birokracija

'Trend motork': je Slovenija preveč zbirokratizirana država?

10. 03. 2025 21.04

O vprašanju, ali je Slovenija preveč zbirokratizirana država, so poslanci v državnem zboru razpravljali sedem ur. V opoziciji so prepričani, da številni zakoni, akti in določila že vplivajo na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, v koaliciji pa odgovarjajo, da gre za politikantsko razpravo in začetek volilne kampanje. Paradoks razprave o učinkovitosti delovanja javnega aparata pa - končala se je brez epiloga, saj so poslanci v petek na odboru za gospodarstvo priporočila SDS za debirokratizacijo države že zavrnili.

Nebo nad več slovenskimi mesti preleteli rdeči baloni

08. 03. 2025 20.55

Nebo so preleteli rdeči baloni, s prav posebnim namenom, da tudi na ta način pokažejo podporo otrokom z različnimi diagnozami in jim omogočijo mesto v naši družbi. Sprehod z rdečimi baloni Zavoda 13 je potekal že deseto leto zapored, v tem času se je zgodilo nekaj premikov na bolje, a še vedno se otroci in njihovi starši soočajo z izzivi tako na sistemski ravni kot tudi pri tem, kako jih doživlja družba.

'Ekstremni enodnevni izleti' – bi v tujino odpotovali zgolj za en dan?

01. 03. 2025 15.50

Potovanja marsikomu predstavljajo ogromen stres. Birokracija, priprava, potovanje, šele nato sledi užitek. A če se komu zdi potrata časa in energije, da užitek in dopust ne trajata vsaj teden dni, pa so tu tudi obratni ekstremi. Ste že slišali za "ekstremna enodnevna potovanja"? Prenočitev se sicer tolerira, dve nočitvi pa sta komaj dopustni. No, pravi zmagovalec je v resnici tisti, ki uspe destinacijo "strpati" v zgolj en dan.

Janša o 'vetru sprememb', koalicija jim očita izkoriščanje upokojencev

19. 02. 2025 06.00

Na Trgu republike v Ljubljani je potekal protestni shod, ki ga je organizirala stranka Glas upokojencev. Po uvodnem nagovoru so se odpravili do sedeža vlade na Gregorčičevo ulico, nato pa nazaj pred parlament. Sledili so govori, med drugim je na oder stopil tudi predsednik SDS Janez Janša. Glavni organizator protesta Pavel Rupar je poudaril, da ne gre le za shod upokojencev, ampak za "shod za prihodnost Slovenije". Koalicija je medtem v odzivih zapisala, da Rupar in stranka SDS izkoriščata upokojence za vrnitev na oblast.

'Poskušal sem najti nekoga, ki bi bil pametnejši kot on, a mi ni uspelo'

19. 02. 2025 07.22

Ameriški predsednik Donald Trump in njegov svetovalec Elon Musk sta se v skupnem intervjuju zasipala s pohvalami in zavračala kritike na račun rezov v porabo zvezne vlade, ki jo izvaja urad za vladno učinkovitost (Doge) z Muskom na čelu. Ta je obenem dosegel sodno zmago, saj mu je sodnica omogočila nadaljevanje posegov v zvezne agencije.

Musk s sinom X Æ A-12 pri Trumpu: To ni sovražni prevzem vlade

12. 02. 2025 07.33

Najbogatejši človek na svetu in vodja ameriškega Urada za vladno učinkovitost Elon Musk je skupaj s svojim sinom v Beli hiši obiskal svojega 'šefa' Donalda Trumpa. Pred mediji je zanikal, da gre za sovražni prevzem vlade, in poudaril, da so ljudje glasovali za obširno reformo vlade in jo bodo tudi dobili.

Kmetje na nogah: Predlagane spremembe bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja

31. 01. 2025 18.59

"Naši osnovni cilji so, da je kmet spoštovan, da dobro živi ter prideluje zdravo in kakovostno hrano. Vsi si želimo urejenega, naseljenega in digitaliziranega podeželja, s čimer bomo na podeželje privabili več mladih." Tako kmetijska ministrica Mateja Čalušić ob predstavitvi novega svežnja kmetijske zakonodaje. A kmetje opozarjajo – zakonodaja je bila pripravljena brez njihovega glasu, predlagane spremembe pa bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja. Razlogi? Birokracija, visoki stroški, nizki dohodki, posledično pa manj zanimanja mladih za delo na zemlji.

