bivak

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom

31. 01. 2025 06.00

Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.

Mulec po maratonski etapi kljub kazni zadovoljen, Sainz odstopil

06. 01. 2025 21.43

Slovenski motociklist Toni Mulec je po najzahtevnejšem delu letošnje vzdržljivostne preizkušnje Dakar kljub kazni, ki jo je dobil zaradi prekoračitve hitrosti, zadovoljen. Skupno je po naporni etapi, dolgi 950 km, ki je potekala dva dni, 23. v skupnem seštevku.

Marčič z novim motorjem in visokimi cilji na enajsti reli Dakar

23. 12. 2024 17.58

Slovenski motorist Simon Marčič se bo po novem letu že enajstič udeležil prestižnega vzdržljivostnega relija Dakar, ki bo od 3. do 17. januarja, pri čemer bo desetič zaporedoma tekmoval v elitnem razredu original. Marčič se na Arabski polotok odpravlja z visokimi cilji, saj se želi v skupnem seštevku uvrstiti med prve tri.

Pod Triglavom preživi okoli 100 dni na leto

22. 11. 2024 06.00

Si predstavljate, da se zbudite s pogledom na vrhove gora in, če imate srečo, vidite vse do morja? In tako naprej, vsak dan? Jeseničan Alojz Žakelj – Lojz, ki ga spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A, takšnemu kraju na Zahodni triglavski planoti na 2530 metrih nad morjem pravi "dom", sebi pa domačin pod Triglavom, in to že skoraj 50 let. Tam je iz starega italijanskega bunkerja naredil bivak in ga opremil tako, da lahko v njem preživi vse poletje oziroma od sredine junija do sredine oktobra. V bivaku je dočakal tudi že več kot 20 novih let, najdlje neprekinjeno pa je bil na gori kar 41 dni. Ne da bi srečal človeka, še več, niti od daleč ni videl nikogar.

Gozdar, ki išče raj na Zemlji

10. 10. 2024 06.00

Ste tudi vi med tistimi, ki na družbenih omrežjih pri prijatelju vidite fotografijo kakšnega neznanega slapa in že preverjate, kako se do njega pride? Za Roka Bremca je iskanje skritih kotičkov narave strast, ki ga vodi ne le po Sloveniji, pač pa tudi po Italiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini ter Albaniji. Svoja odkritja objavlja na kanalu na YouTubeu z imenom 'Raj na zemlji'. Preboj je naredil s posnetkom najvišje ležečega bivaka, približno 300 višinskih metrov pod Triglavom, ki ima v slabih dveh mesecih več kot 141.000 ogledov.

V okviru projekta "Laško Bivak za bele vrhove" iz hribov v manj kot štirih mesecih odstranili 117.000 praznih pločevink

07. 10. 2024 09.10

Pivovarna Laško Union in Planinska zveza Slovenije v sodelovanju s Slopakom s ponosom naznanjata, da sta s pomočjo skupnosti v letošnjih poletnih mesecih v sklopu projekta Laško Bivak za bele vrhove zbrali 117.000 praznih pločevink. Zbrani aluminij v obsegu dveh ton bo v letu 2025 služil izdelavi in postavitvi dveh bivakov, ki bosta v prihodnosti nudila trajnostno zavetje ljubiteljem slovenskih gora.

Kulturna in kulinarična doživetja v Kranjski Gori

15. 07. 2024 00.15

V Kranjski Gori in okoliških krajih vas pričakujejo živahna doživetja Julijskih Alp. Doživetij, ki jih želite preizkusiti tudi sami, je na pretek, od aktivnega preživljanja počitnic, do mirnega odkrivanja naravne in kulturne dediščine. Lahko odkrijete skrivnosti dobrega počutja v bogati wellness ponudbi, se udeležite poslovnih in družabnih srečanj ali pa z družino raziščete mistično preteklost Zgornjesavske doline. Tukaj vam res ne bo dolgčas.

