biologijo

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Tabletka proti staranju?
02. 02. 2025 10.11Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Björk ima upanje za planet: Vedno so bile apokalipse, a biologija vedno zmaga
23. 01. 2025 06.00Pevka Björk ostaja optimistična glede prihodnosti planeta, saj je prepričana, da biologija vedno zmaga. Islandka je v novem intervjuju spregovorila tudi o prihodnosti Zemlje in dejala, da se veseli letošnjega leta, kljub raznim grožnjam, ki grozijo Zemlji. Zvezdnica je dolgoletna aktivistka, ki opozarja na okoljske probleme, prav to pa je tudi tematika njenega filma, ki ga je izdala septembra 2024.

Ribič v Istri v objektiv ujel morskega psa orjaka
19. 12. 2024 09.43Neverjeten posnetek prihaja iz Istre. Poklicni ribič je na vzhodni obali Istre v objektiv ujel morskega psa orjaka, ki je na gladini plaval le 200 metrov od obale.

Med prejemniki Zoisovih in Puhovih nagrad Igor Akrapovič in Ivan Šprajc
28. 11. 2024 21.53V Cankarjevem domu so podelili 15 državnih nagrad za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke. Prejemnikom Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj ter ambasadorki znanosti je čestital tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril pomen vlaganja v znanost in razvoj za družbeni napredek.

Filmske zvezde počastile legendarno kariero igralca Samuela L. Jacksona
24. 10. 2024 19.08V Muzeju moderne umetnosti v New Yorku so praznovali imenitno kariero Samuela L. Jacksona. Tradicionalnega dogodka, ki je letos potekal že 16. leto zapored, so se udeležile številne filmske zvezde. V govoru sta se 75-letnemu igralcu med drugim poklonila tudi igralski kolega Denzel Washington in filmski ustvarjalec Spike Lee.

Brez rastlinjaka ne bi preživele zime, na toplo gredo za 25.000 evrov
14. 10. 2024 15.23Iz ljubljanskega botaničnega vrta sredozemske rastline ponovno selijo v koprsko vrtnarijo, saj zaradi porušenega prezimovalnega rastlinjaka leta 2020 še vedno nimajo primernega rastlinjaka. Gre za dragoceno zbirko več kot 500 rastlin, med katerimi so tudi najstarejši primerki. Ob tem znova opozarjajo na prostorsko stisko, pa tudi na peticijo za ohranitev vrta, ki jo bodo posredovali pristojnemu ministru.

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Nobelova nagrada za fiziko letos za odkritja na področju strojnega učenja
08. 10. 2024 12.51Nobelovo nagrado za fiziko bosta letos prejela ameriški znanstvenik John J. Hopfield in britansko-kanadski znanstvenik Geoffrey E. Hinton za temeljna odkritja in izume, ki omogočajo strojno učenje z umetnimi nevronskimi mrežami, je sporočila švedska kraljeva akademija znanosti. Njuno delo je bilo ključno za razvoj umetne inteligence.

Kako ravnati v primeru ugriza kače? Izsesavanje rane ni priporočljivo
03. 10. 2024 19.13Kako ravnati, če nekje v naravi srečate strupeno kačo oziroma pri nas modrasa ali gada? Paničen tek nam ne bo pomagal, pojasnjujejo biologi. V ljubljanskem Kliničnem centru so pred kratkim s protistrupom uspešno zdravili moškega, ki ga je v roko ugriznil modras. Letno pa obravnavajo in zdravijo pet do deset takšnih primerov ugrizov kač, kjer bolnik potrebuje protistrup.

Vsi so iskali progastega goža, našli so jih pet
19. 09. 2024 08.39Slovenski raziskovalci so javnost znova prosili za pomoč pri odkrivanju progastega goža, največje kače pri nas, ki ni strupena. Dobili so 50 ovekovečenj različnih vrst kač po vsej državi, pet pa je bilo tistih iskanih – vse iz slovenske Istre. "Velik odziv na akcijo je pokazal, da ljudje spoštujejo kače in jih iz leta v leto bolje poznajo," so prepričani.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen
20. 08. 2024 11.34Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Na slovenski obali rjava sluz, na Hrvaškem bela pena
22. 06. 2024 11.09Že več dni lahko obiskovalci slovenskih obmorskih mest na gladini morja opažajo pojav, poznan kot sluzenje. V preteklih dneh je bilo to sprva opaženo v globljih vodnih slojih, zdaj pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja. Čeprav zdravja kopalcev sluz sicer ne ogroža, se izpostavljanje vseeno odsvetuje. Medtem je veter sluz, ki se je pojavila tudi ob hrvaški obali, že razpihal in obalo prekril z belo peno.

Ob italijanski in vzhodni obali Jadranskega morja se širi strupen ognjeni črv
22. 06. 2024 09.49Ob italijanski obali se zaradi vročinskih valov in višje temperature v morju širi ognjeni črv, ki bi lahko povzročal nevšečnosti turistom. Ob stiku s to vrsto morskih črvov se sproščajo toksini, zaradi česar lahko ljudje utrpijo srbečico, dražeč občutek in otrplost na prizadetem mestu. Po dosedanjih podatkih ob slovenski obali ognjenega črva še ni. Črv lahko v dolžino meri do 30 centimetrov.

