bohinjska

(Pre)nizke kazni: bo novi zakon vodil v še večji kaos pri kampiranju?

04. 02. 2025 15.56

Turistične občine zgornje Gorenjske že več let opozarjajo na vse večje težave z nedovoljenim kampiranjem, ki so posledica prenizkih kazni. Trenutni predlog novega zakona pa bi kaos še povečal, so na koordinaciji v Bohinju opozorili župani. Globo bi namreč dvignil zgolj minimalno, za prekršek pa uvedel še pogoj vznemirjanja.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Močnejše deževje gasilcem povzročilo obilo dela

02. 10. 2024 11.27

Močnejše deževje je povzročilo obilo dela gasilcem ter delavcem cestnih in komunalnih podjetjih, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Meteorna voda in vodotoki, ki so prestopili bregove, so namreč zalivali objekte in cestišča. Arso je zaradi močnega deževja do vključno petka izdal oranžno opozorilo za južni del države.

Novi nalivi na zahodu: na Voglu padel rekord, v Brežicah 28 stopinj

27. 09. 2024 10.20

V severozahodni Sloveniji se je obnovila močnejša nevihtna celica, ki se pomika proti severovzhodu, je sporočila agencija za okolje. Reke v severni polovici Slovenije imajo velike pretoke, razliva se Soča v zgornjem toku in Sava Bohinjka v Bodeščah. Tudi gladina Bohinjskega jezera še vedno narašča. Pretoki ostalih rek se zmanjšujejo, navaja Agencija RS za okolje.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji

22. 09. 2024 12.10

V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Gorska reševalna služba rešila jelenčka, ki se je zapletel v ograjo

21. 09. 2024 15.48

Gorsko reševalno službo so obvestili, da se je jelenček zapletel v ograjo. Jelenčka so hitro osvobodili, na družbenih omrežjih pa objavili šaljiv zapis o tem, da so morda na pomoč priskočili prav Božičkovemu jelenčku.

Podtalni gozdni požar na Komarči se je ponovno razvil

25. 08. 2024 19.33

Zjutraj so gorski reševalci Gorske reševalne službe Bohinj z dronom pregledali pobočje Komarče in ugotovili, da se je podtalni gozdni požar ponovno razvil. Požar je po besedah namestnika poveljnika Prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica Stanka Medje trenutno pod nadzorom.

V zraku ponovno air tractorja in helikopter SV, tokrat zagorelo na Komarči

21. 08. 2024 15.22

Na Komarči je prišlo do požara v naravi, ki ga zaradi nedostopnega terena gasijo iz zraka. Gasilci naprošajo obiskovalce Bohinjskega jezera, da reševalnim službam omogočijo zajemanje vode za gašenje. Dim naj bi že včeraj opazili naključni pohodniki. Velikost požarišča je približno 100 kvadratnih metrov, gašenje se bo zavleklo v jutranje ure.

Trčenje petih vozil, eno se je obrnilo na streho

15. 08. 2024 11.14

Na primorski avtocesti promet med Uncem in Postojno proti Kopru je dopoldne počilo. Po prvih podatkih je bilo v nesreči udeleženih pet osebnih vozil, pri čemer je eno obrnilo na streho. Avtocesta je bila na tem delu zato nekaj časa zaprta, promet je nato potekal samo po skrajno desnem pasu, zastoj je bil dolg kar 15 kilometrov. Zastoji sicer nastajajo tudi na drugih odsekih po državi.

Na cestah gneča, pred predorom Karavanke osemkilometrski zastoj

10. 08. 2024 15.33

Zastoji na slovenskih cestah ob enem prometno bolj obremenjenih koncev tedna nastajajo predvsem na Primorskem in Gorenjskem. Pred predorom Karavanke proti Avstriji je kolona vozil dolga skoraj deset kilometrov.

Nad Logom pod Mangartom umrl plezalec

27. 07. 2024 18.51

Pod Briceljkom nad naseljem Log pod Mangartom v občini Bovec je po padcu v globino umrl plezalec. Gorski reševalci so posredovali tudi na več drugih lokacijah, med drugim na območju Zelenice v občini Tržič in pod planino Grohot v občini Solčava.

Silovita nočna neurja: V Kokri zasute hiše, zaselek ostaja ogrožen

20. 07. 2024 06.54

Po daljšem obdobju zelo vročega vremena so Slovenijo v noči na soboto zajeli močni nalivi. Ponekod je v samo dveh urah padla skoraj mesečna količina dežja. Največ dežja, kar 112 litrov na kvadratni meter, je padlo v Krškem. V več občinah sta meteorna in hudourniška voda zalili ceste in objekte. V Stari Fužini je zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša, v naselju Kokra pa je potok odnesel most in poplavil več objektov. Zemeljski plaz je tam zasul več hiš. Trenutno potekajo interventna dela z odstranjevanjem nanosov materiala, zaselku pa tudi v prihodnje grozi nevarnost.