Slovenski alpinist z britanskim kolegom preplezal prvenstveno smer na Aljaski

08. 05. 2024 13.35

Slovenski in britanski alpinist Gašper Pintar in Tom Livingstone sta med 14. in 17. aprilom na alpinistični odpravi na Aljaski preplezala prvenstveno smer The Great Wall/Veliki zid v 1600-metrski južni steni gore Dickey, ki sodi med najvišje skalne in kombinirane stene na svetu, so sporočili s Planinske zveze Slovenije. Njuna odprava je bila vse prej kot lahka, zaznamovalo jo je namreč nestanovitno in mrzlo vreme.

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg

28. 04. 2024 17.21

V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Za praznike v hribe? Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo

26. 04. 2024 17.35

V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, obstaja tudi velika nevarnost proženja snežnih plazov. Ne podcenjuje niti zahtevnejših ciljev na nižji nadmorski višini. Marsikoga bodo v hribe zvabile odprte planinske koče, zato na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da se v hribe in gore odpravite premišljeno in v primerni opremi.

Mulec v tretji etapi relija Dakar 14., zmaga Benavidesu

08. 01. 2024 19.42

Za dirkači na vzdržljivostnem reliju Dakar je tretja etapa, dolga 733 km med Al Duvadimijem in Al Salamijo v Savdski Arabiji. V konkurenci motociklistov je bil danes najhitrejši Argentinec Kevin Benavides. Slovenec Toni Mulec je današnjo preizkušnjo sklenil na 14. mestu, Simon Marčič je bil 62.

Jamarski reševalci iz Križne jame rešili ujeto peterico, fizičnih in psihičnih težav nimajo

08. 01. 2024 06.22

Vodna gladina v Križni jami je čez noč upadla in potapljači so se prebili do petih ljudi, ki so zaradi visokega vodostaja vse od sobote popoldne ujeti v jamskem rovu. Vseh pet ujetih je že na varnem, reševalci so jih spravili iz Križne jame. Vsi se počutijo dobro. "Danes je dan sreče, dan življenja in dan zahvale vsem reševalcem," je ob tem dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'

07. 01. 2024 08.34

Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

V gore odšel v obrabljenih supergah, postavil bivak in dobil resne ozebline

29. 11. 2023 16.03

Gorski reševalci so zjutraj prejeli klic, da se na območju Konjskega sedla nahaja obnemogel, podhlajen in neprimerno opremljen planinec. Kljub mrazu na več kot 2000 metrih nad morjem je stekla reševalna akcija, združena ekipa reševalcev pa je na kraju ugotovila, da se je tuji državljan v gore odpravil že v torek, in to kar v dotrajanih supergah.

30 tisočakov od zavarovalnice za hišo, kmetijo, avto, ki so jih odnesle poplave in plaz

04. 10. 2023 06.00

Kako je, ko v naravni nesreči izgubiš vse, kar si imel? Takšna tragedija se je zgodila družini Jelšnik Kovač z Ljubnega ob Savinji. Sredi noči so bili zaradi hudourniške poplave ujeti na 15 metrih svoje parcele. Po dvanajstih urah trpljenja so jih rešili s helikopterjem. A tragedija se ni končala tukaj. Proti posestvu je polzel tri hektarje velik zemeljski plaz, jim uničil hišo, kmetijo, garažo, opremo, avto ... Sledilo je razočaranje – od zavarovalnice so dobili le slabih 30.000 evrov. Za opremo v hiši pa nič, ker niso mogli dokazati, kaj so imeli. "Požara se zmeraj bojiš. Na žalost smo imeli v primeru dejanske nesreče, ki se nam je zgodila, premalo zavarovano," priznava Janez Jelšnik. Zavarovalnice pa morajo biti družbeno odgovorne, ne predatorske, opozarja ekonomist Rok Spruk.

Jamarka, ki so jo reševali 33 ur, dobro okreva: Hvaležna sem vsem, ki so mi pomagali

27. 09. 2023 06.30

Govorili smo s 33-letno jamarko Jamarskega društva Rakek, ki se je aprila letos ponesrečila v novi, še neraziskani jami v bližini Dolenje vasi pri Cerknici. V reševalni akciji je sodelovalo 150 reševalcev, od tega 65 jamarskih reševalcev, ki so potrebovali več kot 33 ur in pol kilograma eksploziva, da so jo spravili na površje. Bila je v smrtni nevarnosti, danes pa je njeno zdravstveno stanje veliko boljše. Zahvaljuje se vsem, ki so ji pomagali. Medtem pa jamarji že nadaljujejo z raziskovanjem jame, v kateri se je nesreča zgodila.

