beseda zdravi

Kaurič o Kingstonih: Nekoliko sem se zasitil, rad bi poskusil še kaj drugega

31. 12. 2024 13.21

Dare Kaurič je za naš portal 24ur.com pojasnil, zakaj je sprejel odločitev, da zapušča skupino Kingston. Poudaril je, da s člani ostaja prijatelj, a da se je "preprosto nekoliko zasitil vsega tega" in želi v prihodnosti poskusiti še kaj drugega. "Že skozi kariero s Kingstoni sem vedno počel še druge stvari. Pri nas v Idriji imamo bolnišnico, ki zdravi odvisnosti, ampak glasbe se ne moreš rešiti. Če si zastrupljen z glasbo, boš vedno ustvarjal," se je pošalil.

Kidd o Dončiću: Večkrat bi moral biti omenjen v pogovoru za MVP-ja

15. 02. 2024 07.00

Medtem ko gredo košarkarji Dallasa na zaslužen odmor, se Luka Dončić odpravlja v Indiano, kjer bo že petič, odkar je prestopil v najmočnejšo košarkarsko ligo na svetu NBA, nastopil na tekmi vseh zvezd. Po šesti zaporedni zmagi Dallasa, h kateri je Ljubljančan prispeval 27 točk, osem podaj in devet skokov, mu je dal vedeti, kako cenjen je, tudi trener Dallasa Jason Kidd.

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?

08. 10. 2023 07.00

Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

'Ata, ne priti v šolo, ker boš prišel pijan in mi boš naredil sramoto'

23. 02. 2023 18.34

Po sladkih pustnih pregrehah in kakšnem kozarčku preveč je prišel čas za streznitev. Začenja se post, z njim pa tudi tradicionalna akcija 40 dni brez alkohola, ki je letos postala polnoletna. Tokrat je posvečena svojcem, predvsem otrokom alkoholikov, ki pogosto tiho trpijo v strahu in sramu, zato je osrednje sporočilo "Beseda zdravi". Odrasel Slovenec je lani uradno v povprečju spil skoraj 11 litrov čistega alkohola, kar je liter več kot leto prej, pijani vozniki pa so povzročili kar 1600 prometnih nesreč.

S pepelnico se začenja postni čas

22. 02. 2023 07.56

S pepelnično sredo se po cerkvenem koledarju končuje pustno obdobje, začenja pa se čas 40-dnevnega posta. Ta pomeni pripravo na veliko noč, ki bo letos 9. aprila. Slovenska karitas pa bo začela tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola.

Prostovoljka, ki s pesmijo zdravi bolne in ostarele

27. 12. 2022 14.09

Kjer je bolezen, se veselje le stežka prerine v njeno družbo. A obstaja ženska, ki je odkrila čudežno formulo in zna z njo odkleniti še tako težko zastražena vrata trpečega človeka. Glavne sestavine te formule so njena kitara, njen glas, predvsem pa njeno čuteče srce.

Nasilju v zdravstvenih zavodih rekli ne. 'Ogledalo si moramo nastaviti tudi sami'

07. 12. 2022 19.59

Zdravstveni delavci so nasilju jasno in glasno rekli ne. Tako verbalnega kot tudi fizičnega nasilja je nad zdravstvenimi delavci vse več. Nasilje v Sloveniji je šlo celo tako daleč, da so zdravniki zaradi napadalcev umirali. Tega pa ne izvajajo le pacienti, temveč tudi zdravstveni delavci med seboj. Zato je ključnega pomena samorefleksija ter da si tudi zdravstveno osebje nastavi ogledalo. Zbornica zdravstvene in babiške nege je izdala priročnik o tem, kako se odzvati, ko si deležen nasilja.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Kaj je afazija? 'Bi povedali, ali imate koledar?'

