biotehniška

Kako v 2025 prišparati? Tako boste za svoj denar dobili več!
15. 01. 2025 00.15V zadnjih letih narašča trend priljubljenosti lastnih blagovnih znamk, v primerjavi s priznanimi znamkami. Razkrivamo, zakaj se nakup tako imenovanih generičnih izdelkov bolj splača.

Biotehnična fakulteta išče sredstva za nov mediteranski rastlinjak
15. 10. 2024 17.21Biotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta
09. 08. 2024 07.18Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

'Znanstvenike prizadene, če so očitki izpostavljeni na tak lahkoten način'
28. 07. 2023 06.00Hubert Potočnik na obtožbe Tine Gaber, partnerke predsednika vlade, da je študija, katere soavtor je, temelj za morebitno sistemsko korupcijo, odgovarja, da so zelo korektno opredelili vse aspekte invazivnosti nutrije na mokriščne ekosisteme ter tudi stroške zmanjševanja populacije. Po njegovih besedah je celoten znesek – torej 539.000 evrov – predstavljal tako upravljanje in spremljanje populacij kot učinkov in je bil delež, ki je bil namenjen le odstranjevanju oziroma odlovu nutrij, "le nekaj odstotkov oziroma morda 10 do 20 odstotkov tega zneska".

Kolikšno škodo Tina Gaber s svojim aktivizmom povzroča Golobovi vladi?
27. 07. 2023 18.42"Nestrokovno, nedopustno, škodljivo." S temi besedami se je na navedbe aktivistke in premierjeve partnerke Tine Gaber, ki avtorju študije o vplivu nutrij Hubertu Potočniku očita sistemsko korupcijo, odzvala Biotehniška fakulteta. Ta opozarja, da so nutrije ne le pri nas, temveč po vsem svetu ena najbolj škodljivih vrst za mokrišča, pa tudi prenašalke številnih, celo za človeka nevarnih patogenov in parazitov. Kolikšno škodo s svojim aktivizmom Tina Gaber sicer povzroča vladi Roberta Goloba? Filozof Boris Vezjak meni, da bi se tako ona kot premier morala najmanj opravičiti, a premier jo brani, da ima vsak lahko svoje mnenje.

Prostoživeče živali so v času epidemije premagovale daljše razdalje
09. 06. 2023 11.19Štirje slovenski raziskovalci so sodelovali v mednarodni študiji, v sklopu katere so preiskovali vedenjske odzive kopenskih sesalcev v času strogih omejitev med epidemijo covida-19. Kot so ugotovili, so živali v tistem obdobju prepotovale daljše razdalje in se zadrževale bližje cestam. Rezultate analize so objavili v znanstveni reviji Science.

Varnost traktoristov: Slovenija po številu traktorjev prava velesila
31. 03. 2023 11.51Ker ima kar polovica kmetij vsaj en traktor, njihovo število pa v Sloveniji še narašča, je v prostorih izpitnega centra v Mariboru potekal dogodek za večjo varnost voznikov traktorjev s predavanji in praktičnimi prikazi na vadbeni površini. V petih letih je bilo v Sloveniji zabeleženih 757 prometnih nesreč s traktorjem, v katerih je umrlo devet voznikov traktorjev.

3 nasveti za ugoden, kakovosten in hitrejši nakup
17. 03. 2023 00.15Včasih ste morali izbirati med kakovostjo in ugodno ceno. Zdaj imate lahko oboje! Z našimi nasveti boste nakupovali pametneje, hitreje, predvsem pa ugodneje.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'
29. 10. 2022 07.14"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v zrnih toče
06. 10. 2022 12.18Pred dobrimi tremi leti je ekstremno debela toča, ki je v premeru merila tudi deset centimetrov in več, v krajih ob Kolpi razbijala strehe, uničevala avtomobile in opustošila posevke. Slovenski znanstveniki so štiri zrna vzeli pod drobnogled in v njih kot prvi na svetu odkrili mikroplastiko. Slednja bi lahko bila eden od dejavnikov pri nastanku tako debele toče.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Končno na sejem! 31. Ambient Ljubljana in 6. Dom Plus, Gospodarsko razstavišče, 10.-14. 11.
05. 11. 2021 00.15Odkrijte najsodobnejše trende bivanja, poiščite sveže ideje za vaš dom, posvetujte se s ponudniki in neodvisnimi strokovnjaki, izkoristite ugodnosti!

Za ugodnejši nakup upoštevajte teh 5 nasvetov
14. 09. 2021 00.15Iščete nasvete, kako pri nakupovanju dodatno privarčevati? Ste na pravem mestu, saj smo za vas izbrskali nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali opraviti ugodnejši nakup.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?
07. 04. 2021 11.13V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Porušili bodo rastlinjak, kam z rastlinami, še ne vedo: 'Kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke'
06. 09. 2020 08.00"Rastline nimajo oči in ne jokajo, zato se jih preprosto lahko pusti zmrzniti, ne bodo protestirale pred parlamentom," opozarjajo v Botaničnem vrtu v Ljubljani. Tam bodo namreč porušili rastlinjak, v katerem bi moralo prezimiti 300 rastlin izjemne vrednosti. Če izgubimo te rastline, je, kot ponazori dr. Jože Bavcon, direktor Botaničnega vrta, kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke. Gre lahko tudi za mednarodni škandal, saj smo jih dobili z izmenjavo iz tujih vrtov in se jih ne sme prodati niti podariti.

