biotske

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Ljubljano preletava helikopter: začela se je sečnja na grajskem griču

13. 01. 2025 06.14

Začenja se sečnja drevja na Grajskem griču v Ljubljani s pomočjo helikopterja. Zaradi sečnje bo do petka med 7.30 in 17.00 zaprtih več pešpoti, grad pa bo v tem času dostopen izključno z vzpenjačo, ki bo vozila med 9. in 22. uro. Cesta slovenskih kmečkih uporov, ki vodi na grad, bo zaprta ves čas trajanja del.

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'

30. 09. 2024 17.59

Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka

25. 09. 2024 13.36

Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Bi sodelovali pri pogozdovanju Krasa z droni?

11. 09. 2024 00.15

Pred dobrima dvema letoma so ognjeni zublji na Krasu uničili več kot 3700 hektarov površin, večinoma gozdov. Narava si do danes še ni opomogla, zato v Radenski snujejo veliko akcijo pogozdovanja težje dostopnih pogorišč. Pri tem si bodo pomagali z inovativno uporabo brezpilotnih letalnikov, k sodelovanju v pobudi pa vabijo čim več udeležencev.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'

02. 09. 2024 14.27

Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Ogromna hobotnica pozivala k zgodovinski zaščiti oceanov

09. 07. 2024 21.05

Aktivisti Greenpeacea Slovenija so zunanjo ministrico Tanjo Fajon in predsednika vlade Roberta Goloba pozvali k sprožitvi procesa ratifikacije sporazuma ZN o oceanih, ki ga je Slovenija podpisala septembra lani. Ob tem so v Ljubljani napihnili ogromno hobotnico, ki simbolno opozarja na problematiko zaščite oceanov.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi

17. 06. 2024 16.28

Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Prva naravovarstvena nagrada Društvu za opazovanje in proučevanje ptic

14. 06. 2024 18.10

V Parku Škocjanske jame so prvič v zgodovini podelili Nagrado Rada Smerduja, ki je najvišje državno priznanje za prizadevanja na področju ohranjanja narave. Med 10 finalisti, posamezniki in organizacijami je nagrado za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic. Posebno zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.

Divji konji se po približno 200 letih vračajo domov

12. 06. 2024 10.32

Skupina zadnjih divjih konj na svetu, se je po približno 200 letih odsotnosti vrnila v svoj rodni Kazahstan. Štiri kobile iz Berlina ter en žrebec in dve drugi kobili iz Prage so se v to srednjeazijsko državo pripeljali s transportnim letalom čeških letalskih sil.

V javnosti sta se pojavili domnevni hčeri ruskega predsednika

08. 06. 2024 09.35

Ruski predsednik Vladimir Putin od nekdaj skrbno skriva svoje zasebno življenje, njegovi družinski člani pa se redkokdaj pojavljajo v javnosti. O svojih otrocih skoraj nikoli ni javno spregovoril, tako podrobnosti o tem, kdo je njegov otrok, skoraj nimamo. Tokrat pa sta se na osrednjem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu pojavili dve ženski, ki naj bi bili njegovi hčeri.

Mladi za podnebno pravičnost proti izvedbi vseh množičnih dogodkov v Tivoliju

04. 06. 2024 17.52

V gibanju Mladi za podnebno pravičnost so skupaj s predstavniki stroke in "uporabniki" osrednjega ljubljanskega parka Tivoli na novinarski konferenci pojasnili razloge za nasprotovanje izvedbi za konec avgusta načrtovanega koncerta glasbenika Magnifica v Tivoliju. Kot so poudarili, nasprotujejo izvedbi vseh množičnih dogodkov v parku. Ljubljanski župan Zoran Jankovič pa je dejal, da računa na to, da bo soglasje izdano.

Zaradi košnje jih obmetavajo z jajci

11. 05. 2024 12.21

Sezona košnje trave se je zaradi zgodnjega toplega vremena in padavin letos začela prej kot ponavadi. Za marsikoga je to eno ljubših opravil na prostem, lahko pa je tudi zelo stresna, saj je odvisna od vremena, treba jo je opraviti ne glede na stisko s časom in za koga je tudi moteča, saj jo pogosto spremlja hrup kosilnic. In ja, sodelavci Voka Snage, ki izvaja košnjo na javnih površinah v Ljubljani, so včasih celo deležni obmetavanja z jajci in sadjem.

Predsednica podprla boj za žive meje: Je preprost ukrep za velike učinke

22. 04. 2024 08.58

Predsednica Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu Zemlje posebej omenila ukrepe za boj proti podnebnim spremembam. Pozvala je denimo k rabi steklenic namesto plastenk in strateškemu načrtu za sodelovanje slovenskih znanstvenikov pri polarnih raziskavah ter podprla slovensko kampanjo Za žive meje. "Živa meja je preprost ukrep za velike učinke," je dejala.

