blagovna menjava

Povračilni udarec Kitajske: 84-odstotne carine na ameriški uvoz
09. 04. 2025 06.20Za okoli 60 držav in EU bodo začele veljati še višje dodatne carine na uvoz blaga v ZDA. Za EU bo stopnja dodatnih carin po novem 20-odstotna. Članice Unije bodo medtem odločale o prvem naboru protiukrepov. Carine za uvoz iz Kitajske pa skupaj z že predhodno uveljavljenimi po novem znašajo kar 104 odstotke. Medtem pa se je Kitajska odločila odgovoriti s 84-odstotnimi carinami na ameriški uvoz. Osrednji indeksi na azijskih borzah so se sicer ob odprtju znova obarvali večinoma rdeče.

Golob z delegacijo na delovni obisk v Belo hišo: v ospredju energetska varnost
21. 10. 2024 15.59Premier Robert Golob bo v torek v Washingtonu, kjer ga bo na delovnem obisku kot prvega predsednika slovenske vlade po 18 letih gostil predsednik ZDA Joe Biden. Tako v Ljubljani kot v Washingtonu za osrednje teme srečanja navajajo sodelovanje na področju energetike in inovacij ter nekatere ključne mednarodne izzive.

Julija vrnitev k močni rasti blagovne menjave
04. 09. 2024 12.42Julija je blagovna menjava po dveh bolj umirjenih mesecih spet močno narasla. Izvoz je bil medletno večji za 24,8 odstotka, uvoz pa za 34,5 odstotka. Skok je v veliki meri posledica poslov oplemenitenja z nečlanicami EU, predvsem Švico. V sedmih mesecih skupaj je bila medletna rast izvoza 9,6-odstotna, uvoza pa 16,5-odstotna.

Fajonova v Riadu za krepitev gospodarskega sodelovanja
15. 05. 2024 18.35Zunanja ministrica Tanja Fajon se je v Riadu sestala s savdskim kolegom Fajsalom bin Farhanom ter ministrom za gospodarstvo in načrtovanje Fajsalom Ibrahimom. Glede bližnjevzhodne krize se je zavzela za rešitev dveh držav, ki bi vodila v priznanje Palestine. Izrazila je tudi željo po krepitvi gospodarskega sodelovanja s Savdsko Arabijo.

'Bosna in Hercegovina lahko še naprej računa na slovensko podporo'
25. 03. 2024 16.41Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon se te dni mudi na delovnem obisku v Sarajevu, kjer je najprej izrazila veliko zadovoljstvo ob odločitvi Evropskega sveta za začetek pristopnih pogajanj BiH k EU. Čestitala je tudi za napredek, ki ga je Bosna in Hercegovina dosegla v zadnjih mesecih, in obljubila nadaljnjo podporo.

Slovenija lani dosegla 1,6-odstotno gospodarsko rast
14. 02. 2024 10.53Slovenija je lani po prvi oceni statistikov dosegla 1,6-odstotno rast BDP. K rasti so pozitivno prispevale bruto investicije v osnovna sredstva in končna potrošnja gospodinjstev, negativno pa zmanjšanje zalog. Izvoz se je zmanjšal za 2,0 odstotka, uvoz pa za 5,1 odstotka. Zunanjetrgovinski presežek je k rasti BDP prispeval 2,8 odstotne točke.

Umar: Konec leta 2023 izboljšanje gospodarskih kazalnikov
17. 01. 2024 13.33Večina razpoložljivih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo se je ob koncu leta 2023 izboljšala, v najnovejši publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Še vedno sicer ostajajo pod ravnjo izpred enega leta, izjema so gradbeništvo in nekatera področja potrošnje.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?
04. 12. 2023 10.31Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Gospodarska rast se umirja, a je vseeno nad pričakovanji
14. 11. 2023 11.18Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani realno okrepil za 1,1 odstotka. V devetih mesecih skupaj je bila medletna rast 1,3-odstotna. Po desezoniranih podatkih se je gospodarska dejavnost medletno okrepila za 1,6 odstotka, v četrtletni primerjavi pa nazadovala za 0,2 odstotka. V odzivu so pri Umarju zapisali, da je letošnja rast nad pričakovanji.

Bo srbska centralna banka vključila juan v svoje devizne rezerve?
22. 10. 2023 11.41Srbska centralna banka (NBS) razmišlja o možnosti, da del deviznih rezerv hrani v kitajski valuti juan. Devizne rezerve NBS so konec septembra znašale več kot 24 milijard evrov. Blagovna menjava med Srbijo in Kitajsko se je v zadnjem desetletju povečala za skoraj 200-krat, dolg Srbije do Kitajske pa za 12-krat.

