod, ki ga je po kemoterapiji in operaciji nato tudi uspešno prestal.

Havana: Kubansko cepivo proti pljučnemu raku kaže visoko učinkovitost
08. 12. 2022 19.02Kubanski Center za molekularno imunologijo je sporočil, da njihovo cepivo proti pljučnemu raku pri bolnikih z napredno obliko bolezni dosega zelo dobre rezultate. Doslej je cepivo, ki je prestalo fazo kliničnih preizkušenj, prejelo več kot 5000 oseb. Pljučni rak je eden od najbolj diagnosticiranih rakavih obolenj in povzroči približno četrtino smrti na letni ravni.

Bakterije odkrile nov način odpornosti na antibiotike
04. 12. 2022 20.43Odpornost bakterij na vse znane antibiotike postavlja javnozdravstveni problem. Po raziskavi, ki je bila nedavno objavljena v reviji Lancet, odporne bakterije dnevno povzročijo vsaj 3500 smrti po vsem svetu, kar jih uvršča v sam vrh. K temu pripomorejo njihova hitra sposobnost razmnoževanja, prenos 'protiteles', pa tudi nov način odpornosti, opozarjajo znanstveniki.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."