Finančni POPkast: Ekonomist, ki birokracijo reže z motorko

05. 12. 2024 07.00

Libertarni anarho-kapitalist, predsednik Argentine Javier Milei, je pritegnil globalno pozornost s svojo radikalno strategijo za boj proti inflaciji in birokraciji. Njegov načrt, imenovan motorka, vključuje drastično krčenje državnih izdatkov, poenostavitev regulacij in zajezitev vrtoglave inflacije v Argentini.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

27. 11. 2024 17.45

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Luka Markus obljublja, da bo polfinalni nastop nekaj posebnega

27. 11. 2024 10.54

Luka Markus, ime, ki je ljubiteljem slovenskih muzikalov že poznano, je nedavno osvojil oder Slovenija ima talent. Človek mnogih talentov, ki poje, pleše, nastopa v muzikalih, sinhronizira risanke, jih prevaja, se ukvarja z odnosi z javnostmi, snema zvočne knjige in še bi lahko naštevali, je diplomirani glasbeni igralec britanske univerze Guildford School of Acting. Žirante je na avdiciji navdušil s kabarejskim nastopom ter si prislužil štiri da, zdaj pa pili zadnje podrobnosti za nastop na polfinalnem odru.

Luka Markus

25. 11. 2024 05.55

Luka Markus je diplomirani glasbeni igralec, ki je svoje znanje izpopolnjeval na prestižni univerzi Guildford School of Acting v Veliki Britaniji. Njegova strast do muzikalov združuje petje, ples, igro in avtorsko ustvarjanje, s katerim želi nasmejati in navdihovati občinstvo. Po letih ustvarjanja v tujini se je vrnil v Slovenijo, kjer s svojo vsestranskostjo deluje kot samozaposleni umetnik na področju sinhronizacije, nastopanja in mentoriranja. Luka je predan tudi naravi, spiritualnosti in svoji psički Moji, s katero najde mir in ravnovesje v hitrem tempu življenja.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

30. 10. 2024 08.06

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'

27. 09. 2024 18.17

Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'

11. 09. 2024 06.00

Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

'Vse bolj se poslavljamo od avtomobilske industrije v Evropi'

14. 08. 2024 12.14

Ne glede na to, kako ostrih protekcionističnih ukrepov se bo lotila Evropa, pri čemer je glede na dosedanje mile poteze malo verjetno, da bo šlo za zelo konkretne korake, je le malo verjetno, da bo zmagala v boju s kitajsko konkurenco. Zdaj nemški strokovnjak svari celo pred koncem industrije motornih vozil v Evropi. Krivi pa so politiki, pravi.

Leto dni po poplavah ocenjenih 130 poškodovanih hiš in odposlanih 16 pogodb

23. 07. 2024 20.04

Kaj pa vse ostale nadomestne gradnje, ki jih je obljubljala vlada Roberta Goloba? Spomnimo se obljub, ki jih je v našem studiu le tri dni po poplavah izrekel premier Robert Golob: "Občine zagotovijo zemljišča, jih komunalno opremijo, potem pa s pozivom, ki bo šel k vsem graditeljem montažnih hiš, država postavi tipizirane objekte po celi državi tam, kjer so ljudje izgubili streho nad glavo. Se pravi, da niso ljudje prepuščeni sami sebi, ampak da maksimalno skrajšamo roke."

Šole pri kaznovanju nemočne? 'Vzgojne opomine lahko šolski inšpektorat razveljavi'

12. 06. 2024 17.39

Po ponedeljkovem fizičnem napadu 14-letnika na sovrstnika, ki je zdaj že v domači oskrbi in na srečo trajnih fizičnih posledic ne bo imel, je večina učencev osnovne šole Velika Dolina zjutraj vendarle upala sesti v šolske klopi. Vzdušje ni najbolj sproščeno, dodaja ravnateljica, ki nam je potrdila, da 14-letni napadalec v šolo ni prišel in praga osnovne šole do konca tega šolskega leta, ko bodo tam tudi ostali učenci, ne bo prestopil. S starši se bodo skušali dogovoriti za prilagojen, morda individualen način poučevanja, a vsi ti vzgojni pristopi, opozarja mediator in ravnatelj osnovne šole Kašelj, niso tako enostavni, kot se slišijo v teoriji. In kaj na očitke odgovarja glavni šolski inšpektor?