Počasno drsenje pločevine po cestah: zastoji proti Primorski in tudi na Hrvaškem

22. 06. 2024 14.45

Večji zastoj, ki je zgodaj popoldan nastal na primorski avtocesti v smeri proti Obali, se je nekaj ur kasneje sprostil. Trenutno je gneča od Logatca proti Postojni, zamuda znaša do 10 minut. Promet je med Lomom in Uncem v smeri proti Kopru oviran zaradi prometne nesreče. Zastoji pa so tudi pri naših južnih sosedih. Po podatkih hrvaškega avtokluba namreč povečan promet beležijo tako v smeri proti morju kot proti notranjosti države in mejnim prehodom s Slovenijo.

'Kmetovanje bova prepustila prostovoljcem in odšla s kombijem v svet'

20. 06. 2024 08.29

Kim Benkovič in Juš Pavlovski sta pred petimi leti sklenila odpotovati v svet in poiskati, kako si želita živeti. Kupila sta rabljen kombi, a preden sta se podala na pot, jima je načrte prekrižala pandemija koronavirusa. Zato sta se lotila obujanja zapuščene kmetije na Bohinjski Beli, kjer je zadnji gospodaril Jušev pradedek, nato pa je kmetijska dejavnost zamrla. Zdaj tam uveljavljata obnovitveno kmetijstvo, pri čemer jima pomagajo prostovoljci z vsega sveta.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje

24. 05. 2024 14.26

Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Otrok padel 20 metrov v vodo, oče skočil za njim. Ena oseba huje poškodovana

15. 03. 2024 19.22

Popoldan je v kanjonu reke Mostnice pri naselju Stara Fužina v občini Bohinj otrok z 20 metrov padel v vodo. Otroka in očeta, ki mu je priskočil na pomoč, je odnesla deroča voda. S skale sredi vode, kamor sta se izvlekla, so ju rešile reševalne službe in ju odpeljale v UKC Ljubljana, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.

Začelo se je odstranjevanje skladišča vojašnice na Bohinjski Beli

27. 02. 2024 18.02

Izvajalec del, ki ga je najelo ministrstvo za obrambo, je pred tednom dni začel odstranjevati skladiščni objekt vojašnice na Bohinjski Beli, ki ga je lani novembra spodkopal plaz in se je tako znašel na robu prepada. Zaradi deževja se je v teh dneh rušenje začasno ustavilo, saj je treba počakati na varne razmere.

Zanimanje za vojaške tabore je vsako leto večje. Je tudi za vojaški poklic?

23. 02. 2024 19.06

Obiskali smo zimski tabor v Bohinjski Beli, kjer so mladim poleg vojaških veščin prvič predstavili tudi veščine zaščite in reševanja. Po lanskoletnih poplavah sta se civilna zaščita in slovenska vojska povezali še bolj in se zavzeli, da bi mladim podrobneje predstavili tovrstne življenjsko pomembne vsebine. Na taboru je 145 mladih, med katerimi je četrtina deklet, gasilo, napeljevalo gasilske cevi in svoje kolege reševalo iz naravnih katastrof. V takšnih aktivnostih pa se seveda stkejo tudi prijateljstva.

Po Soški dolini bo vozil prenovljen vagon GO! 2025

11. 01. 2024 15.37

Slovenske železnice so v sodelovanju z javnim zavodom GO! 2025 prenovile vagon, ki bo v prihodnje na poteh po Sloveniji opozarjal na bližajočo se Evropsko prestolnico kulture (EPK) v Novi Gorici. Vagon v barvi reke Soče in z zanimivim dizajnom bo začel voziti v kratkem, predvsem pa ga bo opaziti na Bohinjski progi med Novo Gorico in Jesenicami.

Vojaški objekt obstal na robu prepada, zaradi varnosti ga bodo vseeno podrli

16. 11. 2023 15.53

Skladiščni objekt vojašnice na Bohinjski Beli, ki ga je nedavno spodkopal plaz, je kljub bojazni, da bi lahko ob nadaljnjem plazenju zgrmel po strmini, obstal na robu prepada. Vendar druge možnosti, kot da objekt zaradi varnosti porušijo, ni. To bodo storili po tistem, ko se bodo razmere na plazu povsem umirile.

