biolog

Umor italijanskega znanstvenika v Kolumbiji: dele trupla našli v več vrečah
14. 04. 2025 12.21V Kolumbiji poteka mednarodna preiskava, v katero so vključeni tudi italijanski preiskovalci. V začetku aprila je namreč skupina otrok našla kovček, v katerem so bili deli trupla italijanskega biologa. Pozneje so v reki našli še tri vreče s posmrtnimi ostanki. Preiskava poteka v več smereh, ena od teorij domneva, da se je Italijan znašel ob napačnem času na napačnem mestu.

Med kamni našla izjemno redkega mavričnega morskega polža
12. 02. 2025 20.16Britanka Katie Maggs je med potapljanjem v bližini Cornwalla zagledala posebno morsko bitje mavrične barve. Gre za redko vrsto morskega polža, znanega pod imenom Babakina anadoni.

'Zaprto' piše na vratih Tropske hiše v Celju
16. 12. 2024 17.02Že več kot leto dni, vse od lanskega novembra, v Tropski hiši v Celju čakajo na odločitev ministrstva za naravne vire in prostor, ali jim bodo podaljšali dovoljenje za prikazovanje živali javnosti. Sami so prepričani, pravi biolog in ustanovitelj Tropske hiše Simon Cirkulan, da imajo njihove živali dobre bivalne pogoje. Temu je prikimal tudi pristojni inšpektorat, Zavod za varstvo narave pa ravno obratno. Pogoje za nekatere živali bi spremenili, a prav te spremembe bi bile, pravijo v Tropski hiši, za živali usodne. In kako dolgo čakanje na dovoljenje pojasnjujejo na ministrstvu?

Invazivne orjaške kače na Floridi pojedo vse, od jelena do aligatorja
02. 11. 2024 14.59Trditve Donalda Trumpa, da migranti v Ohiu jedo mačke in pse, so se izkazale za neutemeljene. A na Floridi so hišni ljubljenčki in preostale živali zelo zlahka hrana nečemu drugemu. No, to niso ljudje, temveč orjaške invazivne kače.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?
27. 10. 2024 10.24Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Slovenskega ribiča v hrvaškem morju napadla barakuda
26. 09. 2024 13.25Podvodnega ribiča iz Slovenije je v torek blizu dalmatinskega otoka Žirje napadla barakuda. Riba je slovenskega ribiča napadla, potem ko jo je ustrelil s podvodno puško. Po napadu so ga zaradi poškodb glave prepeljali v eno od splitskih bolnišnic in ni v življenjski nevarnosti.

V zalivu našli truplo beluge Hvaldimirja, ki bi lahko bil 'ruski vohun'
01. 09. 2024 17.40Belugo z vzdevkom Hvaldimir so na Norveškem prvič opazili leta 2019 nedaleč od ruskih voda. Kit je imel okoli trupa pripet pas, kar je hitro sprožilo govorice, da bi bil lahko v resnici ruski vohun. Zdaj pa so v zalivu Risavika odkrili njegovo truplo. "Ni jasno, kaj je vzrok za njegov pogin," je ob tem povedal morski biolog Sebastian Strand ter dodal, da kit ni imel večjih zunanjih poškodb.

Na Mljetu opazili veliko plamenko s strupenimi bodicami
08. 08. 2024 09.18V Narodnem parku Mljet so opazili strupeno veliko plamenko, tujerodno invazivno vrsto ribe s strupenimi bodicami, so potrdili predstavniki parka v južni Dalmaciji. Ob tem so opozorili, da je pojav te ribe le eden od znanilcev nove podobe Jadranskega morja.