Janša: Koalicija v dveh letih uresničila slabih 14 odstotkov napovedanega

30. 05. 2024 14.46

Koalicija je v prvi polovici mandata po vsebini uresničila slabih 14 odstotkov tega, kar si je sama zadala, je na odboru DZ ugotavljal prvak SDS Janez Janša. Kritike na vlado je usmeril tako na področju zdravstva, obvladovanja migracij kot na plačni sistem v javnem sektorju. Poslanec NSi Jožef Horvat je dve leti vlade Roberta Goloba danes pospremil z besedami, da smo spremljali dve leti počasnega učenja. Gledamo že četrto ponovitev vlad novih obrazov, rezultati pa so podobno neučinkoviti kot v prejšnjih predstavah, je dodal.

Hiše za poplavljence: sodobni objekti, veliki od 90 do 122 kvadratnih metrov

18. 04. 2024 18.32

Znano je, kako bodo videti hiše, v katerih bodo lahko živele družine, ki so v poplavah izgubile svoj dom. Sodobni objekti bodo po velikosti prilagojeni številu družinskih članov, veliki pa bodo od 90 do 122 kvadratnih metrov.

Po poplavnih razdejanjih so v kampu Šobec stvari vzeli v svoje roke

29. 03. 2024 19.17

Medtem ko se bo večina pripravljala na velikonočno pojedino, bodo v kampu Šobec, ki so ga lanskega novembra močno prizadele poplave in ga je deroča voda povsem razdejala, odnesla je tudi most in večji del brežin, odštevali ure do odprtja nove sezone na velikonočni ponedeljek. Turistično društvo Lesce, ki je lastnik našega največjega kampa, je bilo sicer po oceni državne komisije sicer upravičeno do denarja za sanacijo, a bi lahko birokracija zamaknila odprtje nove sezone, zato so stvari vzeli kar v svoje roke.

Kmetje na okopih: 'Smo na robu preživetja'

17. 03. 2024 07.00

V ponedeljek bo znano, ali bodo slovenski kmetje izpeljali veliki torkov vseslovenski kmečki punt, ko naj bi ulice prestolnice zavzeli z več kot dva tisoč traktorji. Kaj pa so pravzaprav največje težave slovenskih kmetov? Kaj pesti v glavnem majhne, družinske kmetije, ki so hrbtenica slovenskega kmetijstva? Je dovolj spodbud in denarja, tudi iz Evrope, da se uspešno spopadejo z neizogibnimi posledicami podnebnih sprememb in se preusmerijo v ekološko kmetijstvo? Je torej od kmetijstva v Sloveniji mogoče živeti in preživeti? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

'Če ga ne bi rešil, bi kot mali preparat krasil mizo nekega poslovneža'

16. 03. 2024 12.49

Po tem, ko so nevladne organizacije pristojne pozvale k preselitvi štirih medvedov, ki trenutno živijo v kletkah, v zavetišča v naravi, podpise k temu pa je prispevalo več tisoč ljudi, smo govorili s skrbniki treh medvedov. Pri nas jim ne manjka nič, pravijo, standardi oskrbe so zagotovljeni, takšnega življenja so navajeni, na nas so navezani in vsaka selitev bi zanje pomenila stres. In še: če teh medvedov ne bi rešili mi, jih danes ne bi bilo.

Zakaj je treba vsako leto sproti dokazovati, da ima otrok Downov sindrom?

15. 02. 2024 20.13

Zakaj mora zdravniška komisija vsako leto ponovno odločati o tem, ali bodo Downov sindrom uvrstili na seznam kroničnih bolezni in stanj otrok, ki jih opredeljuje kot otroke s posebnimi potrebami? To se sprašuje skupina staršev otrok z Downovim sindromom, tudi Neža Grmšek, mama osemletnega Tristana. Zakaj morajo vsako leto znova vlagati prošnjo, čakati odločitev komisije, prilagati fascikle zdravniških izvidov, odpustnice? Zdravniki, ki odločajo o diagnozah, kjer ozdravitev ni mogoča, vsako leto dobijo 450 tisočakov, medtem ko otroci ostanejo prikrajšani za kup pravic.