30. 03. 2022 19.52

Ljudje z afazijo praviloma vedo in znajo veliko več, kot lahko pokažejo, sami pa pogosto rečejo: "Bi povedali, ali imate koledar?" To pomeni, da si moramo za sporazumevanje s človekom, ki ima afazijo, vzeti čas, pojasnjuje strokovnjakinja. Afazija je povezana z boleznimi in poškodbami možganov, zato ne izbira – z njo se srečujejo ljudje vseh starosti. Kaže se pri vseh oblikah komunikacije: razumevanju govora, govorjenju, branju, pisanju in v splošnem obnašanju pri sporazumevanju z drugimi. 

Tri zgodbe in ena skupna nit: Vedno sta v sodelovanju večja moč in večji uspeh

30. 12. 2021 07.27

Letošnje leto lahko označimo za leto preizkušenj. Številne omejitve zaradi covida-19 so krnile naša življenja in svobodo, ki smo ju bili vajeni pred epidemijo. Mnogi so morali na lastni koži občutiti, kaj pomenita zdravstvena in gospodarska kriza ter kako je čez noč ostati brez službe. Vse to je vplivalo, da se je več odraslih in žal tudi otrok ujelo v psihične stiske. Izpostavljamo tri zgodbe posameznikov, ki so vsak na svojem področju – v zdravstvu, športu otrok in med starostniki – dokazali, kako lahko sodelovanje med ljudmi lajša tegobe in izboljšuje življenje ter ga naredi lepšega.

Aleš Hojs v oddaji Ena na ena: Ne izključujemo predčasnih volitev

03. 10. 2021 10.00

Notranji minister Aleš Hojs je v pogovoru za našo novo nedeljsko pogovorno oddajo Ena na ena na POP TV povedal, da je možnost predčasnih volitev povsem upravičena ter da se s predsednikom vlade Janezom Janšo o tem v zadnjih tednih veliko pogovarjajo. Prepričan je, da odhod na volišča nekaj mesecev prej ne bi igral nobene vloge, saj da je ta vlada praktično v zaključku svojega mandata.

Na sojenju dvajsetletniku, ki naj bi načrtoval strelski pohod, preverjali njegovo prištevnost

13. 07. 2021 17.03

Na kranjskem okrožnem sodišču so danes v sodnem postopku proti 20-letniku, ki naj bi spomladi načrtoval strelski pohod, zaslišali sodnega izvedenca za psihiatrijo. Pred sodbo je namreč treba razrešiti vprašanje prištevnosti obtoženca. Sodnica je javnost z zaslišanja izločila, glavna obravnava pa naj bi stekla v četrtek. Kako je obtoženčevo prištevnost presodil psihiater, ni znano.

'Oseba te zbrca, ko si na tleh, in ti reče: To delam zato, ker te imam rad. In ti verjameš'

01. 06. 2021 16.38

Prvi junij je svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic. Narcistična zloraba lahko zajema tako čustveno, telesno kot tudi spolno zlorabo, ki jo izvaja oseba z izrazito narcistično osebnostno strukturo. S strokovnjaki in osebo s tovrstno izkušnjo smo se pogovarjali o tem, kaj je narcistična zloraba, kako jo prepoznati in kako poiskati pomoč.

Slovenska atletinja, ki se odlično znajde tudi v kuhinji

27. 03. 2021 09.40

Maruša Černjul je najuspešnejša slovenska skakalka v višino zadnjega desetletja. Udeležila se je večine velikih tekmovanj v zadnjem obdobju, tudi zadnjih olimpijskih iger v Riu de Janeiru, trenutno pa je sredi priprav za letošnje igre v Tokiu. Slovi tudi kot odlična kuharica, najbolj pa ji "ležijo" slaščice.

918 novih okužb. Janša: Več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala

16. 03. 2021 10.06

V Sloveniji smo v ponedeljek ob 4842 PCR-testiranjih potrdili novih 918 primerov okužbe s koronavirusom. "Več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala," je podatke komentiral premier Janez Janša. Ker je tudi Slovenija začasno ustavila cepljenje s cepivom AstraZenece, so morali zdravstveni domovi odpovedati na stotine že naročenih na prvi odmerek. Samo v Zdravstvenem domu Ljubljana bi morali v torek cepiti približno 2.100 šolnikov, v Mariboru pa 1.300 kroničnih bolnikov in šolnikov. Posvetovalna skupina za cepljenje medtem vztraja, da je cepivo varno.

