biologija

S preizkusom iz slovenščine se je začel NPZ
24. 03. 2025 09.46S preizkusom iz slovenščine oziroma na narodnostno mešanih območjih iz italijanščine in madžarščine se je začelo obvezno nacionalno preverjanje znanja (NPZ) za učence 3., 6. in 9. razredov. Dosežek devetošolcev bo po novem lahko vplival na vpis v srednje šole.

Sprememba tik pred zdajci: za opravičilo ne bo treba plačati
21. 03. 2025 17.14Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo, so si pa na Združenju za pediatrijo tik pred zdajci premislili: za zdravniško nebo treba plačati.

Anamarija je doktor medicine, težke življenjske preizkušnje so v njej prebudile druge strasti
09. 03. 2025 09.30Anamarija Truden je po izobrazbi doktor medicine, a še pred dokončanim študijem se je po spletu okoliščin začela spraševati, ali je medicina resnično to, kar si želi. Veliko strast in veselje je našla v kuhanju, zato prihaja v novo sezono MasterChefa Slovenija.

Björk ima upanje za planet: Vedno so bile apokalipse, a biologija vedno zmaga
23. 01. 2025 06.00Pevka Björk ostaja optimistična glede prihodnosti planeta, saj je prepričana, da biologija vedno zmaga. Islandka je v novem intervjuju spregovorila tudi o prihodnosti Zemlje in dejala, da se veseli letošnjega leta, kljub raznim grožnjam, ki grozijo Zemlji. Zvezdnica je dolgoletna aktivistka, ki opozarja na okoljske probleme, prav to pa je tudi tematika njenega filma, ki ga je izdala septembra 2024.

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap
10. 10. 2024 08.09Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev
27. 08. 2024 06.00Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Slovenski dijaki z medaljo z olimpijskih iger v biologiji
18. 07. 2024 20.11Slovenija je dosegla nov olimpijski uspeh, tokrat sicer ne na področju športa, ampak znanja. Ekipa slovenskih dijakov se je z olimpijskih iger v biologiji, ki so bile letos v Kazahstanu, vrnila s štirimi medaljami. Kar dokazuje, da imamo v Sloveniji znanstvene talente, ki nam jih lahko svet zavida.

Magistrski študijski program Industrijska farmacija
29. 05. 2024 00.15V študijskem letu 2024/2025 na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani ponovno vabimo k vpisu plačljivega študijskega programa Industrijska farmacija, ki poteka v angleščini. Eden izmed ključnih motivov za uvedbo takšne vrste študijskega programa je velika potreba po mednarodnih in domačih strokovnjakih iz področja farmacije in industrijske farmacije, zaradi razvoja farmacevtske industrije v Sloveniji in širše.

V javnost prihaja še nikoli videna zasebna Darwinova knjižnica
12. 02. 2024 13.24Prvič po smrti Charlesa Darwina leta 1882 so sestavili in razkrili njegovo osupljivo knjižnico, v kateri se skrivajo številne knjige, brošure in revije, ki jih je vplivni naravoslovec citiral in bral. Ob 215. obletnici bo raziskovalna skupina izdala 300 strani dolg katalog, v katerem je zbranih 7400 naslovov in 13.000 zvezkov, ki so bili v njegovi lasti.

Kako med prazniki lažje obvladovati stres in se zbližati z bližnjimi?
24. 12. 2023 17.51"Včasih tako hitimo skozi dan, da le bežno zares vidimo celo ljudi, ki so nam najbližje," pravi Katarina Cerar Bajde, predsednica Društva za razvijanje čuječnosti. V teh besedah bi se lahko našel skoraj vsak, le redki pa znajo sami "ustaviti čas" in "živeti v trenutku". "Največ, kar lahko ponudimo sočloveku, je naša prisotnost, pa naj se sliši še tako klišejsko," pravi naša sogovornica, ki je predlagala nekaj vaj, s katerimi bomo ozavestili svoje doživljanje in se tudi s svojimi najbližjimi zbližali še bolj. Konec koncev, če nas pretirano skrbi, smo nervozni in napeti, nismo dobra družba.

Po nasvet o politiki k svojim kloniranim psom. Kdo je novi argentinski predsednik?
21. 11. 2023 11.51Poznan je pod imeni norec, lasulja, volk. Spolna vzgoja je marksistična zarota za uničenje družin, doma ima klonirane mastife, ki so njegovi "otroci s štirimi tačkami", ljudem pa bi po njegovem mnenju moralo biti dovoljeno prodajati organe. O kom govorimo? O novem argentinskem predsedniku, kakopak, Javierju Mileiu.

Sienna Miller pričakuje drugega otroka
21. 08. 2023 21.20Angleška igralka Sienna Miller pričakuje drugega otroka. Veselo novico je razkril ameriški medij, ki je objavil nosečniške fotografije zvezdnice.

27-krat opravljal izjemno težek državni izpit, zdaj razmišlja, da bi prenehal
27. 06. 2023 10.2256-letni Liang Ši že 27 let opravlja izpit gaokao, ki slovi po svoji težavnosti, je pa ključen za vpis na univerze. A Ši nikoli ni preveč zadovoljen s svojim rezultatom, čeprav je v preteklosti dosegel zavidljive rezultate. Letos pa mu je izpit šel slabše, Ši je razočaran in razmišlja, da izpita ne bi več opravljal.