Društvo Anima: 'Kam umaknejo medvede? Na menije prestižnih restavracij?'
18. 06. 2020 06.00Kam umaknejo medvede? Na menije prestižnih restavracij? Tako ostro so se na odrejen "umik iz narave" 115 medvedov odzvali v društvu Anima, kjer so prepričani, da gre v ozadju za dobiček, v ospredju pa za nezakonit poseg, zločin. Medvedi so pri nas resda zaščiteni, vendar dejstvo ostaja, da jih je okoli tisoč, več kot jih je, več pa je tudi konfliktov s človekom. Tudi na območjih, kjer medvedov prej niso bili vajeni.

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini
22. 10. 2019 04.21Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

'Predlagani ukrepi lahko povzročijo več škode kot koristi'
17. 09. 2019 09.55"Čeprav so ti predlogi, ki prihajajo od različnih interesnih skupin, politike in državnih služb, verjetno povsem dobronamerni, bi mnogi lahko vodili v še večje konflikte, tako z velikimi zvermi kot tudi med različnimi družbenimi deležniki," so se na nekatere nedavno predlagane ukrepe upravljanja z volkovi in medvedi odzvali na biotehniški fakulteti.

Tekmovalec MasteChefa Anže sošolcem pripravil palačinke
24. 04. 2019 20.33Anže Kuplenik, tekmovalec najbolj priljubljenega kuharskega šova pri nas, MasterChef Slovenija, je sošolcem in ostalim študentom na Biotehniški fakulteti za malico oziroma pozen zajtrk pripravil palačinke.

Slovenski raziskovalci: Nanodelci avtomobilskih izpuhov lahko prizadenejo osrednji živčni sistem čebel
12. 11. 2017 10.35Nanodelci cerijevega oksida, ki so prisotni v avtomobilskih izpuhih in se v industrijsko razvitejših okoljih odlagajo na rastlinah ter tako pridejo v stik z opraševalci, vplivajo tudi na čebele, so odkrili raziskovalci biotehniške in kemijske fakultete. Čebele postanejo hiperaktivne in vznemirjene, prizadet je njihov osrednji živčni sistem.

Fakulteta, na kateri legalno raste indijska konoplja
16. 10. 2017 17.57Na Biotehniški fakulteti je diplomiralo že več kot 17.500 diplomantov, ki vsem nam krojijo življenje. Profesor s te fakultete je denimo odkril gen za debelost. V njihovih rastlinjakih gojijo indijsko konopljo, ki bo pomenila revolucijo pri zdravljenju epilepsije, prihodnost pa naj bi bila tudi zdravila, ki jih bodo prilagodili za vsakega posebej.

Po slovenskih gozdovih se sprehaja vedno več medvedov
05. 10. 2017 11.42Medvedja populacija se je od leta 2007 dvignila za kar 33 odstotkov, ocenjujejo v novi raziskavi Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Na podlagi rezultatov, pridobljenih z najsodobnejšimi znanstvenimi metodami, bo upravljanje in poseganje med rjave medvede pri nas veliko lažje.

Raziskava pokazala, da krave v Sloveniji živijo bolje kot v Avstriji in Italiji
18. 01. 2017 17.57Enoletna raziskava pod vodstvom Manje Zupan z Biotehniške fakultete je pokazala, da se na alpskih kmetijah Italije, Avstrije in Slovenije prav naše krave molznice počutijo najbolje. To pa je izhodišče za znanstveno dokazovanje, kako nas zato nagradijo s kakovostnejšimi živalskimi izdelki.

Spanje slovenskih rjavih medvedov: v povprečju dremajo le 74 dni
05. 12. 2016 10.52Rjavi medvedi navadno večino zime preživijo v brlogih. Raziskovalci z biotehniške fakultete so s pomočjo telemetričnih ovratnic zdaj ugotovili, da so rjavi medvedi pri nas v brlogih povprečno preživeli 74 dni na zimo, kar je precej manj kot rjavi medvedi v drugih državah. Razlog? Najverjetneje zimsko krmljenje medvedov s koruzo.

Vse več šakalov pri nas: kakšne so posledice?
15. 05. 2016 13.22V zadnjih desetletjih so se šakali razširili po večjem delu Evrope, tudi v Slovenijo. Kako to vpliva na divjad in lokalno prebivalstvo? Ugotovitve nove raziskave, pri kateri so sodelovali tudi slovenski raziskovalci, so za marsikoga presenetljive.

'Tudi če imajo otroci kaj živega srebra v sebi, se bo to samo izločilo'
09. 02. 2016 18.39Na Institutu Jožef Stefan so ugotovili, da je živega srebra v travni ruši na dvorišču vrtca Najdihojca, na katerem so se celo leto igrali otroci, celo več, kot je izmerila Biotehniška fakulteta. Ne le 12 miligramov na kilogram prsti - vrednosti so bile celo do 50 miligramov, so potrdili.

Bili so na robu izumrtja ...
22. 12. 2014 12.20Kar na tretjini ozemlja Evrope živi vsaj ena vrsta velikih zveri, kaže najnovejša raziskava. Po 2. svetovni vojni pa so bili medvedi, volkovi, risi in rosomahi (predstavnik kun) na robu izumrtja.

Rešitev za zastrupljeno zemljo v Celju
09. 03. 2012 19.14Slovenski znanstveniki imajo odgovor na vprašanje, kako očistiti zastrupljeno zemljo v okolici stare celjske Cinkarne, da bi lahko prebivalci spet varno gojili zelenjavo. Odkrili so napravo, ki prst očisti nevarnih težkih kovin, a se bolj kot naše ministrstvo zanjo zanimajo tujci.