bodice

Pripravite se na Festival Liffe na VOYO!

07. 11. 2024 07.59

Na VOYO smo zbrani ljubitelji filmov. Starih, novih, večnih. In vsako leto se veselimo novembra, ko Ljubljana zaradi Festivala Liffe postane prestolnica filma. Izbrane filmske poslastice z vsega sveta pa razveselijo tudi uporabnike VOYO. Da bo odštevanje do začetka festivala lažje, bomo na VOYO vsak dan postregli z enim od filmov, ki so na festivalu navdušili v preteklosti.

Turiste v Grčiji opozarjajo pred strupenimi morskimi zmaji

02. 08. 2024 09.50

Najbolj strupena riba, ki jo srečamo tudi v Jadranu, se vse pogosteje pojavlja tudi v Grčiji. Morski zmaj, riba s strupenimi bodicami, ima termolabilen strup, kar pomeni, da morate strup uničiti s temperaturo. Največkrat je potrebno mesto vboda ali pika segreti ali potopiti v zelo vročo vodo.

Pri Lastovcih prvič opazili strupeno rdečemorsko plamenko

12. 06. 2024 17.05

Po tem, ko so invazivno tropsko ribo v Jadranu letos opazili že trikrat, so jo zdaj našli še na jugu Hrvaške. Natančneje v krajinskem parku Lastovci. Naravovarstvenica Ivana Lagetar in inštruktor potapljanja Goran Butajla sta med potopom na globini 15 metrov odkrila in odstranila mladi primerek te strupene vrste rib.

V Jadranu ujeli dve strupeni tropski ribi: 'Konec je, to je njeno morje'

24. 05. 2024 10.46

V zadnjih dneh so v Jadranskem morju ujeli dve invazivni tropski ribi. Gre za strupeno rdečemorsko plamenko, ki so jo sicer v Jadranu prvič opazili pred petimi leti. "Konec je, Jadran je njeno morje," je na spletu zapisal Pero Ugarković z Inštituta za oceanografijo in ribištvo, ki je ob tem napovedal, da bodo letos dobili še več poročil o opažanju oz. ulovu te vrste ribe.

V letu 2023 so povedali ...

27. 12. 2023 06.00

V letu 2023 je za naš portal spregovorilo veliko posameznikov, ki so zaznamovali slovensko ali tujo kulturno in zabavno sceno. Intervjuvali smo glasbenike, igralce, pisatelje, tekmovalce resničnostnih šovov, vplivneže in mnoge druge, med katerimi so se nam številni pridružili v našem POPkast studiu. Preberite si izbor njihovih misli, ki so se nam najbolj vtisnile v spomin.

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval

20. 12. 2023 17.32

Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

Pri Korčuli opazili tropsko ribo s strupenimi bodicami

17. 08. 2023 11.28

Hrvaški inštitut za oceanografijo in ribištvo je opozoril na vse večje število strupenih rib rdečemorska plamenka (Pterois miles) v Jadranskem morju. Letos so jo večkrat opazili v južnem delu Jadrana, v torek pa so jo ulovili tudi blizu Račišća na Korčuli.

Kako ukrepati, če stopite na morskega ježka ali vas ožge meduza?

02. 07. 2023 18.08

Piki žuželk, sončarica, klopi, odrgnine, ožig meduze, pri otrocih pa potovalna bolezen in virusne okužbe. To so najpogostejše nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah. Kako ukrepati in kdaj je potreben obisk zdravnika?

Zmelkoow: Najbolj zoprna je fejk pozitiva, ki je je na sceni kar veliko

24. 01. 2023 18.01

Po treh desetletjih na sceni in dveh lanskih izdanih ploščah primorski zafrkantski rockerji Zmelkoow pripravljajo dva velika poslovilna koncerta. O njihovem delovanju, karieri in filozofiji nam je odgovarjal frontman in kitarist Goga Sedmak. Smo torej lahko v skrbeh za Zmelkoow ali gre za še en štos iz njihove malhe?

Uzrl 'sveti gral': globokomorski psi, ki v temi zažarijo

09. 11. 2022 17.17

Črne morske pse, ki se v temi svetijo, so prvič odkrili sredi 18. stoletja, novodobni znanstveniki pa so enega izmed njih prvič uzrli šele pred slabima dvema letoma. Kljub temu ne gre za edino vrsto morskih psov, ki v temi zažari. T. i. bioluminiscentne sposobnosti ima približno deset do sedaj odkritih vrst, črni morski psi pa veljajo za največje med njimi.