Nov padec podpore Golobovi vladi. 'Tako predstavljena davčna reforma je politična smrt'
27. 03. 2023 18.23O razlogih in političnih posledicah zadnje javnomnenjske raziskave, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, smo se v tokratni epizodi Popkasta pogovarjali Igorjem Lukšičem in Primožem Cirmanom. Rezultati kažejo, da ima vlada Roberta Goloba slabih deset mesecev po oblikovanju prvič več nasprotnikov kot podpornikov.

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'
12. 03. 2023 19.47Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Kdo kupuje stanovanja za do osem milijonov, ki vas odpeljejo okoli sveta? Kaj dobi?
12. 02. 2023 09.41Čeprav manjkata še dve leti do trenutka, ko naj bi bila dokončana velika stanovanjska ladja MV Narrative, je ogromno stanovanj na njej že prodanih, pravijo v družbi. Je pa na ladji, katere gradnjo so zaupali hrvaškemu Brodosplitu, med drugim na voljo še nekaj zelo luksuznih stanovanj za slabih osem milijonov evrov. Torej za denar, za katerega bi denimo lahko kupili razkošno stanovanje v New Yorku ali razkošno hišo v Los Angelesu.

EEG v ušesih, napoved bolezni: podatki pa tudi zavarovalnici in delodajalcu?
21. 01. 2023 10.17Kako se bomo zdravili v prihodnosti? Veliko vlogo naj bi v našem zdravju igrale nove tehnologije, tudi umetna inteligenca. Trendi kažejo, da naj bi se velik del zdravljenja preselil na domove – s pomočjo pripomočkov, aplikacij, preko katerih bi izmenjavali podatke z zdravstveno ustanovo. A to s seboj prinaša etična in varnostna tveganja. Si res želite leta vnaprej vedeti, kakšna bolezen vas bo pestila? Je sploh mogoče povsem zavarovati medicinske podatke? In kdo naj ima od njih korist? Le pacient? Zavarovalnice? Delodajalci? Strokovnjaki so jasni – veliko dela čaka zakonodajalce. Vprašanje pa je, če so zmožni s hitrostjo svojega dela slediti hitrosti tehnološkega razvoja – in ga tudi razumeti v vseh njegovih dimenzijah.

Naravnani 'negativno': od vprašanja preživetja do več stresa
05. 06. 2022 13.50Zakaj so negativne novice bolj priljubljene od pozitivnih? Zakaj radi pišemo in beremo negativne komentarje? Kar nekaj ima z vsem skupaj opraviti biologija. Znanstveniki so namreč ugotovili, da smo evolucijsko naravnani tako, da dajemo večjo težo negativnim izkušnjam kot pozitivnim.

Znanstveniki odkrili novo vrsto žuželk
28. 01. 2022 09.10V zahodni Ugandi so odkril novo vrsto žuželk. Novo bitje spada v skupino izjemno redkih žuželk, saj so njegovega najbližjega sorodnika nazadnje videli leta 1969.

Detektivi bodo brezplačno svetovali strankam
20. 10. 2021 16.59Detektivska zbornica Slovenije bo v četrtek, na obletnico dneva ustanovne skupščine leta 1994, že četrto leto zapored pripravila probono dan detektivske dejavnosti. Detektivi bodo predstavili svoje delo in brezplačno delili nasvete strankam, ki se bodo predhodno najavile.

Nobelov nagrajenec za fiziko poziva k hitrim podnebnim ukrepom
05. 10. 2021 15.05Letošnji Nobelov nagrajenec za fiziko Giorgio Parisi je danes po razglasitvi nagrajencev opozoril na izzive podnebnih sprememb. Po njegovem so nujne jasne odločitve v boju proti segrevanju ozračja.

Nobelova nagrada za razumevanje kompleksnih fizikalnih sistemov
05. 10. 2021 12.01Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko so prejeli Japonec Sjukuro Manabe, Nemec Klaus Hasselmann in Italijan Giorgio Parisi za prispevek k vzpostavljanju podnebnih modelov in razumevanju kompleksnih fizikalnih sistemov, so sporočili iz Stockholma.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali
01. 10. 2021 08.42Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Spoznajte učitelje resnozabavne spletne učilnice 5ka
28. 09. 2021 13.14Na VOYO predstavljamo novo učno pomoč, ki smo jo poimenovali 5ka. Z resnozabavno spletno učilnico bodo osnovnošolci svoje znanje lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali in utrjevali. Kdo so učitelji, ki so poskrbeli, da je posnetih vseh 1100 videov in da je na voljo vseh 12 predmetov? Spoznajte jih!

5KA: Zabavnoresna spletna učilnica za pomoč otrokom in staršem
23. 09. 2021 14.55V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Treba bo vložiti veliko truda, da jih zapolnijo, nadgradijo in utrdijo. Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO-storitev, zabavnoresna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA.

Tina Šutej peta v finalu skoka s palico na OI, zmagala Nageotte iz ZDA
05. 08. 2021 15.23Slovenska rekorderka Tina Šutej je v finalu skoka s palico na olimpijskih igrah v Tokiu delila peto mesto, preskočila je 4,50 m. Na naslednji višini, 4,70 m, so bile uspešne le štiri tekmovalke, ki so se borile za odličja. Prvega na velikih tekmah je z zmago dosegla Američanka Katie Nagoette, ki je edina preskočila 4,90 m.