Po smrti 19-letnice Romuni v odstrel skoraj 500 medvedov
15. 07. 2024 20.45Romunski parlament je potrdil odstrel skoraj 500 medvedov v letošnjem letu kot ukrep uravnavanja prevelike populacije medvedov. Odločitev so poslanci sprejeli po smrtonosnem napadu zveri na pohodnico v romunskem delu Karpatov na nujni seji parlamenta, ki jo je med poletnimi parlamentarnimi počitnicami sklical premier Marcel Ciolacu.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?
13. 07. 2024 07.00Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

Nogometaš propagiral 'praženje' na soncu in razjezil dermatologe: raka je vse več
10. 07. 2024 08.07"Če verjamete, da se kožni rak pojavi zaradi sonca, ste kralj nevednosti." Ne gre za izjavo kakšnega dermatologa ali zdravnika, ampak komentar nogometaša Marcosa Llorenteja uporabniku družbenih omrežij, ki je športnika kritiziral, ker se je hvalil, da se je v kritičnem delu dneva štiri ure brez zaščite izpostavljal soncu. Llorentejev odnos je opozoril na nevaren trend na družbenih omrežjih, kjer se propagira sončenje brez zaščite - medtem ko je kožnega raka vse več.

Prva naravovarstvena nagrada Društvu za opazovanje in proučevanje ptic
14. 06. 2024 18.10V Parku Škocjanske jame so prvič v zgodovini podelili Nagrado Rada Smerduja, ki je najvišje državno priznanje za prizadevanja na področju ohranjanja narave. Med 10 finalisti, posamezniki in organizacijami je nagrado za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic. Posebno zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.

Garnbretova in Potočar najuspešnejša športna plezalca v letu 2023
01. 02. 2024 20.03Planinska zveza Slovenije je danes v Ljubljani podelila priznanja za vrhunske dosežke v alpinizmu, športnem in lednem plezanju ter turnem smučanju za leto 2023. V športnem plezanju sta lovoriko znova osvojila Janja Garnbret in Luka Potočar, za življenjsko delo v alpinizmu so se poklonili Kazimirju Drašlarju - Mikcu.

Biolog in hidrolog pred preiskovalno komisijo DZ: Trasa kanala C0 ni primerna
23. 01. 2024 06.31Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po besedah biologa Andreja Uršiča še vedno smatra, da trasa kanala C0 v Ljubljani ni primerna, saj povečuje tveganje ogroženosti za oskrbo Ljubljane s pitno vodo. Tudi hidrologi menijo, da obstajajo tehnologije in sredstva, da bi ta kanal potegnili drugje, je dodal profesor Mihael Brenčič. Odločitve glede projektov, kakršen je povezovalni kanal C0 Ljubljani, morajo biti sprejete transparentno in strokovno, je v pričanju pred preiskovalno komisijo DZ poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. Njen lanski poziv, da se gradnja projekta začasno ustavi, pa je bil posledica njene ocene, da javnost nima dovolj informacij, je dodala.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov
17. 01. 2024 15.40Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Na Krasu vendarle izpeljali pogozdovanje z dronom
29. 12. 2023 19.47Na Krasu so vendarle izpeljali pred dvema tednoma načrtovano pogozdovanje z dronom. Približno 2500 semenskih kroglic maklena, trokrpega javorja in lipe so odvrgli na območju pod Seli na Krasu, kjer je lani divjal največji požar v zgodovini naše države.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?
13. 12. 2023 15.59Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

V Tropski hiši na svet prikukala dvojčka moholijevih galagov
11. 12. 2023 21.42V Tropski hiši v Celju so se razveselili dveh novih članov – dvojčkov moholijevih galagov. Samec Amani in samička Ayanna sta tako že drugič postala starša. Gre sicer za majhne afriške polopice s prepoznavnimi velikimi uhlji ovalne oblike.

10. obletnica smrti Paula Walkerja: pretepač, ki se je spremenil zaradi hčerke
30. 11. 2023 14.0230. novembra 2013 je svet pretresla tragična vest, da je v prometni nesreči življenje izgubil Paul Walker. Igralec, ki je bil ravno sredi snemanja sedmega dela filma Hitri in drzni, je imel izjemno zanimivo življenje, kot je razkril njegov brat, pa ni bil med najbolj pridnimi. Prelomnica, ki mu je spremenila pogled na svet, je bilo rojstvo njegove hčere Meadow, saj se je zaradi nje nekoliko umiril.

Orke potopile jadrnico, napad je trajal 45 minut
08. 11. 2023 10.43Jata ork je napadla jadrnico, ki je plula ob obali Maroka, in jo potopila. Gre za zadnji v nizu vse pogostejših napadov na čolne.

