biomasa

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Nova ljubljanska plinsko-parna enota v poskusnem obratovanju

17. 10. 2024 12.14

Nova plinsko-parna enota v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (TE-TOL) v Mostah je po pojasnilih Energetike Ljubljana že v poskusnem obratovanju, temu bo sledil njen polni zagon. V času poskusnega obratovanja bodo v soproizvodnji že proizvajali elektriko in toploto, ki bosta šli v omrežja.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja

07. 10. 2024 06.00

Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?

03. 10. 2024 06.00

Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

'Nova zakonodaja ne prispeva k zelenemu prehodu in je ustavno sporna'

09. 04. 2024 20.11

Uveljavitev energetskega zakona, ki prepoveduje vgradnjo plinskih kotlov v stanovanjske novogradnje, je škodljiva, so prepričani distributerji, ki pravijo, da nova zakonodaja v ničemer ne prispeva k zelenemu prehodu in je v delih tudi ustavno sporna. Zakon tudi ne upošteva realnega stanja na terenu, dodajajo. Predlog zakona je sicer veliko prahu dvignil že zaradi idej o omejevanju uporabe biomase, pod parolo "drv ne damo" se mu je obetal celo referendum.

Kumer občine in dobavitelje poziva k ukrepanju za znižanje cen ogrevanja

16. 02. 2024 16.54

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo dobavitelje in občine pozivajo k največjim mogočim naporom za znižanje izhodne cene toplote v sistemih daljinskega ogrevanja, da bodo imeli odjemalci sprejemljiv strošek ogrevanja. Na ministrstvu sicer ugotavljajo, da med izvajalci gospodarske javne službe daljinskega ogrevanja primanjkuje ambicij za spremembe.

V NSi vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma: 'Obljube nam ne zadoščajo'

31. 01. 2024 15.11

DZ bo o primernosti predloga energetskega zakona za nadaljnjo obravnavo odločal po obravnavi predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o tem zakonskem predlogu. Nasprotujejo mu tudi v SDS, koalicija pa vztraja, da si zasluži podporo. Vladna stran je medtem še enkrat zagotovila, da bodo določila glede naprav na lesno biomaso umaknili.

Biomasni center Nazarje: z lesom ogrevajo šolo, zdravstveni dom, občino, naselje

30. 01. 2024 19.56

Prepovedi peči na lesno biomaso v strnjenih naseljih v novem predlogu energetskega zakona ne bo, je po burnem odzivu opozicije in dela javnosti dejal predsednik vlade. Ravno nasprotno: "Naša energetska prihodnost temelji prav na lesni biomasi," je poudaril Golob, vendar mora ta namesto v starih izgorevati v novih kurilnih napravah. Kako bo država spodbujala zamenjavo starih kotlov in kje v Sloveniji se z lesom že ogreva celoten kraj?

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso

29. 01. 2024 13.58

Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'

28. 01. 2024 18.01

Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Donacija občini Nazarje in podjetju Biomasa d.o.o. za obnovo po avgustovskih poplavah

06. 11. 2023 00.15

Solidarnostna pomoč s ciljem obnovitve energetskega sistema po naravni nesreči v občini Nazarje.

KOMENTAR: Medvedi so z nami od nekdaj

14. 05. 2023 10.40

Del moje družine izhaja iz Notranjske. Včasih, zelo redko, smo šli tja na obisk, izlet. Spomnim se, da so nas nekoč številne očetove tete peljale nabirat divje maline. Preden smo začeli, so se malo zafrkavale iz mestnih otrok in nas v prijetno zvenečem notranjskem narečju opozorile, da lahko skozi gosto malinovo grmovje pogleda tudi kakšna kosmata šapa, ki pa naj jo raje kar pustimo pri miru. Sobivanja z medvedi so bili tam vsi navajeni in se niso preveč sekirali. Seveda je bilo to leta nazaj in zdaj je medvedov več, več pa je tudi ljudi, ki zasedajo območja, ki so nekoč pripadala samo gozdu, divjim malinam in medvedom.

Električna vozila naj bi poskrbela za razcvet sončne in vetrne energije

25. 10. 2022 15.13

Do leta 2030 naj bi se po evropskih cestah vozilo na milijone električnih avtomobilov, samo na nemških cestah naj bi jih bilo do takrat enajst milijonov. Strokovnjaki poudarjajo, da bomo z vsakim takšnim vozilom manj odvisni od nafte, pa tudi od zemeljskega plina in jedrske energije. Zaradi revolucije na cestah bosta sončna in vetrna energija neizogibno postali prevladujoča vira energije, ocenjujejo.