V Nemčiji se učenci vračajo v šole, v Italiji podaljšali prepoved prehajanja med deželami

22. 02. 2021 15.56

V Nemčiji so v šolske klopi znova sedli učenci, v Italiji so za dober mesec podaljšali prepoved prehajanja med deželami, tudi na Madžarskem so podaljšal izredne razmere, na Hrvaškem pa se je število okužb rahlo povečalo. Britanski premier Boris Johnson je medtem napovedal, da bodo do 21. junija v Angliji odpravili vse omejitve, ki so povezane z zajezitvijo pandemije covida-19. V ZDA je umrlo že skoraj pol milijona ljudi, Fauci pa je v nedeljo izrazil mnenje, da bo treba zaščitne maske nositi še v letu 2022.

V nedeljo 428 okužb. Beovićeva: Stanje se še ne umirja

30. 11. 2020 08.45

V nedeljo smo v Sloveniji odvzeli 1880 brisov na novi koronavirus in potrdili 428 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 22,8-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1298 okuženih z novim koronavirusom, 205 jih je na intenzivni terapiji. Umrlo je 51 bolnikov s covidom-19. "Sprehajamo se po meji obvladljivosti razmer," opozarja vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb. Vodja svetovalne skupine Bojana Beović prav tako ocenjuje, da se stanje še ne umirja, zato tudi ne moremo pričakovati odpiranja države.

'Družba, ki se bo polarizirala, ne bo imela dobre prihodnosti'

17. 04. 2020 13.46

Kaj nas je naučila sedanja kriza? Kakšni naj bodo nadaljnji ukrepi? Kakšna so znanstvena spoznanja? Kako zagnati gospodarstvo? Kako ob tem poskrbeti za najranljivejše? Kakšno naj bo zdravstvo? Dileme, možnosti in primerjave. Široka razprava o tem, kako naprej. O prihodnosti po soočenju z epidemijo in kako iz te krize iziti, so govorili strokovnjaki z zdravstvenega, ekonomskega in socialnega področja.

O nepismenem profesorju matematike, edini šolski nagradi princese Diane in druge zgodbe

08. 02. 2020 10.56

V filmu Štiri poroke in pogreb gledalca nenadoma, ko se že udobno navadi šal in jecljanja Hugha Granta, udari poezija. Pesem W. H. Audna, tisti Pogrebni blues, ki ga tako doživeto prebere John Hannah s svojim zapeljivim škotskim naglasom.

'Spraševal sem se, kako si je lahko takšen superman dovolil postati tako šibek'

28. 11. 2019 07.00

"Ko si na določeni točki izgorelost pripravljen sprejeti, te ne porazi, ampak preobrazi. Je nekakšno ponovno rojstvo," pripoveduje znani kreativec Aljoša Bagola, avtor knjižnega prvenca Kako izgoreti? Po izkušnji izgorelosti je vzel življenje v svoje roke. Kdo je Aljoša danes? "Predvsem postavljam meje. Ko naredimo inventuro svojih ravnanj, ugotovimo, kaj nas resnično krepi in kaj nas žene na rob prepada."

Bo zbiranje denarja prek mariborske Karitas prineslo več sreče malemu Galu?

13. 11. 2019 13.10

Nadškofijska Karitas Maribor pomaga zbirati denar za zahtevno operacijo v tujini za šestletnega Gala iz Dupleka, ki jo potrebuje zaradi deformacije kosti na rokah. Kot je povedal predsednik mariborske Karitas Branko Maček, se je na njih po pomoč obrnila mama Nataša Vrbnjak Šteflič. Zaradi zapletov z društvom Maus, družina denarja, že zbranega za sina, ne more dobiti.