Voda iz jezera Ledine počasi odteka, oba vojaška objekta še stojita

08. 11. 2023 09.33

Na Bohinjskem še vedno odpravljajo posledice zadnje ujme, a se stanje počasi normalizira. Poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid pravi, da voda iz jezera Ledine počasi odteka, a dokler gladina popolnoma ne upade, bo podtalnica še vedno zalivala nekatere objekte. Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, a obe ogroženi poslopji vojašnice še vedno stojita. Slovenska vojska je sicer sporočila, da je skladišče uspela izprazniti. Se je pa v naselju Jereka v torek sprožil nov večji zemeljski plaz, ki je postopoma zapiral potok Jerečica. Tam še vedno čakajo na ogled geologa.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada

07. 11. 2023 08.33

Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Na Bohinjski Beli velik plaz, iz ogrožene vojašnice opreme ne bodo reševali

06. 11. 2023 14.29

Zaradi večjega plazu, ki se je sprožil pod vojašnico Boštjana Kekca na Bohinjski Beli, sta ogrožena dva objekta vojašnice. Intervencija poteka, civilna zaščita pa za zdaj ocenjuje, da stanje še ni kritično. A če bo material še naprej padal, lahko v brezno zgrmita obe poslopji vojaškega skladišča. Vendar pa Slovenska vojska zaradi nevarnega terena svoje opreme iz objektov ne bo reševala. Ob tem poudarjajo, da v skladišču ni minsko-eksplozivnih sredstev ter da prebivalstvo ni ogroženo.

V Železnikih otroke zadržali v šoli, zaposlene iz podjetja evakuirali

27. 10. 2023 12.56

Na Gorenjskem je močno deževje največ težav povzročilo na območju Bohinja in Železnikov. V Železnikih je bregove prestopila Selška Sora, v Bohinjski Bistrici pa več potokov. Zaradi poplav je bilo zaprtih več cest, zalilo je tudi nekatere objekte. Voda sicer upada, razmere pa se umirjajo. Evakuirani prebivalci vasi Klemenčevo in Bistričica so se lahko vrnili na svoje domove.

Veter na Bohinjskem jezeru odtrgal pomol, na Kobariškem odkril streho cerkve

21. 10. 2023 07.29

Neurje z močnim vetrom je pozno zvečer zajelo tudi prestolnico, kjer je veter prevračal zabojnike za smeti in poškodoval več dreves. Ponekod je zalivalo tudi kletne prostore. Aktiviranih je bilo več prostovoljnih in poklicnih gasilskih enot. Veter je odtrgal pomol na Bohinjskem jezeru, več objektov pa je bilo poškodovanih tudi v Trnovem ob Soči.

Močan veter odkrival strehe in podiral drevesa

20. 10. 2023 19.18

Močan veter je prek dneva odkrival strehe in podiral drevesa. Močni sunki vetra so ponekod po nižinah dosegal hitrosti okoli 70 kilometrov na uro, v gorah pa prek 100 kilometrov na uro. Uprava RS za zaščito in reševanje je zabeležila 30 dogodkov, aktivirani pa so bili gasilci iz 12 gasilskih društev.

Močno pijana Italijanka padla na kolesarski stezi pri Bohinju

03. 09. 2023 07.59

Kolesarski izlet na Gorenjskem se za 52-letno italijansko kolesarko ni najbolje končal. Na kolesarski stezi Bohinjska Bistrica–Stara Fužina je padla in se poškodovala, poleg tega pa je imela opravka še s policisti. Preizkus alkoholiziranosti je pokazal kar 2,4 promila alkohola v krvi.

V Bohinjskem jezeru se je potopila jadrnica, umrl 50-letnik

27. 08. 2023 17.16

Okoli 13. ure se je na Bohinjskem jezeru prevrnila manjša jadrnica. Plovilo se je tudi potopilo, s seboj pa potegnilo 50-letnega Slovenca, ki nesreče ni preživel kljub takojšnjemu posredovanju gasilcev in reševalcev.

Med priključkoma Vransko in Šentrupert zagorelo vozilo

15. 08. 2023 16.10

Na štajerski avtocesti je med priključkoma Vransko in Šentrupert zagorelo vozilo. Avtocesta je bila zaradi tega v smeri Maribora nekaj časa popolnoma zaprta, kasneje pa je bil zaradi odstranjevanja posledic zaprt vozni pas. Tudi posledice nesreče so zdaj odstranili, promet teče nemoteno. Se pa ob zaključku prazničnega dne zastoji pojavljajo na nekaterih drugih relacijah. Previdno na cesti.

Ceste so bile obarvane v rdeče, večina je bila napotena v turistične kraje

12. 08. 2023 12.08

Sončen začetek vikenda je na ceste privabil kupe pločevine, zato je ponekod nastala gneča. Zastoji so nastajali na ljubljanski obvoznici v smeri Kopra, na primorski avtocesti proti morju ter na mejnih prehodih s Hrvaško. Kolone so bile tudi pred Bledom in predorom Karavanke. Proti večeru se je sicer stanje na cestah umirilo.