birokratska

Kdo se boji zbornice? Ministrstvo bi (pre)velika pooblastila dalo v roke društva
21. 10. 2024 07.40Čeprav je stanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji vse prej kot rožnato, se zdi, da se klobčič, ko gre za iskanje rešitev, vse bolj zapleta, namesto da bi se razpletal. Psihoterapevtska stroka tako že dve leti opozarja, da je najboljša regulacija področja psihoterapije možna le z ustanovitvijo neodvisne, javne organizacije – psihoterapevtske zbornice z obveznim članstvom. A ministrstvo bi javna pooblastila raje dalo zasebnemu društvu – pa čeprav je to po mnenju več uglednih pravnikov celo neskladno z ustavo.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč
22. 07. 2024 14.56Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

OZS: Pravilnik o premeščanju bremen bo nova birokratska ovira
23. 04. 2024 16.52Obrtnike in podjetnike skrbi nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, so sporočili z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Nov pravilnik stopi v veljavo s prvim avgustom, določa pa ukrepe za zagotavljanje varnosti, pri katerih so delavci izpostavljeni nevarnosti kostno-mišičnih obolenj in poškodb. Kot pravijo pri OZS, prve analize kažejo, da bo pravilnik prinesel težave zlasti podjetjem z majhnim številom zaposlenih.

Nemčija ponovno pred nami
02. 03. 2024 17.19Nemčija je nedavno sprejela odločitev, ki je presegla pričakovanja mnogih – legalizirala je konopljo. Da, prav ta država, za katero velja stereotip strogosti, zadnjih nekaj let razkriva povsem drugačno sliko. Sliko države, ki je brezpogojno pripravljena sprejeti liberalne reforme v korist svojih državljanov. Medtem ko Nemčija sledi trendu modernizacije zakonodaje na področju prepovedanih drog, se Slovenija, po dolgem obdobju zatišja, ponovno spoprijema z vprašanjem konoplje, tokrat na ravni Državnega sveta.

Putinov izzivalec ali 'koristni bedak': kdo je Boris Nadeždin?
01. 02. 2024 13.42Dolgo je kazalo, da bo tekma za ruskega predsednika zgolj suhoparna formalnost z vnaprej znanim zmagovalcem volitev. Toda 'čez noč' se je na sceni pojavil nov kandidat. Tak, ki nasprotuje vojni v Ukrajini in zagovarja vnovično povezovanje z zahodom. To je Boris Nadeždin. Politični veteran, ki je bil član mnogih političnih strank in zavezništev, je uspel zbrati več kot 200.000 podpisov in vložil svojo kandidaturo. Je Nadeždin resen protikandidat, 'sistemski podtaknjenec' ali nekaj vmes?

Pokojnemu Ladu Kralju kresnik za najboljši roman preteklega leta
23. 06. 2023 21.55Nagrado kresnik za najboljši roman preteklega leta je posthumno prejel Lado Kralj za roman Ne bom se več drsal na bajerju, v katerem tematizira življenje v medvojni ljubljanski Šiški. Nagrado za roman, ki je izšel pri založbi Beletrina, je v njegovem imenu prejela življenjska sopotnica Jožica Avbelj.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'
26. 05. 2023 06.00Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

Beović: Ambulante za neopredeljene so težko izvedljiva rešitev
05. 01. 2023 06.25Ambulante za neopredeljene bolnike oziroma bolnike brez izbranega družinskega zdravnika, ki se bodo vzpostavile v tem mesecu, so težko izvedljiva rešitev, ocenjuje predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. Zdravniki, ki imajo polno število opredeljenih bolnikov, so namreč maksimalno obremenjeni, je pojasnila. Medtem direktorji zdravstvenih domov na Gorenjskem, kjer okoli 9000 bolnikov nima izbranega osebnega zdravnika, ugotavljajo, da je interesa za delo v teh ambulantah med že sicer obremenjenim zdravstvenim osebjem malo, vzpostavljanje ambulant pa bo terjalo nekaj časa.

Zdravniki iz tujine: številni obupajo zaradi birokracije
20. 12. 2022 19.22Zdravstveni sistem, ki se sesuva sam vase, še dodatno podira zapletena in dolgotrajna birokracija pri prihodu zdravnikov iz tujine, ugotavljata direktorja kočevskega in velenjskega zdravstvenega doma. Zapleta se že pri čakanju na jezikovni tečaj ali potrjevanje specializacije. Na Kočevskem, kjer bo po novem letu delalo le še šest zdravnikov, čeprav bi jih potrebovali vsaj 11, bo tako izkušen slovensko govoreč specialist nujne pomoči iz Srbije moral na zeleno luč ministrstva čakati vse do pomladi.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice
24. 09. 2022 09.40100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Srbija na jugoslovanskem pogorišču
27. 08. 2022 16.44V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

Sodišče EU zavrnilo tožbi Poljske in Madžarske, Varšava: Gre za napad na poljsko suverenost
16. 02. 2022 10.04Sodišče Evropske unije je v Luksemburgu zavrnilo tožbi Madžarske in Poljske proti zakonodaji Unije o pogojevanju evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Sodišče je izrek sodbe prvič prenašalo po spletu. Medtem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen odločitev sodišča pozdravila, pa iz Budimpešte prihajajo kritike, da je bila odločitev politična.