Pirc Musarjeva: Mattarella je velik prijatelj slovenske manjšine
19. 05. 2023 07.30Predsednica republike Nataša Pirc Musar začenja delovni obisk v Italiji in Vatikanu, ki bo trajal do ponedeljka. v Rimu se je že sestala z italijanskim kolegom Sergiom Mattarello. Seznanila ga je s prizadevanji slovenske manjšine v Italiji, da se čim prej skliče omizje za manjšine, ki deluje v okviru italijanskega notranjega ministrstva, kar je Mattarella podprl.

Plenković in Golob zadovoljna, govorila o energetiki, migracijah in gospodarstvu
28. 03. 2023 12.00Na delovni obisk v Slovenijo je prišel hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Kot sta pojasnila, je bil poudarek predvsem na energetiki, migracijah in gospodarstvu. "Sestanek je bil dokaz prijateljskega in sproščenega vzdušja med obema državama. Prihajajoče srečanje v Zagrebu pa bo to nadgradilo še s konkretnimi koraki," je povedal Golob. Tudi Plenković je dejal, da je s srečanjem zadovoljen in poudaril, da je to plod konstantnega političnega dialoga.

Poslabšanje salda: ciklični dogodek ali strukturna gibanja?
28. 03. 2023 13.00Na Banki Slovenije je potekala razprava o plačilnobilančnih gibanjih in izzivih. Ob izrazitejšem poslabšanju salda tekočega računa plačilne bilance v 2022 za zdaj prevladuje ocena, da je bilo to ciklične narave. Gibanja v 2023 pa bodo pokazala, ali je za poslabšanjem tudi kak strukturni dejavnik, kar bo terjalo odziv ekonomskih politik.

Fajonova in Tajani o nezakonitih migracijah, turizmu in manjšinah
17. 03. 2023 17.14Zunanja ministrica Tanja Fajon in njen italijanski kolega Antonio Tajani sta se na pogovorih v Ljubljani zavezala k nadaljnjemu sodelovanju med Slovenijo in Italijo glede nezakonitih migracij. Kot sta povedala na novinarski konferenci po srečanju, se strinjata, da bi morali to vprašanje rešiti na ravni Evropske unije.

Golob in Bettel: Potrebujemo Evropo brez zidov
22. 02. 2023 13.48Slovenski premier Robert Golob in njegov luksemburški kolega Xavier Bettel sta na Brdu pri Kranju poudarila, da glede migracij zagovarjata iskanje skupnih rešitev na ravni celotne EU in ne podpirata rešitev, ki vključujejo gradnjo zidov in bi iz Evrope naredile "trdnjavo". Ob tem sta izpostavila tudi krepitev sodelovanja med državama.

GZS: Blagovna menjava kaže na konkurenčnost slovenskega gospodarstva
23. 03. 2022 11.30Blagovna menjava v lanskem letu kaže na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, ocenjujejo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). 20- oziroma 31-odstotna rast izvoza in uvoza lani sta bili namreč nad pričakovanji in "odražata tako visoko rast domačega povpraševanja in investicij kot krepitev povpraševanja po slovenskih izdelkih v tujini", so zapisali.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano
02. 03. 2022 12.55Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Podpora Kijevu: premier Janša v četrtek in petek v Ukrajino
23. 02. 2022 11.28Predsednik vlade Janez Janša bo v četrtek in v petek na delovnem obisku v Ukrajini v času nadaljevanja in stopnjevanja pritiska Rusije na Ukrajino, so sporočili s kabineta predsednika vlade. Potrdil bo zavezanost Slovenije politiki ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine v okviru njenih mednarodno priznanih meja.

Januarja ob rasti cen energentov in hrane okrepljena inflacija
15. 02. 2022 15.26Kot ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj, se je inflacija januarja ob hitri rasti cen energentov, hrane in storitev precej okrepila. Še naprej se krepijo tudi cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev.

100-milijonski posel: Na Madžarskem bodo izdelovali Pipistrelovo letalo
15. 09. 2021 17.16Podjetji Pipistrel in Genevation Aircraft sta v Celju podpisali pogodbo o proizvodnji Pipistrelovega zrakoplova VIRUS SW 121A explorer na Madžarskem ter pogodbo o pravicah prodaje tega zrakoplova. Po besedah direktorja Pipistrela Iva Boscarola gre za večletno pogodbo, vrednost sodelovanja z Madžarsko pa je prek sto milijonov evrov. Ob podpisu pogodbe, ki je potekal ob robu vnovičnega obiska madžarskega premierja v Sloveniji, je Boscarol dejal, da se slovenski podjetniki premalo zavedajo potenciala Madžarske.

