bezgavke

V Nemčiji potrdili prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz
22. 10. 2024 15.13V Nemčiji so potrdili prvi primer okužbe z novo različico virusa mpox 1b, je sporočil Inštitut Roberta Kocha za zdravstveni nadzor (RKI). Ob tem na inštitutu niso razkrili več podrobnosti o primeru, vendar ocenjujejo, da tveganje za zdravje prebivalstva v državi ostaja nizko.

WHO odobrila prvi test za odkrivanje mpoxa
04. 10. 2024 12.37Svetovna zdravstvena organizacija je odobrila uporabo prvega testa za odkrivanje virusa mpox. Kot so sporočili iz WHO, se je mpox tudi zaradi omejenih možnosti testiranja in zamika pri potrjevanju vzorcev doslej širil naprej.

Okužba s tuberkulozo v ljubljanskem zaporu
26. 08. 2024 08.07V ljubljanskem zaporu imajo primer tuberkuloze. Zbolel je tujec, ki je v priporu od začetka leta, zdravi se v bolnišnici na Golniku. V zaporu so v obravnavo vključili vse osebe, ki so bile z obolelim v stiku. Pred nami sta dve ključni nalogi: pozdraviti pacienta in preprečiti širjenje bolezni, je dejala Vodja Nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina. Ob tem miri, da je Slovenija država z nizko incidenco bolnikov s tuberkulozo, na leto jih obravnavamo med 70 in 80.

NIJZ: Cepljenje prebivalstva proti opičjim kozam ni potrebno
21. 08. 2024 14.24Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje na osnovi razpoložljivih podatkov ter ocenjenih tveganj in koristi ocenjujejo, da cepljenje splošnega prebivalstva proti opičjim kozam trenutno ni niti potrebno niti priporočljivo. V Sloveniji je sicer proti tej bolezni za odrasle na voljo cepivo Jynneos, sporočajo.

Opičje koze: potek bolezni podoben kot pri noricah, cepivo že obstaja
16. 08. 2024 10.15Zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v sredo razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. V četrtek so prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike potrdili tudi na Švedskem. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL je povedala, da imamo v Sloveniji protokole za primere okužb že iz leta 2022, ko so v Evropi zadnjič zabeležili povečano število okužb. Potek bolezni je sicer podoben kot pri noricah, vendar z razliko, da se vsi izpuščaji pojavijo hkrati, oseba pa je kužna, dokler ji ne odpadajo vse kraste.

Na Švedskem prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz zunaj Afrike
15. 08. 2024 19.47Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti. Gre za najvišjo stopnjo opozorila, s katero pozivajo k pripravi na morebitne izbruhe. Afriški center za nadzor bolezni je letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil 160-odstotno povečanje števila primerov. Na slovenskem inštitutu za javno zdravje pravijo, da razloga za paniko za zdaj ni, da razvoj izbruha pozorno spremljajo in da je tveganje za okužbo z virusom opičjih koz zaenkrat nizko. Na Švedskem so medtem potrdili prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike.

Izbruh nove različice opičjih koz, WHO razglasila javnozdravstveno krizo
14. 08. 2024 20.12Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. Leta 2022 so opičje koze v angleščini preimenovali v mpox, da bi se izognili stigmatizaciji, ki izhaja iz prvotnega imena.

Na Kliniki Golnik povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice
23. 07. 2024 10.02Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik v zadnjem tednu opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice, katere povzročitelj je bacil Francisella tularensis. Gre za bolezen, imenovano tularemija oziroma zajčja mrzlica. V zadnjih desetih dneh so zabeležili pet bolnikov s hudimi pljučnicami, vsi prihajajo iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko.

Na Gorenjskem več okužb s tularemijo ali zajčjo mrzlico
17. 07. 2024 12.38Na Gorenjskem so v zadnjem mesecu zaznali več primerov nalezljive bolezni tularemije ali zajčje mrzlice. Večina je povezanih z intenzivnejšim prašenjem ob košnji in spravilu sena. Primeri se zaenkrat pojavljajo na območju Sorškega polja, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Olivia Munn skušala skriti dvojno mastektomijo: Drugačna verzija mene
22. 04. 2024 13.11Igralka Olivia Munn je aprila 2023 prejela diagnozo raka na dojki, a je potrebovala kar nekaj časa, da je javnosti razkrila, da je zbolela. Med zdravljenjem je prestala tudi dvojno mastektomijo, zaradi česar se je morala na javnih nastopih še posebej potruditi, da se je v svojem telesu in oblačilih, ki jih je nosila, počutila udobno.

