biološka zdravila

Okvara rumene pege: 'Nisem dobro videla, črke so mi kar izginjale'

11. 10. 2024 20.21

Vsak četrti, ki je starejši od 65 let, se sooča s starostno okvaro rumene pege. Gre za okvaro, ki povzroča izgubo centralnega vida. Za eno od oblik te bolezni, neovaskularno starostno degeneracijo rumene pege, obstajajo učinkovita biološka zdravila, ki lahko bolezen zelo upočasnijo ali pa izgubo vida celo preprečijo.

Sandoz začenja gradnjo razvojnega centra v Ljubljani

19. 04. 2024 16.08

Švicarski farmacevtski velikan Sandoz je v Ljubljani položil temeljni kamen za center za razvoj podobnih bioloških zdravil. Z naložbo, ki bo omogočila približno 200 novih zaposlitev, bo lokacija ob Verovškovi cesti po načrtih vodstva postala ena od Sandozovih ključnih lokacij za razvoj tovrstnih zdravil.

Boj z rakom: najprej zbolela mlada mamica, nato njena šestletna hči

16. 02. 2024 19.33

Ena od srečnih, pa tudi neverjetnih zgodb, je boj z boleznijo najprej mlade mamice, nato pa še njene šestletne hčerke. Nea Čepelnik, mama treh otrok, je zbolela za rakom dojke pri le 29 letih. Ko se je njeno intenzivno zdravljenje končalo in so kot družina končno spet normalno zadihali, pa je diagnozo Burkittov limfom, ki je eden izmed najhitreje rastočih tumorjev, dobila še njena hčerka Elly.

Tina in Tanja: Jaz razbijem kozarec, ti se jočeš. V redu je!

18. 01. 2024 06.00

Ko se v našem Popkast studiu pojavi duet komičark, Tina Gorenjak in Tanja Kocman, se za razburljivo vsebino ne gre bati. Moči sta združili za aktualno komedijo Na zdravje, v kateri brez zavor in z dobro mero humorja razgalita številne tabuje – od odnosa Slovencev do alkohola do pretresljivih osebnih preizkušenj z zdravjem. Med snemanjem Popkasta s Simonom Vadnjalom je tokrat pokalo steklo, tekle pa so tudi solze.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov

17. 01. 2024 15.40

Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

V Lendavi položili temeljni kamen za gradnjo največje Lekove naložbe do zdaj

11. 12. 2023 06.41

V Lendavi so simbolično položili temeljni kamen za gradnjo centra za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil družbe Lek. Ta je del Sandoza, ki bo za naložbo namenil najmanj 400 milijonov dolarjev, je na slovesnosti v Trimlinih povedal predsednik uprave Leka Robert Ljoljo.

Širitev Sandoza: 'Z izbiro Ljubljane pošilja močno sporočilo'

20. 07. 2023 11.20

Vodilni svetovni proizvajalec generičnih in podobnih bioloških zdravil Sandoz je napovedal, da bo na svoji lokaciji v Ljubljani zgradil najsodobnejši razvojni center. Naložba je vredna 90 milijonov dolarjev (80 milijonov evrov), najsodobnejši center pa bo v Ljubljani zrasel do leta 2026. Kot komentirajo v podjetju, bo center predstavljal pomemben korak pri širjenju zmogljivosti tehničnega razvoja Sandozove biofarmacevtike.

'Žalosti nas, da testiranje novorojenčkov na SMA še vedno ni na voljo'

28. 06. 2023 08.21

Društvo Viljem Julijan je ob svetovnem dnevu presejalnega testiranja novorojenčkov pozvalo k začetku testiranja na spinalno mišično atrofijo (SMA). Otroci s smrtonosnimi redkimi boleznimi, kot je SMA, za katere so že nekaj let na voljo zdravila, v Sloveniji z zdravljenjem začnejo šele po pojavu prvih simptomov, so zapisali v izjavi za javnost.

Nov center bioloških zdravil v Lendavi: odprtih bo 300 delovnih mest

10. 03. 2023 17.21

V Lendavi naj bi v petih letih zrasel visokotehnološki center za proizvodnjo bioloških zdravil v vrednosti 400 milijonov evrov. Zato bodo potrebovali ljudi, ki bodo center gradili in ki bodo v njem delali. Odprtih bo 300 delovnih mest, tudi za visoko usposobljene delavce.