Nežna upornica, ki 'mamljivim' ponudbam upa reči ne

26. 10. 2019 07.00

Dekle s kitkami in kitaro. Dekle, ki izžareva nežnost, a ji ne manjka poguma, da se upre vsiljenim pravilom in normam. Dekle, ki ceni svoje občinstvo in na prvo mesto postavlja svojo družino. Dekle, ki iz očarljivega koroškega dialekta na odru v trenutku preklopi v čudovit slovenski jezik, ki poboža uho in srce.

BLOG: Je sladki krompir bolj zdrav od navadnega?

01. 09. 2019 07.00

Ljudje sladki krompir običajno povezujejo z navadnim krompirjem, a verjeli ali ne, sta si različna in sploh ne sodita v isto botanično skupino. Medtem ko beli krompir uporabljamo za pripravo slanih jedi, se sladki krompir enako dobro obnese tako pri slanih kot sladkih jedeh.

Kje se začne sreča in kaj nas naredi srečne?

25. 05. 2019 17.22

Zakaj nas vedno bolj izpopolnjena tehnologija, družbena omrežja in ostala sodobna zabava ne napolnijo z občutkom, ki smo ga tako željni? Pogovarjali smo se s Hanan Selim, ki je v mednarodnem svetu poznana kot 'farmacevtka prihodnosti', in Richardom Williamsom, Princem Ea. Vsak iz svojega zornega kota vidita in pristopata k sreči. Skupna nit obeh pa je, da se sreča kuje na individualni ravni, v nas samih.

Veriga dobrih ljudi je močna toliko, kot je močan njen najšibkejši člen

09. 05. 2019 18.14

Ko si na dnu, spoznaš, da ti včasih prej kot prijatelj ali sorodnik pomaga popolni tujec, ki začuti tvojo bolečino. Ninina in Elina zgodba sta le dve od mnogih, ki ste jim pomagali z vašo dobrodelnostjo. In znova dokazali, da vam ni vseeno.

'Vlečemo jih iz dreka, oni pa nas pošiljajo v prve bojne vrste'

10. 11. 2018 12.07

888 dni, najmanj 250.000 mrtvih, milijon beguncev, okoli 700.000 ranjenih ali zastrupljenih z bojnimi plini, več kot 500.000 izginulih in ujetih vojakov. Številke, ki ponazarjajo soško fronto. A za njimi se skrivajo obrazi, ki so živeli in umirali na krvavem bojišču prve svetovne vojne.

Kebab – tako priljubljen, da mu EU ne more do živega

15. 12. 2017 12.13

Da so na svetovnem trgu na voljo bolj zdravi prigrizki, kot je kebab, ni niti skrivnost, niti presenečenje. A do sedaj so bile težava predvsem nezdrave omake, maščobe ter vprašljivost sestave mesa v kebabu. Pred dnevi pa se je dvom v primernost uživanja kebaba zavrtel v povsem novo smer: izziv so postali fosfatni aditivi. Ali kebab res predstavlja tako pomembno tveganje za naše zdravje, da mora o primernosti njegovega uživanja odločati EU?

Znanje ni zagotovilo za uspeh v poslovnem svetu

14. 07. 2017 06.39

Vsaka stvar ima svoj konec in tako se je iztekel tudi moj mandat CEO-ja za en mesec. Pa vendar je vsak konec je začetek nečesa novega, kar vam bom zaupal malce kasneje. V tem mesecu sem spoznal neštete skrivnosti in pasti poslovnega sveta, obenem pa srečal in navezal stike s številnimi ljudmi.

Gary Whitehill: Čez 10 let ne boste tekmovali z drugim človekom, ampak s pol robotom. In morda ne boste več imeli države

19. 04. 2017 07.32

"Slovenci ste kot jastogi – imate trd oklep, a ste mehki navznoter," pravi Gary Whitehill, ki se te dni mudi pri nas. Opozarja, da se nam izteka čas, da državo postavimo na pravo pot, pa tudi da resničnih problemov Slovenci niti nimamo – imamo pa dolgo vrsto zapravljenih priložnosti in neizkoriščenih potencialov.