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka
16. 02. 2024 11.00Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Zvezdnica Obalne straže sporočila, da so ji odkrili tudi raka na bezgavkah
03. 02. 2024 12.04Zvezdnica serije Obalna straža Nicole Eggert je pri 51 letih zbolela za rakom na dojki, je razkrila v začetku decembra, sedaj pa je javnosti sporočila, da se je bolezen razširila tudi na bezgavke. Kot je nedavno povedala, je jezna sama nase, da se ni redno pregledovala, saj bi lahko bolezen prej odkrili, ob tem pa poudarila, da je to ena od stvari, ki bi jih res morala redno početi vsaka ženska.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala
31. 10. 2023 13.25Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

Sarah Ferguson spregovorila po operaciji raka na dojki
07. 07. 2023 08.49Potem ko je povedala, da so ji diagnosticirali zgodnjo obliko raka dojke in je morala na operacijo, je vojvodinja Yorška spregovorila o svoji poti in okrevanju. V novi epizodi svojega podkasta, ki je bil posnet približno teden dni po posegu, je dejala, da se je morala sprijazniti s svojo novo podobo.

Edward James Olmos razkril, da okreva po raku grla: Zelo težka bolezen
04. 06. 2023 13.45Igralec Edward James Olmos je nedavno razkril, da ima diagnozo raka na grlu. "Imel sem nekaj izkušenj, ki so me pripeljale blizu smrti, a tokrat sem bil res blizu," je povedal 76-letni zvezdnik, ki je o težki preizkušnji javno prvič spregovoril. Olmos je najbolj znan po vlogah v filmih Selena in Stand and Deliver ter seriji Miami Vice.

'Če je zelo veliko primerov, je tudi nekaj izjemno težkih oblik bolezni'
06. 12. 2022 17.29V Združenem kraljestvu v zadnjem tednu poročajo o porastu okužb s streptokokom A, zaradi katerih je umrlo že najmanj devet otrok. Tudi pri nas opažajo letos več primerov okužb s to bakterijo, a še vedno jih je manj kot pred epidemijo covida-19. Kot pravijo na NIJZ, se zdaj, ko restrikcij ni, bolj intenzivno širijo običajni povzročitelji okužb. Posledično je tudi več hujših potekov okužb.

WHO virus opičjih koz preimenovala v 'mpox'
28. 11. 2022 13.02Svetovna zdravstvena organizacija je preimenovala virus opičjih koz. Ta se bo po novem imenoval mpox. Dokler se prvotno poimenovanje virus opičjih koz ne izkorenini, bosta eno leto veljavni obe poimenovanji, so še sporočili iz organizacije.

Redka vrsta raka zarodnih celic, s katero se je boril 25-letni glasbenik
02. 11. 2022 12.45Po enoletnem boju z redko vrsto raka zarodnih celic je umrl mlad in talentiran glasbenik Cormac Roth. Po podatkih medicinskega centra Univerze Rochester takšni tumorji predstavljajo le okoli dva do štiri odstotke vseh rakov pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 20 let. V veliki večini primerov je horiokarcinom ozdravljiv, kažejo podatki o tej redki vrsti raka. "Tudi rak, ki se je razširil, je s kemoterapijo še vedno zelo ozdravljiv," pravijo v britanski organizaciji Cander Research.

'Nisem si dovolila počivati, ker sem vedela, da je drugim težje, kot je bilo takrat meni'
22. 10. 2022 12.00Je poosebljenje dobrote, pomagala je na tisoče družinam. V slovensko zavest je prinesla spoznanje, da je revnim treba pomagati in da je dobrodošla vsakršna pomoč. Zaradi nje je na tisoče otrok iz revnih družin lahko videlo morje. Ve, kako je, ko se v srcu prižge upanje. Pozna slovensko dno, a na drugi strani daje upanje, da so še dobri ljudje, ki so pripravljeni pomagati ljudem v stiski. Pravi, da vsako revščino ali socialno krizo ustvari politika in da bi država lahko storila več za socialno ogrožene, ki morajo preživeti s 771 evri na mesec.