Strokovnjaki WHO tik pred preiskavo na Kitajskem še brez dovoljenj za vstop
05. 01. 2021 21.27Mednarodna skupina strokovnjakov pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije je že na poti na Kitajsko, kjer bo preiskovala izvor novega koronavirusa, vendar jim Peking še vedno ni odobril vstopa v državo. Svetovalci WHO za cepljenje pa so medtem sporočili, da je drugi odmerek Pfizerjevega cepiva mogoče zamakniti, a le izjemoma.

Filmarji Hojsu očitajo, da jih je spravil na kolena
14. 11. 2020 12.56Filmarji notranjemu ministru Alešu Hojsu očitajo, da jih je spravil na kolena, in to ne da bi mignil s prstom. Z zavlačevanjem povsem birokratskih postopkov je namreč povzročil, da je več kot 30 filmskih projektov ostalo brez denarja, tudi za že opravljeno delo. Pred kratkim pa je poskrbel za razburjenje, ko je na Twitterju kritiziral enega od slovenskih filmov.

Neuradno: Gantar Janši za krajši čas predlaga popolno zaustavitev sistema
09. 11. 2020 06.12V Sloveniji smo v nedeljo ob 2063 testiranjih potrdili 464 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 24 bolnikov s covidom-19. "Delež pozitivnih testov je znašal 22,49 odstotka, še malenkost manj kot dan prej," je dejal vladni govorec Jelko Kacin. "Z vsemi sredstvi se borimo za ohranitev dostopnosti zdravstva," pa je povedal direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. Vodja strokovne skupine Bojana Beović je v oddaji Svet na Kanalu A pojasnila, da so zdravstvenemu ministrstvu in vladi že predlagali ostrejše ukrepe, če bi se zdravstvene razmere poslabšale. Minister za zdravje pa naj bi predsedniku vlade po poročanju 24UR že predlagal zaostritev ukrepov, med vrsticami pa naj bi s tem tudi pogojeval svoj položaj v vladi. Med možnimi ukrepi se omenja popolna zaustavitev javnega življenja za krajši čas ter tudi dodatna omejitev gibanja na 1000 metrov od kraja bivališča.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Samohranilki, ki je zaradi birokratske napake skoraj ostala brez stanovanja, obljubili nov dom
08. 11. 2019 15.37Kaj lahko pomeni birokratska napaka? Za mater samohranilko velik problem – grozi ji, da se bosta morali s hčerko izseliti iz stanovanja, ki je v lasti občinskega podjetja Nepremičnine Celje. Mati je pravočasno oddala vlogo za podaljšanje najema in Nepremičnine so ji ga podaljšale za osem let. Ko pa je mati z notarjem mesec dni pozneje določila datum podpisa nove najemne pogodbe, so jo isti dan poklicali iz Nepremičnin in rekli, da so se zmotili ter da je v stanovanju lahko le še pol leta.

'Rešitev je v napornejši, a dolgoročno bolj učinkoviti poti'
27. 05. 2019 18.56"Gre za spopad med željo po tiraniji manjšine, ki jo predstavlja birokratska in politična elita, in odločnostjo državljanov, da se jim ne krati svobodne odločitve in odvzema odgovornosti za odločitve, ki zadevajo izključno njih same," je glede uvedbe enotne embalaže kritična Tanja Porčnik.

Sistem sledljivosti ne deluje, javna naročila dajejo prednost nizkim cenam
01. 02. 2019 19.04Ker je v javnih zavodih, torej tudi v šolah in vrtcih, pri nabavi hrane največkrat edini kriterij nizka cena, se lahko zgodi, da takšno meso pristane na krožnikih najbolj ranljivih – naših otrok. Kuharji sami priznavajo, da je edino orožje pri preverjanju kakovosti dobavljene hrane njihova lastna ocena. Zato celo na računskem sodišču razmišljajo o tem, da bi sistem javnega naročanja pri hrani v javnih zavodih ukinili.

Civilni nadzorniki drugega tira za novo revizijo projekta
01. 02. 2019 16.34Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv. Bratuškova je glede pomislekov ponovila, da je investicijski program živ dokument, ki se bo še spreminjal in dopolnjeval.

Zamejski Slovenci besni zaradi dvojne registracije
22. 01. 2019 20.24Slovence, ki živijo v Italiji, je razburil nov zakon, po katerem morajo tudi v Italiji registrirati svoje avtomobile. Na videz majhna birokratska sprememba pa lahko stane tudi več tisoč evrov, kar je lahko več od vrednosti samega avtomobila. Zato se mnogi Slovenci, ki so se na drugo stran meje preselili zaradi cenejših stanovanj, zdaj policiji izogibajo in se, če se le da, vozijo s kolesi.

