biomaso

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja
06. 02. 2025 18.55Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?
24. 10. 2024 15.31Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika
24. 09. 2024 11.38Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?
14. 06. 2024 06.00Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

HSE državi vrnil vseh 492 milijonov evrov pomoči
30. 05. 2024 09.03Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra 2022 vrnil še 75 milijonov evrov. S tem je državi vrnil celoten znesek pomoči v višini 492 milijonov evrov.

Ne spreglejte: popust za vroče nepremičnine ob morju
19. 05. 2024 00.15Meteorologi nam obetajo vroče poletje, v nepremičninski agenciji Stoja Trade pa v Umagu zagotavljajo vroče cene za zadnjih deset apartmajev v prijetnem apartmajskem naselju Garden Palace Resort, ki se nahaja v prvi vrsti ob morju.

15 dni za poročilo: kako je določena cena ogrevanja za Šaleško dolino?
16. 04. 2024 20.15Komisija DZ za nadzor javnih financ je velenjsko komunalo in občino pozvala k poročilu o določitvi cene daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, Računskemu sodišču pa predlagala revizijo postopka določitve te cene. Teš in župan trdita, da je podražitev posledica dražjih energentov in emisijskih kuponov, NSi težavo vidi v komunalnem podjetju.

'Nova zakonodaja ne prispeva k zelenemu prehodu in je ustavno sporna'
09. 04. 2024 20.11Uveljavitev energetskega zakona, ki prepoveduje vgradnjo plinskih kotlov v stanovanjske novogradnje, je škodljiva, so prepričani distributerji, ki pravijo, da nova zakonodaja v ničemer ne prispeva k zelenemu prehodu in je v delih tudi ustavno sporna. Zakon tudi ne upošteva realnega stanja na terenu, dodajajo. Predlog zakona je sicer veliko prahu dvignil že zaradi idej o omejevanju uporabe biomase, pod parolo "drv ne damo" se mu je obetal celo referendum.

HSE vrnil dodatnih 75 milijonov evrov državne pomoči
27. 03. 2024 10.00Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra 2022 vrnil dodatnih 75 milijonov evrov. Skupaj so tako državi vrnili 417 milijonov evrov od 492 milijonov evrov naknadnih vplačil. Preostalih 75 milijonov evrov bodo po napovedih vrnili do konca tega leta.

Na območju Podrožniške poti bodo zaradi varnosti odstranili še 21 dreves
20. 02. 2024 16.38Ob Podrožniški poti v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v Ljubljani bodo zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev odstranili še 21 oslabljenih, nevarnih, bolnih in suhih dreves, je na novinarski konferenci pojasnil Jurij Kobe z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Mol. Dela bodo izvajali predvidoma od srede do začetka marca.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav
06. 02. 2024 07.48Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

Bo novo določilo dvignilo stroške izgradnje v stanovanjskih objektih?
02. 02. 2024 19.27Ne zgolj z omejevanjem ogrevanja na lesno biomaso, predlog novega energetskega zakona veliko prahu še vedno dviguje tudi na področju oskrbe s plinom. V inženirski zbornici menijo, da bo določilo, ki v stanovanjskih novogradnjah prepoveduje vgradnjo plinskih kotlov, v hladnejših krajih občutno dvignilo stroške izgradnje večjih stanovanjskih objektov. Nekateri predlogi glede omejevanja rabe plina so ne zgolj vsebinsko, ampak tudi ustavno sporni, pa ocenjujejo v Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti.

V NSi vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma: 'Obljube nam ne zadoščajo'
31. 01. 2024 15.11DZ bo o primernosti predloga energetskega zakona za nadaljnjo obravnavo odločal po obravnavi predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o tem zakonskem predlogu. Nasprotujejo mu tudi v SDS, koalicija pa vztraja, da si zasluži podporo. Vladna stran je medtem še enkrat zagotovila, da bodo določila glede naprav na lesno biomaso umaknili.

Biomasni center Nazarje: z lesom ogrevajo šolo, zdravstveni dom, občino, naselje
30. 01. 2024 19.56Prepovedi peči na lesno biomaso v strnjenih naseljih v novem predlogu energetskega zakona ne bo, je po burnem odzivu opozicije in dela javnosti dejal predsednik vlade. Ravno nasprotno: "Naša energetska prihodnost temelji prav na lesni biomasi," je poudaril Golob, vendar mora ta namesto v starih izgorevati v novih kurilnih napravah. Kako bo država spodbujala zamenjavo starih kotlov in kje v Sloveniji se z lesom že ogreva celoten kraj?