Naša prvoaprilska šala preplavila splet, nasedli tudi tuji mediji

04. 04. 2024 10.11

Na dan za potegavščine smo si na naši spletni strani privoščili šalo, ki se je kot blisk razširila po družbenih omrežjih. Povzeli so jo celo tuji mediji, med njimi britanski Daily Mail, ki ni opazil, da je dražba Ronaldove postelje v resnici prvoaprilska šala. Na to smo jih opozorili, zato so vsebino umaknili s spletne strani, še vedno pa so z objavami preplavljena družbena omrežja. Kako nekritični so v takšnih primerih uporabniki družbenih omrežij in zakaj so naši šali nasedli tudi tuji mediji?

Evropska komisija bi kmetom zrahljala pravila skupne kmetijske politike

02. 02. 2024 15.37

Kmetje v EU bi lahko po predlogu Evropske komisije letos izkoristili nekatera odstopanja od pravil skupne kmetijske politike. "Kmetje so hrbtenica prehranske varnosti EU in jedro naših podeželskih območij, ukrep pa jim omogoča dodatno prožnost v času, ko se spopadajo z več izzivi," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Protest francoskih kmetov: na cestah blokade in kmetijski odpadki

25. 01. 2024 17.47

Vse bližje francoski prestolnici so kmetje, ki s traktorji vozijo v kolonah in blokirajo ceste, da bi okrepili pritisk na vlado za zaščito kmetijskega sektorja pred tujo konkurenco, birokracijo, naraščajočimi stroški in nizkimi plačami. Na poti do Pariza je tako zdaj upočasnjen promet, na cesti so barikade in kmetijski odpadki.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Ljubljanska obvoznica bogatejša za najsodobnejši Petrolovi prodajni mesti

23. 01. 2024 00.15

Družba Petrol je na južni ljubljanski obvoznici uradno odprla prodajni mesti Barje – sever in jug.

Nič kaj optimističen pogled v prihodnost: kakšna tveganja nas čakajo?

14. 01. 2024 17.51

Svetovni gospodarski forum je v novem, že 19. poročilu o globalnih tveganjih, ki ga tradicionalno objavi v začetku leta, predvidel največje pasti in izzive, ki nas čakajo v bližnji in malo bolj daljni prihodnosti. Na vrh lestvice tveganj za naslednji dve leti je postavil dezinformacije, ki bi jih lahko v obdobju, ko kar tri milijarde ljudi čakajo volitve, uporabili za povečanje družbenih in političnih razkolov. V 10 letih pa ni dvoma: daleč največja grožnja so podnebne spremembe.

Evropska komisija bi zmanjšala zaščito volkov

21. 12. 2023 15.27

Vrnitev volka je velik uspeh pri ohranjanju vrst in danes po ocenah v gozdovih držav Evropske unije živi več kot 20.000 teh živali. V Bruslju zato predlagajo, da bi status volka v okviru Bernske konvencije spremenili iz strogo zavarovane v zavarovano živalsko vrsto.

Ekologi: Potrojitev jedrskih zmogljivosti do leta 2050 nespametna

04. 12. 2023 12.15

V Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) so kritični do poteze predsednice države Nataše Pirc Musar, ki je na podnebni konferenci ZN v Dubaju izrazila podporo deklaraciji, s katero je več kot 20 držav pozvalo k potrojitvi svetovnih jedrskih energetskih zmogljivosti do leta 2050. "Gre za nespameten pristop," opozarjajo.

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji

29. 11. 2023 07.52

Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.

Ministrstvo odobrilo odstrel dveh volkov v Brkinih

15. 11. 2023 16.45

Ministrstvo za naravne vire in prostor je izdalo dovoljenje za odstrel dveh volkov na območju Brkinov. Dovoljenje se nanaša na območja, kjer so volkovi letos večkrat povzročili škodo na rejnih živalih. Kot so sporočili, sta strokovni predlog za izdajo dovoljenja, ki velja štiri mesece, pripravila Zavod za gozdove Slovenije in Zavod RS za varstvo narave.

Oktober je, temperatura na dnu morja pa 23 stopinj Celzija

06. 10. 2023 12.00

Temperature na dnu slovenskega morja so ta teden presegle 23 stopinj Celzija. Tako visokih vrednosti v začetku oktobra od začetka meritev leta 2009 še niso izmerili, pravijo na Morski biološki postaji Piran. Pojav, imenovan pridneni morski vročinski val, so zaznali že septembra. Opozarjajo, da lahko to vpliva na živa bitja in biotsko raznovrstnost.

Na francoskem letališču zasegli 400 lobanj zaščitenih opic

22. 09. 2023 08.32

Na letališču Charles de Gaulle v Parizu se cariniki ne ukvarjajo le s turisti, ki gredo na dopust, temveč so od maja do decembra 2022 zasegli skoraj 400 lobanj zaščitenih vrst opic. Paketi z lobanjami so v Francijo pripotovali iz Kameruna in bili namenjeni v ZDA.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Prostoživeče živali so v času epidemije premagovale daljše razdalje

09. 06. 2023 11.19

Štirje slovenski raziskovalci so sodelovali v mednarodni študiji, v sklopu katere so preiskovali vedenjske odzive kopenskih sesalcev v času strogih omejitev med epidemijo covida-19. Kot so ugotovili, so živali v tistem obdobju prepotovale daljše razdalje in se zadrževale bližje cestam. Rezultate analize so objavili v znanstveni reviji Science.