Zmagovalna kombinacija, ki ustvarja prihranke pri ogrevanju

26. 09. 2022 00.15

Pred nami so hladnejši mesec in številne skrbi, kaj nas čaka letošnjo zimo. Zaradi energetske krize se vse pogosteje soočamo z dilemo, kako zagotoviti ugodno bivanje, ne da bi pri tem sklepali kompromise pri udobju. Modri rešitvi, o katerih je vredno razmisliti, zagotovo predstavljata toplotna črpalka in prezračevalni sistem. Zakaj? Z njima si zagotovimo udobno in ugodno bivanje, hkrati pa njuna vgradnja ne terja veliko časa.

Še pred sezono ogrevanja je lesene pelete skoraj nemogoče dobiti

19. 07. 2022 19.49

Ne le pri zemeljskem plinu in elektriki, pravi kaos je zavladal tudi na trgu drugih energentov. Skladišča dobaviteljev lesne biomase, predvsem peletov, so prazna, cene pri ponudnikih, ki jih še zagotavljajo, pa letijo v nebo. Na drugi strani pa absurd: Slovenija kot četrta najbolj gozdnata evropska država očitno svojega bogastva ne zna izkoristiti, les celo uvažamo.

Fosilni ujetniki v imenu energetske krize

07. 07. 2022 14.34

Ob podražitvah energije, ki jim ni videti konca, postajamo fosilni ujetniki, opozarjajo nevladne organizacije. Odprava okoljskih dajatev, ki so namenjene zeleni tranziciji in modernizaciji prometa, ni okoljsko vzdržna. Reševanje energetske krize in problema energetske draginje mora zato biti nujno tudi trenutek osvobajanja ljudi od fosilnih goriv in fosilne industrije, opozarjajo. Organizacije so Ministrstvu za infrastrukturo posredovale predloge kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov, ki povezujejo reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev

18. 04. 2022 18.26

Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

'Državo imamo zato, da ščiti potrošnike, ne pa da se ukvarja s tržnim gospodarstvom'

28. 01. 2022 06.00

Kurilne sezone bo kmalu konec, energetska revščina je vse hujša, vlada pa še ni sprejela predloga z enkratno pomočjo. Ponudniki energije nasprotno kot pravniki trdijo, da je vse po pravilih in da je treba obravnavati vsako pogodbo posebej. Bi tako kot pri elektriki stanovalci tudi pri plinu lahko računali na vavčer? Zakaj se ne odpove trošarinam, omrežninam in zniža položnice za polovico?

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

V Nazarjah zagorelo v objektu za izdelavo biomase

06. 01. 2020 08.02

Gasilci so v Nazarjah pogasili večji požar, ki je izbruhnil v objektu podjetja, kjer izdelujejo biomaso. Vzrok požara še ni znan, ogleda kraja dogodka pa policisti še niso opravili.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali

04. 10. 2019 10.26

V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

V Sloveniji dve tretjini habitatov v slabem ali zelo slabem stanju

29. 06. 2019 07.00

"V nekih normalnih geoloških dobah, brez ekstremnih naravnih pojavov, brez nekih katastrof iz okolja, je evolucijsko izumiranje ocenjeno na 10 vrst na leto, danes smo pri 26.000 vrstah!" tako nazorno nam problem izumiranja živalskih in rastlinskih vrst predstavi dr. Tom Turk z Biotehniške fakultete v Ljubljani.

Les je najcenejši, utekočinjen naftni plin najdražji

09. 01. 2019 07.22

Veste, kateri energenti so najbolj učinkoviti, kateri najdražji in kateri ravno pravi za vaš dom? Te dni mnoge Slovence zebe, saj si zaradi revščine ne morejo privoščiti, da bi svoj dom ogrevali na prijetnih 22 stopinj Celzija. O cenah, možnih rešitvah in izhodih iz energetske revščine smo govorili z energetskim svetovalcem Bojanom Žnidaršičem.

Povprečni znesek za ogrevanje 1500 evrov

16. 10. 2018 08.45

Ste vedeli, da je najpogostejši način ogrevanja v Sloveniji (še vedno) centralno? Raziskava je še pokazala, da povprečna slovenska družina v času sezone za ogrevanje porabi 1500 evrov.