Nova obetavna metoda za zdravljenje rakavih tumorjev na mišicah
30. 08. 2023 11.03Znanstveniki so odkrili novo obetavno terapijo za zdravljenje mišičnega raka, ki pogosto prizadene otroke in mladostnike. Kot so v študiji opisali ameriški molekularni biologi, terapija temelji na deaktivaciji pomembne beljakovine, ki zavira rast celic, s tem pa povzroča mutacijo. Ob tem mutirane celice začnejo ponovno rasti, ob njih pa se množijo zdrave celice.

Morski pes v plitvini ugriznil moškega v stopalo
20. 08. 2023 14.55Moški je stal v plitvi vodi na plaži Rabdells v Olivi v španski Valencii, ko ga je nenadoma ugriznil morski pes. Strokovnjaki so analizirali ugriz in ugotovili, da prihaja od morskega modrega psa, ki je bil poleti že večkrat opažen v španskih vodah.

Na hrvaški plaži našli poginulega delfina: 'Ne vemo še, zakaj je poginil'
03. 08. 2023 20.11Slovenka je v sredo na otoku Vir na plaži Puntadura naletela na poginulega delfina ter o tem obvestila pristojne organe. Kot nam je povedala, so pristojni žival prevzeli in odpeljali na analizo. "Za zdaj še ne vemo, zakaj je delfin poginil," pa je dejal hrvaški morski biolog Draško Holcer.

'Znanstvenike prizadene, če so očitki izpostavljeni na tak lahkoten način'
28. 07. 2023 06.00Hubert Potočnik na obtožbe Tine Gaber, partnerke predsednika vlade, da je študija, katere soavtor je, temelj za morebitno sistemsko korupcijo, odgovarja, da so zelo korektno opredelili vse aspekte invazivnosti nutrije na mokriščne ekosisteme ter tudi stroške zmanjševanja populacije. Po njegovih besedah je celoten znesek – torej 539.000 evrov – predstavljal tako upravljanje in spremljanje populacij kot učinkov in je bil delež, ki je bil namenjen le odstranjevanju oziroma odlovu nutrij, "le nekaj odstotkov oziroma morda 10 do 20 odstotkov tega zneska".

Kolikšno škodo Tina Gaber s svojim aktivizmom povzroča Golobovi vladi?
27. 07. 2023 18.42"Nestrokovno, nedopustno, škodljivo." S temi besedami se je na navedbe aktivistke in premierjeve partnerke Tine Gaber, ki avtorju študije o vplivu nutrij Hubertu Potočniku očita sistemsko korupcijo, odzvala Biotehniška fakulteta. Ta opozarja, da so nutrije ne le pri nas, temveč po vsem svetu ena najbolj škodljivih vrst za mokrišča, pa tudi prenašalke številnih, celo za človeka nevarnih patogenov in parazitov. Kolikšno škodo s svojim aktivizmom Tina Gaber sicer povzroča vladi Roberta Goloba? Filozof Boris Vezjak meni, da bi se tako ona kot premier morala najmanj opravičiti, a premier jo brani, da ima vsak lahko svoje mnenje.

'Kokainski morski psi', ki se prehranjujejo z drogo, odvrženo v morje
23. 07. 2023 21.42Vse, kar ljudje vnašamo v svoja telesa, konča v odpadnih vodah in posledično v telesih vodnih organizmov. Zadnje čase pa v morju končajo tudi večje količine droge, ki jo prekupčevalci odvržejo, ko jim na prste stopijo organi pregona. Znanstveniki zato že opozarjajo, da kemikalije vplivajo na vedenje morskih psov, saj je droga v vodi izjemno dobro topna.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'
29. 06. 2023 18.42Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Na Norveško priplula ameriška letalonosilka in 'ruski vohunski kit'. Naključje?
24. 05. 2023 17.02Norveške vode velikokrat obišče kit z vzdevkom Hvaldimir, zdaj pa je norveški direktorat za ribištvo sporočil, naj se ljudje izogibajo stiku z znamenitim kitom belugo, da ga ne bi slučajno poškodovali ali celo ubili. Kit je sicer slavo doživel že leta 2019, ko so na njem opazili posebej izdelano oprsnico z nastavki za kamero, zaradi česar so strokovnjaki menili, da ga je izurila ruska vojska.