Junijska vrednost blagovne menjave presegla predkoronosko raven
09. 08. 2021 11.28Slovenija je junija izvozila za 3,3 milijarde evrov blaga, kar je 21 odstotkov več kot enak mesec lani, uvoz blaga pa se je povečal za 30,6 odstotka na 3,4 milijarde evrov. Vrednost blagovne menjave je bila junija višja tudi od tiste izpred dveh let, ko gospodarska aktivnost še ni bila okrnjena zaradi posledic epidemije covida-19.

Janša z Macronom o predsedovanju EU, ki bo potekalo v 'izjemnih okoliščinah'
29. 04. 2021 15.10Premier Janez Janša se je v Parizu srečal s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Glavna tema njunih pogovorov sta slovensko predsedovanje Svetu EU v drugi polovici leta in francosko predsedovanje v prvi polovici prihodnjega leta.

'Slovenija si bo prizadevala, da bo Luka Koper v pobudi Pas in cesta dobila pomembno vlogo'
14. 12. 2019 14.15Zunanji minister Miro Cerar na uradnem obisku gosti kitajskega kolega Wang Jija. V pogovorih sta največ pozornosti namenila dvostranskim odnosom, sodelovanju med Evropsko unijo in Kitajsko ter pobudi 17+1, v katero je vključenih 17 držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajska.

Ameriški Slovenci ponosni na svoje korenine, kaj pa Melania?
09. 10. 2019 06.00Medtem ko so v Ljubljani Američani iskali svoje slovenske korenine, se je seveda postavilo tudi vprašanje, ali se Melania Trump slovenskih korenin sramuje. Doma smo do zdaj ujeli le njenega očeta, francoski ugledni časnik pa je že lani trdil, da Sevničanka ob srečanjih s slovenskimi poslovneži vztrajno govori angleško.

'Švicarji in Slovenci smo si podobni in želimo sodelovati'
19. 09. 2019 15.38Predsednika republike Boruta Pahorja je med uradnim obiskom v Švici sprejel gostitelj, švicarski predsednik in finančni minister Ueli Maurer. V izjavi za medije po pogovorih sta se zavzela za poglobitev sicer že zdaj dobrega sodelovanja med državama. "Švicarji in Slovenci smo si podobni in želimo sodelovati," je dejal Pahor.

Medvedjev pričakuje, da bo Slovenija prispevala k reševanju Agrokorja in Mercatorja
10. 09. 2019 12.41Premier Marjan Šarec je v Moskvi začel uradni obisk pri ruskem premierju Dmitriju Medvedjevu. Izpostavila sta pomen dobrih meddržavnih odnosov, ki jih krepi tudi gospodarsko sodelovanje. Medvedjev je ob tem izrazil pričakovanje, da bo Slovenija dala svoj prispevek pri reševanju Agrokorja in Mercatorja. Premierja na poti v Moskvo spremljajo tudi ministri Zdravko Počivalšek, Miro Cerar in Ksenija Klampfer.

Šarec na obisku v Srbiji: državi za krepitev sodelovanja
27. 08. 2019 13.53Predsednik vlade Marjan Šarec se je v Beogradu sešel s srbsko premierko Ano Brnabić, s katero sta potrdila dobre odnose med državama. Govorila sta o krepitvi tako političnega kot gospodarskega sodelovanja in povečevanju investicij. Gre za prvo uradno bilateralno srečanje in prvi obisk premierja Šarca v Srbiji.

Trump zaradi migracij uvedel carine na uvoz iz Mehike
31. 05. 2019 09.07Ameriški predsednik Trump je napovedal, da bodo ZDA zaradi nezakonitih migracij uvedle petodstotne carine na vso blago iz Mehike. Ukrep bo začel veljati 10. junija, nato naj bi se carine postopoma povečale na 25 odstotkov. Mehika je v odzivu Trumpov ukrep označila za pogubnega in hkrati pozvala k dialogu.

Pahor in Lavrov tudi o reševanju ukrajinske krize
29. 05. 2019 11.23Ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova sta drugi in zadnji dan delovnega obiska v Sloveniji ločeno sprejela tudi predsednik republike Borut Pahor in premier Marjan Šarec. Pahor se je z ruskim gostom med drugim pogovarjal o pobudi Tri morja, s Šarcem je Lavrov govoril o dvostranskih odnosih in razmerah v svetu, z obema pa o krizi v Ukrajini.

V Evropi lahko več pijemo, jemo in potujemo. A ne vsi
23. 04. 2019 13.0015 let po vstopu v Evropsko unijo si lahko Slovenci privoščimo več. Vsaj tako kažejo statistični podatki. Lažje kupimo dobrine, kot so denimo, svinjina, kruh ali kino vstopnica, vse več Slovencev počitnice lahko preživi zdoma. Če s povprečno plačo danes lažje kupimo tudi stanovanje, se je stopnja tveganja revščine na splošno povečala.