V Slovenijo prispelo cepivo proti covidu-19 Novavax

02. 03. 2022 12.00

Prva pošiljka s 36.000 odmerki cepiva proti covidu-19 proizvajalca Novavax je v torek prispela v Slovenijo, je objavljeno na spletni Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V cepilnih centrih bo za uporabo predvidoma na voljo v četrtek.

Pfizer in BioNTech začela s klinično študijo cepiva proti različici omikron

25. 01. 2022 13.00

Farmacevtska giganta Pfizer in BioNTech sta začela s klinično študijo, v kateri bosta ocenjevala varnost in učinkovitost cepiva, ki je usmerjeno proti novi covidni različici omikron. Generalni direktor Pfizerja Albert Bourla je že v začetku leta napovedal, da bo podjetje do marca pripravilo cepivo, ki bo usmerjeno proti omikronu, a bo hkrati ščitilo tudi proti drugim različicam covida-19. V študiji bo sodelovalo do 1420 oseb.

Farmacevtska podjetja se pripravljajo na morebitno prilagoditev cepiv

30. 11. 2021 09.34

Obstoječa cepiva proti covidu-19 bodo najverjetneje manj učinkovita pri novi koronavirusni različici omikron in trajalo bo nekaj mesecev, da se bo razvilo učinkovito cepivo, je dejal izvršni direktor Moderne Stephane Bancel. Nemški proizvajalec cepiv BioNTech pa je sporočil, da že razvija prilagojeno cepivo, hkrati pa izvaja raziskave o lastnostih nove različice koronavirusa.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

mRNA cepivo pred okužbo s koronavirusom učinkovito ščiti tudi nosečnice

07. 09. 2021 15.46

Cepivo mRNA proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech pred okužbo z novim koronavirusom ter bolnišničnim zdravljenjem dobro ščiti tudi nosečnice. Učinkovitost cepiva je pri nosečnicah primerljiva s splošno populacijo, je pokazala raziskava, ki so jo opravili v Izraelu, njene ugotovitve pa objavili v strokovni reviji Nature Medicine.

EMA ob širjenju različice delta znova poziva k cepljenju

04. 08. 2021 16.53

Zaradi širjenja različice delta v evropskih državah Evropska agencija za zdravila in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni tiste, ki še niso bili cepljeni proti covidu-19, močno spodbujata k cepljenju. "Polno cepljenje je ključnega pomena za zaščito pred resnim potekom okužbe s koronavirusom," poudarjata ter dodajata, da okužbe pri cepljenih ne pomenijo, da cepiva ne delujejo. Nove raziskave pa so medtem pokazale, da je zelo nalezljiva različica lambda bolj odporna na cepiva kot prvotna različica virusa.

Koronavirus za nosečnice petkrat bolj nevaren, ginekologi svetujejo cepljenje

30. 07. 2021 20.09

V podzavesti marsikatere mlade ženske je še vedno ena od teorij zarot v povezavi s cepljenjem, da cepivo proti covidu povzroča neplodnost. "To ne drži," znova poudarjajo ginekologi. Ženskam, ki načrtujejo nosečnost, pa tudi nosečnicam in doječim materam svetujejo cepljenje. Covid-19 je namreč za nosečnice petkrat bolj nevaren kot za njihove vrstnice, ki niso noseče. V ljubljanskem kliničnem centru so doslej obravnavali 20 nosečnic s covidnimi zapleti, ena je umrla. Zaradi covida je bila v nosečnosti hospitalizirana tud naša sogovornica, katere zgodba pa se je srečno razpletla.

Kranjčana zbodla najbolj strupena riba na Jadranu

26. 07. 2021 16.16

Kranjčan se je med ribolovom zbodel na strupene bodice ene najbolj strupenih rib na Jadranu – morskega pajka oziroma morskega zmaja, kar mu je povzročilo močne bolečine. Na pomoč so mu priskočili pomorski policisti, ki so ga prepeljali v izolsko marino, od tam pa reševalci v izolsko bolnišnico. Te ribe so sicer običajno vkopane v pesek, tako da iz njega molijo le oči in nevarni trni. Med drstenjem v poletnih mesecih se zadržujejo tudi v plitvinah, zato se lahko zgodi, da stopimo nanje. Strupene bodice imajo na prvi hrbtni plavuti. Strup vsebujeta tudi bočna trna, ki ju imajo na škržnih poklopcih.