Sporna reforma: vlada dovolila 400 nadur in izplačilo zanje šele v treh letih
13. 12. 2018 17.53Madžarski parlament, v katerem ima stranka premierja Viktorja Orbana Fidesz dvotretjinsko večino, je potrdil sporno reformo zakona o delavskih pravicah, ki bo delodajalcem omogočil povečanje števila zakonsko dovoljenih nadur z 250 na 400. Časovni okvir za izplačilo nadur pa se bo z enega leta podaljšal na tri. Pri tem je v parlamentu nastal pravi kaos, saj so skušali opozicijski poslanci preprečiti glasovanje.

Netopirji, ki so prerasli v uspešno slovensko podjetje
30. 08. 2018 14.08Pipistrel je bil majhno podjetje, ki mu je uspelo nemogoče, saj je prvi v Jugoslaviji registriral zasebno letalsko obrt. Nato je nadaljeval strmo pot in z ročno izdelanih motornih zmajev prešel na veliko proizvodnjo letal pri nas in po svetu ter prvi uvedel serijsko proizvodnjo električnih letal.

Ostaja več vprašanj kot odgovorov
30. 05. 2018 12.42Ekonomist dr. Anže Burger in pravnik dr. Samo Bardutzky po soočenju politikov in gospodarstvenikov o tem, zakaj ni prav, da s politično odmevnimi gospodarskimi projekti rušimo načelo enakosti pred zakonom; zakaj ni bolje za vse, če se zviša minimalna plača; kje vzeti denar, če znižamo obdavčitev dela; in ali bi večinski volilni sistem res pripeljal do poenostavljenih postopkov pri pridobivanju dovoljenj?

Boscarol: Mi bi radi zgolj delali, ne izplačujemo si dobička, ker hočemo nagraditi svoje zaposlene
28. 05. 2018 08.06Sedem predsednikov strank se je soočilo z mnenji gospodarstvenikov, ki se v Sloveniji spopadajo s številnimi ovirami. Joc Pečečnik meni, da je ''naša država ugrabljena'', saj jo vodi ''birokratska mafija'' - na gradbeno dovoljenje za bežigrajski stadion čaka štiri leta. Precej prahu je dvignila debata, kako dvigniti minimalno plačo, kdo polni proračunsko vrečo in kdo obljublja davčne spremembe.

VOL17VE: Vsi ločujejo odpadke, kako pa bi se lotili problema potencialnih ekoloških katastrof?
19. 10. 2017 06.30Odpadki so veliko breme za okolje. Pa tudi dober posel. A to, kako ravnamo z njimi in kam umeščamo obrate za njihovo predelavo, je pogosto vprašljivo. Kako nevarno je lahko to za ljudi in okolje, smo videli ob požarih v Kemisu, Ekosistemih in Eko Plastkomu. Ker je ohranjanje čistega in zelenega okolja ena od prioritet naše države, kot se vodilni radi pohvalijo, nas zanima, kako se bodo predsedniški kandidati zavzemali za to.

Britanski referendum je pomemben za vse nas, ne le za Britance: Ko si zunaj, si zunaj
22. 06. 2016 17.32Pred britanskim referendumom o članstvu v EU vsi pogledujejo proti Otoku. Številni Evropejci Britancem pošiljajo objeme in poljube. Vse z željo, da ostanejo v družini. Predsednik Evropske komisije Juncker je volivce opozoril, da se po odhodu ne bodo mogli več vrniti v Unijo. Kampanja, tako za kot proti odhodu, je temeljila v širjenju strahu.

Kako lahko majhna birokratska sprememba oteži življenje otrok in celotne skupnosti
13. 12. 2015 20.08To so spoznali prebivalci planote Vrhe med Krasom in Vipavsko dolino. Zaradi krčenja avtobusnih linij morajo njihovi prvošolčki na prevoz domov čakati več kot dve uri, sama vožnja pa traja še dodatno uro. Otroci zato domov prihajajo preutrujeni, starši pa so ob tem prisiljeni zanje plačevati tudi šolska kosila.

'Da ranljivi ljudje ne bodo prisiljeni mrzlih dni in noči preživljati na prostem'
31. 10. 2015 06.00Če evropske in druge svetovne institucije ter organizacije ne bodo primerno pomagale beguncem, jih bodo tudi tokrat v svoje roke dobili zaslužkarji. Kaj se takrat zgodi, pa vidimo vsak dan na grški obali, prav tako ne smemo pozabiti na tovornjak smrti, ki je terjal 71 smrtnih žrtev.

FOTO in VIDEO: Konkretne zaveze: Slovenija bo begunce sprejemala na 2.000 sprejemnih mestih
29. 10. 2015 06.40Države na balkanski begunski poti so se zavezale, da bodo zagotovile 12 tisoč sprejemnih mest, v Sloveniji naj bi jih bilo 2000. Na Šentilju se je nekaj beguncev prebilo na avstrijsko stran. Nevladniki pa opozarjajo na slabe razmere, v katerih so begunci, in ne izključujejo tožbe. Slovenija vlaga velike napore, da upočasni migrantski tok, je dejala ministrica za notranje zadeve.