Zakaj se Andrea na Kmetiji ne loči od rutke?
21. 09. 2022 11.10Tekmovalka Kmetije ima med snemanjem šova vedno skrbno zavezano rutko okoli vratu. Kot je povedala, to ni zato, ker bi kar koli skrivala, ampak ker mora skrbeti za svoje zdravje. Zapletena vnetja bezgavk so pri njej po hudem vnetju zoba in kasneje ušesa postala stalnica.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože
14. 08. 2022 07.00Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

Kako je živeti z rakom na dojki in kaj bolnicam daje moč?
13. 08. 2022 07.00Po tem, ko je odjeknila novica, da se je poslovila priljubljena igralka in pevka Olivia Newton John, po tem, ko je že tretjič zbolela za rakom dojke, smo tudi pri nas preverili, kako pogosto se ta rak ponovi in razširi, kako uspešno je zdravljenje. Za Vizito je spregovorila Nataša Medvedić, ki je prvič zbolela pred devetim leti, zdaj pa se je bolezen ponovila že tretjič. Kako je živeti po takšni diagnozi in kaj ji daje upanje ter moč?

'Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil'
08. 08. 2022 16.07"Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil," pripoveduje pretresen oče fantka, ki so mu pred četrtim rojstnim dnem odkrili hudo obliko levkemije, sedaj je prikovan na posteljo in stiki s sovrstniki so zanj strogo prepovedani. Ker fantek nima sorojenca, ki bi mu lahko doniral matične celice, se je njihova bitka začela. Postopek iskanja matičnih celic poteka tako, da se vsak, ki želi donirati svoje celice, vpiše v svetovni register in tako pomaga nekomu, ki mu njegove celice ustrezajo. A tisto, kar ljudi nemalokrat zmede, je to, da ne morejo izbirati, komu bodo pomagali, če nekomu vaše matične celice ustrezajo, jih dobi po naključju. Kako lahko donirate matične celice in kakšno je stanje štiriletnega fantka?

Ker nima sorojenca, za dečka z levkemijo darovalca iščejo v svetovni bazi
04. 08. 2022 06.00Slovenski deček je tik pred četrtim rojstnim dnem zbolel za hudo obliko levkemije. Za njim sta že dva meseca terapij, a ker otrok nima sorojenca, od katerega bi lahko prejel matične celice, strokovnjaki ustreznega darovalca iščejo v svetovni bazi. Vanjo se lahko z vzorcem sline v le nekaj minutah vpiše vsakdo.

WHO potrdila več kot 5300 primerov opičjih koz
05. 07. 2022 15.42V aktualnem izbruhu opičjih koz v državah, kjer ta bolezen ni endemična, je bilo doslej po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) potrjenih več kot 5300 primerov, od tega velika večina, kar 85 odstotkov, v Evropi. Kljub temu WHO zaenkrat ni določila termina drugega izrednega zasedanja posebnega odbora za opičje koze.

Kako postopati, če se zaradi okužbe z opičjimi kozami zdravimo doma?
26. 05. 2022 17.06Na NIJZ so pripravili navodila za okužene z virusom opičjih koz, ki se zdravijo v domači oskrbi. Ti naj ostanejo doma, omejijo stike z domačimi iz istega gospodinjstva in naj ne sprejemajo obiskov ter upoštevajo priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik. Čas zdravljenja običajno traja, dokler ne odpadejo kraste. V primeru poslabšanja bolezni svetujejo, da se bolnik po telefonu posvetuje z družinskim zdravnikom ali dežurno ambulanto. Navodila so pripravili tudi za tesne stike okuženih.

Kaj so opičje koze in kakšni so simptomi?
24. 05. 2022 10.46Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije opičje koze povzroča virus, soroden tistemu, ki je kriv za bolezen črnih koz. Ta je bila z globalno kampanjo cepljenja izkoreninjena leta 1980. Simptomi pri okužbi z virusom opičjih koz so lahko blagi ali resni. Sprva se pojavijo simptomi, podobni gripi, kot so vročina, bolečine v mišicah in otekle bezgavke. Pozneje pa se lahko pojavijo izpuščaji in rane, ki so občasno tudi boleče.

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom
21. 05. 2022 17.47Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.

Primere opičjih koz do zdaj potrdili v devetih evropskih državah
21. 05. 2022 15.53Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da je bilo doslej v vsaj 12 državah potrjenih več kot 80 primerov opičjih koz, trenutno pa preiskuje še 50 domnevnih primerov okužb. Okužbe so bile potrjene v devetih evropskih državah ter v ZDA, Kanadi in Avstraliji.