Za ohranitev Botaničnega vrta v Ljubljani doslej 7600 podpisov
01. 06. 2024 11.38Botanični vrt Univerze v Ljubljani je pod peticijo, s katero želi preprečiti odvzem dela zemljišča za načrtovano širitev železniške proge, doslej zbral nekaj več kot 6100 podpisov prek spleta in 1500 podpisov v fizični obliki, je sporočil vodja vrta Jože Bavcon.

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja
30. 05. 2024 06.00Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

V Jadranskem morju ujeli skoraj 200 kilogramov težkega morskega psa
18. 05. 2024 20.25V bližini Budve v Črni gori je ribič ujel tri metre dolgega sinjega morskega psa, ki tehta skoraj 200 kilogramov.

To naravno kozmetiko uporablja Iva Krajnc Bagola
17. 01. 2022 09.22Na slovenskem trgu se je pojavila najbolj ekološka in naravna kozmetika Active Luxe, ki je 100% učinkovita in dokazano zavira proces staranja kože.

Iva Krajnc Bagola razkriva svojo 3-minutno lepotno rutino
21. 02. 2022 00.15Zakaj priljubljena filmska igralka ter Elle Woman 2019 Iva Krajnc Bagola ne potrebuje botoxa? Razkrila je, katera naravna kozmetika ji pomaga, da izgleda čudovito tudi brez ličil.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Alge in madež na Savi Dolinki: Jeseniška komunala očitke zavrača
07. 05. 2024 08.27Javno komunalno podjetje iz Jesenic je od lanskega poletja iz čistilne naprave v Savo Dolinko večkrat izpustilo odpadne vode temne barve in vonja po detergentih, opozarja Društvo za varstvo okolja Bled. To bi lahko bil razlog, da so v akumulacijskem jezeru Moste zacvetele alge in povzročile rjav madež. "Centralna čistilna naprava Jesenice obratuje v okviru zakonsko določenih parametrov in v skladu z veljavnimi predpisi," na očitke odgovarjajo v Javnem komunalnem podjetju Jesenice.

Nova uspešna metoda, ki sočasno prepoznava znane in neznane viruse
23. 04. 2024 17.35Na Nacionalnem inštitutu za biologijo so predstavili uspešnost in velik potencial metode, ki jo v zadnjih letih razvijajo za prepoznavanje velike količine virusov. Metoda ima potencial, da postane prevladujoča za iskanje novih, še neznanih virusov, predvsem tistih, ki povzročajo bolezni pri rastlinah, živalih in tudi človeku.

Žalosten prizor, ki skrbi ekologe: jezero v BiH umazano rjave barve
09. 04. 2024 11.52Voda v Jablaniškem jezeru, ki se razteza od Konjica do Jablanice, je postala umazano rjave barve, zaradi česar so zaskrbljeni tako domačini kot ekologi. Razlog je prekomerno cvetenje alg, pojav, ki se zadnja leta pogosto pojavlja v spomladanskem obdobju. Povzroča pa ga – kdo drug kot človek.

Glastonbury 2024: Dua Lipa, Coldplay, SZA in Shania Twain
14. 03. 2024 18.11Festival Glastonbury na Otok vsako leto privabi številne glasbene navdušence, saj se na odrih med nastopajočimi zvrstijo številni priljubljeni glasbeniki. Tudi letošnja edicija ne bo izjema, organizatorji pa so končno objavili seznam izvajalcev, ki bodo zadnje dni junija zasedli odre enega najbolj priljubljenih festivalov.

Slovenija v preteklem obdobju počrpala vsa evropska sredstva
14. 03. 2024 14.47Vlada se je seznanila s poročilom o napredku pri koriščenju sredstev evropske kohezijske politike med letoma 2014 in 2020 ter 2021 in 2027. "Slovenija je s koncem leta 2023 kot ena bolj uspešnih držav v EU zaključila prvo programsko obdobje in izkoristila vsa razpoložljiva evropska kohezijska sredstva," je povedal minister Aleksander Jevšek.

V Tržaškem zalivu morski pes orjak
13. 03. 2024 16.54Skupina na čolnu, ki je plul v Tržaškem zalivu, je bila presenečena. Med Križem in Nabrežino so namreč opazili osemmetrskega morskega psa. Morskemu psu orjaku sicer grozi izumrtje.

Družbenopolitične posledice nezdravljenih travm
09. 03. 2024 09.04V današnjem času se vse pogosteje srečujemo z besedo travma. Opaziti je, da se mnogi vse bolj zavedamo, da nerešeni vzorci, nenaslovljene travme in nezaceljene rane močno vplivajo na naše vsakdanje življenje; na partnerske, prijateljske in družinske odnose, na odnos do sebe in drugih bitij, na odnos do stvari in okolja ter navsezadnje tudi na naše telesno in mentalno zdravje.

Na območju Podrožniške poti bodo zaradi varnosti odstranili še 21 dreves
20. 02. 2024 16.38Ob Podrožniški poti v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v Ljubljani bodo zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev odstranili še 21 oslabljenih, nevarnih, bolnih in suhih dreves, je na novinarski konferenci pojasnil Jurij Kobe z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Mol. Dela bodo izvajali predvidoma od srede do začetka marca.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'
21. 01. 2024 18.47V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?