Po vremenskih ujmah ostaja zaprtih več planinskih koč

16. 08. 2023 10.00

Planinske koče v slovenskih gorah v preteklih ujmah niso utrpele škode, so pa bile poškodovane številne planinske poti. Ker je dostop do njih otežen, če ne že kar nemogoč, so oskrbniki kar nekaj koč začasno zaprli. Vsem, ki se odpravljajo v gore, na Planinski zvezi Slovenije svetujejo, naj se pred odhodom pozanimajo o obratovanju koč na svoji poti.

Nevihte in vročina so nevarne, neinformiranost pohodnikov pa tudi

15. 07. 2023 07.00

Letalska policijska enota je z ekipami za reševanje v gorah in skupinami gorskih reševalcev v zadnjih desetih dneh opravila kar 16 reševanj v gorah. Pomoč je potrebovalo 25 pohodnikov, ki so se zaradi objektivnih razlogov, nekateri pa zaradi lastnih napak in precenjevanja zmožnosti, znašli v hudih težavah. Vse pohodnike znova opozarjajo, naj se ne spravljajo v nevarnost.

V steni ferate

02. 05. 2023 12.00

Ko človek stoji na ozki polici sredi navpične stene, bi bilo povsem razumljivo, če bi se mu tresle noge ob misli na globino za njim. A pozitivna stvar je, da se tako zamotiš z neprestanim vpenjanjem varovalnih vponk na napeto jeklenico, da se osredotočiš predvsem na to in pozabiš, kaj je za tvojim hrbtom. Tudi pot na vrh hriba je stopničasto grajena, zato ne gledaš denimo 100 metrov navpično v tla, običajno vedno vidiš na neko polico. Tako se po navadi tolažijo popolni začetniki, ki se šele spoznavajo s feratanjem, nekakšnim hibridom med plezanjem in plazenjem, ki postaja vse bolj priljubljeno.

'Ves čas sem razmišljal, ali smo ožine dovolj razširili za prenos nosila'

18. 04. 2023 19.30

"Zaslišali smo krušenje kamenja in krike, nato pa čustva postavili na stran in samo reševali," prve trenutke jamarske nesreče opisuje Matej Zalokar, eden od šesterice, ki je v soboto raziskovala Vranjedolsko jamo in je Ani skupaj z ostalimi kolegi tudi nudila prvo pomoč. Da je zdravstvena ekipa v jami na omejenem prostoru in z omejeno opremo delala pod hudo obremenitvijo, pa pripoveduje Peter Najdenov, eden od zdravnikov, ki so rešeno poškodovanko pregledali tik pred helikopterskim prevozom v bolnišnico. Kljub temu da so zdravniki navajeni stresnih pogojev, pa so takšne situacije neopisljive, je pripovedoval zdravnik, ki je nesrečo spremljal na površju in zdravnici v jami nudil nasvete in podporo. Z omejeno opremo in zdravili ter v nesterilnem okolju postane oskrba ponesrečenega še toliko zahtevnejša.

Pred jamarji zahtevna naloga: iznos poškodovanke lahko traja osem ur

16. 04. 2023 19.21

Reševanje 33-letne jamarke Jamarskega društva Rakek, ki ji je med raziskovanjem nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na glavo padel kamen, še vedno poteka. Člani Jamarske reševalne službe so po več urah naposled končali z miniranjem, s katerim so širili ozke prehode v stopnjastem breznu, in dokončno pripravili teren za reševanje. Ko dobijo odobritev zdravnice, bodo pričeli z iznosom poškodovanke na površje, ki lahko traja do osem ur. Poškodovanka je sicer utrpela hude poškodbe glave in je nezavestna, se pa odziva na bolečinske dražljaje.

Iz bivaka pod Skuto rešili štiri neustrezno opremljene Francoze

10. 04. 2023 08.55

V nedeljo so imeli gorski reševalci veliko dela. Uspešno so sklenili zahtevno reševanje gornikov, ki jih je pod Malo Mojstrovko odnesel plaz, s helikopterjem so se skušali prebiti tudi do planincev, ki so obtičali v bivaku pod Skuto, a jim ni uspelo in so akcijo nadaljevali danes. Uspešno so rešili štiri francoske državljane. Kot je pojasnila Katarina Janjič z Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), so Francozi nepoškodovani, v gorah pa so bili brez ustrezne opreme, zato niso mogli sestopiti.