Uničujejo uvoženo sadje, zažigajo pnevmatike, stresajo gnoj in špricajo z gnojnico

28. 01. 2024 19.23

Francoski kmetje grozijo, da se bodo s traktorji podali proti Parizu in blokirali promet okoli prestolnice. Po tem, ko je vlada nekoliko popustila in uresničila nekaj njihovih zahtev, pravijo, da to še zdaleč ni dovolj in da bodo vztrajali. A Francija ni nikakršna izjema, upor kmetov je v zadnjih tednih in mesecih zajel številne evropske države, od Nemčije do Poljske, Romunije, Bolgarije, Slovaške in drugih. Razočarani nad naraščajočimi stroški – zlasti goriva, pretirano regulacijo in strogimi okoljskimi zahtevami Bruslja, poplavo poceni pridelkov iz Ukrajine in od drugod, poudarjajo, da bijejo boj za preživetje.

Za glasnega Putinovega kritika usoden 'voznik, ki ni upočasnil'

14. 01. 2024 18.22

Nekaj dni zatem, ko ga je povozil avtomobil, je umrl ruski pesnik Lev Rubinstein. Star je bil 76 let in je bil ključna osebnost sovjetske underground literarne scene, ki je pozneje protestirala proti Vladimirju Putinu, represiji Kremlja in kršitvam človekovih pravic. Ko je Putin sprožil ofenzivo v Ukrajini, je bil Rubinstein eden od znanih pisateljev, ki so podpisali javno pismo, v katerem so obsodili "kriminalno vojno".

Zaradi evidentiranja tudi zamiki plač

20. 11. 2023 07.12

Za nami je prvi dan strožjih pravil evidentiranja delovnega časa. Za nekatere poklice se ni spremenilo nič, drugi so se morali na novo organizirati, nekateri delodajalci celo napovedujejo, da bodo morali zaradi več dela z evidencami zamakniti izplačilo plač za nekaj dni. Ministrstvo je sicer že napovedalo, da bodo zakon - če bo treba - čez 3 mesece spreminjali. Do novega leta sicer inšpekcija ne bo izvajala strožjega nadzora, se bo pa odzivala na prijave.

'Ta zakon ni zrel le za zavrnitev, temveč tudi za takojšnjo zamrznitev'

16. 11. 2023 06.00

Ne le na umik, tudi na zamrznitev novega zakona o evidentiranju upa predsednik Sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek. Meni, da je zakon, ki da družbo deli na "prvo- in drugorazredno", škodljiv ter nevzdržen, zato upa in verjame, da bo vlada spregledala. "Ta zakon ne more zaživeti. Zakon, ki ne more biti implementiran v družbi, v zakonodaji lahko inšpektor tudi zavrne," še dodaja.

Bo koalicija popravila nova pravila evidentiranja? Han: Zakon ni izvedljiv

15. 11. 2023 19.57

"To so Butale," so ogorčeni delodajalci, ki si ne predstavljajo, kako bo strogo evidentiranje delovnega časa videti v praksi. Vendar pa nova pravila ne veljajo za tiste, ki so zakon sestavili, prav tako se ne bo treba štempljati tudi sodnikom, županom, visokošolskim učiteljem, državnim sekretarjem in tožilcem. Tudi gospodarski minister Matjaž Han je kritičen. Pravi, da zakon ne gre v smer, da bi imela korist tako delavec kot gospodarstvo, ter da je jasno, da zakon ni izvedljiv. Kdaj bo torej vlada popravila zakon in kako? In kaj to pomeni za ponedeljek?

Slovenec je svojo kmetijo spremenil v laboratorij veganskih inovacij

13. 10. 2023 13.24

Nova sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prinaša svež veter na POP TV. Z novim naslovom in zagnanimi podjetniki se oddaja vrača kot "Štartaj, Slovenija: na podeželju". Tokrat bomo spoznali sedem kmetov, ki s svojimi inovativnimi izdelki vstopajo na slovenski trg, kaj kmalu pa bodo pričeli osvajati tudi police Intersparov po vsej državi.