Sandoz bo v Lendavi zgradil nov obrat, naložba vredna 400 milijonov evrov

09. 03. 2023 07.18

Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se v Ljubljani srečala s predsednikom uprave družbe Sandoz Richardom Saynorjem ter predsednikom uprave Leka in predsednikom Sandoza Slovenija Robertom Ljoljem. Vlada je z Lekom podpisala memorandum o soglasju za naložbo v nov visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil. Lekova investicija v Lendavi je vredna okoli 400 milijonov evrov.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Poklukar napovedal konec obvezne nošnje mask

11. 04. 2022 09.57

V nedeljo smo v Sloveniji zabeležili 528 okužb z novim koronavirusom. Kot smo poročali, je svetovalna skupina za covid-19 že predlagala, da bi se ob upadu števila covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih sprostila tudi obveza nošenja mask v zaprtih prostorih. Minister Poklukar je ob strmem padcu okužb napovedal, da se bodo obvezne maske v zaprtih prostorih v kratkem poslovile, kot je namignil, morda še pred veliko nočjo, še vedno pa bodo ostale priporočene za ranljive skupine. O tem se bo že danes pogovorila posvetovalna skupina, ki bo sprejela odločitev, je potrdila Mateja Logar. Tako Logarjeva kot Poklukar sta zatrdila, da odprava ukrepa ni posledica kakršnih koli političnih pritiskov.

20 tisoč evrov bolniškega nadomestila na mesec

12. 03. 2022 08.56

Nekateri posamezniki so v bolniškem staležu že več kot deset let. So tudi posamezniki, ki prejemajo več kot 20 000 evrov nadomestila zaradi bolniške odsotnosti na mesec. Na drugi strani je v Sloveniji na tisoče zaposlenih, ki delajo v hudih bolečinah, nahodni in bolni, ker si bolniškega staleža zaradi nizkih dohodkov preprosto ne morejo privoščiti.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'

28. 02. 2022 07.00

Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Tisti, ki po sedmih dneh zaključujejo izolacijo, naj se testirajo ob zaključnih terminih

24. 01. 2022 06.46

Trajanje izolacij po koronavirusni okužbi se z današnjim dnem za večino okuženih krajša z deset na sedem dni. Posamezniki 24 ur pred zaključkom izolacije ne smejo imeti vročine in drugih zdravstvenih težav, sedmi dan pa morajo opraviti hitri test na novi koronavirus. Sprememba velja tudi za osebe, ki so že v izolaciji.

Zdravljenje s konopljo neurejeno, črni trg cveti, "za običajno olje so plačali 1000 evrov"

24. 07. 2021 07.30

V Sloveniji naj bi bilo okoli 10 tisoč bolnikov, po nekaterih ocenah še več, ki se samozdravijo z izvlečki iz konoplje. Pomagala naj bi pri 46 različnih težavah, najpogosteje za rakava obolenja, kronične bolečine, motnje spanja, depresijo … A jasnih pravil za proizvodnjo konoplje v medicinske namene še vedno ni, zato črni trg cveti. Kaos vlada tudi pri industrijski konoplji, proizvodnja se opušča, priložnost za posel je tako pograbila tujina.

S cepljenjem zaščitimo tudi tiste, ki se zaradi imunskih motenj ne morejo

23. 07. 2021 20.36

Ranljive skupine v tej pandemiji niso samo starejši. Večje tveganje za težji potek bolezni imajo tudi osebe z imunskimi motnjami – to so ljudje po transplantaciji organov, osebe s krvnimi raki in tisti, ki prejemajo določena biološka zdravila, ki slabijo imunski sistem. Zaradi tega so bili tudi v prioritetnih skupinah za cepljenje, a mnogim, zaradi zdravil, ki jih jemljejo, cepiva ne primejo, zato že razmišljajo o tretjem odmerku. A največ lahko zanje storimo prav mi.

Ko ti bolezen življenje v sekundi sesuje do temeljev

06. 06. 2021 09.29

Vsi imamo v življenju neke strahove. So stvari, ki se jih zelo bojimo. Sama sem se najbolj bala, da bi me doletela diagnoza rak. Neizmerno sem se bala te bolezni, tega agresivnega zdravljenja, ki te čaka, predvsem kemoterapije. Vedno sem govorila, da če se mi to zgodi, se ne bom zdravila. Da se ne bom borila za življenje. Da se bom pač vdala v usodo. Točno pred dvema letoma pa mi je vesolje poslalo prav to hudo preizkušnjo. Diagnozo, ki me je na smrt prestrašila. Dobesedno! In me izzvala na dvoboj. Kar naenkrat nimaš več poguma, da bi se odrekel zdravljenju. Nimaš izbire, če želiš preživeti. Operacija, kemoterapija, obsevanja, biološka zdravila, hormonska terapija. Vse to me je doletelo. Pa tudi ogromno stranskih učinkov zdravljenja.

