biotehniški

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja
07. 04. 2025 10.30Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod
07. 04. 2025 06.45Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Pri tem trgovcu so ti izdelki najcenejši
21. 02. 2025 00.15Prišparati pri nakupih je veščina, ki se je lahko naučite! Samo vedeti morate, kje nakupovati. Raziskali smo, kje za manj denarja dobite največ.

733 milijonov ljudi po svetu se sooča z lakoto
16. 10. 2024 06.49Po vsem svetu obeležujemo svetovni dan hrane, ki s sloganom Pravica do hrane za boljše življenje in prihodnost osvetljuje stisko 733 milijonov ljudi, ki se soočajo z lakoto. Svetovni dan hrane bodo po podatkih Organizacije ZN za hrano in kmetijstvo (FAO) z več sto aktivnostmi obeležili v 150 državah.

Ali res poznate vse prednosti mesa z znakom "izbrana kakovost – Slovenija"?
17. 09. 2024 00.15Ali ste vedeli, da vaša odločitev za nakup mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" pozitivno vpliva na celotno verigo preskrbe s hrano?

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Ministrstvo v letošnjem letu dovolilo odstrel 176 medvedov
24. 04. 2024 11.01Ministrstvo za naravne vire in prostor je v letošnjem letu dovolilo odvzem 176 medvedov iz narave. Kot so poudarili, so pri tem sledili strokovnim mnenjem. Gostota vrste rjavega medveda je na ozemlju Slovenije med najvišjimi znanimi na svetu in konfliktov ni možno preprečiti zgolj s preventivnimi ukrepi, so še dodali. Odvzem bo mogoč iz lovišč na jugu države.

Končana prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi
15. 04. 2024 13.37Prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi še ne razkriva, kdo se morebiti okorišča z neupravičenimi dobički in oderuškimi maržami, zaradi česar jo je vlada uvedla. Doslej zbrani podatki so primerljivi podatkom statističnega urada, opazovano obdobje pa je prekratko za bolj poglobljene analize, ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu.

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'
05. 03. 2024 06.0030 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Finančni POPkast: Neža, ki je z investiranjem postala Nezatron
22. 02. 2024 07.00Med študijem na Biotehniški fakulteti v Ljubljani je začela odkrivati svet financ in investiranja. Začela je kot samouk in na začetku vlagala virtualni denar. Kmalu je postala priljubljena investitorka na svetovno znani trgovalni platformi Etoro, kjer jo vlagatelji poznajo pod psevdonimom Nezatron.

Umrl je Bogdan Svet, oče smučarke Mateje Svet
17. 01. 2024 20.58Le nekaj dni pred 91. rojstnim dnem se je poslovil Bogdan Svet - Čvek, nekdanji kajakaš na divjih vodah in selektor jugoslovanske divjevodaške reprezentance, sicer pa vsestranski športnik. V zgodovini slovenskega kajakaštva je njegov prispevek k razvoju športa neizmerljiv, so sporočili iz Kajakaške zveze Slovenije.

Je ministrska kandidatka volivce novačila z lažno izobrazbo?
07. 01. 2024 18.04Kandidatka za kmetijsko ministrico, poslanka Gibanja Svoboda Mateja Čalušić, se je predstavljala z višjo stopnjo izobrazbe, kot jo v resnici ima. Čeprav ima triletno visokošolsko izobrazbo, je bilo na njenem spletnem parlamentarnem profilu še do nedavnega napisano, da ima univerzitetno izobrazbo. In kar je še huje, tako je tudi novačila volivce na državnozborskih volitvah. Ali je politična novinka s Primorske namerno zavajala? V vladajoči stranki pravijo, da se jim je pripetila neželena napaka. Kaj pa to pomeni za njeno ministrsko kandidaturo?

Pri navedbi izobrazbe Mateje Čalušić na spletni strani DZ napaka
06. 01. 2024 20.30Pri navedbi izobrazbe poslanke Svobode in kandidatke za kmetijsko ministrico Mateje Čalušić na spletni strani DZ je prišlo do napake, ki so jo že odpravili, so potrdili v poslanski skupini Svobode. Po pisanju nekaterih portalov je bila namreč še nedavno navedena univerzitetna izobrazba, a ima poslanka le visokošolsko diplomo.

Golob za kmetijsko ministrico predlagal Matejo Čalušić
04. 01. 2024 14.42Čeprav se je za vrh kmetijskega resorja sprva omenjalo zootehnika Vojka Adamiča, upokojenega majorja, pa je zdaj prišlo do spremembe. Predsednik vlade Robert Golob je namreč v Državni zbor poslal predlog, da bi na mesto ministrice imenovali Matejo Čalušić.

(Skoraj) vse skrivnosti Ljubljanskega maratona
24. 09. 2023 07.00Mesec dni pred začetkom VW 27. Ljubljanskega maratona smo se podali na traso s Tomom Šarfom, glavnim traserjem ljubljanske pentlje in preverili, kaj tekači lahko pričakujejo na progi, ki je doživela nekaj sprememb. Največja novost je štart dirke, ki so ga organizatorji prestavili na Trg Ajdovščina pri Figovcu, cilj ostaja na Kongresnem trgu. Zaradi tega je nekoliko posodobljena tudi proga v Rožni dolini. Prenos maratona boste lahko spremljali na POP TV.

Usedline, ki jih je v Ljubljani naplavila Sava, niso onesnažene
19. 09. 2023 13.26Analiza usedlin, ki jih je v Ljubljani ob poplavah naplavila Sava, je pokazala, da te niso onesnažene. Vrednosti kovin in mineralnih olj v sedimentih ne presegajo mejnih vrednosti, torej usedline za občane Ljubljane niso bile nevarne, je na novinarski konferenci pojasnila vodja mestne službe za lokalno samoupravo Jera Grobelnik.