Proti različici delta učinkovit že en odmerek cepiva Janssen

15. 07. 2021 11.19

Cepivo Janssen proizvajalca Johnson & Johnson je učinkovito tudi pri koronavirusni različici delta, so pokazale najnovejše raziskave, ki so jih opravili ameriški znanstveniki z univerze v Alabami. V ZDA je bilo s tem cepivom cepljenih skoraj 13 milijonov ljudi, v Sloveniji pa nekaj več kot 53.000.

Zanimanje za teste na protitelesa veliko. A kako smiselni so?

11. 03. 2021 06.00

Teste na protitelesa izvajajo bolnišnice, zdravstveni domovi in laboratoriji – javni in zasebni, ki imajo zanje licenco. Skupne statistike o izvedenih testih na novi koronavirus ne vodi nihče, saj potrdilo o prisotnosti protiteles ni dovolj relevanten podatek. Zagotovo ni zamenljiv s potrdilom o cepljenju ali PCR-testom. "Ti testi bi morali biti veliko bolj standardizirani, da bi lahko imeli kakršnokoli veljavo," je povedala vodja skupine za covid-19 Mateja Logar. Čeprav testi vzbujajo veliko zanimanja, je torej na mestu vprašanje, kako zanesljivi so njihovi rezultati?

Nevede prebolel covid-19 in ugotovil, da ima 'super' protitelesa

08. 03. 2021 18.53

54-letni Američan John Hollis je bil po tem, ko se je s koronavirusom okužil njegov sostanovalec, prepričan, da bo zbolel tudi sam. Bil je celo tako zaskrbljen, da je svojemu sinu napisal poslovilno pismo. A kot se je izkazalo, je Hollis covid-19, ne da bi sploh vedel, že prebolel. Kasneje so znanstveniki ugotovili, da je razvil "super" protitelesa. Gre za medicinski fenomen, ki je prisoten pri manj kot petih odstotkih ljudi.

Cepivo Johnson & Johnson v EU odobreno že 11. marca?

02. 03. 2021 18.22

Evropska agencija za zdravila (Ema) je napovedala, da bo o odobritvi četrtega cepiva proti koronavirusu v Evropski uniji, tokrat gre za ameriškega proizvajalca Johnson & Johnson, predvidoma odločala 11. marca. Cepivo je bilo minulo soboto sicer že odobreno v ZDA, njegova glavna prednost pa je, da je za popolno zaščito dovolj že en odmerek cepiva in ne dva. EU je za zdaj rezervirala 200 milijonov doz cepiva tega proizvajalca.

Slovenski strokovnjaki nasprotujejo uporabi cepiva pred odobritvijo Eme

16. 02. 2021 18.06

Zaupanje v institucije, kot je Evropska agencija za zdravila (Ema), je po mnenju strokovnjakov zelo pomembno, saj sicer "pridemo na divji zahod". Madžarska pa pri ruskem cepivu Sputnik V ni počakala na njeno dovoljenje. Po mnenju Romana Jerale s Kemijskega inštituta to lahko vodi v "kanibalizem" med državami. Medtem je Ema že prejela vlogo za odobritev cepiva družbe Janssen Pharmaceutica, iz Moskve pa sporočajo, da sta ruski cepivi proti covidu-19 učinkoviti proti britanski različici koronavirusa.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost

12. 02. 2021 06.00

Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Vso količino novega koronavirusa na svetu bi lahko spravili v pločevinko kokakole

10. 02. 2021 17.20

Virus s prostim očesom ni viden, zato si ga ljudje težko predstavljamo. Britanski matematik se je zato lotil izračuna, kolikšna je količina novega koronavirusa, ki trenutno kroži po svetu in ljudem povzroča nemalo težav. Kot je ugotovil, bi lahko celotno količino virusa brez težav spravili v majhno pločevinko kokakole.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'

10. 02. 2021 06.00

Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Inštitut za mikrobiologijo potrdil angleški sev pri treh vzorcih

25. 01. 2021 16.09

Inštitut za mikrobiologijo je potrdil angleški sev virusa pri treh vzorcih, odvzetih med 1. in 14. januarjem. Skupno so analizirali 291 vzorcev iz osrednjeslovenske regije. "Vsi trije vzorci pripadajo osebam, ki so imele pozitivno epidemiološko anamnezo za potencialni vnos angleškega seva v Slovenijo," so zapisali na spletni strani.