biotehnična

Biotehnična fakulteta išče sredstva za nov mediteranski rastlinjak

15. 10. 2024 17.21

Biotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih.

V Pomurju škoda tudi na šolski infrastrukturi, biotehnični šoli uničilo sadovnjak

14. 07. 2023 06.05

Neurja z močnejšimi nalivi in točo, ki so v četrtek povzročila veliko škode po vsej državi, so se umirila, začelo pa se je odpravljanje posledic in popis škode. Poškodbe na šolskih objektih v Pomurju si je ogledal minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. Silovita neurja so uničila in poškodovala strehe na več osnovnih šolah, kjer voda zalila tudi učilnice in kabinete. Na Biotehnični šoli Rakičan v Murski Soboti pa je neurje močno poškodovalo drevje v sadovnjaku.

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja

17. 10. 2021 17.30

Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

Za nastanek alg ni kriva blejska čistilna naprava

24. 08. 2018 13.04

Neodvisna raziskava, ki jo je opravila ljubljanska biotehnična fakulteta, je pokazala, da v vodi na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem ni fekalij, temveč se na Cajhnovem jezu kopičijo odmrle alge, zaradi procesa gnitja pa se širi neprijeten vonj. Čistilna naprava deluje dobro.

Ni naključje, da vrane vladajo mestu

20. 12. 2016 11.33

Vprašanje, kdo je pametnejši, pes ali prašič, bi na prvi pogled lahko dalo zelo hiter odgovor, da je zmagovalec zagotovo pes. Pa je res tako? Ena izmed raziskav, opravljenih pri nas, je pokazala, da so prašiči vsaj tako inteligentni, če ne še bolj, kot psi.

Škodimo si sami: ponekod že presegli mejne vrednosti, pa sploh še niso začeli s kurilno sezono

19. 10. 2015 12.23

Da te dni marsikje dihamo onesnažen zrak, je razlog iskati v (individualnih) kuriščih na trdo gorivo, saj so le-ta vir povišanih koncentracij delcev PM10. Dnevna mejna koncentracija PM10 za varovanje ljudi je lahko presežena največ 35-krat v letu, žal pa je bila v Zagorju presežena že konec marca. Pa sploh še ni konec leta.

Kupil korenček s tekočo smrdečo sredico

03. 04. 2015 11.12

Bralec je bil neprijetno presenečen med lupljenjem korenja, ki ga je kupil v trgovini. "V mojih rokah se je korenček počasi začel spreminjati v tekoče stanje, smrdelo je po nekih kemikalijah. Kaj takega še nisem doživel," je opisal.

FOTO: Smrtna doza je v miligramih

25. 03. 2015 08.31

V zasebnem vrtcu na Jesenicah so pripravili za otroke jed iz čemaža in potem jih je nekaj imelo prebavne težave. Bil je velik preplah, ker so starši in zdravnik posumili, da so jih v vrtcu zastrupili. Preverite, kako razlikovati čemaž od strupenih rastlin!

So konje nezakonito premestili?

04. 05. 2009 19.51

Člani konjeniškega kluba iz Krumperka trdijo, da je biotehnična fakulteta nezakonito premestila devet tekmovalnih konj, vrednih skoraj milijon evrov in z njimi slabo ravnala. Na fakulteti očitke zavračajo.

Kaj bodo pokazali vzorci?

10. 09. 2008 13.20

V Zgornji Mežiški dolini so začeli vzorčiti tla, da bi ugotovili dejansko stanje obremenjenosti tal s težkimi kovinami.

Kako se znebiti strahu pred pajki in kačami?

10. 06. 2003 00.00

Predsodki do nekaterih živali, kot so na primer kače in pajki, lahko v naravi povzročijo veliko škode, zato so na oddelku za biologijo ljubljanske biotehniške fakultete razvili model učenja za odpravo teh predsodkov. Metoda temelji predvsem na dotikanju živali, ki se jih ljudje bojijo.