Če Snebrčani ne bodo ukrepali, bi se hiše lahko začele posedati
23. 08. 2023 19.47Če prebivalci Sneberskega nabrežja ne bodo ukrepali, se lahko čez leto dni zgodi nova katastrofa, saj bi se hiše lahko začele posedati. Tako je po večurni analizi razmere v naselju povzela ekipa analitikov z biotehniške fakultete. Vlago v konstrukcijah so izmerili zunaj in znotraj stavb, še dovoljena meja je ponekod presežena za polovico. Zdaj bodo prizadetim poslali še pisne ugotovitve in navodila. Če želijo svoje domove ohraniti, je ključno, da stene čim bolj odprejo.

Poplave poškodovale 12 vrtcev in 19 osnovnih šol, pouk 1. septembra bo
23. 08. 2023 16.25Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje je bilo v poplavah poškodovanih 12 vrtcev, 19 osnovnih šol in pet srednješolskih zavodov. Večinoma sicer ne gre za resnejše poškodbe, tako da lahko s poukom v vseh šolah pričnejo že 1. septembra. Nekaj težav je le z dostopom do nekaterih šol, in sicer zaradi poškodovanih cest, dve šoli poročata o težavah pri oskrbi s pitno in komunalno vodo. Kot so sporočile občine, bodo šole iskale najboljše možne rešitve za posamezne učence.

Šefic po obisku Sneberij: Ljudje so izjemno prizadeti, a optimistični
23. 08. 2023 14.12Državni sekretar Boštjan Šefic je po ogledu poplavljenih območij v Sneberjah zagotovil, da bodo prebivalce maksimalno podprli. Ogledal si je škodo na montažnih hišah in ocenil, da so ljudje zaradi naravne katastrofe izjemno prizadeti, a da vendarle ostajajo optimistični. Zaradi obljubljenega sodelovanja in pomoči države na hitro sanacijo upa tudi ljubljanski podžupan Dejan Crnek. Pri posegih svetuje tudi proizvajalec montažnih vrstnih hiš Marles.

Lovska zveza o izjavah Tine Gaber: Neumnosti nekoga, ki ne ve, kaj je korupcija
26. 07. 2023 19.39Da gre pri odlovu nutrij za sum sistemske korupcije, se je na Facebooku oglasila partnerka premierja Roberta Goloba Tina Gaber. Natančneje, zaradi študije iz leta 2019, ki so jo naročili v Krajinskem parku Ljubljansko barje, pripravili pa na ljubljanski biotehniški fakulteti. Da je bila odločba ministrstva izpeljana netransparentno, da so bile stranke v postopku le lovske družine, ki se bodo z odlovom najbolj okoristile, v svojem videu navaja Tina Gaber. Kar seveda v lovski zvezi ostro zavračajo in ji vračajo žogico, da premierjeva partnerka očitno ne ve, kaj korupcija sploh pomeni.

Na Koroškem in v Pomurju ogromna škoda: uničeni objekti, poljščine in gozdovi
13. 07. 2023 15.15Neurje z orkanskim vetrom je davi prizadelo celotno Koroško. Veliko dreves se je podrlo na ceste, električne vode, tudi na objekte in avtomobile. Po dosedanjih podatkih slovenjgraškega regijskega centra za obveščanje v ujmi ni bil nobeden poškodovan. Že zgodaj zjutraj pa je del Pomurja zajelo neurje z močnim vetrom in točo, veter je odkrival strehe in podiral drevesa, zaprtih je bilo več cest. Posledice jutranjega neurja v Pomurju sta si ogledala državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan.

Prostoživeče živali so v času epidemije premagovale daljše razdalje
09. 06. 2023 11.19Štirje slovenski raziskovalci so sodelovali v mednarodni študiji, v sklopu katere so preiskovali vedenjske odzive kopenskih sesalcev v času strogih omejitev med epidemijo covida-19. Kot so ugotovili, so živali v tistem obdobju prepotovale daljše razdalje in se zadrževale bližje cestam. Rezultate analize so objavili v znanstveni reviji Science.

85-milijonska naložba: 'Nimamo ne nafte ne plina, imamo pa gozd'
13. 03. 2023 11.41Slovenija bo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost namenila tudi za naložbe v lesnopredelovalni industriji. Gospodarsko ministrstvo je podpisalo zadnji sklop pogodb o sofinanciranju, pričakovati je zagon investicij v skupni višini 85 milijonov evrov. Gre za enega največjih investicijskih ciklov v slovenski lesnopredelovalni industriji.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Znani člani strateškega sveta za prehrano
10. 01. 2023 12.23Po tem, ko so svoj glas povzdignili strokovnjaki za prehrano, ker premier Robert Golob v strateški svet za prehrano ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete, so z vlade sporočili, da so dopolnili seznam članov.

Strokovnjaki za prehrano na nogah: 'Grob napad na zdravje Slovencev'
19. 12. 2022 18.40Strokovnjaki za prehrano so na nogah. Premier Robert Golob je namreč ustanovil novo posvetovalno telo – strateški svet za prehrano, vanj pa ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete. Še več, med člani strateškega sveta naj bi bila polovica privržencev veganstva. Z obeh fakultet so zato predsedniku vlade poslali dopisa, v katerih opozarjajo na škodljivo sestavo strateškega sveta. Kritični so tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer svarijo pred demonizacijo slovenske živinoreje.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'
29. 10. 2022 07.14"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Tri sestavine, brez katerih to zimo ne bo šlo
28. 10. 2022 08.18Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. Če želite ohraniti svoje zdravje in odlično raven energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.