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?

27. 05. 2021 13.49

Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

BLOG: Kako lajšati težave s histaminsko intoleranco?

09. 05. 2021 14.57

Antihistaminiki so snovi, ki zdravijo simptome alergije tako, da blokirajo učinke histamina v telesu. Čeprav so tablete ali kapsule dokaj učinkovite pri sezonskih alergijah, običajno ne odpravijo osnovnega vzroka teh simptomov in lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato bom v tokratnem blogu pisal o antihistaminskih živilih, dietah z nizko vsebnostjo histamina in o iskanju osnovnega vzroka vaših simptomov.

Štrukelj: Za zdaj še ne moremo izbirati med cepivi, vendar bomo lahko kmalu

22. 03. 2021 09.23

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 1842 PCR-testov in pri tem potrdili 290 okužb, kar pomeni 15,7 odstotka pozitivnih testov, je sporočila vlada. Opravljenih je bilo še 6491 hitrih antigenskih testov, vse pozitivne pri teh od 13. februarja preverjajo še z bolj zanesljivimi PCR-testi. V nedeljo se je v bolnišnicah zdravilo 494 covidnih bolnikov, umrle so štiri osebe.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Večorganski vnetni sindrom: hud zaplet po preboleli okužbi s covidom pri otrocih

08. 01. 2021 19.53

Koronavirus se lahko tragično konča tudi za povsem zdrave, mlade ljudi. Dokaz za to je večorganski vnetni sindrom, ki se pojavlja pri otrocih, ki so preboleli covid, tudi pri tistih, ki sploh niso vedeli, da so se z njim okužili. Gre za pretiran imunski odziv, ki se pojavi kakšen mesec po preboleli okužbi in lahko prizadene katerikoli organski sistem, v največ primerih srce. Pri nas so obravnavali 21 takih primerov, kar je glede na število prebivalcev od dvakrat do trikrat več kot v Združenih državah Amerike, vse, razen enega, v zadnjih dveh mesecih.

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?

29. 12. 2020 13.19

Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

Posledice covida-19 še po dveh mesecih preprečujejo normalno življenje

28. 08. 2020 06.00

Že vse od izbruha pandemije novega koronavirusa se krešejo mnenja, za kako resno težavo gre. Na eni strani stroka pravi, gre za kugo 21. stoletja, nikar se ne igrajte z ognjem, na drugi strani pa so skeptiki, ki pravijo, da gre za ustvarjanje panike. A neizpodbitno dejstvo je: 100-odstotno učinkovitega zdravila ali cepiva nimamo, zato sta okužba in bolezen veliki neznanki. Treba je biti odgovoren.

Za hudo bolne covid paciente zdravila remdesivir, favipiravir in deksametazon

05. 08. 2020 15.15

Bolniki s covidom-19 v bolnišnicah na prvem mestu prejmejo podporno in simptomatsko zdravljenje, torej po potrebi kisik, tekočino in sredstva za zniževanje vročine. Hudo bolnim dajo še zdravila remdesivir, favipiravir in deksametazon, ki so se z več raziskavami izkazala kot potencialno učinkovita. Za zdravljenje z matičnimi celicami se v UKC Ljubljana zaenkrat niso odločili, saj da gre za zelo eksperimentalno zdravljenje, povezano s tehničnimi težavami. Prav tako teh bolnikov še niso zdravili s plazmo.

Biološka zdravila rešitev za astmo?

08. 05. 2018 17.59

Pojavnost astme v svetu narašča, pri nas je precej visoka – za njo zboli okoli 10 odstotkov Slovencev. A ta bolezen je z resnim pristopom do zdravljenja lahko povsem obvladljiva. Tudi za najtežje bolnike je na voljo rešitev. To so biološka zdravila, ki, kot pripoveduje zelo huda astmatičarka iz Medvod, delajo čudeže.

Za bolnike bolj kakovostna zdravila

07. 01. 2010 17.34

Obdobje varčevanja pri zdravljenju z najboljšimi zdravili se zaključuje. Rakavim bolnikom, revmatikom in bolnikom z multiplo sklerozo bodo po novem biološka zdravila bolj dostopna.