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'
28. 01. 2024 18.01Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?
24. 01. 2024 07.15Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Burna razprava o noveli energetskega zakona in zelenem prehodu
11. 01. 2024 22.41Člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor so se na nujni seji seznanili s tematiko ukrepov na področju zelenega prehoda. Opozicijski poslanci so menili, da so deli predlagane novele energetskega zakona škodljivi, medtem ko so koalicijski poslanci opoziciji očitali zavajanje javnosti.

Svoboda ostro nad navedbe NSi glede zelenega prehoda
11. 01. 2024 13.33V Gibanju Svoboda so se pred sejo odbora DZ za infrastrukturo na temo zelenega prehoda ostro odzvali na navedbe NSi v zahtevi za njen sklic. Očitajo jim kup neresnic, zavajanj, podtikanj in laži, sklic seje pa razumejo kot "uvod v volilno kampanjo skrajno desničarskih strank". Referendum o energetskem zakonu bi bil po mnenju Svobode nesmiseln.

Ljudmila Novak in Matej Tonin bosta kandidirala na evropskih volitvah
09. 01. 2024 15.13Vodstvo NSi je na tradicionalnem zimskem posvetu razpravljalo o bližajočih se evropskih volitvah, aktivnostih stranke v letu 2024 in posameznih aktualnih družbenih temah, so sporočili. Med kandidati za evropske volitve sta tudi evropska poslanka Ljudmila Novak in predsednik NSi Matej Tonin. Vrstni red kandidatov na listi bo znan spomladi.

Kumer: Cilj je do leta 2030 prepoloviti energetsko revščino
30. 11. 2023 14.57Vlada je sprejela Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine za obdobje treh let. Minister za okolje, podnebje in energijo je povedal, da gre za ukrep, ki gre v smeri pomoči ljudem. Načrt namreč določa cilje, ukrepe in finančna sredstva za zmanjševanje energetske revščine.

Vlada napoveduje zmanjšanje števila energetsko revnih gospodinjstev
22. 11. 2023 13.28Vlada bo predvidoma prihodnji teden sprejela akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine, s katerim želijo delež energetsko revnih gospodinjstev do leta 2030 skoraj prepoloviti. Glavnina ukrepov bo v letih 2024–2026, v katerih bo na voljo 34 milijonov evrov. Eko sklad medtem za naslednji petek napoveduje nov razpis za socialno šibkejše.

Donacija občini Nazarje in podjetju Biomasa d.o.o. za obnovo po avgustovskih poplavah
06. 11. 2023 00.15Solidarnostna pomoč s ciljem obnovitve energetskega sistema po naravni nesreči v občini Nazarje.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Toplarna bo poskusila Ljubljančane ogrevati z zemeljskim plinom
05. 09. 2023 14.59V Termoelektrarni-toplarni Ljubljana (Te-TOL) v Mostah so začeli vroče zagonske preizkuse nove plinsko-parne enote. Gre za prve poskuse obratovanja z zemeljskim plinom. Preizkusi naj bi trajali nekaj tednov, nato bo steklo najprej preizkusno, pozneje pa tudi redno obratovanje ogrevanja s plinom. To je načrtovano za prihajajočo ogrevalno sezono.

Vlada bo namenila dodatnih 26 milijonov za zamenjavo starih kurilnih naprav
13. 06. 2023 13.44Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo vrednost projekta zamenjave starih z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami, ki je del načrta razvojnih programov 2023–2026, povečala z 89,5 na 115,3 milijona evrov. Obdobje izvajanja projekta ostaja do konca letošnjega leta.

Vas, kjer elektriko plačujejo ceneje
06. 06. 2023 12.34Si predstavljate, da bi živeli v kraju, kjer ne bi plačevali položnic za elektriko, pa bi kljub temu lahko kuhali, prali, likali, se greli in prižigali luči? Utopija ali realnost? Morda enkrat v prihodnosti celo realnost, ki pa se ji zaenkrat približujejo v vasi Luče, kjer so pred leti oblikovali prvo energetsko delno samooskrbno skupnost pri nas. Gre za pilotni projekt Compile, podprt tudi s strani evropskih sredstev. Ta sicer zahteva še precej izboljšav, predvsem z zmogljivejšim in bolj prožnim električnim omrežjem, kar pa je na splošno tudi eno glavnih ozkih grl zelenega prehoda pri nas.