Obisk gora odsvetovan: snežni plaz je brez voznega reda

20. 01. 2023 15.12

Zimske razmere v gorah vabijo planince, a pri Planinski zvezi Slovenije znova opozarjajo, da je treba poznati osnovna pravila obnašanja v času nevarnosti snežnih plazov. Svetujejo prestavitev pohodniških ciljev na nižje ležeče predele, so dodali v današnjem sporočilu za javnost.

Slovenski alpinisti preplezali 1100-metrsko steno v Himalaji, ki je ni še nihče

10. 11. 2022 12.04

Matija Volontar, Bor Levičnik in Žiga Oražem so konec oktobra zagrizli v 6180 metrov visoko himalajsko goro Pomlaca, ki se je po zahodni steni ni lotil še nihče. Preplezali so 1100 metrov dolgo smer in jo poimenovali Screaming Barfies, saj si jo bodo zapomnili po 'peklenskem' mrazu. Njihov prvotni cilj je bil skoraj 7000 metrov visok Tengi Ragi Tau, a med aklimatizacijo so opazili Pomlaco, ki jih je priklicala s svojo tančico skrivnosti. Gora se namreč ne bohoti tako kot okoliški višji himalajski nebotičniki, zato je očitno manj privlačna za osvajalce vrhov in tako slabo raziskana.

Gneča na Triglavu: sončen dan privabil številne obiskovalce

03. 07. 2022 19.10

Bralec nam je posredoval fotografije gneče na Triglavu. Kot je razvidno s fotografij, je najvišji vrh Slovenije ta konec tedna privabil številne, ki so se odločili, da ga bodo osvojili.

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh

02. 07. 2022 07.00

V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.

Nevihte v gorah: Kako zmanjšati možnosti, da v nas udari strela?

19. 06. 2022 07.00

Gore poleti v svoje naročje prikličejo več obiskovalcev, saj je v tem času manj objektivnih nevarnosti kot pozimi, ko je hkrati treba obvladati tudi tehnike gibanja v zimskih razmerah. So pa stalnica poletnega obdobja plohe in nevihte. Lep, sončen dan se v gorah lahko spremeni v manj kot uri. Zaščite pred udarom strele sicer ni, lahko pa sami zmanjšamo možnosti, da se soočimo z njo. To pomeni, da se v gore odpravimo dovolj zgodaj in smo popoldne, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči. Kako ravnati, če nas kljub vsemu doletita blisk in grom ter zakaj v gorah tako hitro pride do vremenskega preobrata?

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem

11. 06. 2022 07.00

Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Žalostna usoda bivaka na Kaninu: Kaj bo z njim, še ni znano

25. 12. 2021 11.05

Leta 2016 je Kanin dobil povsem novi moderen bivak, ki so ga zasnovali v arhitekturnem biroju OFIS Arhitekti. A futuristični bivak, ki je lahko pod svojo streho sprejel do devet oseb, ni dočakal srečnega konca. Pred dnevi so ga namreč zaradi nesoglasij sodelavci arhitekturnega biroja popolnoma razstavili, zdaj pa čaka, da ga helikopter odpelje v dolino. Kaj se bo potem zgodilo z njim, še ni znano.

Luka Stražar in Nejc Marčič odplezala prvenstveno smer v Himalaji

04. 11. 2021 12.18

Luka Stražar in Nejc Marčič, sicer uigrana alpinistična naveza, sta svojim dosežkom dodala še enega: preplezala sta 1700-metrsko prvenstveno smer na markanten šesttisočak Tsoboje. "Med plezanjem je bilo nekaj odsekov res vrhunskih. Prava kombinacija tehnične zahtevnosti in plezanja na veliki višini. Veter in mraz pa sta izkušnjo naredila zares himalajsko," je povedal Stražar. "Glavni vtis je name pustil strm osrednji del smeri z res napetim plezanjem," pa je vtise strnil Marčič.